تکنولوژی

اسناد اصلی و گمشده ثبت اختراع ماشین پرنده برادران رایت پیدا شد!

طی دو روز پیش در خبر ها داشتیم که اسناد ۱۱۳ ساله مربوط به ثبت اختراع اولین ماشین پرواز که ۳۶ سال از مفقود شدن انها می گذشت در غاری نزدیک Lenexa از ایالت کانزاس یافت شده است. این اسناد که توسط برادران رایت یعنی اولیور و ویلبر رایت تهیه و امضا شده است دارای شماره اختراع ۸۲۱,۳۹۳ جهت ثبت یک ماشین پرنده است.

جالب توجه اینکه از ۱۹۸۰ تاکنون این اسناد و مدارم مفقود شده بودند و اکنون در این غار همراه با اسناد و مدارک بسیار زیادی دوباره پیدا شده اند. خوب میدانیم که از مهمترین رویداد های بشری طی قرن گذشته همین پرواز است و این اسناد پیشینه دقیقی از این جریان را با خود همراه دارند.

wright-brothers-flying-machine-patent-640x0

این اسناد تا پیش از این در ساختمان ملی آرشیو اسناد در واشنگتن دی سی با مدیریت William J. Bosanko نگهداری می شد، یه گفته مدیریت آن زمان آخرین بار این اسناد به بهانه بزرگداشت از محل آرشیو خارج شده بود سپس خبر مفقودی آنها در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.

برادران رایت در ۲۳ مارس ۱۹۰۳ اختراع خود را که وسیله ای برای پرواز بود به ثبت رساندند، آنها یک ماه قبلتر کار خود مبنی بر طراحی دستگاهی برای پرواز آغاز کرده بودند طرح آنها از شامل دستگاهی تشکیل شده از پارچه و چوب بود و بعد از ۹ ماه کار توانستند اولین ماشین پرنده را دقیقا در ۱۷ دسامبر در آسمان کارولینای شمالی به پرواز درآورند.

wright-brothers-memorial-768x384-c

اولین پرواز توسط ماشین پرنده ۱۲ ثانیه طول کشید و مسافت طی شده ۳۶٫۵ متر بود

محوطه اولین آزمایش های پرواز که برادران رایت در ان فعالیت می کردند، اکنون به عنوان پارک ملی و سایت تاریخی برای عموم قابل استفاده است.

در میان اسناد یافت شده یادداشت ها، تصاویر، نقشه ها، رسید هزینه ها و … قابل رویت است و نکته جالب اینکه این اسناد با این سرآغاز شروع می شوند:

“به اطلاع می رسانیم ما دو برادر، اولیور رایت و ویلبر رایت شهروندان ایالات متحده ساکن شهر دیتون از ایالت اوهایو به طور مشترک یک ماشین جدید و مفید برای اکتشاف آسمان اختراع کرده ایم”

Wright_brothers

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا