علمی

اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟ مسئله این است! + پاسخ علمی

اول مرغ بوده یا تخم مرغ

اول مرغ بوده یا تخم مرغ پرسشی است که در زمانه‌ی حاضر، به سبب میزان دانشی که ما داریم، می‌تواند پاسخی قاطع و راسخ داشته باشد. اما مشکلی که در این بین وجود دارد این است که دلایل برای هر دو پاسخ ممکن تا حدودی قانع‌کننده هستند. با این نوشتار در نت‌نوشت همراه باشید تا در مورد این معما و پاسخ‌های آن بیش‌تر برای‌تان بگوییم.

۳۶+

اول مرغ بوده یا تخم مرغ ممکن است در نگاه اول برای شما به مثابه‌ی یک شوخی در نظر آید، اما شاید تعجب کنید اگر بشنوید که این پرسش از جمله پرسش‌های اساسی فلاسفه‌ی باستان بوده، که البته به نظر می‌رسد ناتوانی‌شان در پاسخ به این پرسش عمدتاً ناشی از بد فهمیدن پرسش باشد.

اول مرغ بوده یا تخم مرغ پرسشی است که در زمانه‌ی حاضر، به سبب میزان دانشی که ما داریم، می‌تواند پاسخی قاطع و راسخ داشته باشد. اما مشکلی که در این بین وجود دارد این است که دلایل برای هر دو پاسخ ممکن تا حدودی قانع‌کننده هستند. با این نوشتار در نت‌نوشت همراه باشید تا در مورد این معما و پاسخ‌های آن بیش‌تر برای‌تان بگوییم.

بیشتر بخوانید: سوال های بی پاسخ علمی که تاکنون کسی جواب قطعی برای آنها نداشته!

پاسخ به معمای اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟

پلوتارک، از حکمای باستان، را عموماً کسی می‌دانند که اولین کتاب یا به عبارت بهتر اولین مرجع را برای معمای اول مرغ بوده یا تخم مرغ نگاشته است. از محتوای رساله‌ی او با عنوان “در باب این‌که اول مرغ بوده یا تخم‌مرغ ؟”، این‌چنین برمی‌آید که او نخستین کسی نبوده که با این پرسش درگیر بوده است بلکه پیش از او نیز، احتمالاً، کسانِ بسیاری با این پرسش یا بهتر است بگویم معما درگیر بوده‌اند.

چرخه‌ی بی‌پایان مرغ و تخم‌مرغ فلاسفه‌ی باستان را به این فکر سوق داده که گویی جهان همواره چنین ماجرایی داشته و خواهد داشت، بدون هیچ آغاز و پایانی. اما اگر آن‌ها می‌دانستند که گونه‌های جانوران مدام در حال تغییر بوده و هستند ممکن بود به گونه‌ای دیگر به این معما می‌اندیشیدند.

بیشتر بخوانید: واقعیت علمی Yanny یا Laurel فایل صوتی که اینترنت و کاربران را به چالش کشیده !

جهان همواره بدین‌گونه که ما می‌بینیم نبوده و از آن‌جا که فرگشت واقعیت دارد زمانی وجود داشته که نه تخمی بوده و نه مرغی. اما، فارغ از این مورد، از نظرگاه علم امروز، بایستی گفته شود که حل معما بسیار آسان است، پاسخ چیزی نیست جز: تخم.

تخم از زمانی که ماهی‌ها تکامل یافته‌اند وجود داشته و در واقع می‌توان گفت مدت‌ها پیش از وجود پرندگان به طور عام و مرغ به طور خاص.

 سرانجام یک پرنده که شباهت بسیاری به مرغ داشته تخمی گذاشته و از تخمِ او مرغ سربرآورده است.

تا اینجا ممکن است استدلال فوق برای‌تان قانع کننده بوده باشد و دریافته باشید که ابتدا تخم بوده و پس از آن مرغ! اما اگر از نظرگاهی دیگر به ماجرا نگاه اندازید پاسخ معما تغییر خواهد کرد و در واقع دیگر تخم نیست که پیش از مرغ وجود داشته بلکه این مرغ است که پیش از تخم وجود داشته است.

ماجرا از این قرار است که بر طبق تحقیقات محققان دانشگاه‌های وارویک (Warwick) و شفیلد (Sheffield) وجود تخم مرغ به یک پروتئین خاص در درون تخم‌دان مرغ وابسته است. یعنی برای ایجاد تخم مرغ وجود این پروتئین، که در تخم‌دان مرغ وجود دارد، ضروری می‌باشد.

این می‌رساند که هر تخم مرغی که وجود داشته و دارد بایستی روزی در تخم‌دان یک مرغ بوده باشد بنابراین ابتدا مرغ بوده و نه تخم مرغ.

بیشتر بخوانید: ابن هیثم کیست ؟ کسی که روش علمی را اختراع کرد و علم را به سرمایه بدل کرد!

سخن آخر

از آن‌چه که پیرامون پاسخ سوال اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟ گفته شد این‌گونه می‌توان نتیجه گرفت که

 • اگر در پرسش “اول مرغ بوده یا تخم مرغ” منظور از تخم، “تخم به طور کلی” باشد، پاسخ این است که تخم پیش ‌از مرغ وجود داشته است
 • اما اگر منظور از تخم، “تخم‌مرغ” باشد پاسخ چیزی نیست جز مرغ.

منبع:

curiosity

 

۸ دیدگاه

8 دیدگاه

 1. Avatar

  عبدالله

  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۸:۳۹

  سلام.فقط جهت اطلاع:۱-علی الظاهر بحث فلاسفه(و فلاسفه مسلمان) در مورد این سوال،رسیدن به پاسخ خاص این سوال نبوده بلکه رساندن مفهوم یک یا چند استدلال خاص بوده است…

  ۴+
 2. Avatar

  محمد

  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۸:۴۴

  این بحث به درد ما نمی خورد فعلا که هم مرغ هست هم تخم مرغ و هم تخم انواع طیور آنچه الان نیست و باید هستش کرد پول است برای خرید مرغ و تخم مرغ و برنج و روغن و شکر و قند و و چای و الخ

  ۶+
 3. Avatar

  دانشمند

  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۹:۰۵

  سلام
  چون خلقت خدا همواره کامل است وناقص نمیباشد لذا اول مرغ بود چون که اگر تخم مرغ باشد ناقص است
  مانند خلقت آدم که اول خداوند ادم کامل افرید و…

  ۱۲+
  • Avatar

   Mehdi

   ۱۹ آبان ۱۴۰۰ at ۱۶:۰۲

   ببند دهنتو

   ۳+
 4. Avatar

  حمید اصفهان

  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۹:۴۵

  سلام
  در قرآن آمده که خداوند بلند مرتبه همه چیز را کامل آفریده
  ۱٫تخم مرغ تکامل نیافته ومرغ تکامل یافته است
  ۲٫همه چیز را خداوند جفت آفریده مرغ وخروس (نه خروس وتخم مرغ)
  حتی هندوانه هم نر وماده دارد
  پس اول مرغ بوده نه تخم مرغ
  یاعلی

  ۸+
  • Avatar

   Mehdi

   ۱۹ آبان ۱۴۰۰ at ۱۶:۰۵

   اگه اینطور که میگی باشه پس چجوری یک حلزون هم اندام جنسی نر و ماده رو داره

   ۰
 5. Avatar

  آ

  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۲۱:۲۲

  اول هرچی بوده الان کلا دیگه نیست!! الان کسی با این قیمتها مرغ میبینه؟ یا تخم مرغ؟

  ۶+
 6. Pingback: اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟؟ - دیدچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا