1397-11-28
سینمای جهان

نقد فیلم Wonder Wheel چرخ شگفت انگیز ساخته وودی آلن

نقد فیلم Wonder Wheel چرخ شگفت انگیز ساخته وودی آلن

برداشتی از فیلم چرخ شگفت‌انگیز ساخته وودی آلن Wonder Wheel 2017 نوستاژیا عاملی برای گذرانِ دورانی از تخیل است که بر ذهن‌ها تخمیل می‌شود. خوبی نوستالژیا در میل به مقاومت است. مقاومتی که در برابر چینش واژه‌ها زاییده می‌شوند و در ذهن تخیل می‌شود.

نوستالژیا عاملی برای گذرانِ دورانی از تخیل است که بر ذهن‌ها تحمیل می‌شود. خوبی نوستالژیا در میل به مقاومت است. مقاومتی که در برابر چینش واژه‌ها زاییده می‌شوند و در ذهن تخیل می‌شود. شاید سخت ترینِ نوستالژیا، مقاومت در برابر نفوذ زمان است. زمانی که راهش را در هزارتوی کمال گرایی‌ها و تشنجاتِ جوان پندارانه انسان ها، راه خود را می‌یابد و در بزنگاهی همانند پتکِ قاضیِ سخت گیری، حقیقت را در برابر چشمانمان به تمسخری کودکانه بر ذاتمان می‌کوبد. کوبشی که گرد و خاکش بر شقیقه‌ها خواهد نشست. فرمان تسلیمی که در گونه انسان‌ها در مسخ شیپوری، آرماگدونی تو خالی را در بزنگاهِ رستاخیز آدمی پیشکش خواهد کرد. در ادامه با نقد فیلم Wonder Wheel چرخ شگفت انگیز ساخته  Woody Allen با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Match Point امتیاز نهایی کاری از وودی آلن

نقد فیلم Wonder Wheel چرخ شگفت انگیز

پیش از آغاز نقد فیلم Wonder Wheel چرخ شگفت انگیز باید گفت وقتی پای عشق در میان باشد گویا بزرگترین دشمن انسان خودش است. منطقش را متزلزل می‌کند. دیازپامی که با خوش رقصی، همانند پتیاره‌ای خیال باف به نفسمان می‌دهیم. بی هیچ پروایی و بی هیچ آینده‌ای. غوطه ور در لحظه. قلبی که مرغ خیالش، بال‌های آغشته به تقلبش، که رسوایشان در طول تاریخ بر پیشانی پدرش سنگینی می‌کند را جلو می‌آورد، بر پیشانی خرد می‌گذارد و اسب‌های نابینایش را از کاخ های اُلمپیوس فرا می‌خواند تا بر بسترِ خِلطی فرو مایه اُفتد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Vicky Cristina Barcelona جستاری در بابِ عشق به روایت وودی آلن

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ کاری از وودی آلن

پوستی که میل به دریدنش در زیر انگشتانِ زمختش به مانند ابریشمی از دیاری آشنا، عصری بارانی و اشک آلود در قامت نگاهش، پروای آن طوفانِ آرامِ مشعشع در خیالم، گورستانی به پا خواسته از دنیای غَربَم، جنون گاهی است برای من تا فدا شوم. دیوانهِ جنونِ هستیِ بی وجودم، سیری که از سال های پایانی پیریم به عطف جوانیم در بروکلین باز خواهم گردانید.

در نقد فیلم Wonder Wheel چرخ شگفت انگیز  باید گفت Wonder Wheel “چرخ شگفت‌انگیز”، همان چرخی که بارها در تسلسل به سخره گرفته شده‌ام. آری همان “چرخ شگفت‌انگیز” که دورانش را در تهوع دیدار مجدد تو، تاریخ معاصرم را شخم زده‌ام. اندوهی که برای زنده یابی اش از “نیمه شبی در پاریس” تا رُمی عاشق شده، بارسلونایی مالیخولیایی و تا کافه هایی برای خودکُشی، همه را مرور کرده‌ام. تصوری از تو که مدام با نشخوارت کورسویی از رویا پردازی، در میان جنگِ سردِ درونم آتشی از هذیان را شعله ور می‌کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Annie Hall اثر وودی آلن، یکی از آن تخم مرغ هایی که به آن نیاز داریم.

تو که رفتی پیِ تاب و تپش رود اما من این راه را با نگاه به نابودیت در رخت خواب کسی دیگر مدام بازگشته‌ام. در دِلم طلایی تفت دیده بسیاری دوباره جنون بوئیدنت را دارد. در همان ساحل رویایی با بارانی که تو دوستش می‌داشتی. بارانی که وقتی بند آمد تو را به خاطره‌ها سپرد و باز هم هرزگیِ واقعیت. واقعیتی که منم. تهی، متفاوت، بدون عشق، تَرد شده از عشق و هنوز طاعونی که پس از رفتنش مرا همراه دانته به دوزخی فرستاد که تجسم نکرده بودم. راه‌هایش را نرفته بودم. عذابی که متصورم نشده بود. و حالا تازه چهل ساله شدم. روزی که دوباره مردم. روزِ بی حسی. و باید دوباره این “چرخ شگفت‌انگیز” را تحمل کنم. تا بگردد و از این اعماق هیچ، دوباره به اوج درام باز گردد تا من، منِ ابله سیب خورده را دوباره به تپشِ قلبی امیدوار کند. تا بتواند دوباره از خونم بمکند. آری آین جهنم هر روز گرد‌تر و دور چرخشش طولانی تر خواهد بود. طولانی به قطر فاصله‌ها.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Midnight in Paris کاری از وودی آلن

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Irrational Man مرد غیر منطقی ؛ وقتی وودی آلن به دنبال پاسخی برای وجودیت می‌رود!

پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب ساخته شده‌­اند که در مجله وینوک گذاشته شده را بخوانید

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا