مجموعه داستان "باغ های شنی" نوشتۀ "حمیدرضا نجفی"
ادبیات ایران

نگاهی به مجموعه داستان «باغ های شنی» نوشتۀ “حمیدرضا نجفی”؛ اینجا همه اینجوری اند.

این مجموعه شامل پنج داستان کوتاه است. که راوی همۀ این داستان‎ها اول شخص است. اول شخصی که خود درگیر ماجراهای داستان است. “دو، دو سَر”، “گمشده در آفریقا”، “پیش”، “دم آخر”، “مَخلَص” عناوین داستان های این مجموعه است.

زمان مطالعه: < ۱ دقیقه

“باغ های شنی” مجموعه داستانی نوشتۀ “حمیدرضا نجفی” داستان‎نویس ایرانی است. این مجموعه شامل پنج داستان کوتاه است. که راوی همۀ این داستان‎ها اول شخص است. اول شخصی که خود درگیر ماجراهای داستان است. “دو، دو سَر”، “گمشده در آفریقا”، “پیش”، “دم آخر”، “مَخلَص” عناوین داستان های این مجموعه است.

مکان تمام داستان های مجموعه باغ های شنی ، غیر از داستان اول زندان است. و شخصیت‎های داستان مجرمین و افراد محبوس در این زندان‎ها هستند که اکثراً به قشر پایین جامعه تعلق دارند. و همه با فقر مالی مواجه هستند. در این داستان ها بیشتر به زندگی و دغدغه‎های این مجرمین در درون زندان پرداخته می‎شود. و بسیار کم و در موارد بسیار معدودی در مورد دغدغه‎های انسانی و یا زندگی بیرون از زندان آنها پرداخته می‎شود و به همین دلیل شناخت زیادی از این شخصیت‎ها به ما نمی‎دهد. و از این جهت شاید بتوان گفت که حتی مخاطب حرفه‎ای داستان و ادبیات داستانی فقط با قشر خاصی از جامعه و احوال آن ها در زندان آشنا می‎شود و درونمایه‏‎های جهانشمول و دغدغه‎های انسانی که بین تمام افراد بشر مشترک است بسیار اندک دیده می‎شود.البته به دلیل همین فضا و شخصیت‎های متفاوت ماجراها برای خوانندگان ناآشنا است. و همین امر و در کنار آن فضای زندان که مستعد اتفاقات خارج از معمول است برای خواننده تعلیق ایجاد می‎کند. و این تعلیق تا پایان داستان و بازشدن گره‎های داستانی جذابیت خود را از دست نمی‎دهد.

زبان داستان باغ های شنی زبانی بسیار متفاوت با زبان و ادبیات روزمره‎ی ماست. زبان آدم‎های خلافکار و زندانی و یا طبقات پایین جامعه است. که البته در بسیاری از قسمت‎های متن باعث عدم فهم داستان می‎شود. یعنی برای فهمیدن این داستان ها گاهی باید به تکیه کلام‎ها و اصطلاحات این قشر از افراد آشنا بود تا دیالوگ ها و به تبع آن داستان را فهمید. البته بخش اعظمی از جذابیت داستان نیز این بازی‎های زبانی است. دیالوگ هایی که با ریتم سریع و پینگ پونگ وار بین افراد رد و بدل می‎شود. این ریتم سریع در روایت نیز دیده می‎شود که باعث ایجاد آهنگ در متن و ریتم سریع داستان ها شده است.
حمیدرضا نجفی متولد ۱۳۴۳ در تهران است. و از او دو مجموعه داستان چاپ شده است. “دیوانه در مهتاب” عنوان مجموعه داستان دیگری از این نویسنده است. “باغهای شنی” در “ششمین دورۀ جایزۀ هوشنگ گلشیری” برندۀ جایزۀ “بهترین مجموعه داستان کوتاه” شده است.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا