دانستنی‌های سلامتی

پاکسازی ریه: با این روش‌های فوق العاده ریه را سم زدایی و پاک کنید

پاکسازی ریه
۹+

حفظ سلامتی ریه‌ها برای سالم ماندن باقیارگان‌های بدن ضروری است. تکنیک‌های پاکسازی ریه می‌تواند برای افراد سیگاری، افرادی که مرتباً در معرض دود سیگار و یا آلودگی هوا قرار می‌گیرند و افرادی که دارای بیماری مزمن تنفسی هستند، مانند آسم ، بیماری انسدادی مزمن ریوی و فیبروز کیستیک مفید باشد.

آیا پاکسازی ریه امکان پذیر است؟

هوایی که تنفس می‌کنیم می‌تواند آلوده‌ بسیاری از آلاینده‌ها باشد. از گرده و دود گرفته تا مواد شیمیایی سمی که در هوا به دام افتاده و وارد ریه‌های ما می‌شود.

روند تمیز کردن ریه‌ها ممکن است برای همه آسان نباش. یا برخی فکر تغییر شیوه زندگی برایشان وحشتناک است! ولی نگران نباشید و فقط یک بار یک قدم بردارید.

در اینجا جندین راه برای پاکسازی ریه ذکر شده است. هر هفته حداقل یکی از توصیه‌های زیر را انجام دهید و به این ترتیب به تدریج عادت‌های جدید خود را تقویت خواهید کرد و بدن شما به مرور با این تغییرات سازگار خواهد شد.

سلامت ریه برای سلامت کلی فرد بسیار حیاتی است. ریه‌ها اندام‌های تمیز کننده هستند که به محض متوقف شدن مواجهه با آلاینده‌ها و یا با ترک سیگار عملکرد درست و طبیعی خود را ادامه می‌دهند.

بعد از اینکه ریه‌ها در معرض انواع آلودگی مانند دود سیگار قرار بگیرند، ممکن است سینه فرد دچار احساس التهاب و سنگینی شود. مخاط برای هضم میکروب‌ها در خود در ریه‌ها جمع می‌شود، و دلیل به وجود آمدن احساس سنگینی واکنش مخاط به آلودگی‌ها است.

ریه‌های ما یک عضو خود تمیز کننده محسوب می‌شوند، اما روش‌هایی برای پاکسازی ریه، این فیلتر هوایی در بدن وجود دارد که می‌توانید برای عملکرد آنها در سطح بهینه کمک کنید.

اغلب روش‌های پاکسازی ریه که در پایین ذکر شده می‌تواند راه‌های هوایی را باز کرده، به بهبود ظرفیت ریه‌ها کمک کنند و التهاب را کاهش دهند.

روش‌های پاکسازی ریه

با پاکسازی ریه به سلامتی این عضو مهم بدن کمک بزرگی خواهید کرد

با پاکسازی ریه به سلامتی این عضو مهم بدن کمک بزرگی خواهید کرد

همه افراد حتی افراد سیگاری می‌دانند که سیگار برای سلامتی یک خطر جدی است اما متاسفانه بسیاری از افراد سیگاری نمی‌توانند سیگار را ترک کنند.

بسیاری از سیگاری‌ها نیز به کمک برای ترک آن نیاز دارند. بر اساس گزارش انجمن ریه ایالات متحده امریکا سیگار علت اصلی مرگ بیش از ۴۳۸ هزار نفر در سال است.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در سال منجر به مرگ ۴٫۲ میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود.

متاسفانه سیگار کشیدن فقط به خود فرد صدمه نمی‌زند و همه افرادی که در اطراف آنها هستند در خطر می‌باشند.

سیگار یک خطر جدی برای سلامتی اطرافیان فرد سیگاری است و بیش از ۴۱ هزار نفر در سال به علت استنشاق دود سیگار دیگران می‌میرند! یکی از دلایل اصلی که فرد را مجبور به ادامه سیگار کشیدن می‌کند وجود نیکوتین در سیگار است.

نیکوتین یک ماده شیمیایی است که در سیگار وجود دارد و اعتیاد آور است. با گذشت زمان بدن شما نیاز به نیکوتین دارد. هر چقدر که زمان می‌گذرد و شما سیگار می‌کشید نیاز بدن به نیکوتین هم بیشتر و بیشتر می‌شود و بدون وجود نیکوتین بدن حالات طبیعی ندارد.

در صورتی که نیکوتین به بدن نرسد این مشکلات به وجود می‌آید: مشکل خواب، حالت تهوع، نوسان خلق و تحریک پذیری، بی قراری، مشکل فکر کردن و تمرکز این علائم بعد از گذشت چند هفته از ترک سیگار از بین می‌روند اما آن چه که باقی می‌ماند وسوسه کشیدن دوباره سیگار است که به خیلی از افراد اجازه ترک سیگار را نمی‌دهد.

برای ترک سیگار باید انگیزه‌ای وجود داشته باشد تا بتوان از این اعتیاد خلاص شد

بسیاری از افراد بعد از ترک سیگار احساس استرس می‌کنند ولی باید بگوییم که آرامش خود را حفظ کنید! شما یک سفر چالش برانگیز را آغاز کرده‌اید پس با خودتان مهربان باشید!

دلایلی را که تصمیم به ترک سیگار گرفته اید یادداشت کنید. این یادداشت را در جیب، میز خود قرار دهید تا هر وقت هوس سیگار کردید اهدافتان برای شما یادآوری شود.

در اینجا چند مثال برایتان آورده ایم:

 • بهبود سلامتی
 • آرامش شریک زندگی و خلاص شدن از بوی بد آن
 • شما نمی‌خواهید به فرزندانتان اجازه دهید که سیگار بکشند.
 • از هزینه زیادی آن صرفه جویی می‌کنید.

همچنین به پیشرفتهای روزمره‌ای که قبلاً به دست آورده اید فکر کرده و به خودتان افتخار کنید.

چای گیاهی برای پاکسازی ریه

ریشه زنجبیل

خوشبختانه این گیاه بی نظیر همچنان در صدر جدول پرخاصیت‌ترین‌ها قرار دارد و هر جا صحبتی از سلامتی است پای زنجبیل در میان است! ی

کی از خواص زنجبیل خاصیت ضد تهوع آن است. تهوع یکی از علائم آزار دهنده ترک سیگار است که با کمک زنجبیل می‌توان بر این مشکل غلبه کرد.

زردچوبه

اگر پیگیر مطالب سلامتی در نت نوشت باشید حتما از خواص بی نظیر زردچوبه نیز آگاهید. سیگار موجب تشکیل پلاک‌هایی در ریه می‌شود که خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را در پی دارد.

مطالعات گسترده حاکی از این است که کورکومین موجود در زردچوبه خواص ضد التهابی، ضد سرطانی و سم زدایی دارد و در عین حال یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به شمار می‌رود.

مصرف زردچوبه باعث سم زدایی بدن و سم زدایی ریه سیگاری‌ها می‌شود در حالی که از دیگر ارگان‌ها نیز محافظت می‌کند!

پیاز

مطالعات نشان داده است که برخی از ترکیبات فلاونوئیدی، از جمله کاتچین، کوئرستین و اپی کتیچین می‌تواند از بروز سرطان ریه در افرادی که استعمال دخانیات دارند جلوگیری کند.

فلاونوئید‌ها رنگدانه‌های گیاهی هستند که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی دارند. پیاز یک منبع غنی از کوئرستین می‌باشد.

با این درمان خانگی عالی و روش سم زدایی ریه سیگاری‌ها می‌توانید پس از سم زدایی ریه‌ها برای همیشه از سیگار خداحافظی کنید و در مسیر سلامتی قدم بگذارید.

دستورالعمل چای برای پاکسازی ریه

 • ۱ قطعه کوچک از ریشه زنجبیل
 • ۴۰۰ گرم پیاز خرد شده
 • ۲ قاشق چای خوری زردچوبه
 • ۱ لیتر آب
 • عسل به دلخواه

آب را در یک قابلمه به جوش بیاورید و ریشه زنجبیل و پیازها را به آن اضافه کنید. کمی دیگر از ریشه زنجبیل را رنده کرده و همراه با زردچوبه در قابلمه بریزید. کمی حرارت را پایین بیاورید و بگذارید کمی قل بخورد.

این ترکیب برای سم زدایی ریه سیگاری‌ها عطر و بوی تندی دارد و اگر شما به بوی آن حساس هستید می‌توانید کمی رقیق تر و همراه با عسل میل کنید.

روزی دو بار و یا هر دفعه از بعد از کشیدن سیگار از این مخلوط بخورید. با گذشت زمان سعی کنید که دفعات سیگار کشیدن را به حداقل رسانده و در عوض از این مخلوط میل تا جایی که می‌توانید میل کنید تا ریه هایتان پاک شوند.

هر چقدر که ریه‌های شما بیشتر استراحت کنند، به مراتب قوی تر و سالم تر می‌شوند و زخم‌های ریه التیام می‌یابند. زمانی که برای ترک سیگار آماده شدید این مخلوط را در زمان‌هایی که احساس ضعف می‌کنید نوش جان کنید.

بعد از ترک کامل سیگار نیز همواره زنجبیل و زردچوبه را در رژیم غذایی تان بگنجانید تا علاوه بر پاکسازی ریه یک گام بزرگ در مسیر سلامتی برداشته باشید.

بیشتر بخوانید: سیگار را به راحتی و با روش‌های علمی ترک کنید

عسل خام

روز خود را با یک قاشق عسل خام (بدون شکر) شروع کنید. همچنین می‌توانید آن را در یک لیوان آب حل شده بنوشید.

عسل خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی دارد. این ماده پر خاصیت شامل مواد معدنی است که باعث ترمیم بافت‌های بدن می‌شود.

بخار درمانی برای پاکسازی ریه

بخار درمانی یا استنشاق بخار شامل بخار آب برای باز کردن مجاری هوایی و کمک به ریه‌ها در تخلیه مخاط است

بخار درمانی یا استنشاق بخار شامل بخار آب برای باز کردن مجاری هوایی و کمک به ریه‌ها در تخلیه مخاط است

بخار درمانی یا استنشاق بخار شامل بخار آب برای باز کردن مجاری هوایی و کمک به ریه‌ها در تخلیه مخاط است.

مبتلایان به بیماری ریه ممکن است در هوای سرد یا خشک علائم آنها بدتر شود. این آب و هوا می‌تواند غشاهای مخاطی موجود در مجاری هوایی را خشک کرده و جریان خون را محدود کند.

در مقابل بخار باعث ایجاد گرما و رطوبت هوا و در نهایت باعث بهبود تنفس می‌شود و به از بین رفتن مخاط در مجاری هوایی و ریه‌ها کمک می‌کند.

استنشاق بخارات آب باعث تسکین فوری و پاکسازی ریه می‌شود و به افراد کمک می‌کند تا راحت تر نفس بکشند. این روش درمانی ممکن است یک راه حل موقت مؤثر باشد و فقط در کوتاه مدت فرد را تسکین دهد.

برای رفع مخاط و التهاب ریوی، قطره اکالیپتوس را به بخار اضافه کنید.

سرفه کردن صحیح

سرفه یکی از راه‌های بدن برای بیرون کشیدن سموم است که در مخاط فرو رفته اند.

سرفه کنترل شده ابتدا مخاط اضافی را در ریه‌ها آماده خروج کرده و سپس آن را از طریق مجاری هوایی به خارج از بدن ارسال می‌کند.

پزشکان توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به بیماری ریوی این تمرینات را برای کمک به پاکسازی ریه خود انجام دهند.

مراحل زیر را انجام دهید:

 • روی صندلی جوری که احساس راحتی کنید بنشینید و هر دو پا را صاف روی زمین نگه دارید
 • بازوها را روی شکم تا کنید
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید
 • هنگام خم شدن، آهسته بازوها را به سمت معده فشار دهید
 • هنگام بازدم ۲ یا ۳ بار سرفه کنید، دهان را کمی باز نگه دارید
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید
 • استراحت کنید و در صورت لزوم تکرار کنید

۹ گیاه قدرتمند برای پاکسازی ریه و تقویت سلامت آن

اکالیپتوس

اکالیپتوس اغلب به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده شربت‌ها و قرص‌های سرماخوردگی به کار می‌رود که شامل ترکیبی با نام cineole است و برای بهبود آسیب‌‌های ریوی به کار می‌رود و می‌تواند مشکلات ناشی از سرفه و خلط و سینوس آسیب دیده را برطرف کند.

این گیاه همچنین شامل آنتی اکسیدان است که سیستم ایمنی بدن را در طول دوره بیماری تقویت می‌کند.

ریشه شیرین بیان

شیرین بیان اثر تسکین دهنده دارد. این ماده می‌تواند غشای مخاطی را در نواحی گلو, شکم و ریه نرم کند. همچنین می‌تواند غشای مخاطی ملتهب که به حمایت سیستم ایمنی بدن نیاز دارد را کاملا پاکسازی کند.

این ریشه به طور طبیعی سبب کاهش سوزش در گلو شده و به خارج کردن مخاط از بدن کمک می‌کند.

ریشه اوشا

این گیاه را می‌توان در کوه‌های راکی پیدا کرد. ریشه اوشا شامل کافور و ترکیبات دیگری است که بهترین پشتیبانی را از ریه می‌کند.همچنین جریان خون را در ریه بالا برده و تنفس عمیق را راحت تر می‌کند.

آویشن

این گیاه معروف می‌تواند با گرفتگی سینه مبارزه کند.آویشن شامل روغن ضدعفونی کننده قدرتمندی است که خاصیت ضد قارچ و آنتی بیوتیک را دارد.چای این گیاه می‌تواند بدن شما را از ویروس و باکتری پاک کرده و با عفونت مبارزه کند.

پونه کوهی

پونه کوهی شامل ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌باشد که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.این گیاه شامل کارواکرل و رزمارینیک اسید می‌باشد. این ترکیب به عنوان یک ضد احتقان طبیعی و کاهش دهنده‌ی هیستامین عمل می‌کند.پونه کوهی اثر مستقیم و مثبت بر تنفس آسان از طریق مجرای بینی دارد.

گل ماهور (خرگوشک)

گل ماهور را می‌توان به عنوان یک درمان طبیعی جهت پاک کردن مخاط اضافی از ریه استفاده کرد.گل و برگ این گیاه می‌تواند عصاره طبیعی قدرتمندی بسازد.گل ماهور قابلیت پاکسازی نای را دارد و در کاهش التهابات مجرای تنفسی مور است.

نعنا

عصاره این گیاه سبب نرم شدن ماهیچه‌های تنفسی می‌شود و تنفس را آسان‌تر می‌کند.این گیاه به عنوان یک ضد احتقان طبیعی عمل می‌کند.آنتی اکسیدان موجود در آن سبب می‌شود تا هر چه زودتر بر بیماری خود غلبه کنید.

مریم گلی

روغن و چای مریم گلی در درمان و بهبود آسیب‌‌های ریوی و بیماری‌های تنفسی موثر است. این گیاه معطر می‌تواند ریه را بهبود بخشیده و سینوس‌ها را در هنگام تنفس پاک کند.

بارهنگ

برگ این گیاه خاصیت ضد باکتری و ضد میکروب دارد. همچنین به عنوان یک ضد التهاب به کار می‌رود. مطالعات نشان داده است که برگ بارهنگ به عنوان یک درمان طبیعی برای بهبود آسیب‌‌های ریوی است و در در برطرف کردن سوزش ریه و سرفه‌های خشک به کار می‌رود.

انواع تکنیک‌های زهکشی وضعیتی جهت پاکسازی ریه و بهبود تنفس

خوابیدن به پشت

 • روی زمین یا یک تخت دراز بکشید
 • یک بالش را زیر باسن قرار دهید تا از پایین بودن قفسه سینه اطمینان حاصل شود
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و از طریق دهان بازدم کنید. هر بازدم باید دو برابر طول مدت استنشاق طول بکشد، که به آن تنفس ۱: ۲ گفته می‌شود.
 • این نوع تنفس را چند دقیقه ادامه دهید

خوابیدن به پهلو

 • به یک طرف بدن، سمت راست یا چپ پهلو دراز بکشید و سر را روی بازو یا بالش قرار دهید
 • یک بالش زیر باسن قرار دهید
 • الگوی تنفس ۱: ۲ را تمرین کنید
 • چند دقیقه ادامه دهید
 • سپس در پهلوی دیگر آن را تکرار کنید

خوابیدن روی شکم

 • بالش را روی زمین قرار دهید
 • با شکم روی بالش دراز بکشید. دقت کنید که باسن را بالاتر از سینه نگه دارید
 • بازوها را در پهلو نگه دارید
 • الگوی تنفس ۱: ۲ را تمرین کنید
 • چند دقیقه ادامه دهید
 • این نوع از تنفس‌ها به عنوان تنفس دیافراگمی نیز شناخته می‌شود

مطالعات نشان داده است که ورزش‌های خاص تنفسی می‌توانند عملکرد ریه‌ها را بهبود بخشند، به خصوص برای افرادی که سیگار می‌کشند، در گذشته سیگاری بوده اند و یا به بیماری‌های مزمن ریه مبتلا هستند.

ابزاری وجود دارد که می‌تواند به شما در تمرین تنفس کمک کند، مانند اسپیرومتر.

این نوع دستگاه اغلب بعد از عمل برای کمک به روند بهبود استفاده می‌شود. سایر تمرین‌های تنفسی نیازی به استفاده از وسایل کمکی ندارند. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر است:

اگر سیگاری هستید یا آسیب ریوی دارید ، باید با پزشک خود صحبت کنید می‌توانند شما را به کلینیک تنفسی ارجاع دهند، جایی که درمانگران می‌توانند برای شما یک برنامه ویژه جهت پاکسازی ریه در نظر بگیرند.

برای پاکسازی ریه ورزش را فراموش نکنید!

ورزش منظم می‌تواند سلامت جسمی و روحی افراد را بهبود بخشد و خطرات تهدید کننده سلامتی از جمله سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

ورزش عضلات را به سخت تر کار کردن وادار می‌کند و این موضوع باعث سریع تر نفس کشیدن می‌شود.

در نتیجه اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها وارد می‌شود. همچنین ورزش باعث بهبود گردش خون می‌شود.

با انجام دادن ورزش به طور منظم بدن شروع به سازگاری خواهد کرد و عضلات یاد می‌گیرند که از اکسیژن کارآمدتر استفاده کنند و دی اکسید کربن کمتری تولید کنند.

اگرچه ممکن است انجام ورزش برای افرادی که شرایط مزمن ریوی دارند دشوارتر باشد، اما این افراد نیز می‌توانند از ورزش منظم بهره مند شوند.

افرادی که مبتلا به، فیبروز کیستیک یا آسم هستند برای شروع ورزش باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنند.

سعی کنید تا حد امکان ورزش را در فضای باز انجام دهید. مثل: فوتبال در پارک، دویدن در جنگل یا شنا در دریاچه. این تمرینات همگی باعث بهبود سلامتی و آرامش روانی خواهد شد.

یوگا

فواید یوگا بیشمار است. برای افراد سیگاری به ویژه زنان، انتخاب ورزش یوگا بسیار کارآمد خواهد بود.

با این ورزش یاد می‌گیرید که به طور موثر و از دیافراگم نفس بکشید. این کار به گسترش ظرفیت ریه و تقویت عضلات شکم کمک می‌کند.

یوگا صرف نظر از اینکه برای تناسب اندام یک انتخاب عالی است به پاکسازی ریه کمک می‌کند.

انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، از سبک‌های آرامش بخش و مراقبه گرفته تا سبک پرشتاب. شما باید تا مدتی از یوگای پرشتاب خودداری کنید زیرا شامل فعالیت بدنی است و ممکن است ریه‌های شما آماده این ورزش سنگین نباشد.

چای سبز برای پاکسازی ریه بنوشید

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان‌های زیادی است که ممکن است به کاهش التهاب در ریه‌ها و پاکسازی ریه کمک کند. این ترکیبات حتی ممکن است از بافت ریه در برابر اثرات مضر استنشاق دود محافظت کند.

یک مطالعه جدید که شامل بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال بود در کره انجام شد، طبق این آزمایش افرادی که حداقل ۲ فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند، ریه آنها عملکرد بهتری نسبت به افرادی داشت که چای سبز استفاده نمی‌کردند.

از مواد غذایی ضد التهاب کمک بگیرید

التهاب راه‌های تنفسی می‌تواند تنفس را دشوار کرده و باعث سنگین شدن قفسه سینه شود. خوردن غذاهای ضد التهاب می‌تواند از التهاب جلوگیری کرده یا آن را تسکین دهد.

غذاهایی که به مبارزه با التهاب کمک می‌کنند عبارتند از:

 • زردچوبه
 • سبزیجات
 • گیلاس
 • بلوبری
 • زیتون
 • گردو
 • لوبیا و عدس

کوبه سینه

یکی دیگر از راه‌های موثر برای از بین بردن مخاط اضافی از ریه‌ها و پاکسازی ریه است. یک متخصص بهداشت و درمان از یک دست بسته استفاده می‌کند و به صورت ریتمیکی به دیواره قفسه سینه ضربه میزند تا مخاط به دام افتاده در ریه‌ها را جدا کند.

کوبه‌ای زدن روشی است که می‌تواند به تخلیه ریه‌ها کمک کند. دراز بکشید و از کسی بخواهید تا به آرامی روی پشت شما از بالا به پایین ضربه بزند.

بسیاری از افراد مبتلا به فیبروز کیستیک یا ذات الریه از ضربه‌های کوبه‌ای و زهکشی وضعیتی استفاده می‌کنند.

این کار باعث می‌شود تا ترشحات به سمت بالا و خارج از ریه‌ها حرکت کند.

ترکیب کوبه سینه و زهکشی وضعیتی می‌تواند به پاکسازی مجاری هوایی مخاط کمک کند.

سلامتی تنفسی به این بستگی دارد که آیا بدن موکوس را از ریه‌ها و مجاری هوایی خارج می‌کند یا خیر.

افرادی که ریه‌های آسیب دیده دارند ممکن است پاکسازی ریه آنها سخت تر از سایرین انجام گیرد.

تصفیه هوای خانه

می توانید با بهبود بخشیدن به کیفیت هوا در خانه، پاکسازی ریه را شروع کنید. شما می‌توانید یک دستگاه تصفیه هوا خریداری کنید و آن را در اتاق‌ها قرار دهید تا هوا را تصفیه کرده و به بهبود تنفس کمک کند.

فیلترهای خانه خود را تغییر دهید.

علاوه بر دستگاه تصفیه هوا، باید تمام فیلترهای خانه را عوض کرده و همه منافذ موجود در حمام، تهویه‌ها و حتی منافذ گرمایشی را تمیز کنید.

عطرها و خوش بو کننده‌های مصنوعی هوا را دور بریزید.

ممکن است فکر کنید که خوشبو کننده هوا، با از بین بردن بوی بد هوا را نیر مطبوع می‌کند در حالی که این عطرها پر از مواد شیمیایی مضر هستند که می‌تواند ریه‌های شما را تحریک کند.

حتی تمیز کننده‌های خانگی می‌توانند تحریک کننده باشند، بنابراین برای گردگیری منزلتان تمیز کننده‌های شیمیایی خود را با مواد پاک کننده طبیعی جایگزین کنید.

بیشتر محصولات تمیز کننده و آرایشی حاوی مواد شیمیایی مضر هستند و روزانه مقادیری از سموم را به ریه‌ها و بدن شما می‌رسانند، بیشترین ماده خطرناک موجود در آنها آمونیاک است که دستگاه تنفسی را تحریک کرده و باعث تنگی نفس و سرفه می‌شود. به جای آن‌ها به محصولات غیر سمی روی آورید.

وقت بیشتری را در بیرون بگذرانید.

دریافت مقدار کافی از هوای تازه می‌تواند به گسترش بافت‌های موجود در ریه‌های شما کمک کند و عملکرد صحیح ریه‌ها کمک کند.

پیش بینی‌های آلودگی را در منطقه خود بررسی کنید. در صورت زیاد بودن تعداد آلودگی ها، از انجام فعالیت‌های خارج از منزل به میزان زیاد خودداری کنید.

اگر نگران آلودگی هستید یا در محلی که آلاینده‌های سنگین وجود دارد زندگی می‌کنید، می‌توانید ماسک تصفیه کننده هوا بزنید.

خانه خود را تمیز نگه دارید

از مواد شیمیایی برای پاکسازی منزل استفاده نکنید

از مواد شیمیایی برای پاکسازی منزل استفاده نکنید

از موارد مهم که باید توجه کنید این است که اجازه دهید هوای تازه در خانه تان در گردش باشد.

اگر به گرده حساسیت ندارید پنجره‌های خانه تان را باز بگذارید.

خوابیدن با پنجره‌های باز امکان دسترسی هوای تازه را به مغز و ریه‌ها فراهم می‌کند. اگر نمی‌توانید پنجره را باز کنید، درهای اتاق خواب خود را باز بگذارید.

فرش‌های خود را با یک ماده پاک کننده غیر شیمیایی تمیز کنید. حتماً مکرر جارو برقی بکشید تا غبار از فرش‌ها پاک شود.

گرد و غبار را از قفسه ها، کتاب‌ها و اشیاء پاک کنید. هر ۲-۳ روز یک بار این کار را انجام دهید، زیرا گرد و غبار خیلی سریع جمع می‌شود.

اگر اجاق گاز چوبی یا شومینه دارید، استفاده از آنها را برای مدتی متوقف کنید. زیرا سموم موجود در دود را آزاد می‌کند که برای ریه‌ها بسیار مضر است.

گیاهان چه نقشی در پاکسازی ریه دارند؟

در نور روز، گیاهان سبز دی اکسید کربن و سایر آلاینده‌ها را جذب می‌کنند. این عمل باعث می‌شود هوای تمیز و اکسیژن بیشتری برای تنفس داشته باشیم. فقط آنها را در مکان‌های بدون نور نگهداری نکنید.

اما برخی از گیاهان گرده و یا ذرات دیگری را منتشر می‌کنند که می‌تواند برای ریه‌های شما تحریک کننده باشند. حتی اگر حساسیت ندارید، تا حد امکان از این گیاهان در منزل خود نگهداری نکنید.

بسیاری از گیاهان بی خطر هستند، برای ریه‌ها مشکل ساز نمی‌شوند و نگهداری از آنها نیز آسان است.

برخی از این گیاهان عبارتند از: آلوئه ورا ، گیاه عنکبوتی، گل داودی، گیاه انجیر، پیچک انگلیسی، درخت نخل، لیلی صلح و غیره.

اجتناب از برخی مواد غذایی برای پاکسازی ریه

دلیل سرفه کردن مخاطی است که در ریه‌های جمع می‌شود. بنابراین باید از غذاهایی که باعث تولید مخاط می‌شود، خودداری کرد

این مواد غذایی شامل موارد زیر می‌شود:

 • گوشت فرآوری شده
 • انواع غذاهای منجمد
 • انواع فست فود
 • لبنیات (شیر، پنیر و ماست و…)

مواد غذایی مفید برای سم زدایی ریه

سموم حاوی رادیکال‌های آزاد هستند که سلول‌ها را در همه جای بدن، از جمله ریه‌های شما پخش می‌کنند.

آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و از آسیب دیدن بیش از حد اندام‌ها جلوگیری می‌کنند. در اینجا چند نمونه از غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان آورده شده است:

 • میوه ها: زغال اخته، انگور و تمشک
 • سبزیجات: کنگر فرنگی، کلم بروکلی، اسفناج و سیب زمینی شیرین
 • موارد دیگر: چای سبز، ماهی و گردو

برای افزایش جذب اکسیژن در بدن نیز، می‌توانید کلروفیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این ماده همچنین خون و بافت‌ها‌‌ی بدن را تمیز می‌کند.

مواد غذایی حاوی کلروفیل عبارت است از:

 • گندم سیاه آبدار
 • اسپیرولینا
 • میکرو جلبکهای آبی-سبز
 • دانه‌های جوانه زده

منتول مصرف کنید!

منتول یک ضد عفونی کننده محبوب است که بسیار اثر بخش است.

مومیایی نعناع را روی سینه و پشت خود بمالید تا عضلات تنفسی تسکین یابد. همچنین می‌توانید برگ‌های نعناع را بجوید.

ماساژ

ماساژ گردش خون را افزایش داده و به سیستم ایمنی بدن شما در مبارزه با سموم بدن کمک می‌کند.

در حین ماساژ ، باید آهسته و عمیق تنفس کنید. این یک تمرین عالی برای پاکسازی ریه و بهتر نفس کشیدن است.

پزشکان برای پاکسازی ریه موارد زیر را توصیه می‌کنند

۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط در هفته (۳۰ دقیقه ۵ بار در هفته) مانند شنا، پیاده روی و باغبانی

۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید یا تمرینات قدرتی در هفته (۲۵ دقیقه ۳ بار در هفته) این فعالیت می‌تواند شامل دویدن، دوچرخه سواری، رقص یا فوتبال باشد.

هشدار!

تحقیقات نشان می‌دهند که بسیاری از محصولاتی که ادعای پاکسازی ریه‌ها را دارند مورد تایید نبوده و بهتر است با جلوگیری از استعمال دخانیات، قرار گیری در معرض آلودگی و سایر مواد تحریک کننده ریه از آسیب ریوی جلوگیری کنید.

برخی از محصولات پاکسازی ریه ممکن است شرایط ریه را بدتر کند، بنابراین در صورت لزوم استفاده از این مواد پاک کننده با پزشک مشورت کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که مواد طبیعی لزوماً غیر سمی نیست. آنچه برای شخص دیگری مفید است، ممکن است برای شما مفید نباشد و یا به آن حساسیت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: خواص قاصدک: برای سم زدایی کبد، ریه ها از این گیاه استفاده کنید

منبع + + +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا