روانشناسی و موفقیت

روانشناسی عکس پروفایل: ارتباط عکس پروفایل با شخصیت افراد بسیار تنگاتنگ است

روانشناسی عکس پروفایل و ارتباط عکس پروفایل با شخصیت افراد یکی از مباحث این روزهای علم روانشناسی است. شبکه‌های اجتماعی که در معرض دید دیگر افراد قرار دارد به راحتی می‌تواند یک شناسنامه روحی روانی از شما ارائه دهد.

شما با عکس‌های خود به راحتی شناخته می‌شوید و حال و هوای درونی خود را اطلاع رسانی می‌کنید. این بار در نت نوشت می‌توانید ارتباط عکس پروفایل با شخصیت و مشخصات افرادی که عکسهای متعدد در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهند را بشناسید.

روانشناسی عکس پروفایل

عکس سلفی

روانشناسی عکس پروفایل در بیشتر عکس‌های سلفی که در این رسانه‌ها پخش می‌شوند معنا و پیام خاصی ندارند جز اینکه « مرا ببینید »
روانشناسی عکس پروفایل در بیشتر عکس‌های سلفی که در این رسانه‌ها پخش می‌شوند معنا و پیام خاصی ندارند جز اینکه « مرا ببینید »

جدید ترین و مدرن ترین و شاید شایع ترین نوع عکاسی که این روزها همه را به خود مشغول کرده است سلفی یا خویش انداز است.

قرار دادن بیش از حد عکس‌های سلفی در رسانه‌های اجتماعی نشانگر نیاز بیش از حد نمایان کردن خود است. روانشناسی عکس پروفایل در بیشتر عکس‌های سلفی که در این رسانه‌ها پخش می‌شوند معنا و پیام خاصی ندارند جز اینکه « مرا ببینید »

روانشناسی عکس پروفایل کودکی

اگر پروفایل کسی را دید که عکسی از دوران کودکی خود قرار داده است ارتباط عکس پروفایل با شخصیت بدین معناست که او از زندگی در این سن و سال خسته است.

این افراد زندگی بزرگسالانه و دارای چهار چوب را دوست ندارند. مسئولیت پذیری این انسان‌ها را به تنگ آورده و به دنبال دوران کودکی خود هستند.

گاهی این افراد عکسهایی همراه با مادر یا پدر خود می‌گذارند که  نشان از خستگی روحی از دنیای کنونی است.

روانشناسی عکس پروفایل زن و شوهر

عکس زوجهای بسیاری در رسانه‌های اجتماعی پر شده است. این دسته از افراد که سعی می‌کنند عکس پروفایل خود را همراه با شریک زندگی شان قرار دهند، در حال شعار دادن هستند.

بعید نیست که این انسان‌ها در حال رقابت با کسی باشند که بخواهند به او اعلام کنند «من تنها نیستم»

روانشناسی عکس پروفایل با حیوانات

کم نیستند افرادی که عکس یک یوزپلنگ یا یک شیر درنده را به عنوان تصویر پروفایل خود انتخاب می‌کنند.

روانشناسی عکس پروفایل آن‌ها این است که این انسان‌ها دارای صفاتی قوی و روحیه‌ای نه چندان ظریف هستند.

معمولا زنانی که این کار را انجام می‌دهند از لحاظ عاطفی دچار اختلالاتی هستند. قرار دادن عکس حیوانات به خصوص حیوانات درنده نشان دهنده نابالغی فرد است.

طبیعت

بیشتر عکسهای افراد به خصوص زوج‌ها در طبیعت می‌باشد. زوج هایی که با چهره‌های شاد و خندان در طبیعت عکس می‌اندازند معمولا زندگی بی دغدغه‌ای دارند.

می توان گفت این افراد به نوعی طبیعت را نقابی بر خستگی‌های روحی و زندگی روزانه خود قرار داده اند.

روانشناسی عکس پروفایل با عکس‌های گروهی

عکس‌های گروهی معمولا در حوادث تلخ و شیرین ثبت می‌شود. جمع‌های دوستانه یا فامیلی می‌تواند عکس‌های گروهی خاص و جالبی را ایجاد می‌کند.

افرادی که عکس‌های گروهی زیادی دارند کمتر احساس تنهایی و پوچی دارند. انسان‌های اجتماعی که تمایل به داشتن عکس‌های گروهی دارند از درون کمتر مشکل خواهند داشت.

البته به غیر از جنبه مثبت این موضوع، عکسهای گروهی نمایانگر علاقمندی شما به یک حزب با گروه خاص است.

روانشناسی عکس پروفایل سفر

عکس‌های مسافرت نیز یکی از گزینه‌های پر طرفدار در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد.

برخی در عکسهای سفر خود تاکید به یک موقعیت خاص دارند که می‌خواهند دیگران از مکان سفر آنها مطلع شوند. برخی افراد نیز سعی می‌کنند تجربه هایی که در سفر داشته اند را به دیگران منتقل کنند.

هر حس و حالی در عکس قابل انتقال نیست بنابراین این دسته از افراد به نوعی فقط زیاده گویی دارند.

عکس غذا

رستوران‌های گران قیمت یا مواد غذایی یا میز غذا هم از عکسهای پخش شده در بیشتر شبکه‌های اجتماعی است.

این دسته از عکس‌ها تنها به سلیقه شخصی افراد مرتبط است. می‌توانید میز غذا را همراه با دستور پخت یک غذای جدید ارسال کنید اما ارسال عکس از یک رستوران گران قیمت فقط یک عمل افراطی محسوب می‌شود.

روانشناسی عکس پروفایل خنده دار

روانشناسی عکس پروفایل با عکس‌های جدید با گوش و عینک و قیافه‌های خنده دار رابطه مستقیم با اعتماد به نفس دارد
روانشناسی عکس پروفایل با عکس‌های جدید با گوش و عینک و قیافه‌های خنده دار رابطه مستقیم با اعتماد به نفس دارد

عکس هایی که جدیدا در رسانه‌ها با گوش و عینک و قیافه‌های خنده دار باب شده است رابطه مستقیم با اعتماد به نفس دارد.

ارسال این عکس‌های نه چندان خوشایند علاوه بر یک حس شوخ طبعی نشان دهنده نوعی اعتماد به نفس است. روانشناسی عکس پروفایل این افراد این است که آن‌ها اعتماد به نفس بالایی دارند که اجازه می‌دهند دیگران به عکس‌های مسخره آنها بخندند.

روانشناسی عکس پروفایل تیپ‌های شخصیتی

موسسه توسعه و گسترش هوش مصنوعی آمریکا The Association for the Advancement of Artificial Intelligence نتیجه مطالعاتش را در این زمینه تحت عنوان “تجزیه و تحلیل شخصیت افراد از طریق عکس آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی” چند وقت پیش منتشر کرد.

این موسسه معتقد است با توجه به عکسی که افراد در شبکه‌های اجتماعی از خود به اشتراک می‌گذارند ۵ تیپ شخصیتی را به نمایش می‌گذارد که می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر شخصیت خودتان را بشناسید.

فکر باز و بدون تعصب

عکس‌های هنری نشان دهنده فکر باز و بدون تعصب فرد است
عکس‌های هنری نشان دهنده فکر باز و بدون تعصب فرد است

افرادی که از نظر روان شناختی زیاد باز هستند، تعصب ندارند، نگرش عمیق‌تری به زندگی دارند، خودخواه نیستند سعی می‌کنند تصاویری بگذارند که از نظر جنبه‌های هنری مورد تایید و خوشایند باشد.

جنبه‌های هنری تصویر بیش از عکس خودشان اهمیت دارد.

روانشناسی عکس پروفایل افراد وظیفه شناس

افراد وظیفه شناس سعی می‌کنند عکس شان طبیعی و رنگی باشد
افراد وظیفه شناس سعی می‌کنند عکس شان طبیعی و رنگی باشد

این گروه سعی می‌کنند عکس شان طبیعی و رنگی باشد.

افراد وظیفه شناس نظم را دوست دارند و بیشتر تمایل دارند از یک برنامه منظم پیروی کنند. هر چند به جزییات اهمیت می‌دهند ولی ممکن است عکس شان کمی تیره و تار باشد.

نظم و انتظارات بیش‌تر از زیبایی برای آن‌ها اهمیت دارد.

افراد برون گرا

این افراد عکس‌های روشن با رنگ‌های روشن را ترجیح می‌دهند. شخص برون گرا به احتمال زیاد عکس خود را همراه با چند نفر دیگر به عنوان عکس پروفایل انتخاب می‌کند.

این افراد زندگی را مثل یک میهمانی می‌بینند به همین دلیل عکس‌هایشان دسته جمعی است.

روانشناسی عکس پروفایل افراد سازگار

افراد سازگار کاری به زوایای زیبایی عکس مثل کنتراست، وضوح و روشن بودن ندارند
افراد سازگار کاری به زوایای زیبایی عکس مثل کنتراست، وضوح و روشن بودن ندارند

این گروه عکس‌های شخصی را به عکس‌های زیبا شناسانه ترجیح می‌دهند. تصویر ظاهری طبیعی دارد و روشن است حتی چهره.

این افراد کاری به زوایای زیبایی عکس مثل کنتراست، وضوح و روشن بودن ندارند. این گروه مهربان و دوست داشتنی هستند.

روانشناسی عکس پروفایل افراد روان رنجور

این افراد از عکس‌های ساده و طبیعی استفاده نمی‌کنند
این افراد از عکس‌های ساده و طبیعی استفاده نمی‌کنند

این افراد عکس‌های سلفی یا عکس‌های پروفایل شان به گونه‌ای است که همیشه قسمتی از چهره شان بزرگ‌تر یا مبالغه نمایی شده است.

در واقع از عکس‌های ساده و طبیعی استفاده نمی‌کنند. گاهی حتی از عکس‌های بی مزه و ترکیبی یا مخلوط استفاده می‌کنند.

عکس‌های واقعی شما بدون هیچ روتوش و فیلتری درک واقعی شما از خودتان است.

زمانی که شما سعی در تغییر دادن خود به وسیله نرم افزارهای متفاوت را دارید به نحوی از خود واقعی تان در گریز هستید. افرادی که عکس‌های اصلی خود را در رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهند خود را دوست داشته و سعی می‌کنند دیگران را نیز همان گونه که هستند دوست بدارند.

ویژگی‌های علمی یک عکس پروفایل خاص

در ادامه به ۸ نکته از روانشناسی عکس پروفایل و مواردی که یک عکس پروفایل خاص داراست پرداخته خواهد شد. این موارد به‌شدت بر روی مخاطب تاثیر می‌گذارند و جالب آن که این تأثیر، تأثیری ست ناخودآگاه و در واقع مخاطب پس از متاثر شدن از عکس پروفایل خاص شما متوجه نمی‌شود که این تصویر از چه رو بر روی او تاثیر گذاشته است.

با من همراه باشید تا به همراه یکدیگر نگاهی داشته باشیم به ۸ نکته علمی که یک عکس پروفایل خاص را منحصر به فرد می‌کند!

توجه بیش‌تر به سمت چپ صورت

احتمالاً تا کنون متوجه این نکته نشده‌اید که برای قرن‌ها هنرمندان ترجیح‌شان این بوده که در تصاویر پرتره سمت چپ صورت سوژه را نشان دهند.

این امر برای زنان بیش از مردان قابل مشاهده است، به گونه‌ای که در ۷۸ درصد از تصاویر پرتره‌ی زنان سمت چپ صورت سوژه بیش‌تر قابل مشاهده است و این در حالی است که این رقم برای تصاویر پرتره‌ی مردان ۵۶ درصد است.

در همین راستا، دانشمندان دانشگاه Wake Forest یک سری آزمایش انجام دادند و دریافتند که ماجرای آگاهانه و ناآگاهانه‌ی ترجیح سمت چپ صورت در تصاویر چیست.

جالب آن که این امر، یعنی ترجیح سمت چپ، هم برای اظهارات کلامی و هم برای واکنش مردمک چشم صادق بود.

نتیجه این شد که چهره‌ها و اظهارات ما کاملاً متقارن نیستند و این امر عمدتاً به سبب آن است که نیم‌کره‌های مغز ما عملکردی یکسان ندارند. نیم‌کره‌ی راست کنترلِ سمت چپ بدن ما را در اختیار دارد و عمدتاً با احساسات ما در ارتباط است.

نتیجه‌ی آزمایش‌های این دانشمندان در کل این بود که ترجیح سمت چپ صورت به آن سبب است که این قسمت عاطفه و احساس بیش‌تری را نشان می‌دهد.

بهترین تصاویر پروفایل از این 8 مورد برخوردار هستند!
تأکید بر سمت چپ صورت در نقاشی مونالیزا

در همین راستا، یکی از دلایلی که هنرمندان تصمیم گرفته‌اند کمتر سمت چپ صورت مردان را به نسبت زنان نشان دهند می‌تواند این باشد که سمت راست صورت نمایان‌گر سلطه و خویشتن‌داری است. یک مطالعه نیز در همین زمینه صورت گرفته و عمدتاً بر نقاشی‌های داوینچی تمرکز کرده است.

در این مطالعه دریافته شده که تصاویری که سمت راست صورت را نشان می‌دهند بیش‌تر فعال و پرزور در نظر گرفته می‌شوند.

توصیه: بنابر آنچه که گفته شد، به جز کسانی که می‌خواهند خویشتن‌دار و پر قدرت به نظر برسند، هر کس باید عکس پروفایل اش رو به سمت چپ باشد تا بهتر عواطف را برانگیزاند.

خلاصه آن که اولین مورد از روانشناسی عکس پروفایل این است که سوژه سمت چپ خود را نشان می‌دهد.

درشت بودن مردمک

اگر به دنبال آن اید که در تصاویر پروفایل‌تان یک شخص جذاب و قابل اعتماد به نظر بیایید، یک تصویر با مردمک‌های درشت‌تر چنین کاری را برای شما انجام می‌دهد.

یک آزمایش بر روی چند نفر انجام شد و از آنان خواسته شد که در یک ویدئو به یک فرد از لحاظ اعتماد و اطمینان نمره دهند. جالب آن که محققان به صورت دیجیتالی اندازه‌ی مردمک چشم فردِ مورد نظر در ویدئو را تغییر دادند.

نتیجه این شد که نه تنها هرچه اندازه‌ی مردمک چشم فرد مورد نظر بزرگ‌تر می‌شد برای افراد قابل اعتمادتر می‌شد، بلکه مردمک چشم خود بیننده‌ها نیز با بزرگ‌تر شدن مردمک چشم فرد داخل ویدئو بزرگ‌تر می‌شد.

توصیه: برای داشتن یک عکس پروفایل خاص ، و برای آن که قابل اعتماد تر به نظر برسید، اندازه‌ی مردمک چشم خود را در تصاویر بزرگ‌تر کنید.

خلاصه آن که دومین مورد از ویژگی‌های یک عکس پروفایل خاص و روانشناسی عکس پروفایل این است که تصویر از مردمک‌های درشت‌تری برخوردار باشد.

مردمک هر چه درشت‌تر، بهتر!

توجه به حلقه‌ی لیمبال در روانشناسی عکس پروفایل

احتمالاً نمی‌دانید حلقه‌ی لیمبال چیست. حلقه‌ی لمبال لبه‌ی تیره‌ی اطراف عنبیه‌ی چشم است.

در همین راستا، آزمایشات دیگری صورت گرفته که این آزمایشات نیز نشان از آن دارند که چشم دریچه‌ای مناسب و عالی برای جذاب و قابل اعتماد جلوه داده شدن است. بر اساس این آزمایشات، هر چه حلقه‌ی لیمبال ضخیم‌تر نشان داده شود شخص مورد نظر جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

افزون بر این، دانشمندان بر این نظر اند که ضخامت بیش تر این حلقه به معنای جوانی و سلامتی است.

حلقه‌ی لیمبال در روانشناسی عکس پروفایل سیار مهم است
حلقه‌ی لیمبال در روانشناسی عکس پروفایل سیار مهم است

توصیه: هنگامی که فتوشاپ را باز می‌کنید و درصدد تغییر اندازه‌ی مردمک برمی‌آیید، به حلقه‌ی لیمبال نیز توجه کنید و ضخامتش را افزایش دهید. این سومین مورد برای داشتنِ یکی از بهترین تصاویر پروفایل بود. حال نوبت به چهارمین مورد رسیده.

توجه به لبخند در روانشناسی عکس پروفایل

آیا می‌خواهید در تصاویر پروفایل‌تان شخصی خندان به نظر آیید و یا شخصی جدی؟ این ممکن است به شرایط و جایگاه‌تان بستگی داشته باشد.

مثلاً یک کاندید برای کسب مقام ارشد قضایی نمی‌خواهد تصویر او در حین قهقهه زدن پخش شود. اما علم در این مورد نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد.

یک مطالعه در این زمینه صورت گرفته که نشان از آن داشته که حالت فرد در یک عکس می‌تواند در ادراک دو معیار «سلطه» و «وابستگی» توسط دیگران مؤثر باشد.

این دو معیار، معیارهایی اند که روان‌شناسان علاقه‌مند به سازمان اجتماعی بیش‌تر بر روی آن‌ها تأکید دارند. حال نکته اینجاست که تصاویری که سوژه در آن‌ها در حال لبخند زدن است، هر دوی این ویژگی‌ها را به مخاطب القا می‌کنند.

لبخند، ابزاری برای نفوذ و سلطه‌ی بیش‌تر

توصیه: اگر می‌خواهید نفوذ بیشتری در مخاطبین داشته باشید و بتوانید آن‌ها را به خود جذب کنید و ترغیب‌شان نمایید که با شما بیش‌تر ارتباط باشند، از تصاویر با لبخند برای پروفایل استفاده کنید.

این مورد از نکات داشتن عکس پروفایل خاص را حتما مد نظر داشته باشید.

باز هم توجه به لبخند

یک مطالعه‌ی دیگر صورت گرفته که نشان از آن دارد که تصویر کسی که در حال لبخند زدن است و حالت ابروهایش نیز اندکی حالت شگفتی دارد بیش‌تر قابل اعتماد به نظر می‌رسد تا تصویر کسی که اخم کرده و یا چهره‌ای خنثی دارد.

لبخند و اعتماد

توصیه: باز هم سعی کنید در تصاویر پروفایل‌تان لبخند بزنید و چهره‌ای عبوس و خشمگین به خود نگیرید.

برای بار سوم توجه به لبخند

به نظر می‌رسد با هوش جلوه دادن موردی است که مطلوب همگان است. اما جالب اینجاست که این مورد نیز به وسیله‌ی یک لبخند کوچک بهتر می‌تواند به دیگران منتقل شود و در واقع دیگران با دیدن تصویر شخصی که در حال لبخند زدن است بهتر می‌توانند به باهوش و عاقل بودن او پی ببرند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ بر روی این امر تأکید داشته است. جالب اینجاست که این مطالعه نشان داده که رابطه‌ای مستقیم میان تشخیص باهوش بودن یک مرد از روی تصویر توسط دیگران با IQ واقعی او وجود دارد و این در حالی است که رابطه‌ای مستقیم میان این دو در تصاویر زنان دیده نشده.

لبخند، ابزاری جهت باهوش‌تر جلوه دادن در روانشناسی عکس پروفایل
لبخند، ابزاری جهت باهوش‌تر جلوه دادن در روانشناسی عکس پروفایل

توصیه: برای داشتن یک عکس پروفایل خاص باز هم لبخند بزنید تا علاوه بر موارد بالا، باهوش نیز به نظر برسید.

برای بار چهارم توجه به لبخند، اما این بار لبخند نه

یک دامنه وجود دارد که فراتر از آن دیگر لبخند برای مردان جذاب نیست، هر چند که هنوز هم برای زنان می‌تواند جذاب باشد.

یک مطالعه نشان از آن داشت که هر اندازه از لبخند و خنده‌ی زنان برای مردان جذاب بود و این در حالی است که تصویر مردان شوخ و شنگ و در حال قهقهه زدن برای اکثر زنان جذاب نبود و در عوض مردانی با ابهت و مغرور در نظرشان جذاب‌تر به نظر می‌رسیدند.

توصیه: در حالی که لبخند زدن نکات مثبتی در پی دارد، اما مردانی که به دنبال پیدا کردن یک شریک برای خود هستند بهتر است کمتر از لبخند در تصاویرشان استفاده کنند و به این ترتیب هفتمین مورد از مواردی که یک عکس پروفایل خاص از آن‌ها برخوردار هستند را رعایت کنند.

توجه مستقیم به دوربین

احتمالاً دیده اید که عکاسان حرفه‌ای به هنگام ثبت عکس دست‌شان را جلو می‌آورند و از مخاطب می‌خواهند که به دست یا کلاً به هر چیزی جز دوربین نگاه کنند.

این امر ممکن است برای تصاویر هنری جذاب باشد نه برای تصاویر پروفایل! یک مطالعه در استرالیا نشان از آن دارد که نگاه مستقیم به دوربین برای تصویر پروفایل انتخاب بهتری است.

در نظر این محققان، نگاه مستقیم به دوربین به مثابه‌ی یک نشانه‌ی اجتماعی می‌تواند نشان از تمایل سوژه‌ی تصویر به برقراری ارتباط با بینندگان داشته باشد.

روانشناسی عکس پروفایل می‌گوید که مستقیم به دوربین نگاه کنید
روانشناسی عکس پروفایل می‌گوید که مستقیم به دوربین نگاه کنید

توصیه: برای جذاب‌تر به نظر رسیدن در تصاویر پروفایل‌تان، مستقیماً به دوربین نگاه کنید به گونه‌ای که مخاطب با مشاهده‌ی تصویر شما این‌گونه احساس کند که شما در حال تماشای مستقیم او هستید.

این بود ۸ مورد از مواردی که در بهترین تصاویر پروفایل دیده می‌شوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] عکس های اینستاگرام چه چیزی درباره افسردگی افراد می گویند؟

منبع + + +

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا