ادبیات جهان

رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته نوشته‌ی کامیلو خوزه سلا

رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته

رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته نوشته‎ی کامیلو خوسه سلا، نویسنده‎ی اسپانیایی است. رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته داستان زندگی و سرنوشت فردی به همین نام است. او که در نامه‎ای به سینیور دون خواکین باره‎را‎لوپس داستان زندگی خود را از زمان به دنیا آمدن تا روزهای آخر زندگی‎اش شرح می‎دهد.

رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته نوشته‎ی کامیلو خوسه سلا، نویسنده‎ی اسپانیایی است. رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته داستان زندگی و سرنوشت فردی به همین نام است. او که در نامه‎ای به سینیور دون خواکین باره‎را‎لوپس داستان زندگی خود را از زمان به دنیا آمدن تا روزهای آخر زندگی‎اش شرح می‎دهد.

رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته نوشته‌ی کامیلو خوزه سلا

راوی رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته همانطور که گفته شد خود “پاسکوآل” است. او که به دلیل ارتکاب چندین جرم در زندان و در انتظار مرگ است. او آینده‎ای پیش رویش نیست و به مرور و به نوعی اعتراف آنچه در گذشته اتفاق افتاده است روی آورده است. رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته به نوعی تک گویی بیرونی است در قالب نامه‌های متفاوت. “پاسکوآل” معتقد به سرنوشت و مشیت الهی است و راه گریزی از سرنوشت مقدر شده‎اش نمی‎بیند. از ابتدا تا انتهای رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته بارها در جاهای مختلف این اعتقاد خود را به زبان می‎آورد. با اینکه سعی می‎کند که با رجوع گاه به گاهش به مذهب از سرنوشتش بگریزد و به زعم خودش آدم بهتری شود ولی موفق نمی‎شود.

بیشتر بخوانید: رمان اگنس نوشته‌ی پیتر اشتام

با گوش فرا دادن به نداهای درونش و میل لحظه‎ای اش، مرتکب چندین فقره قتل در زمانهای مختلف می‎شود. او البته سعی می‎کند که از رفتارهای خود و اطرافیانش سر در بیاورد و به آنها فکر می‎کند و جور متفاوتی زندگی کند تا به خوشبختی برسد، ولی به دلیل اینکه آموزش ندیده است و تجربه‎ای ندارد شکست می خورد. به اتفاقات زندگی‎اش مشابه همه‎ی آدمهای دور و برش واکنش نشان می‎دهد. رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته اینگونه آغاز می‎شود و درونمایه‎ی رمان نیز مفاهیم نهفته در پاراگراف زیر است.

“آدم بدی نیستم قربان، گرچه برای بد بودن بهانه کم ندارم. همه لُخت دنیا می‎آییم، با این حال بزرگ که شدیم، سرنوشت طوری شکلمان می‎دهد که انگار از مومیم. بعد همه‎ی ما روی راه‌های گوناگون به طرف یک مقصد واحد- مرگ- روانه می‎کند. بعضی‌ها دستور دارند از راه‌های گلکاری شده بگذرند، از بعضی خواسته می‎شود روی جاده‎های پر از تیغ و خار راه بروند. گروه اول با آرامش به اطراف نگاه می‎کنند، و در میان عطر شادی‎شان لبخند می‎زنند، لبخند آدم‎های بی‎گناه، در حالی‎که گروه دوم در زیر آفتاب سوزان دشت به خود می‎پیچند و ابروهاشان مثل آدم بدعنق به هم گره می‎خورد. بین آرایش تن با سرخاب و ادوکلن، و آرایش خالکوبی که هرگز پاک نمی‎شود تفاوت از زمین تا آسمان است…”

تمام رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته فلش بک است و جز چند توصیف کوتاه از اتاق زندان تماماً در گذشته می‎گذرد. رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته دارای پیچیدگی در فرم و روایت و درونمایه نیست. روایت رمان ساده و تلخ است. ولی بهرحال حاوی نظریات فلسفی “پاسکوال” نسبت به زندگی است. نظریاتی که معتقد به قضا و قدر و اجبار طبیعت انسان است. به نوعی نگاه “کامیلو خوسه سلا”به نظریات “ناتورالیستی” نزدیک است. البته این رمان به دلیل بررسی لایه‎های درونی شخصیت‎ها بخصوص شخصیت اصلی به نوعی رمان روانکاوانه نیز می‎تواند به حساب آید. در تمام رمان سایه‎ی مرگ، ترس، نا امیدی حس می‎شود و این حس برای خواننده وجود دارد که هر لحظه باید منتظر فاجعه‎ای باشد.

بیشتر بخوانید: مجموعه داستان آلیس نوشته‌ی یودیت هرمان

در همان فصل اول رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته سرگذشت “پاسکوآل دوآرته” در می‎یابیم که او بیش از چند کلاس درس نخوانده است. اما پس از قتل‎های مختلف حالا که به زندان افتاده است و در انتظار مرگ است در بازگشت به گذشته، بسیار عمیق و فلسفی به زندگی، خانواده و اعمالش می‎نگرد. با اینکه بارها خود می‎گوید که به دلیل آرامش و سکونی که این‎ روزها در زندان دارد فیلسوف شده است، اما با توجه به زندگی او کمی مشکل است که باور کنیم حالا اینگونه به زندگی می‎نگرد. و دلیل این تغییر دیدگاه و این افق باز ذهنی چیست. آیا تنها مواجه با مرگ است؟

رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته به نوعی تصویرگر مردمی است که قربانی فقر مالی و فکری خانواده و اجتماع هستند. آدم‎هایی که به دلیل سطح طبقاتی پایین از جامعه طرد می‎شوند و فرصت آموزش، تفکر و زندگی بهتر و متفاوت را نمی‎یابند. کسانی که مانند علف هرز رشد می‎کنند بی‎آنکه هرگز به آنها بهایی داده شود.

“کامیلو خوزه سلا” در سال ۱۹۱۶ در ایالت لاکرونیای اسپانیا به دنیا آمده است. و در ژانویه‎ی ۲۰۰۲ درگذشت. او در سال ۱۹۸۹ موفق به دریافت جایزه‎ی نوبل ادبی شد. بسیاری این اثر او را با “بیگانه” نوشته‎ی “آلبرکامو” مقایسه می‎کنند.

بیشتر بخوانید: رمان مرگ ایوان ایلیچ نوشته‌ی لِئو تولستوی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا