دانستنی‌های سلامتی

مضرات زیره: 10 عوارض مصرف زیاد زیره را بدانید و جدی بگیرید!

عوارض و مضرات زیره در صورت مصرف زیاد میتواند غیر قابل انتظار باشد. زیره سبز یکی از محبوب‌ترین ادویه‌ها نزد هندی‌ها و مکزیکی‌ها ست که در اکثر غذاهای شان به عنوان ادویه برای طعم و عطر بی نظیرش استفاده می‌شود. در مطلبی در نت‌نوشت درباره خواص زیره برای کاهش وزن و چربی سوزی صحبت کرده‌ایم.

زیره سبز مزایای زیادی برای انواع مشکلات گوارشی از قبیل قولنج، نفخ و سوء هاضمه دارد. اما اگر مشکل خاصی دارید قبل از مصرف زیره حتما با پزشک‌تان مشورت کنید. مانند هر گیاه و داروی دیگر زیره نیز می‌تواند در صورت مصرف بیش از حد عوارضی را به دنبال داشته باشد. در ادامه تعدادی از این عوارض زیره و البته احتمالی را خواهیم آورد.

عوارض و مضرات زیره:

[su_highlight background=”#f81323″ color=”#ffffff”]توجه: خواص درمانی زیره بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است و عوارض زیره در صورت مصرف زیاد ممکن است ظاهر گردد.[/su_highlight]
زیره به عنوان یک تسهیل کننده خروج گاز معده از دستگاه گوارش شناخته می‌شود.
زیره به عنوان یک تسهیل کننده خروج گاز معده از دستگاه گوارش شناخته می‌شود.

۱- سوزش سر دل

زیره Caraway به عنوان یک درمان خوب برای بسیاری از مشکلات گوارشی است. زیره به عنوان یک تسهیل کننده خروج گاز معده از دستگاه گوارش شناخته می‌شود. اما در عین این خواص درمانی ممکن است موجب یک سری دیگر از مشکلات گوارشی گردد. سوزش سر دل یکی از عوارض زیره است که ممکن است با مصرف بیش از‌اند ازه زیره بروز کند.

بیشتر بخوانید: خواص زیره را دست کم نگیرید، با زیره به این بیماری‌ها نه بگویید!

۲- آروغ زدن از عوارض زیره

اثر ضد نفخ زیره ممکن است سبب آروغ زدن نیز شود. علت آروغ زدن در بیشتر موارد به سبب ورود هوا به همراه غذا یا نوشیدنی به معده است. بنابراین گاز روده و معده از طریق دهان خارج می‌گردد. هرچند آروغ زدن مشکل خاصی نمی باشد اما ممکن است سبب خجالت زدگی شود!

۳- آسیب به کبد

روغن موجود در دانه زیره به شدت ناپایدار است و یکی از عوارض و مضرات زیره در دوره زمانی طولانی مدت این است که می‌تواند سبب آسیب به کبد و کلیه‌ها شود. از این روغن در حیوانات برای جلوگیری و یا درمان اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود.

۴- سقط جنین

یکی دیگر از مضرات زیره این است که ممکن است سبب سقط جنین در زنان باردار و یا القاء زایمان زودرس شود. بنابراین زنان باردار نباید مقادیر زیادی از این دانه را استفاده کنند.

یکی دیگر از مضرات زیره این است که ممکن است سبب سقط جنین در زنان باردار و یا القاء زایمان زودرس شود.
یکی دیگر از مضرات زیره این است که ممکن است سبب سقط جنین در زنان باردار و یا القاء زایمان زودرس شود.

۵- اثرات اعتیاد آور

مقادیر بیش از‌اند ازه زیره می‌تواند اعتیاد آور باشد چرا که زیره دارای خواص مخدر است. همچنین می‌تواند منجر به خواب آلودگی، حالت تهوع و مخدوش شدن ذهن شود.

۶- قاعدگی سنگین

یکی از مضرات زیره این است که منجر به خونریزی زیاد در دوران قاعدگی می‌گردد. در این دوران بهتر است با احتیاط مصرف شود.

۷- کاهش قند خون

مصرف مقادیر زیاد زیره Cumin موجب کاهش قند خون می‌گردد. در مواردی مانند اعمال جراحی که حفظ قند خون ضروری است این مساله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر شما در آینده عمل جراحی در پیش دارید حداقل دو هفته قبل از عمل مصرف زیره را متوقف کنید تا در هنگام عمل جراحی دچار مشکل افت قند خون نشوید.

مصرف مقادیر زیاد زیره موجب کاهش قند خون می‌گردد.
مصرف مقادیر زیاد زیره موجب کاهش قند خون می‌گردد.

۸- دیابتی‌ها زیره نخورند!

همانطور که گفته شد زیره به سرعت موجب کاهش قند خون می‌شود. افرادی که دیابت دارند باید قند خونشان همواره کنترل شود و نوسان قند خون به هیچ عنوان برای سلامتی شان خوب نیست. بنابراین دیابتی‌ها زیره را مصرف نکنند و یا اگر مجبور به مصرف هستند حتما اعتدال را رعایت کنند.

۹- آلرژی

یکی از عوارض و مضرات زیره این است که موجب خارش پوست و آلرژی می‌شود. افرادی که آلرژی دارند اگر مجبور به استفاده از زیره هستند حتما در مقادیر کم از این دانه مصرف کنند.

باز هم تاکید می‌کنیم که زیره دارای خواص درمانی بی نظیری است. اما همه مواد طبیعی موجود در طبیعت مانند زیره در صورت مصرف مداوم و بی رویه عوارض جانبی به دنبال خواهند داشت. بنابراین نگران نباشید و فقط کافی است که اعتدال را رعایت کنید تا بدون هیچ مشکلی از خواص این ماده بی نظیر بهره مند شوید.

زهره خانی

سلامتی و موفقیت حق همه ماست....

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. اعتدال در مصرف زیره یعنی چطور مصرف بشه
    من روزی ٣وعده میخوره دم کرده زیره رو برا لاغری
    بنظرتون
    زیاده روی هس یا اعتدال?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا