1398-05-29
روانشناسی و موفقیت

اختلال شخصیت ضد اجتماعی: نشانه ها و درمان این اختلال روانی

سایکوپاتی چیست ؟ شخصیت ضد اجتماعی به چه کسی گفته می‌شود ؟

 اختلال شخصیتی ضد اجتماعی نزدیک­ترین تشخیص برای سایکوپاتی است. در حالی که فیلم­ها و برنامه­ های تلویزیونی ممکن است افراد سایکوپات را خطرناک نشان دهند، افرادی با اختلال شخصیتی ضد اجتماعی می­ توانند زندگی عادی و رو به­ رشدی داشته­ باشند. با این حال ممکن است با روابط، درک احساسات و گرفتن تصمیمات درست، مشکل داشته ­باشند.این بار در نت نوشت نگاهی به نشانه ها و علائم این بیماری روانی خاص می پردازیم.

کتاب­ های معروفی چون همسایه­ سایکوپات این ایده که فرد روان­ آزار، شخصی است که وجدان و هم­دلی ندارد را اشاعه داده اند. اختلال شخصیت ضد اجتماعینزدیک­ترین تشخیص برای سایکوپاتی است.

در حالی که فیلم ­ها و برنامه­ های تلویزیونی ممکن است افراد سایکوپات را خطرناک نشان دهند، افرادی با اختلال شخصیتی ضد اجتماعی می­ توانند زندگی عادی و رو به­ رشدی داشته باشند.

با این حال ممکن است با روابط، درک احساسات و گرفتن تصمیمات درست، مشکل داشته ­باشند. این بار در نت نوشت نگاهی به نشانه ها و علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی و جزییات دقیقی از این بیماری روانی خاص می‌پردازیم.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی یا سایکوپاتی چیست ؟

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

پیش از اینکه بخواهیم از اختلال شخصیت ضد اجتماعی برای شما بگوییم باید گفت که اختلالات شخصیتی گروهی از بیماری­ های روحی هستند که شیوه فکر کردن، احساسات و رفتارهای فرد را تغییر می­ دهند.

افراد با شرایط روحی دیگر مثل افسردگی ممکن است علایمی را تجربه کنند که توانایی آن­ ها در احساس خوب داشتن یا داشتن روابط عادی را تضعیف می­ کند.

در مقابل اختلالات شخصیتی، همه شخصیت فرد و توانایی آن در واکنش در مسیر درست در بسیاری از موارد را تحت تأثیر قرار می­ دهد.

خیلی ساده باید گفت اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلالی است که مانع توانایی فرد در مراقبت از احساسات و نیازهای افراد دیگر می­‌شود.

افرادی با این شرایط ممکن است موجب آسیب دیگران، مشارکت در رفتارهای جنایی و یا در نظر گرفتن نیازهای دیگران، فقط هنگامی که نفع شخصی برای خودشان داشته باشد، شوند.

هر کس گاهی به احساسات دیگران توجه نمی ­کند و اکثر مردم ممکن است گهگاهی خودخواه و ناخوشایند باشند.

برای کسانی که اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارند، این نادیده گرفتن یکی از نشانه­ های بیماری است نه یک اتفاق موردی و ناگهانی.

سایکوپاتی با رفتار عاطفی و غیرمعمولی که منجر به اختلال در روابط و الگوهای ناپایدار ارتباط با دیگران همراه است با این چند نوع اختلال دیگر هم ردیف می‌باشد.

دیگر اختلالات ضد اجتماعی و همردیف سایکوپاتی

 • اختلال شخصیت خودشیفتگی
 • اختلال شخصیت مرزی [مرز روان­پریشی و سراسیمگی]
 • اختلال شخصیت هیستریک

اختلال شخصیت ضد اجتماعی در کودکان قابل تشخیص نیست. کودکانی با الگوی عدم توجه به حقوق و نیازهای دیگران، ممکن است با اختلال رفتاری شناخته شوند.

علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی با رفتار و عملکرد فرد مشخص نمی ­شود. هم­چنین رفتارهایی که با مواردی دیگر مثل اعتیاد، آسیب و یا معلولیت ذهنی قابل توضیح باشند نیز به عنوان اختلال شخصیتی ضداجتماعی شناخته نمی­‌شوند.

یماران مبتلا به سایکوپاتی با هنجارهایی مانند پیروی یا درک قوانین اجتماعی من باب رفتار با سایرین، مشکل دارند.

آن­ ها نمی­‌توانند دیگران را به عنوان موجوداتی که ارزش توجه، محبت و یا حقوقی دارند، ببینند. این افراد  ممکن است احساس هم­دلی یا گناه نیز نکنند.

به هر حال همه افرادی که دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند، با این احساسات برخورد نمی­ کنند و یا همه کسانی که حقوق دیگران را نقض می ­کنند، دچار شرایط عدم سلامت روحی، نیستند.

یک فرد ممکن است بعد از برخورد با پلیس، رد کردن درمان­ ها برای مشکلات رابطه ای طولانی مدت و یا داشتن تجربیات منفی با کودکان و یا شریک خود، برای اختلال شخصیت ضد اجتماعی ، مورد ارزیابی قرار گیرد. برای تشخیص اختلال شخصیت ضد اجتماعی تست کلینیکی وجود ندارد، و تنها تشخیص بر اساس نشانه­ های فردی صورت می­ گیرد.

فرد در تشخیص اختلال شخصیت ضد اجتماعی باید چندی از این علائم را دارا باشد.

 • تصمیم ­گیری بر اساس نیازها و خواسته های فردی، بدون در نظر گرفتن نیازهای دیگران
 • عدم توجه به نیازها، احساسات و درد در دیگران و عدم عذاب وجدان پس از آسیب به دیگران
 • سوءاستفاده از دیگران در روابط که داشتن ارتباط با دیگران را دشوار می‌­کند
 • استفاده از دروغ، سلطه و تهدید برای کنترل دیگران
 • نمایش رفتارهای کنترل کننده برای مثال تشویق و اغراق در مورد دیگران برای نفع شخصی خودش
 • نمایش رفتارهای غیر صادقانه و دروغین
 • عدم اهمیت به احساسات دیگران؛ برخی از افراد با اختلال شخصیت ضد اجتماعی از رفتارهای سادیسمی مثل آزار دیگران لذت می­ برند
 • احساس دشمنی، عصبانیت و خشم، خصوصاً در برخورد با مشکلات جزئی در روابط با دیگران
 • عدم پرهیز که ممکن است باعث شود فرد قوانین را زیر پا بگذارد یا تعهدات خود را زیر پا گذارد و یا خطرات غیرضروری را بپذیرد.

خطرات بیماری سایکوپاتی

در پاباید اذعان داشت که در حالی که علت اصلی اختلال شخصیت ضد اجتماعی نامشخص است عواملی مانند ژنتیک، عوامل محیطی و فرهنگ همگی می­‌توانند نقشی در شکل گیری آن داشته باشند.

افرادی که در کودکی آسیب دیده­ اند، والدین­ شان اختلال شخصیتی و یا اعتیاد به مواد مخدر داشته اند، برای ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی آسیب‌پذیر تر هستند.

همچنین مردان نیز از زنان بیشتر تحت تأثیر این بیماری  قرار می­ گیرند.

شخصی که دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی شده است، امکان دارد تنها با دستور دادگاه، عواقب سنگین مانند زندان و یا از دست دادن یک رابطه مهم برای درمان مراجعه کند.

بیشتر مردم دارای این اختلال هرگز شناخته نمی­ شوند و یا درمان را قبول نمی­ کنند.

درمان برای شخص مبتلا به این بیماری، این گونه است که به فرد کمک می­ شود تا بر روی الگوهای فکری، رفتار و راه­ های برقراری ارتباط غلط با دیگران، کار کند.

درمان افراد مبتلا به سایکوپاتی بیشتر به صورت کمک کردن به افراد دیگر است. درمانگر ممکن است با فرد برای یافتن راه­ های بهتر تعامل با خشونت کار کند و یا آسیبی که رفتار خودسرانه و خشن به دیگران می­ زند را متوجه بیمار کند.

درمان مشخصی برای اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود ندارد. با این حال می‌توان نشانه­‌های اضافی مانند: افسردگی، اضطراب و مصرف مواد مخدر را با مصرف دارو کاهش داد و تاثیر روان­ درمانی را افزایش داد.

درمان قطعی اختلال شخصیت ضد اجتماعی

درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد، اما راه‌­های درمانی به شخص برای کنترل نشانه­ هایش کمک می­‌کند.

تحقیقات محدودی در مورد این راه­ های درمانی برای اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود دارد که ممکن است در مورد یک فرد جواب­گو باشد و در مورد فرد دیگر این گونه نباشد.

در طول درمان، فرد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی، می­ آموزد که احساسات و انگیزه ­های خود را مدیریت کند و رفتارهای مناسب فرهنگی را اتخاذ کند. این می‌­تواند چالش برانگیز باشد  زیرا آن­ها باید رفتارهایی که اکثریت مردم دارند را از ابتدا بیاموزند.  مانند اهمیت دادن به درد عزیزان.

همکاری با یک متخصص متعهد و ایجاد تغییرات رفتاری معنادار، می‌­تواند میزان موفقیت درمان را افزایش دهد.

سایکوپات ، هنوز به صورت کامل شناخته شده نیست. افرادی که این وضعیت را دارند، اغلب به عنوان قاتلان سریالی یا جنایتکاران شناخته می ­شوند هرچند که شاید هرگز به هیچ کس آسیب نرسانند. همچنان که تحقیقات ادامه دارد، پزشکان و محققین ممکن است این شرایط خاص روحی را بهتر بشناسند و آن را به چالش بکشند.

منبع + + + +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا