روانشناسی و موفقیت

تکان دادن سر در مقابل فردی که با شما صحبت می‌کند این مزیت را دارد!

 آیا می­‌خواهید مردم شما را بیشتر دوست بدارند؟ از شما به عنوان فردی جذاب یاد کنند؟ سعی کنید بیشتر سر تکان دهید و نظری را پیشنهاد کنید. این اشاره ساده و غیر کلامی ممکن است برای شما محبوبیت شگفت ­انگیزی ایجاد کند. دو پژوهشگر در ژاپن برای بررسی تأثیر روان شناختی دو حرکت سر شروع به تحقیق کردند: تکان دادن سر به نشانه موافقت و یا عدم موافقت. این دو دانشمند برای بررسی تأثیر این حرکات بر روی احساسات فرد مخاطب با یکدیگر همکاری کردند. در ادامه این تحقیق را در نت‌نوشت بخوانید!

این نخستین بار نیست که اثر سر تکان ­دادن به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعه سابق و تأثیر گذاری که در سال ۲۰۰۳ انجام شد، نشان داد که سر تکان ­دادن به آن­ چه که طرف صحبت می کند، بر باورها و عقاید فرد شنونده به طرز عجیبی و تا حدی غیر مستقیم تاثیر می‌گذارد. مطالعه نشان داد که هنگام شنیدن یک استدلال ضعیف، افرادی که بیشتر سر تکان می‌دهند،تمایل بیشتری به مخالفت با نظر شنیده­ شده دارند.

مطالعه دیگری که در رابطه با جنسیت صورت گرفت، نشان داد که خانم­ ها بسیار بیشتر از آقایان سر تکان می‌دهند و این ­که هر دو جنس در پاسخ به مقامات و افرادی که دارای جایگاه بالاتری هستند،تمایل بیشتری به سر تکان ­دادن دارند. در این مطالعه جدید محققان از شرکت­ کنندگان خواستند تا میزان محبوبیت اشکال تولید­ شده توسط کامپیوتر را ارزیابی کنند.

با استفاده از کاراکترهای مشابه ساخته ­شده توسط کامپیوتر، محققین تأثیر تعظیم­ کردن بر جذابیت ذهنی را بررسی کردند. این تحقیق اثبات کرد که” اشکال سه­ بعدی خانم­‌های در حال تعظیم طراحی­ شده توسط کامپیوتر، احساس جذابیت را افزایش می‌دهد.”

در این راستا،نویسندگان توضیح می دهند که ” تکان ­دادن سر به عنوان سیگنال ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان فرض کردند که سر تکان­ دادن ، تأثیرات ویژگی قابل درک از حالت­ های چهره را تعدیل می ­کند.

تکان دادن سر محبوبیت شما را ۳۰ درصد افزایش می دهد

talking

محققان برای امتحان­ کردن فرضیه خود،  از ۴۹ بزرگسال ژاپنی  ۱۸سال به بالا، درخواست کردند تا کلیپ ­های کوتاهی از تکان دادن سر و یا بی­ حرکت­ ماندن را مشاهده کنند. پس از آن شرکت کنندگان استفاده با کمک  یک مقیاس ۰  تا  ۱۰۰ به جذابیت و دل­نشینی آن ها امتیاز دادند. به  طور کلی مطالعه نشان داد که سر تکان دادن نسبت به بی­ حرکت ماندن حدود ۳۰% به محبوبیت  و  ۴۰% در صد به دل­ نشینی و سادگی مطلب می افزاید.

یک از دانشمندان می گوید: ” تکان دادن سر اساساً جذابیت مرتبط با ویژگی فردی را نسبت به ظاهر فیزیکی‌اش  افزایش می ­دهد.”

این نتایج برای هر دو گروه شرکت ­کنندگان مرد و زن یکسان بود.  تکان ­دادن سر به منظور عدم موافقت با نظر یک فرد هیچ­ گونه تأثیر منفی بر جذابیت و دل­نشینی فرد ندارد.

حرکت تکان ­دادن سر به عنوان ارجاع اطلاعاتی  در مورد انگیزه های مرتبط با رویکرد رفتار می­ باشد  و تمایلات درک ­شده را بهبود می­ بخشد”.

اولین بار است یک مطالعه نشان می­ دهد که حقیقتاً دیدن فردی که ماهرانه سرخود را تکان می­ دهد می تواند به شکل مثبتی دید طرف مقابل را نسبت به فرد تغییر دهد.

محققان اشاره می ­کنند که این نتایج ممکن است به خلق فضاهای مجازی محبوب ­تر و دوست داشتنی ­تر و یا روبات­ های انسان ­نما کمک کند.

“به طور کلی، این نتایج همچنان در دست بررسی و تکامل است. زیرا چهره­ های زن طراحی ­شده توسط کامپیوتر برای دست کاری حرکات سر در آزمایش­ های ما مورد استفاده قرار گرفته شدند.  تحقیق بیشتر شامل اشکال مردان،چهره­ های واقعی و ناظران زمینه­‌های فرهنگی مختلف برای استفاده از این یافته‌ها در شرایط دنیای واقعی مورد نیاز است.”

 

آرین میرزایی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا