1398-02-29
اخبار تکنولوژی

چهره سلبریتی‌هایی که هوش مصنوعی ساخته و وجود خارجی ندارند اما شما آنها را می شناسید! +ویدیو

چهره سلبریتی‌هایی که هوش مصنوعی ساخته

در تحقیقی جدید از کمپانی Nvidia از هوش مصنوعی برای ساختن عکسهایی ساختگی با کیفیت بالا از افراد مشهور استفاده شده است.

یکی از نتایج غیر منتظره شکوفایی تکنولوژی هوش مصنوعی در سالهای اخیر، توانایی بالای آن در تولید عکسهای ساختگی از افراد مشهور است. در آخرین نمونه استفاده از هوش مصنوعی برای تولید عکسهای ساختگی، Nvidia، کمپانی بزرگ سازنده تراشه های گرافیکی، قدرت هوش مصنوعی را در ساخت عکسهای ساختگی از افراد مشهور را به شما نشان می دهد. این قبیل عکسها قبلا هم ساخته شده است اما Nvidia می گوید اینها قانع کننده ترین و دقیق ترین عکسها از نوع خود هستند.

در این ویدیو می توانید این فرآیند را به طور کامل ببینید. این سیستم کار را از طریق یک بانک اطلاعاتی از عکسهای افراد مشهور که  قبلا روی آنها تمرین کرده است، آغاز میکند. محققان از تکنولوژی ای به نام generative adversarial network یا GAN برای ساختن این عکسها استفاده میکنند. GAN ها شامل دو نوع شبکه میشوند: یکی از آنها عکسها را با استفاده از اطلاعاتی که به آن داده ایم، ایجاد میکند؛ و دومی شبکه ممیز است که بررسی میکند که آیا عکسها واقعی هستند یا نه.

عکسها هوش مصنوعی

چهره سلبریتی‌هایی که هوش مصنوعی ساخته

این دو شبکه با همکاری هم میتوانند عکسهای ساختگی شگفت انگیزی تولید کند. نه تنها چهره ها بلکه هر شیء یا منظره ای میتواند از این طریق خلق شود. شبکه تصویر ساز تصاویر را ایجاد میکند و شبکه ممیز آنها را بررسی میکند. سپس شبکه تصویر ساز تصاویر را متناسب با اطلاعات کسب شده از شبکه ممیز، بهبود می بخشد. در اصل سیستم در حال آموزش به خودش است.

این روش محدودیت هایی هم دارد. تصویر های ساخته شده با استاندارد دوربین های مدرن، بسیار کوچک ( فقط ۱۰۲۴ در ۱۰۲۴ پیکسل ) هستند و در ضمن چندین راه هم برای تشخیص ساختگی بودن این عکسها وجود دارد. آنها شبیه افراد مشهوری می شوند که سیستم روی آنها تمرین کرده است ( مثل عکس بیانسه که در اوایل ویدیو بالای متن ظاهر میشود ) و همچنین در اغلب عکس ها چند تغییر فرم نامشخص وجود دارد مانند تغییر فرم یک گوش به یک تکه خمیر قرمز.

 

 

همانطور که در گذشته درباره اش بحث کردیم. از این تکنولوژی می توان در زمینه های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال هنرمندان می توانند از این تکنولوژی استفاده های زیادی ببرند، مثلا برای ساختن تبلیغات تلویزیونی یا بازی های ویدیویی. اما خطر هایی مثل انتشار مطالب غیر واقعی هم وجود دارد. عکاسان با استعداد سالهاست که با استفاده از فتوشاپ توانسته اند عکسهای ساختگی زیادی بسازند، اما ابزار های هوش مصنوعی این کار را سریع و آسان کرده اند و کمپانی adobe  هم مدتهاست روی چند پروژه ی هوش مصنوعی برای این منظور، کار میکند.

وقتی که میدانیم رئیس جمهور ایالات متحده هم میتواند با یک ویدیوی ساختگی پرتاب موشک فریب بخورد، شاید زمان خوبی باشد تا ما هم درباره عکسهای تقلبی ساخته شده توسط هوش مصنوعی نگران باشیم.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا