دانستنی‌های سلامتی

نحوه کار ماشین ظرفشویی و راه هایی برای عملکرد بهتر بهداشتی آن

اگر به تازگی ماشین ظرفشویی تهیه کرده اید و از نحوه کار ماشین ظرفشویی اطلاع ندارید و بعد از این که ظروف را از ماشین خارج کردید، تکه های غذا را روی ظروف مشاهده کردید بهتر است این مقاله نت نوشت را مطالعه کنید تا با نحوه کار ماشین ظرفشویی کاملا آشنا شوید. بیش از آن که ظروف در ماشین ظرفشویی قرار دهید یک سری کارها را نباید روی ظروف انجام داد و یک سری نظافت ها باید انجام شود تا ماشین ظرفشویی با دقت عمل بیشتری کار کند.

ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی هرگز تمیز نکنید. شما با شستن و نظافت ظروف در حقیقت ماشین ظرفشویی خود را فریب می دهید این کار سبب می شود که ماشین ظرفشویی کار زیادی برای شستن ظروف نداشته باشد. به این دلیل که ماشین های ظرفشویی مدرن دارای سنسورهایی هستند که به میزان کثیفی و مواد جامانده بر روی ظروف، چرخه شستشو را تنظیم می کنند. اگر قاشق و چنگال ها تمیز باشند یا پنیر ها روی بشقاب ها نچسبیده باشند سنسور خاموش می ماند و این سبب می شود که شستشوی کوتاه تر و سبک تری برای ظروف در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: استفاده صحیح از یخچال , روش های مصرف کمتر برق، نگهداری بهتر غذا و طول عمر بیشتر یخچال

نحوه کار ماشین ظرفشویی مدرن همراه با شوینده های جدید

این ویژگی تنها خصوصیت ماشین های ظرفشویی بزرگ و مدرن نیست اما طبق گزارش مصرف کنندگان ماشین های ظرفشویی در  سال های اخیر که در حدود ۵۰۰ دلار قیمت دارند از این قابلیت برخوردار هستند و بسیاری از تولید کنندگان مواد شوینده مخصوص ماشین های ظرفشویی نیز همین هشدار را می دهند. شرکت Procter & Gamble سازنده مواد شوینده ماشین های ظرفشویی در یکی از مجلات اعلام کرده است که آنزیم های موجود در مواد شوینده به نحوی طراحی شده است که با کمک ذرات غذا بتواند شستشو را انجام دهد. در حقیقت این آنزیم ها می بایست به ذرات غذا ملحق شوند سپس ظرف را تمیز کنند.

نحوه کار ماشین ظرفشویی : شستن به روش مدرن

از دیگر مزایایی که ظروف را به صورت پاک نکرده  در ماشین های ظرفشویی قرار دهید، صرفه جویی در مصرف آب است. سرعت جریان متوسط در یک شیر آب آشپزخانه در حدود ۲/۲ گالن یا به عبارتی ۳/۸ لیتر در دقیقه است. به این معنی که شما پس از صرف شام در پنج دقیقه شستشوی ظروف میزان ۳۹ لیتر آب برای شستن هدر خواهید داد چرا که برای شستشو این میزان آب را نیاز نخواهید داشت. قبل از آن که بشقاب خود را در ماشین ظرفشویی قرار دهید زباله های غذایی بزرگ را از بشقاب ها خارج کنید و از یک فیلتر بسیار خوب برای ماشین ظرفشویی اتان استفاده کنید و به طور منظم این فیلتر را تمیز کرده و از تجمع مواد غذایی داخل فیلتر خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: استفاده صحیح از اتوی لباس و روش صحیح اتو کردن لباس ها

بیشتر بخوانید: ساخت مایع ظرفشویی طبیعی به آسانی در خانه!

راه حل هایی برای عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی

نحوه کار ماشین ظرفشویی
بهتر است بیشتر ظروف را متمایل به وسط ماشین ظرفشویی قرار دهید به نحوی که آب به تمامی ظروف برسد

راه حل هایی وجود دارد که می تواند در بهبود نحوه کار ماشین ظرفشویی تاثیر گذار باشند. شاید برای شما هم سوال باشد که بهترین حالت برای قرار گرفتن قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی به چه صورت است ؟ شرکت General Electric توصیه می کند در حالتی که ایمنی بیشتری ایجاد شود قاشق و چنگال را قرار دهید طوری که هنگام برداشتن آن ها دست های شما آُسیب نبیند. این که قاشق و چنگال را چگونه با هم دیگر در ماشین ظرفشویی قرار دهیم نیز یک پارامتر بسیار مهم در نظافت و شستشوی آن ها به شمار می رود. بهتر است که قاشق و چنگال ها را در قسمت مشبک خود قرار دهید تا در هنگام تخلیه آب صرفه جویی بیشتری کرده باشید.

بیشتر بخوانید: ساخت مایع ظرفشویی طبیعی به آسانی در خانه!

ممکن است که شما بخواهید هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی با جا به جا کردن ظروف از حرکت آن ها جلوگیری کنید. در صورتی که ظروف را دقیق بر سر جای خود قرار نداده اید می توانید با ایجاد مکث درب ماشین را باز کرده و برخی از ظروف را در جای خود محکم کنید در نظر داشته باشید که ظروف گود مانند کاسه را ها را به سمت پایین و یا کج قرار دهید. به دلیل آن که آب بسیار داغ با فشار قوی از جت های بالای ماشین ظرفشویی اسپری می شوند بهتر است ظروف شیشه ای و پلاستیکی و ظروف بسیار حساس و شکننده را دور از این قسمت قرار دهید تا احتمال شکستگی و از بین رفتن ظروف کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: تخته خردکن آشپزخانه , چوبی یا پلاستیکی ؟ کدام بهداشتی تر است ؟

بیشتر بخوانید: سالم ترین جنس ظرف غذاخوری چیست؟ چینی، شیشه، ملامین یا سفال؟

چیدمان ظروف مختلف

برخی از افراد در چیدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی دچار سوالاتی می شوند که کدام ظرف را در کجای ماشین بچینند. در حقیقت بهتر است بیشتر ظروف را متمایل به وسط ماشین ظرفشویی قرار دهید به نحوی که آب به تمامی ظروف برسد. شستن گلدان نیز یکی از گزینه های شستشو با کمک ماشین ظرفشویی است. شما می توانید با قرار دادن گلدان در طبقه پایین ماشین ظرفشویی آن را به خوبی شستشو دهید. استثنائاتی که در شستشو با ماشین ظرفشویی وجود دارد، استفاده از تابه های چدنی است. اثرات مواد شوینده ماشین ظرفشویی بر روی این تابه ها ممکن است سبب تخریب تابه شوند بنابراین بهتر است این تابه ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

منبع : curiosity.com

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

بیشتر بخوانید: مضرات شوینده های شیمیایی را بدانید و تا می توانید از آنها استفاده نکنید!

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا