1398-02-03
دانستنی‌های سلامتی

چرا زخم های دهان به سرعت ترمیم می شوند؟

زخم های دهان به سرعت ترمیم می شوند

اثر برش بر روی انگشتتان برای چندین روز متوالی حذف نمی شود اما خراشی به همین اندازه در محوطه دهانی تان صبح فردای حادثه معمولاً خوب می شود. پپتیدی در بزاق به نام هیستاتین-۱ وجود دارد که به مبارزه با باکتری ها و ترمیم زخم های دهان می پردازد.

اثر برش بر روی انگشتتان برای چندین روز متوالی حذف نمی شود اما خراشی به همین اندازه در محوطه دهان تان صبح فردای حادثه معمولاً خوب می شود. فاکتورهای بسیاری در این موضوع دخیل اند اما براساس یک مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۱۷، یک پاسخ حیرت آور و جالب پیدا شد: مولکولی در بزاق افراد وجود دارد که به رشد و تکثیر سلول های جدید و ترمیم زخم های دهان یاری می رساند. پس اگر مایلید درباره چگونگی روند ترمیم زخم های دهان و کارایی این مولکول بیشتر بدانید، در ادامه با نت نوشت همراه شوید.

نمونه گیری علمی از آب دهان

دانشمندان از وجود پپتیدی در بزاق به نام هیستاتین-۱ خبر داشتند که به مبارزه با باکتری ها و ترمیم زخم های دهان  می پردازد. در یک پژوهش صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ که در ژورنال FASEB منتشر شد، پژوهشگران اهل کشور شیلی آزمایشی را طراحی کردند که پرده از راز چگونگی ترمیم زخم های دهان به وسیله این مولکول برداشت. در یک سلسله پژوهش، آن ها هیستاتین-۱ را به سلول های جنین مرغ و چندین نوع متفاوت سلول خونی افزودند و به مشاهده نتایج پرداختند.

مراحل بسیاری باید برای ترمیم یک زخم طی شود. سلول های جدید پوست باید تشکیل شوند و از لبه های زخم کم کم مهاجرت کنند و کل ناحیه آسیب دیده را مانند چسب زخم بپوشانند. سلول های فعال دیگری به نام فیبروبلاست به سمت ناحیه ملتهب نقل مکان می کنند و به تولید کلاژن، الاستین و سایر پروتئین ها که پوست برای ترمیم خود به آن ها نیاز دارد، کمک می کنند. بدن حتی موجب تولید عروق خونی جدید در ناحیه ملتهب خواهد شد که همین امر باعث ترمیم و بهبود هرچه بیشتر و سریع تر زخم ها می شود.

مشخص شده است که هیستاتین-۱ نه نتها در روند مهاجرت سلول های پوستی جدید، بلکه در تشکیل عروق خونی در ناحیه آسیب دیده نیز دخیل است.

 

زخم های دهان به سرعت ترمیم می شوند

زخم های محوطه دهانی به سرعت ترمیم می شوند

پس باید ناحیه زخمی را لیس بزنید تا بهتر شود؟!

پس اگر بزاق زخم های دهان را ترمیم می کند، شما باید ناحیه زخمی را لیس بزنید؟ احتمالاً خیر؛ زیرا دهان شما  سرشار از میکروب های متفاوت است. برخی از تخمین های صورت گرفته از حضور حدود ۶۵۰ گونه متفاوت میکروب در آن حاکی هستند. شما بهتر است به جای آن، از روش های تایید شده استفاده نمایید: با یک محلول شست و شوی ملایم ناحیه را بشویید. سپس با یک بانداژ ناحیه را بپوشانید.

مهم ترین کاربرد این یافته علمی در زمینه بیوتکنولوژی است. محققان کشور شیلی امیدوارند که بتوانند از مولکول هیستاتین-۱ برای ساخت موادی استفاده کنند که بتوانند روند ترمیم زخم را سرعت ببخشند.

پزشک محقق، تورو پدرسون که ویراستار مقاله چاپ شده در ژورنال FASEB بود، اظهار داشت: نتایج واضح از تحقیق حاضر، دری بزرگ را به روی پیشرفت های درمانی گشوده است.

 

 

 

نویسنده: علیرضا وفادار

 

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا