اخبار تکنولوژی

جاولین، پروژه مخفی لری پیج، با هدف سازماندهی مجدد گوگل

وقتی که گوگل سال گذشته برنامه عجیب خود را برای ‌آینده اعلام کرد، تقریبا همه را شگفت زده کرد و آن اختلاط شرکت‌های زیرمجموعه گوگل با نام آلفابت بود. اما این ایده حلقه اطرافیان لری پیج مدیرعامل گوگل را از هم پاشید.

طبق پروفایل آلفابت در سایت بلومبرگ، پیج در سال ۲۰۱۴ مسئولیت‌های خود در هسته تجاری گوگل را به ساندار پیچای واگذار کرد و گروهی را برای به عهده گرفتن ایده‌های غیرقابل پیش‌بینی و کاوش در حوزه‌های جدید برای گوگل تشکیل داد. وی گروه را جاولین نامید و ایده‌های غیرقابل پیش‌بینی را مانند ساخت شهرهای هوشمند مطرح ساخت و سرانجام این ایده‌ها تبدیل به شرکت آلفابت شد. علاوه بر ایده‌های عجیب، جاولین پایه و اساس اختلاط شرکت‌های علمی و فناوری را زیر پرچم آلفابت پی‌ریزی کرد.

هدف جاولین و در نهایت آلفابت، توقف رقابت زیرمجموعه‌های گوگل با یکدیگر و اجبار هر بخش به عمل کردن در چارچوب اهداف، ضوابط اجرایی و بودجه گوگل بود.

اما در سالی که گذشت، اتفاقات ناخوشایندی در آلفابت رخ داد. طوری که بسیاری از بخش‌ها، ناراحتی خودشان را ابراز کردند. بسیاری از مدیران، شرکت را ترک کردند. از جمله مدیرعامل شرکت آشیانه (Nest) تونی فادل، مدیرعامل سرمایه‌گذاری گوگل بیل ماریس و خیلی‌های دیگر و در نهایت مشاهده شد که برنامه‌های گوگل فایبر، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه آلفابت توسط مدیریت آلفابت قطع گردید و آخرین اقدام انجام شده توسط مدیر مالی آلفابت، روث پورات صورت گرفت که بودجه شرکت‌های زیرمجموعه را که سودآوری مناسبی نداشتند، کاهش داد.

با توجه به اینکه گوگل شرکتی است که همتا و نمونه ای تا کنون داشته پیشامد های پیرامونش نیز غیر قابل پیش بینی است، باید صبر کرد و دید که کمپانی نوآوری همانند Google چه آینده ای برای خودش رقم خواهد زد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا