1398-03-28
روانشناسی و موفقیت

انواع اختلال شخصیت و نشانه های مبهم این اختلال ها را بشناسید!

انواع اختلال شخصیت

چند گانگی شخصیت در انسان سبب بروز اختلالاتی در روان و انواع اختلال شخصیت می شود. اختلال شخصیت های چند گانه یکی از بیماری های روانی است که مانند یک بیماری خاموش مغز انسان را دچار پیچیده گی های یک بیماری سخت و دشوار می کند.

چند گانگی شخصیت در انسان سبب بروز اختلالاتی در روان و انواع اختلال شخصیت می شود. آلیس در سرزمین عجایب نمونه بارز یک سندرم چند شخصیتی است. ممکن است سایر اختلالات روانی و مرموز در مغز یک انسان ظاهر شود، که این خود یک بیماری پیچیده و مرموز به شمار می رود.این بار در نت نوشت شما را با نشانه ها و انواع اختلال شخصیت آشنا می سازیم.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت مرزی چیست؟

انواع اختلال شخصیت

چندین شخصیت متفاوت در یک بدن سبب پیدایش اختلال شخصیتی می گردد. شخصیت یک انسان از چندین بخش تشکیل شده است که شامل ملیت، جنس، مزاج، توانایی ها فیزیکی و ذهنی است. تمامی این بخش ها مربوط به ضربه های عاطفی شدیدی است که در طول دوران کودکی رخ می دهد. یک کودک توانایی تحلیل آنچه را که اتفاق می افتد نخواهد داشت. به این ترتیب آنچه که برایش رخ می دهد سبب پیدایش ذهنیت و روحیه یک شخصیت دیگر می شود. با این تفاسیر دوران کودکی حساس ترین دوره زندگی یک فرد محسوب می شود.

بیشتر بخوانید : تست روانشناسی مکعب برای شناخت شخصیت و ضمیر ناخود آگاه افراد!

سندرم Quasimodo

سندرم Quasimodo یا همان کاراکتر معروف داستان گوژپشت نتردام و یکی از انواع اختلال شخصیت است. این وسواس فکری اختلال بدشکلی بدن می باشد یا به نحوی نقص فیزیکی که اغراق زیادی در آن صورت می گیرد.

بیماران مبتلا به این اختلال ممکن است مدام جلوی آینه باشند تا نقصی قابل توجه از بدن خود پیدا کنند. این افراد با مشاهده عکس یا تصویر خود عزت نفس خود را از دست می دهند. این اختلال روانی در مراحل پیشرفته بسیار خطرناک و تخریب کننده است.

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری های روانی و علائم تشخیص افرادی که بیماری روحی دارند

 Erotomania یا ترس از خیانت

انواع اختلال شخصیت

کسانی که از این حالت  روانی رنج می برند مدام فکر می کنند که شخص دیگری در تقابل عشق او قرار گرفته است. این افراد معمولا اشخاصی که موقعیت اجتماعی بالاتر از خود دارند مانند یک هنرمند مشهور را جانشین خود می پندارند. پزشکان در حالات این بیماری معتقدند که بیماران سیگنالهای روانی را از علائم خاص مانند پیامهای رمزی در رسانه ها دریافت می کنند. بیماران در این حالت مدام فکر می کنند آن شخصیت برتر در حال پر کردن قلب شریک عشقی او می باشد.

بیشتر بخوانید: عادت های مخرب فکری که آرامش را از زندگی شما می گیرند، بشناسید

توهم

توهم به نوبه خود یکی از اختلالات روانی رایج و مشکل ساز و از انواع اختلال شخصیت است. افراد مبتلا به توهم بر این باورند اطرافیان یا خودشان یک همزاد دارند. مبتلایان به توهم، واقعیت اطرافیان و شخصیت خود را نمی بینند و مدام با همزاد آنها ارتباط برقرار می کنند. نشانه های کاپگراس اقدامات غیر اخلاقی است که توسط همزاد بیمار را اذیت می کند. توهم در حالت پیشرفته به اسکیزوفرنی تبدیل می شود.

بدروانی

بدروانی بیماری است که از ترکیب دو حالت روانی هذیان و بزرگ نمایی به وجود می آید و از انواع اختلال شخصیت است. بیماران مبتلا به این حالت تجربه توهم هایی که توام با خاطرات نادرست است را دارند. آنها نظریه های متفاوتی از خود دارند مثلا خود را از یک منشا الهی یا حاکم جهان می دانند.

Fregoli یا توهم شدید

این اختلال روانی بسیار شدید و نادر بوده و معمولا یک ضایعه مغزی به شمار می رود. کسی که به Fregoli مبتلا است اطرافیانش را زیر یک ماسک می بیند و آنها را غریبه می پندارد. این افراد مدام در حال تغییرات ظاهری خود هستند و دیگران را مخفیانه دنبال می کنند.

بیشتر بخوانید: نشانه های ضعف اعصاب را جدی بگیرید

بیشتر بخوانید: Nomophobia نوموفوبیا چیست ؟ با کلمه‌ی سال ۲۰۱۸ در دیکشنری کمبریج بیشتر آشنا شوید !

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

تعجب نکنید! این هم یکی از انواع اختلال شخصیت است. مبتلایان به سندرم آلیس تجربه تغییر اشیا و اطرافیان و فضا را دارند. معمولا بیماران این سندرم رنج بسیاری از این حالت می برند. همه چیز حتی خودشان را  به اندازه های کوچکتر یا بزرگتر حس می کنند. چشم این افراد سالمتر از دیگر اعضایشان می باشد.

سندرم کریپتومنسیا

این اختلال نوعی بیماری حافظه به شمار می رود. باعث می شود فرد هیچ خاطره ای که از یک رویداد کسب کرده را به یاد نیاورد. در صورتی که خاطرات فراموش نشوند یک نوع رویا در ذهنشان است. فرد در این بیماری منبع اطلاعات را به طور کلی از دست می دهد و تعیین تشخیص یافتن را ندارد.

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری های روانی و علائم تشخیص افرادی که بیماری روحی دارند

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا