1398-03-28
سینمای جهان

نقد فیلم Zoe به کارگردانی Drake Doremus ؛ آینده نامعلوم بشریت

نقد فیلم Zoe 2018

صحبت از فیلم سینمایی Zoe محصول سال ۲۰۱۸ میلادی در ژانر درام و علمی تخیلی است. فیلمی که اگر چه در سایت  IMDB  بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (Internet Movie Database) امتیاز ۶٫۱ را کسب کرده اما بی شک در روزگاری که آینده ی بشریت در طول سال های اخیر به یک ترند جهانی تبدیل شده است، تماشایش خالی از لطف نیست. برای مروری بر نقد فیلم Zoe 2018 نت نوشت را همراهی کنید.

صحبت از فیلم سینمایی Zoe محصول سال ۲۰۱۸ میلادی و در ژانر درام علمی تخیلی است. فیلمی که اگر چه در سایت IMDB بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (Internet Movie Database) امتیاز ۶٫۱ را کسب کرده اما بی شک در روزگاری که آینده‌ی نامعلوم بشریت در طول سال های اخیر به یک ترند جهانی تبدیل شده است، تماشایش خالی از لطف نیست. در ادامه با نقد فیلم Zoe نت نوشت را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Girl with a Pearl Earring دختری با گوشواره مروارید کاری از پیتر وبر

نقد فیلم Zoe به کارگردانی Drake Doremus

داستان از این قرار است که دو محقق در حال بررسی تکنولوژی جدیدی هستند تا بتوانند روابط عاشقانه‌ی میان انسان ها را بهبود ببخشند. همچنان که تحقیقات ادامه دارد اکتشافات آن‌ ها نیز عمیق‌تر می‌شود در حالی که ناگهان مخاطب متوجه می‌شود که …

تحلیل و نقد فیلم Zoe به کارگردانی دریک درماس Drake Doremus محصول 2018 امریکا

تحلیل و نقد فیلم Zoe به کارگردانی دریک درماس Drake Doremus محصول ۲۰۱۸ امریکا

نقد فیلم Zoe را این چنین آغاز می‌کنیم که این فیلم آخرین فیلم دریک درماس Drake Doremus کارگردان ۳۵ ساله‌‌ی آمریکایی‌ست. درماس زویی را امسال در فستیوال ترابیکا نمایش داد. فیلمی که بازخوردهای مثبت و منفی فراوانی از سوی منتقدان داشت.

در نقد فیلم Zoe باید به این مهم اشاره کرد که ملال همواره به‌ نوعی با انسان همراه بوده است. سورن کیرکگور فیلسوف اروپایی می‌گوید: «خدایان ملول بودند و بنابراین انسان را آفریدند. آدم از تنهایی ملول بود و بنابراین حوا را خلق کردند. از آن زمان، ملال وارد جهان شد و درست به همان نسبتی که جمعیت رشد می‌کرد، ملال نیز بیشتر می‌شد.» این پدیده که در دوران پیشامدرن به اشراف و برخی طبقات خاص محدود بود از دوران رومانتیسم گسترش یافت و به‌ تدریج به یکی از ویژگی‌های انسان مدرن تبدیل شد. برخی ملال را ریشه‌ی تمام شرها می‌نامند، برخی دیگر آن را امتیاز انسان مدرن و حتی وجه تمایز انسان و حیوان می‌دانند و گروهی دیگر، بر این باورند که ملال انسان را از انسانیت تهی می‌کند. برخی ملال را ثمره‌ی کوچ معنا از زندگی انسان مدرن می‌دانند و برخی دیگر، آن را چیزی می‌دانند که به معنای بزرگ نهفته‌ای اشاره دارد. ملال با معنای هستی سروکار دارد. آنچه Zoe نشان می‌دهد این است که انسان آینده بیش از انسان معاصر درگیر این ملال است. به شکلی که با استفاده از پیشرفت تکنولوژی سعی بر غلبه بر این ملال دارد که البته ایتن تلاش مذبوحانه، آب در هاون کوبیدن است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Truman Show نمایش ترومن به کارگردانی پیتر ویر

در نقد فیلم Zoe باید این طور گفت که این فیلم در ادامه‌‌ی فیلم‌های قبلی درماس و ترسیم‌کننده‌ی جهان ذهنی‌ اوست. درون مایه‌ی اصلی آثار او رابطه‌ و شیمی بین افراد است. در نقد فیلم Zoe باید اشاره کرد که این فیلم تلاش دو همکار در یک آزمایشگاه برای ترسیم و ایجاد یک رابطه‌ی عاطفی ایده‌آل بین انسان ها است. رابطه ای که در آن انسان ها یکدیگر را ترک نمی کنند. این دو نفر در تلاش‌ هستند تا با اختراع یک ربات بتوانند مشکلات یک رابطه را به حداقل برسانند اما همه‌ی این تلاش‌ها سبب می‌شود تا نگاه‌شان نسبت به آن‌چه بین خودشان در جریان است تغییر کند.

در نقد فیلم Zoe باید بگوییم که زویی در زبان یونانی به معنای زندگی‌ است و از سوی دیگر حوا در این زبان، زویی خوانده می‌‌شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Christopher Robin به کارگردانی Marc Forster ؛ امروز، فردا است

در نقد فیلم Zoe اشاره به انتخاب بازیگران خالی از لطف نیست. در این فیلم لئا سیدو بازیگر نقش زویی است؛ سیدو را پیشتر در فیلم‌ آبی گرم ترین رنگ است، دیده بودیم. فیلمی که داستان علاقه‌ی نامتعارف دو دختر به یکدیگر را بازگو می‌کرد. این فیلم در زمان اکرانش سر و صدای بسیاری به پا کرد. چهره‌ی زویی به خوبی نارضایتی و غم نهفته حاصل از تنهایی انسان معاصر را نشان می‌دهد. ایوان مک گرکور هم در نقش دانشمندی به نام کول ظاهر شده که ازدواج اولش به شکست منتهی شده، یک فرزند دارد و به شدت او هم دچار تنهایی مفرط است. نکته‌ی جالب دیگر در بازیگران این فیلم حضور کریستن آگوایلرا خواننده‌‌ی مشهور آمریکایی‌ست.

تحلیل و نقد فیلم Zoe به کارگردانی دریک درماس Drake Doremus محصول 2018 امریکا

تحلیل و نقد فیلم Zoe به کارگردانی دریک درماس Drake Doremus محصول ۲۰۱۸ امریکا

در ادامه‌ی نقد فیلم Zoe لازم به ذکر است که زویی روی خوش منتقدان را چنان که باید ندید و نقدهایی که روی فیلم نوشته شد آمیخته‌ای از نظرات مثبت و منفی بود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم American Animals به کارگردانی Bart Layton درامی خوش ساخت با تم هنری

منتقد ورایتی درباره‌ی نقد فیلم Zoe نوشت:

« این فیلم آن‌ قدرها که می‌گویند بد نیست اما نمی‌تواند شما را میخکوب کند»

اما منتقد هالیوودریپوتر درباره‌ی نقد فیلم Zoe اعتقاد داشت:

«بازی‌های زیبا و درامی تاثیرگذار که سوالاتی را درباره‌ی جامعه مطرح می‌کند که بهتر است هرچه زودتر به آن پاسخ داده شود.»

در نقد فیلم Zoe آنچه واضح و مبرهن است این است که بی شک این فیلم خالی از ایراد نیست. در خیلی از صحنه ها مخاطب با ضعف در فیلمنامه مواجه می‌شود. در خیلی از صحنه ها فیلمنامه از شاکله‌ی محکمی برخوردار نیست به شکلی که مخاطب را دچار سردرگمی می‌کند.

در انتهای نقد فیلم Zoe اشاره به پایان فیلم خالی از لطف نیست. البته که آنچنان که شایسته و بایسته است نمی توان درباره‌ی پایان آن صحبت کرد چرا که خطر لو رفتن داستان وجود دارد. فقط به ذکر این مهم اکتفا می‌کنیم که در روزگاری که تکنولوژی به غایت پیشرفت خود رسیده است تنها عشق است که صیقل دهنده‌ی روح و جان آدمی است.

فیلم Zoe برای مخاطبانی که آینده‌ی بشریت و تخیل کردن در این زمینه برایشان جذاب است بی شک فیلم جالبی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Perfect Strangers ؛ غریبان همیشه تنها

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Hostiles ساخته‌ی Scott Cooper ؛ تاریخی از خشم های بی پایان

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا