رپرتاژ آگهی

3 کتاب فوق العاده که بهتر است هر فرد گیاهخوار برای یک بار در زندگی بخواند

۰

بسیاری اعتقاد دارند سبک زندگی گیاهخواری تنها سبک زندگی متناسب با بدن انسان است که می‌تواند تضمین کننده سلامت او باشد. در حال حاضر بسیاری از سلبریتی‌های ایرانی و غیر ایرانی گیاهخوار شده‌اند و یکی از جنجال‌های مراسم اسکار امسال هم بر سر وجود منوی گیاهخواری برای هنرمندان گیاهخوار مثل واکین فینیکس بود. همین هنرمند هم چند وقت پیش تمام گاوهای موجود در یک کشتارگاه را خریداری کرد تا جلوی کشته شدنشان را بگیرد. در چنین شرایطی هر روز به تعداد کسانی که دوست دارند گیاهخوار شوند و گوشت حیوانات را نخورند اضافه می‌شود. اگر شما هم یکی از این افراد هستید یا همین الان هم گیاهخوار شده‌اید، خوب است برای تکمیل این سبک زندگی کتاب‌هایی را که در این مقاله معرفی می‌کنیم، مورد مطالعه قرار دهید.

۱- فواید گیاهخواری؛ صادق هدایت

باور کردن اینکه کسی در سن ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۰۶، یعنی حدود ۹۲ سال پیش گیاهخوار بوده و حتی کتابی هم در این باره نوشته است، ممکن است سخت به نظر برسد. اما واقعیت دارد و آن شخص کسی جز صادق هدایت نبود. همین یک مسئله به تنهایی گواه تفاوت صادق هدایت با هم عصرانش و جلوتر بودن از زمانه‌اش است؛ به همین دلیل هم او را جزو چند نویسنده ایرانی برتر که آثار آنها ارزش خواندن دارد، می‌دانند.

هدایت کتاب فوائد گیاهخواری را بعد از کتاب «انسان و حیوان» نوشت و بسیاری کتاب فواید را دنباله کتاب انسان و حیوان و به نوعی تکمیل کننده آن می‌دانند. هدایت معتقد بود انسان تا زمانی که حیوانات را آزار می‌دهد و به قتل می‌رساند نمی‌تواند به صلح و آرامش برسد. او در کتابش هم برهان‌های محکمی برای گیاهخوار شدن آورد، هم از ظلمی که در دامداری‌ها به حیوانات روا می‌رفت نوشت؛ آن هم در شرایطی که نه جمعیت دنیا به اندازه حالا بود و نه تقاضاها به پای زمانه فعلی می‌رسید. او در همان زمان مشکلات ناشی از خوردن گوشت حیوانات را می‌دید و نسبت به آن‌ها هشدار می‌داد.

بخشی از کتاب فواید گیاهخواری

«انسان همیشه پرستش پیچیدگی و ظاهر سازی را می‌کند . هرچه آسان و طبیعی است به چشم او خوار می آید از این رو زندگانی را پیوسته دشوار نموده و گمان می کند به خوشبختی خواهد رسید، در صورتی که همیشه از او رو برگردان است. خوراک چیزی است که به منتها درجه‌ی پیچیدگی رسیده. پختن یعنی خراب کردن و از حال طبیعی خارج کردن خوراک‌ها یا برای این است که مزه‌ی آن را بپوشاند  مثل گوشت تا به ذائقه ی فاسد شده‌ی ما لذت بکند و تمام این‌ها نتایج بدی برای سلامتی خواهد داشت.»

کتاب گیاهخوار از هان کانگ

۲- گیاهخوار نوشته هان کانگ

  • هان کانگ بعد از نوشتن کتاب «گیاهخوار» که در سایت فیدیبو قابل خواندن است، ابتدا به یکی از نویسنده‌های مورد تحسین کره جنوبی و سپس با ترجمه آثارش به ۱۳ زبان دنیا از جمله فارسی به یکی از نویسنده مطرح جهان تبدیل شد. داستان گیاهخوار روایت داستان زندگی زوج جوانی است که در آستانه پنج ساله شدن ازدواج‌شان با یک خواب دچار تغییر و تحول بزرگی می‌شوند. شخصیت «یونگ هایی» یک گرافیست پاره وقت که بعد از اینکه یک شب کابوس خونین و وحشتناکی درباره ظلم انسان می‌بیند، تصمیم می‌گیرد گیاهخوار شود؛ اما این تصمیم عواقبی به دنبال دارد.
  • صحنه خواب به این شکل توصیف می‌شود: « بامداد آن روز کذایی در ماه فوریه، وقتی همسرم را ایستاده در لباس خوابش در آشپزخانه دیدم، هیچگاه فکر نمی کردم زندگیمان دستخوش تغییری به این بزرگی شود. ” برای چی اونجا وایسادی؟” می‌خواستم لامپ دستشویی را روشن کنم که با دیدن او خشکم زد. ساعت حدود ۴ صبح بود. با احساس تشنگی شدیدی از خواب بیدار شده بودم که می دانستم به خاطر یک شیشه و نیم سوجویی ۱ است که با شام خورده بودم و انگار قرار نبود به حالت عادی برگردم. ” آهای با تو ام، پرسیدم داری چیکاری می کنی؟” هوا مثل همیشه سرد بود اما نگاه کردن به همسرم باعث می شد بیشتر احساس سرما کنم. تمام حس خواب آلودگی که از مصرف الکل در وجودم مانده بود به یکباره از بین رفت. همسرم بدون حرکت جلوی در فریزر ایستاده بود. چهره‌اش در تاریکی فرو رفته بود به همین دلیل نمی توانستم حالت صورتش را ببینم اما تمام حالات ممکن مرا می ترساندند. موهای پر پشت و مشکی اش پف کرده و نامرتب بودند و لباس خواب سفید رنگ همیشگی اش را پوشیده بود که تا روی زانویش می رسید. در اینچنین شب هایی اصولاً همسرم با عجله ژاکتش را به تن می کرد و به دنبال دمپایی های گرم و راحتش می گشت. نمی‌دانم چه مدت با این حالت آنجا ایستاده بود؛ با پای برهنه،در یک لباس خواب تابستانی و با قامتی راست و مستقیم.به هیچ وجه متوجه سؤال‌های پی‌درپی من نمی شد. صورتش به طرف من نبود و با حالتی غیر طبیعی ثابت ایستاده بود، درست مثل روحی که روی قبرش ایستاده باشد.»
  • این کتاب بعد از ترجمه شدن به انگلیسی توانست جایزه مطرح Man Booker را از آن خود کند. در ایران انتشارات ماهابه به ترجمه مرضیه سادات هاشمی پور این کتاب را در دسترس خوانندگان ایرانی قرار داده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد مطالعه آثار و آشنایی با چند نویسنده که خالق بهترین آثار جهان هستند را دارید، این اثر هان کانگ را از دست ندهید.

غذای خوشمزه برای گیاهخواران

۳- خام خواری فلسفه تغذیه و تندرستی، آرشاویر درآوانسیان

اگر در حال حاضر گیاهخوار هستید، شاید بدتان نیاید سبک زندگی‌تان را بیشتر به سمت سلامت ببرید. در این صورت خواندن کتاب خام خواری؛ فلسقه تغذیه و تندرستی را به شما توصیه می‌کنیم. در این کتاب پخته شدن غذا مساوی با از دست دادن خواص آن و حتی سمی شدن آن است و گفته می‌شود بدن انسان برای تغدیه از گیاهان، دانه‌ها و سبزیجات خام طراحی شده است. خام گیاهخوارها معتقدند تمام بیماری‌های انسان ناشی از مصرف غذاهای پخته است و درمان در مصرف گیاهان و میوه‌های خام وجود دارد. آن‌ها حتی پا را فراتر می‌گذارند و ادعا می‌کنند با خام گیاهخواری می‌توان انواع بیماری‌ها، حتی بیماری‌های صعب العلاج را درمان کرد یا بهبود بخشید. خواندن این کتاب و توصیه‌های آن برای افراد گیاهخوار جالب و مفید خواهد بود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا