شبکه‌های اجتماعی

لحظاتی جالب از بازپرسی زاکربرگ در کنگره، پرسش و پاسخ با رئیس فیسبوک

طی ۲ روز گذشته مارک زاکربرگ برای اولین بار، برای جواب دادن به سوالات در کنگره حضور یافت و لحظات بسیار عجیب و غریبی داشت. این بازپرسی از قبل به عنوان لحظاتی حساس در آینده ی فیسبوک توصیف شده بود، که سوالات مطرح شده و جواب های داده به آن می توانستند منجر به پیشرفت و یا نابودی این کمپانی شوند. اما در پایان کار، فضای بازپرسی بسیار دوستانه بود و اکثر سوالات بسیار راحت بود و زاکربرگ به خوبی توانست از پس آن ها برآید. در ادامه با جزییات جالبی به نقل از ایندیپندنت از این رویداد همراه نت نوشت همراه باشید.

تعدادی از مفسران بر این واقعیت تأکید کردند که بسیاری از زمان این دادرسی با آقای زاکربرگ صرف توضیح اینترنت به سناتورهای قدیمی تر شد. حتی در برخی موارد این روند بدتر هم شد، زیرا زاکربرگ مجبور به پاسخ گویی به سوالات بسیار ابتدایی در مورد نحوه ی کار کامپیوترهای مدرن شد!

از ابتدایی بودن سوالات به راحتی می شد فهمید که خیلی از سناتورها حتی از ماهیت و  نحوه ی عملکرد فیسبوک هیچ تصور درستی نداشتند. همچنین در این جلسه سوالات عجیب و غریبی درباره ی دیگر محصولات هم مطرح شد.

در یک قسمت، سناتور Orrin Hatch (که گفته بود این بازپرسی بعد از مورد مایکروسافت، سخت ترین بازپرسی در زمینه ی تکنولوژی بوده است) کاملا درباره ی کارکرد فیسبوک گیج شده بود!

آقای Hatch از زوکربرگ پرسید: “خب، بنابراین، شما بیزینس خود را چگونه بدون دریافت هزینه از کاربرانتان اداره می کنید؟” زوکربرگ به سادگی جواب داد: “ما از تبلیغات استفاده می کنیم.” آقای Hatch که به سادگی این جواب را پذیرفته بود با تکان دادن سر گفت: “عالی است، فهمیدم!”

در جایی دیگر، Brian Schatz سوال غیر مانوس و عجیبی درباره ی WhatsApp پرسید. او از زاکربرگ پرسید: “اگر من ایمیلی در واتس اپ ارسال کنم، آیا آن را به تبلیغ کنندگان شما اطلاع می دهد؟!”

همه ی ما می دانیم که واتس اپ نرم افزاری رمزنگاری شده است که محتوای آن را نه خود زوکربرگ، نه تبلیغ کنندگان فیسبوک، نه من، نه شما و نه هیچ کس دیگری نمی تواند بخواند، اما این سناتور حتی این نکته ی ساده را هم نمی دانست! اوضاع وقتی بدتر می شود که بگوییم آقای Schatz حتی نمی دانست که واتس اپ قادر به ارسال ایمیل نیست!

در قسمتی دیگر، وقتی که بحث بر سر انحصاری بودن یا نبودن فیسبوک بود، سناتور Lindsey Graham سوالی بسیار عجیب پرسید: فیسبوک واقعا چیست؟ آیا فیسبوک هم همان کار توییتر را انجام می دهد؟”

بیشتر سوالاتی که از زاکربرگ پرسیده شد از همین قبیل بودند، یعنی درباره ی ماهیت و مدل بیزینس فیسبوک. به نظر می رسید که زاکربرگ خود را برای امتحان سخت تری از قبل آماده کرده بود! دست نوشته های قدیمی او که سابقا منتشر شدند نشان می دهد که انتظار داشته تا با او درباره ی پرداخت غرامت به خاطر سوء استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک صحبت شود و حتی بحث زمان اخراج او هم مطرح شود. به نظر می رسد زاکربرگ بیش از حد نگران بوده است!

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا