1398-05-29
دانستنی‌های سلامتی

زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک واقعا بهتر است؟

زایمان طبیعی یا سزارین

زایمان یکی از مسائل پر دغدغه زنان باردار است. چند سالیست که زایمان های طبیعی رو به کاهش و آمار سزارین بالا رفته است. اگر یک نوزاد بیش از حد بزرگ باشد یا اینکه لگن مادر آمادگی لازم جهت زایمان طبیعی را نداشته باشد پزشک زایمان سزارین را برای مادر تجویز خواهد کرد. ولی  با این حال بسیاری مواقع پیش آمده که بسیاری از نوزادان به طور کاملا پیش بینی نشده ای، طبیعی به دنیا آمده اند. در این مطلب با نت نوشت همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم که سزارین یا زایمان طبیعی کدامیک واقعا بهتر است؟

زایمان یکی از مسائل پر دغدغه زنان باردار است. چند سالیست که زایمان های طبیعی رو به کاهش و آمار سزارین بالا رفته است. اگر یک نوزاد بیش از حد بزرگ باشد یا اینکه لگن مادر آمادگی لازم جهت زایمان طبیعی را نداشته باشد پزشک زایمان سزارین را برای مادر تجویز خواهد کرد. ولی  با این حال بسیاری مواقع پیش آمده که بسیاری از نوزادان به طور کاملا پیش بینی نشده ای، طبیعی به دنیا آمده اند. در این مطلب با نت نوشت همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم که زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک واقعا بهتر است؟

بیشتر بخوانید: فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک را بدانید!

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان چیست و چه تاثیر مخربی بر کودک دارد؟

کدام روش زایمان صحیح است؟ زایمان طبیعی یا سزارین

طی تحقیقات به عمل آمده در این زمینه تولد در حالت طبیعی بسیار راحت تر و بی دردسر تر خواهد بود. در صورتی که زایمان به طریق سزارین مشکلاتی از قبیل جراحی ممکن است داشته باشد. با توجه به اینکه بزرگ بودن سر نوزاد خود یکی از عوامل مثبت محسوب می شود. از یک طرف وزن بالای نوزاد هنگام تولد و بالا بودن اندازه دور سر او یک مزیت محسوب می شود و به نفع نوزاد می باشد. از طرف دیگر این عوامل بسته به بزرگ بودن مجرای زایمان می باشد که در همه زنان وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: علت زایمان زودرس ؛ سیستم ایمنی بدن جنین را دست کم نگیرید!

بیشتر بخوانید: کاهش وزن بعد از زایمان ؛ روش‌های صحیح کاهش وزن بعد از بارداری

زایمان طبیعی برای همه نوزادان

زایمان طبیعی یا سزارین

زایمان طبیعی یا سزارین

در ادامه بررسی بهتر بودن زایمان طبیعی یا سزارین باید گفت به دنیا آمدن نوزادان بزرگ جثه از یک دهانه رحم کوچک می تواند خطر یک زایمان طبیعی را افزایش دهد و برای نوزاد بسیار پر ضرر باشد. پزشکان توانسته اند ژن هایی را که مربوط به این ناحیه می باشد را کشف کنند. و در تلاشند که  بتوانند با تغییراتی بر روی این ژن ها تغییراتی در اندازه لگن ایجاد کنند. که این خود یک عامل خوب در این زمینه محسوب می شود. محققان در تلاشند با این کار حق زایمان طبیعی را برای نوزادان بزرگ جثه فراهم کنند. این تغییرات زمان بر است و در مدت زمان کوتاه شدنی نیست.

بیشتر بخوانید: رشد مغز جنین تحت تاثیر سلامت این دستگاه در بدن مادر است!

بیشتر بخوانید: تغذیه زنان باردار ؛ برنامه غذایی برای داشتن دوران بارداری بی خطر و سالم

سزارین پر خطر

در ادامه بررسی زایمان طبیعی یا سزارین باید اشاره کرد که هر چند که زایمان های سزارین در بین مادران بسیار باب شده است ولی معایب این زایمان برای آنها به مرور زمان مشخص می شود. اکثریت مادران از فواید زایمان طبیعی بی اطلاع هستند. سزارین یک روش کاملا علمی در هزاران سال گذشته تا کنون بوده است. اساطیر یونانی، مصر باستان و حتی در متون هندو و روم نیز از این عمل استفاده می کرده اند. اما در دوران مدرن اکنون این عمل و عوارض آنتی بیوتیک و عوامل دیگر همراه با هم به یک هنجار تبدیل شده است. بسیاری از عمل های سزارین به دلایلی همچون چاقی و دیابت صورت می گیرد. که این بیماری ها را نیز می توان درمان یا از بروزشان پیشگیری کرد. و یا شاید سیاست هایی است که در بخش زنان و پزشکان متخصص زنان می باشد.

بیشتر بخوانید: لاغری بعد از زایمان ؛ خوش اندام شدن پس از زایمان با این روش های ساده!

در انتهای بررسی اینکه زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک بهتر است باید گفت، امروزه بیش از یک سوم کل زنان عمل سزارین را انجام می دهند و علم پزشکی در حال دور شدن از زایمان های طبیعی است. شاید علم پزشکی با تلاشهایی که انجام می دهد بتواند روزی این عمل را از مادران دور کند. و تمامی نوزادان بتوانند بدون هیچ عارضه ای طبیعی به دنیا بیایند.

بیشتر بخوانید: کوچک کردن شکم بعد از زایمان ؛ دیاستازیس رکتوس را با این تمرین ها محو کنید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا