رمان "گتسبی بزرگ" اثر اسکات فیتز جرالد
ادبیات جهان

مروری کوتاه بر رمان “گتسبی بزرگ” اثر اسکات فیتز جرالد

“گتسبی بزرگ” نام رمان مطرح و مشهوری از “اسکات فیتز جرالد” نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۹۲۵ برای اولین بار منتشر شد. داستان این کتاب در ابتدای دهه ی بیستم میلادی در نیویورک و لانگ آیلند اتفاق می افتد. این رمان در زمان انتشار چندان از استقبال خوبی برخوردار نشد اما پس از چند سال “گتسبی بزرگ” تبدیل به یکی از مهم ترین رمان های ادبیات آمریکا شد.

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

“گتسبی بزرگ” نام رمان مطرح و مشهوری از “اسکات فیتز جرالد” نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۹۲۵ برای اولین بار منتشر شد. داستان این کتاب در ابتدای دهه ی بیستم میلادی در نیویورک و لانگ آیلند اتفاق می افتد. این رمان در زمان انتشار چندان از استقبال خوبی برخوردار نشد اما پس از چند سال “گتسبی بزرگ” تبدیل به یکی از مهم ترین رمان های ادبیات آمریکا شد.

رمان “گتسبی بزرگ” شاید قبل از آن که اثری ادبی باشد به نوعی جامعه ی معاصر خویش را نقد و توصیف می کند. داستان در زمانی که “عصر جاز” مشهور است، روایت می شود. در این رمان بیش از هر چیز ابتدا خواننده با سبک زندگی آمریکایی آشنا می شود. “گتسبی بزرگ” شاید به نوعی دست به روانشناسی ملی رده است.

“گتسبی بزرگ” در نظر اول، یک داستان عاشقانه است. شخصیت اصلی داستان مردی به نام “جی گتسبی” است. او ماجرایی عاشقانه را از سر گذرانده و به نوعی دچار شکست عاطفی شده است. او به تازگی به محله ای آمده است و میهمانی های بزرگی را برگزار می کند. او کمی مرموز به نظر می آید و یکی از دلایلش نامعلوم بودن ثروت بسیار او است.

اما این تمام ماجرا نیست. “گتسبی” به نظر می رسد به قصد چیز مهمی به این محل آمده است. تا اینجای داستان شاید به نظر برسد که این داستان عاشقانه ای که عاشق قدیمی معشوقش را پیدا می کند، به نظر خواننده اتفاقی تازه و شگرف نباشد. اتفاقی که “گتسبی بزرگ” را به یکی از مطرح ترین رمان های ادبیات جهان تبدیل می کند، شاید ابعاد وسیع دیگر این رمان است.

جهان داستان “گتسبی بزرگ” شاید مانند میهمانی های بزرگ گتسبی پر سر و صدا است و ظاهری پیروزمند و خوش دارد اما از درون به نوعی پوک و متزلزل است. این فضا بی شباهت به آمریکای دهه ی بیست نیست. ارتباط آدم ها، عشق، ثروت و همه ی عوامل به نوعی در ارتباط با یکدیگر و همینطور در ارتباط با اوضاع آمریکا در آن زمان است. آدم ها مرتکب جرم و اشتباه می شوند اما ممکن است یک بی گناه تاوان آن را پس بدهد، کسی در عشق شکست خورده است و خود را محقق می داند که مرتکب هر کاری برای بدست آوردن ثروت انجام دهد.

داستان شاید داستان بدبختی آدم ها است اما نه آدم های تهی دست و فقیر، داستان به جان هم افتادن ثروتمندانی است که سعی فراوانی برای ثروت های خود انجام داده اند. داستان از زبان “نیک کراوی” روایت می‌ شود و “گتسبی” همسایه ی نیک است. نیک مانند بیشتر آثار کلاسیک نقش دانای کل را نیز در داستان ایفا می کند. نیک در زمان حادثه ی اصلی داستان نیز حضور دارد. اما نیک هرگز لب به سخن نمی گشاید و شاید این یکی از ظریف ترین عناصر داستان باشد.

راوی در داستان وجود خارجی دارد اما چندان دخالتی در کل ماجرا و حادثه ی اصلی ندارد. شاید یکی دیگر از اصلی ترین بن مایه های “گتسبی بزرگ” تنش جدال طبقاتی است و ماموریت مایوسانه گتسبی بالا رفتن از پله ترقی اجتماعی است. بالا رفتنی که در نهایت “سقوط” است. شخصیت های “گتسبی بزرگ” کمابیش همه در تکاپو برای بالا رفتن از طبقات اجتماعی هستند. همه برآنند که افرادی پولدار و ثروتمند باشند. این شاید یکی از پیامدهای جوامع سرمایه داری و اقتصاد های بیمار است که به گونه ای طبقه ی حاکم سعی می کنند که ارزش هایی بوجود بیاورند تا توده ی مردم همواره تلاش کنند که خود را به آن ارزش ها برسانند. این موضوع تنها مربوط به آمریکا و یا دهه ی بیس میلادی نیست.

شاید تمام نشدن ماجرا است که “گتسبی بزرگ” را رمانی تازه، همیشگی و جهانی نگه می دارد. گستبی و بیشتر شخصیت های دیگر که از طبقات پایین جامعه هستند تلاش می کنند بعنوان شاخص های موفقیت به حصول پول و ثروت بپردازند که همان تلاش به شکست آزروهای آن ها و همچنین از دست رفتن ارزش های انسانی می شود.

رمان “گتسبی بزرگ” با ترجمه ی “کریم امامی” توسط انتشارات “نیلوفر” در ایران به چاپ رسیده است.

اسکات فیتز جرالد ۱۹۴۰-۱۸۹۶

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا