علمیگوناگون

برای نگاه کردن به آثار حیرت انگیز این موزه نیاز به میکروسکوپ دارید!

شهر سنتندره مجارستان یک شهر موزه بزرگ است. این شهر در ۳۰ دقیقه ای شمال بوداپست واقع شده است. این مکان زمانی مستعمره هنرمندان بوده، اما مدت هاست که مورد هجوم سیل عظیمی از گردشگران بخاطر چشم انداز ها و آثار هنری بی نظیر که دارد قرار گرفته است. در این بین دیدن یکی از جاذبه های آن سخت و دشوار می باشد، نه به خاطر این که فرسوده شده و یا از بین رفته باشد، بلکه به این خاطر  که آثار در معرض نمایش آن بسیار کوچک هستند و باید آنها را با میکروسکوپ مشاهده کرد.

با چشم مسلح به بازدید آن بروید

موزه ای میکرو، و عجیب در اندازه یک اتاق کوچک، ممکن است غیرمنتظره و ناچیز در نظر آید، اما این پیش از آن است که شما نگاه دقیقی به آن بی اندازید. اگر شما از طریق لنزهای  میکروسکوپ به آثار موجود در آن نگاه کنید، کارهایی را خواهید دید که از معجزه کمتر نیستند. یک تخته شطرنج  روی یک میخ کوچک، مجسمه هایی از لانه پرندگان در یک دانه خشخاش، یک کتاب ۱۲ صفحه ای که تنها نیم میلیمتر است. و…

یک تخته شطرنج روی یک میخ کوچک
یک تخته شطرنج روی یک میخ کوچک

در این مکان نمادهایی مانند یک بطری کوکا کولا طلایی و پیکری از آبراهام لینکلن و تمثال های هنری، مانند یک کماندار در ارابه و مجموعه ای از جام ها که روی یک دانه شکر قرار می گیرند، وجود دارد. شاید هیجان انگیزترین آنها شهر فرنگ مصر باستان باشد که با اهرام، شتر ها و درخت خرما کامل شده است که همه آنها در سوراخ ته یک سوزن قرار گرفته اند. بله، یک هنرمند عینا یک شتر را داخل ته سوزن قرار داده است.

شهر فرنگ مصر باستان که با اهرام، شتر ها و درخت خرما کامل شده است و همه آنها در سوراخ ته یک سوزن قرار گرفته اند
شهر فرنگ مصر باستان که با اهرام، شتر ها و درخت خرما کامل شده است و همه آنها در سوراخ ته یک سوزن قرار گرفته اند

جزئیات هنری یک طرف قضیه است، اما این که چقدر این قطعه ها کوچک هستند چیزی است که واقعا ذهن ما را تحت تاثیر قرار می دهد. Wilk Vatroslawski در این باره می گوید: آن وقت که شما چشم خود را از روی میکروسکوپ بردارید و سعی کنید این کارها را با چشم غیر مسلح ببینید، به عظمت این آثار پی می برید.

مجموعه ای از جام ها روی یک دانه شکر
مجموعه ای از جام ها روی یک دانه شکر

حبس کردن نفس

در این موزه بیش از دوجین آثار هنرمند اوکراینی Mykola Syadristy به نمایش گذاشته شده است. آثاری با این ویژگی هنری فقط در دو موزه دیگر در روسیه وجود دارند. Syadristy برای ایجاد این مینیاتورهای برجسته، یک موتور الکتریکی ۵۰ میکرونی را ساخته است که ۲۰ برابر کوچکتر از یک دانه خشخاش است. این موتور کوچکترین نمونه از نوع خود در جهان می باشد.

Syadrisky مادامی که کار می کند، حتی باید تنفس و ضربان قلب خود را برای جلوگیری از خرابی در این آثار ظریف، کنترل کند. وی در مصاحبه ایی با مجله ماری کلر (Marie Claire) مجارستان می گوید: “من بر روی یک ریتم داخلی خاص تکیه می کنم. من تلاش می کنم زمانی که با ابزار کار می کنم هر مرحله را بین دو تپش قلبم بسازم. در این اینجا ضربان من به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. افکار و حرکات من با اراده و آرامشی زیاد همراه می شوند.و نتیجه این کار آثار هنری زیبایی می شوند که شما حتی اگر آن را بین انگشتان خود نگه دارید، متوجه آن نمی شوید.

منبع: curiosity.com

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا