علمی

چرا ماهی ها در طوفان هایی که آذرخش به همراه دارند از برق گرفتگی نمی میرند؟

شما هرگز نباید از یک سشوار در وان حمام استفاده کنید زیرا شوک الکتریکی می تواند شما را بکشد. پس برای ماهی ها چه اتفاقی می افتد وقتی آذرخش به دریا اصابت می کند؟ چرا طوفان های همراه با آذرخش و ساعقه به طور معمول، موجوداتی که در دریا زندگی می کنند را نمی کشند؟ برای پاسخ به این سوال این مطلب را تا آخر بخوانید…

۴+

شما هرگز نباید از یک سشوار در وان حمام استفاده کنید زیرا شوک الکتریکی می تواند شما را بکشد. پس برای ماهی ها چه اتفاقی می افتد وقتی آذرخش به دریا اصابت می کند؟ چرا طوفان های همراه با آذرخش و ساعقه به طور معمول، موجوداتی که در دریا زندگی می کنند را بر اثر برق گرفتگی نمی کشند؟ برای پاسخ به این سوال این مطلب را تا آخر بخوانید…

یک سپر آبی

چند دلیل وجود دارد، اما در اینجا اساسی ترین دلیل را بیان می کنیم: آذرخش زیاد به اقیانوس اصابت نمی کند. در سال ۲۰۱۴، مجله تحقیقات ژئوفیزیکی (Geophysical Research) نقشه ای را منتشر کرد که در آن اطلاعات پنج سال از اصابت های آذرخش توسط دو ماهواره آب و هوایی گرد آوری شده بود. این نقشه نشان می داد که آذرخش بر زمین ۱۰ برابر بیشتر از اقیانوس ها اصابت می کند.

ماهی ها در طول طوفان هایی که آذرخش به همراه دارند دچار برق گرفتگی نمی شوند و نمی میرند

ماهی ها در طول طوفان هایی که آذرخش به همراه دارند دچار برق گرفتگی نمی شوند و نمی میرند

با توجه به مشاهدات رصدخانه زمینی ناسا، این به دلیل طرز به وجود آمدن آذرخش می باشد. زمین جامد نور خورشید را جذب می کند و سریع تر از آب هم گرم می شود. این گرما موجب رسانایی بیشتر و بی ثباتی در جو می شود، که به نوبه خود سبب ایجاد طوفان های رعد و برق دار می شود.

ماهی سرخ شده

با این وجود، آذرخش گاهی اوقات به آب اصابت می کند. پس چرا ماهی ها دسته دسته بر اثر برق گرفتگی تلف نمی شوند؟ فیزیک به این سوال پاسخ می دهد. مانند فلز، آب یک رسانای خوب است، بنابراین جریان الکتریکی را بیشتر در سطح هدایت می کند، تا در پایین. همانطور که قفس فارادی محتوای آن را از شوک های مضر محافظت می کند (قفس فارادی یک ققس یا فضای بستهٔ ساخته‌شده از فلز یا رسانای الکتریکی دیگر است. و محافظی در برابر امواج بیرونی می باشد). اگر ماهی ها در لحظه اصابت آذرخش به طور اشتباهی در سطح آب باشند، مطمئنا مورد اصابت قرار خواهند گرفت. خوشبختانه اکثر ماهی ها اکثر وقت خود را در زیر آب صرف می کنند.

منبع: curiosity.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا