تکنولوژی

نقشه جهان آنلاین – تعداد دامنه های ملی جهان

شرکت بین المللی اینترنتی نومینت (Nominet)  که در سال ۱۹۹۶ برای ثبت دامنه ها بریتانیا تاسیس شد.نقطه عطف این شرکت در سال ۲۰۱۵ بارویکردی جدید نسبت به DNS و ایجاد شبکه تجزیه و تحلیل می باشد.

نومینت در آخرین گزارش خود نقشه ای بنام ” جهان آنلاین ” را با نشان دادن تعداد دامنه های ملی جهان ، منتشر کرد.

این نقشه عجایبی غافلگیر کننده دارد که البته استدلالهایی نیز برای آنها وجود دارد. مثلا جزیره توکلائو که کشوری بسیار کوچک در جنوب اقیانوس آرام است و حدود ۱۴۰۰ نفر جمعیت دارد, دارای بیش از ۳۱ میلیون نام دامین هست که حتی بیشتر از دامین های ثبت شده در چین می باشد. اما توضیح آن ساده است. در واقع در این کشور ثبت دامنه رایگان بوده و ظاهرا این امر بخصوص مجرمین سایبری را برای ساختن صفحات وب مخرب جذب کرده است.

Map-Of-The-Online-World

مثالی دیگر ایالات متحده آمریکا است که با همه وسعتش فقط ۱٫۶ میلیون نام دامنه ملی دارد که توضیح آنهم ساده است. آمریکائیها عمدتا نامهای دامین ژنریک و بین المللی همچون COM. و .NET و .ORG  را ترجیح میدهند و بیش از  ۱۳۰ میلیون دامین با این اکستنشن ها در امریکا به ثبت رسیده است. و میل و رغبت به ثبت دامنه با اکستنشن ملی ندارند.

در اروپا برعکس آمریکا, نام دامین ملی ترجیح داده میشود. آلمانیها در زمینه پیشتاز می باشند و با ۱۶میلیون دامین ملی در اروپا سرآمد هستند.

آفریقا نیز از نظر دامین های ملی بسیار فقیر است. کشورهای آفریقایی در زمینه فناوری اطلاعات در حال توسعه می باشند و برخی از مشکلات مانند سواد عمومی اندک در زمینه تکنولوژی اطلاعات ، ظرفیت ناکافی نیروی انسانی برای توسعه تکنولوژی اطلاعات ، زیرساختهای ناکافی وضعیت اطلاعاتی و ارتباطی و کانکشن اینترنت مهمترین دلیل این امر می باشد.

بر خلاف آنچه ممکن است تصور شود, کمیت دامین های ملی نشانگر وزنه اقتصادی برای آن کشور اقتصاد جهانی نمی‎باشد.

منبع : nominet.uk

 

حسین دهقان نصیری

علاقمند و فعال در دنیای فناوری اطلاعات و دارای تجربه برنامه نویسی تحت وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا