1397-12-28
آرت کیوسک

زندگینامه ضیاءالدین دری ؛ خالق کیف انگلیسی درگذشت …

زندگی ضیاء الدین دری

روز جمعه ۲۶ مرداد ماه روز بسیار تلخی برای سینما، تئاتر و تلویزیون ایران بود چرا که خالق سریال محبوب کیف انگلیسی سید ضیاء الدین دری هم در روز فوت آقای بازیگر زنده یاد عزت الله انتظامی درگذشت. با نت نوشت در مروری بر زندگی ضیاء الدین دری همراه باشید.

روز جمعه ۲۶ مرداد ماه روز بسیار تلخی برای سینما، تئاتر و تلویزیون ایران بود چرا که خالق سریال محبوب کیف انگلیسی سید ضیاء الدین دری هم در روز فوت آقای بازیگر زنده یاد عزت الله انتظامی درگذشت. نت نوشت به این بهانه مروری بر زندگینامه ضیاءالدین دری دارد.

بیشتر بخوانید: زندگینامه عزت الله انتظامی ، عزت سینمای ایران رفت …

زندگینامه ضیاءالدین دری

زندگینامه ضیاءالدین دری را باید این چنین آغاز کرد که این کارگردان، تهیه‌ کننده و نویسنده ی تلویزیون و سینما، سال ۱۳۳۲ در شهر تهران متولد شد. او دارای تحصیلات ناتمام در رشته‌ی ی علوم ارتباطات است. سید ضیاء الدین دری فعالیت هنری را با تلویزیون آغاز کرد. دری کارگردان سریال هایی در حوزه ی تاریخ معاصر است که از آن ها می توان به سریال های محبوب کیف انگلیسی با بازی لیلا حاتمی و علی مصفا و کلاه پهلوی با بازی امین حیایی اشاره کرد. موسیقی این کار بر عهده ی فرزند زنده یاد عزت الله انتظامی، مجید انتظامی بود. کارهای سینمایی وی چندان مورد استقبال قرار نگرفته و فیلم‌ های عشق ممنوع و من و دبورا اکران عمومی هم نشدند. سردار سنجرخان تازه‌ ترین پروژه ی ضیاءالدین دری بود که توسط خود وی نگارش شده است و قرار بود به زودی ساخته شود.

بیشتر بخوانید: زندگینامه خسرو شکیبایی و معرفی آثار او

فیلم های ضیاءالدین دری :

من و دبورا (کارگردان، تهیه‌ کننده و نویسنده) ۱۳۸۵
عشق ممنوع (کارگردان، تهیه‌ کننده و نویسنده) ۱۳۸۴
لژیون (کارگردان و نویسنده) ۱۳۷۷
باد و شقایق (کارگردان و نویسنده) ۱۳۷۶
سینما سینماست (کارگردان، تهیه‌ کننده و نویسنده) ۱۳۷۶
در سرزمینی دیگر (نویسنده) ۱۳۷۵
صاعقه (کارگردان، تهیه‌ کننده و نویسنده) ۱۳۶۳
گرداب (مشاور کارگردان و نویسنده) ۱۳۶۰

بیشتر بخوانید: ناصر چشم آذر خالق موسیقی خواهران غریب جاودانه شد

سریال های ضیاءالدین دری:

کمند خاطرات (یکی از کارگردانان) ۱۳۶۹
کیف انگلیسی (کارگردان) ۱۳۷۸
کلاه پهلوی (کارگردان) ۱۳۸۵–۱۳۹۰

زندگینامه ضیاءالدین دری

زندگینامه ضیاءالدین دری

در زندگینامه ضیاءالدین دری باید به صحبت جالب او هم اشاره کرد. دری شهریور سال ۱۳۹۲ دری درباره ی سریال سازی در ایران چنین گفت:

«تحول در سریال‌ سازی مساله ی جدیدی نیست؛ در طول دو دهه‌ ی گذشته همیشه این بحث بوده است. مفهوم تحول این نیست که ما بگوییم تحول می‌ خواهیم و قرار است اتفاق بیفتد. ما باید بینیم که چه عناصری می‌ تواند در موفقیت سریال‌ ها نقش داشته باشد. سپس بدانیم که از هر سریال چه میزان توقع داریم. ما هنوز تحول شگرفی در عرصه‌ ی سریا‌ل‌ سازی نداشته‌ ایم؛ تحول شگرف در عرصه‌ ی سریال‌ سازی زمانی اتفاق می‌ افتد که ما از حیث ابزار و از حیث استاندارد های بصری بتوانیم با محصولات خارجی رقابت کنیم. ما هنوز به جزئیات گریم، لوازم حرکتی، مهارت‌ های رایانه‌ ای نرسیده‌ ایم و همیشه یک بخشی از قطعات را نداشته‌ ایم. ایجاد تحول زمانی است که به اعتقاد من در نگارش فیلم‌نامه و در ساختمان تکنیکال فیلم‌ سازی با برآورد مالی منطقی هر دو در راستای یکدیگر حرکت کنند.»

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی علی حاتمی ، آیین چراغ، خاموشی نیست.

آن چیزی که در زندگینامه ضیاءالدین دری نباید از قلم بیفتد این است که متاسفانه مرگ این چهره ی تلویزیونی تا حد بسیار زیادی در سایه ی مرگ آقای بازیگر زنده یاد عزت الله انتظامی گم شد. شاید اگر سرنوشت جوری برایش مقدر کرده بود که مرگش هم زمان با مرگ استاد انتظامی نمی شد، در رسانه ها و دنیای مجازی بیشتر به زندگی هنری و ابعاد شخصیتی او پرداخته می شد.

سید ضیاءالدین دری در جمعه ی سیاه ۲۶ مرداد پس از یک دوره ی بیماری طولانی بر اثر عفونت ناشی از پیوند کبد در بیمارستان ابوعلی سینا در شیراز درگذشت. به خانواده ی محترم دری و جامعه ی هنری ایران تسلیت می گوییم.

بیشتر بخوانید: داریوش مهرجویی مروری بر زندگی آقای کارگردان به بهانه ۷۸ سالگی‌اش

بیشتر بخوانید: بهمن محصص کیست؟ من دست شاگردی را می‌شکنم که بلد نباشد لیوان را شبیه لیوان بکشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا