اخبار تکنولوژی

به کمک این شارژر بی سیم لیزری می توانید گوشی تان را در سراسر اتاق شارژ کنید!

به کمک این شارژر بی سیم لیزری می توانید گوشی تان را در سراسر اتاق شارژ کنید! فناوری شارژ بی سیم موجود، آن طور که مردم فکر می کنند کاملا هم بی سیم نمی باشد، بلکه این شارژرها که نمونه های مختلف آن توسط اپل، سامسونگ و دیگر تولیدکنندگان شارژرهای بی سیم تولید شده است، به یک پد شارژ نیاز دارند که باید به برق وصل باشد و حتما گوشی داخل پد شارژ قرار گیرد.

۱+

فناوری شارژ بی سیم موجود، آن طور که مردم فکر می کنند کاملا هم بی سیم نمی باشد، بلکه این شارژرها که نمونه های مختلف آن توسط اپل، سامسونگ و دیگر تولیدکنندگان شارژرهای بی سیم تولید شده است، به یک پد شارژ نیاز دارند که باید به برق وصل باشد و حتما گوشی داخل پد شارژ قرار گیرد. به این معنی که گوشی نباید از پد شارژر فاصله داشته باشد. اما شارژ لیزری که در ادامه نت نوشت به شما معرفی می کنیم می تواند در فاصله دورتری عمل کند.

مهندسین دانشگاه واشنگتن به تازگی توانسته اند با کمک فناوری لیزر نوعی شارژر بی سیم دوربرد برای گوشی های هوشمند تولید کنند. در این روش یک فرستنده لیزری، پرتویی متمرکز و نامرئی (در طیف مادون قرمز نزدیک) تولید می کند که می تواند گوشی هوشمندی که در طرف دیگر اتاق قرار دارد را شارژ نماید.

به کمک این شارژ بی سیم لیزری می توانید گوشی تان را در سراسر اتاق شارژ کنید!

گوشی استفاده در آزمایش که به دریافت کننده شارژر لیزری مجهز شده است.

پرتو لیزر از طریق یک power cell (نوعی سلول خورشیدی) که در پشت گوشی نصب شده است، انرژی مورد نیاز برای شارژ را تامین می کند. پرتو لیزر می تواند ۲ وات انرژی را تا حدود ۴٫۳ متر منتقل کند. اما می توان با افزایش سطح سلول، فاصله قابل پوشش را تا ۱۲ متر قابل افزایش داد.

از این تکنولوژی می توان برای شارژ تبلت یا گوشی هوشمند که در هر نقطه از اتاق قرار گرفته است، استفاده کرد. طبق گفته تیم، انرژی فراهم شده توسط تکنولوژی لیزر می تواند یک گوشی هوشمند را همچون یک کابل USB استاندارد شارژ کند.

به کمک این شارژ بی سیم لیزری می توانید گوشی تان را در سراسر اتاق شارژ کنید!

سلول دریافت کننده انرژی لیزر

Vikram Iyer، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق در دانشگاه واشنگتن، در این باره می گوید: “مزیت تکنولوژی ما نسبت به پدهای شارژر بی سیم کنونی (near field) که فقط در چند سانتی متری عمل می کند این است که سیستم ما می تواند در محدوده های بسیار طولانی تر، در حدود چند متری کار کند. ما لیزرها را به این دلیل انتخاب کردیم که آنها پرتوی متمرکز از انرژی را برای ما تولید می کنند. انجام این کار با امواج رادیویی بسیار ناکارآمد است زیرا امواج رادیویی در فضا به طور قابل توجهی در همه جهات گسترش می یابد و نیاز به قدرت بسیار بالایی دارند تا برای شارژ تلفن همراه استفاده گردند. ”

به کمک این شارژ بی سیم لیزری می توانید گوشی تان را در سراسر اتاق شارژ کنید!

نمایی از عملکرد سیستم

این تیم، نکات ایمنی زیادی را برای شارژر لیزری خود عنوان می کند، همچون افزودن یک خنک کننده فلزی مسطح (heatsink)، بر روی گوشی هوشمند که گرمای بیش از حد لیزر را کنترل کند و همچنین مکانیزمی برای خاموش کردن لیزر در صورتی که فردی مسیر پرتو را قطع نماید. این ویژگی با استفاده از “پرتوهای محافظ” کم توان انجام می شود که تنها حرکات را مانیتور می کنند و در صورت تشخیص انسان می توانند بلافاصله شارژر لیزری را متوقف کنند.

به کمک این شارژ بی سیم لیزری می توانید گوشی تان را در سراسر اتاق شارژ کنید!

تصویری از منبع تغذیه لیزر و دریافت کننده استفاده شده در پژوهش

Iyer ادامه داد: “آنچه که ما در اینجا ارائه نموده ایم اولین نمونه مفهومی این محصول است. ما به دنبال روش هایی برای بهبود ویژگی هایی نظیر دامنه و سایر فاکتورهای نمونه اولیه مان هستیم و تا زمانی که به مرحله تجاری سازی برسیم، گزینه های مختلف را بررسی خواهیم کرد. ”
جزئیات این پژوهش در مقاله ای در نشریه Proceedings of the Association for Computing Machinery on Interactive, Mobile, Wearable & Ubiquitous Technologies منتشر شده است.

منبع: digitaltrends

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا