دانستنی‌های سلامتی

خواص گرده گل یا گرده زنبور عسل معجزه ای دیگر از زنبور را بشناسید

خواص گرده گل حقیقتی  شناخته شده است. گرده گل یا گرده زنبور عسل تقریباً تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن انسان را شامل می ­شود. گرده زنبور عسل یک عامل ضد باکتریایی طبیعی، ضد قارچی و ضد ویروسی است که غنی از طیف گسترده مواد مغذی ضروری است. از دیگر مواد مغذی دانه گرده گل یا گرده زنبور عسل ویتامین ­ها، مواد معدنی، پروتئین، چربی­ ها، آنزیم ­ها و اسید­های چرب موجود در آن است. خواص گرده گل که در سلامت بدن موثر هستند عبارتند از: کاهش التهاب، افزایش سیستم ایمنی بدن، محافظت از کبد در برابر بیماری ­ها، کاهش استرس و حتی کمک به کاهش علائم آلرژی. در ادامه در نت نوشت به شما از خواص گرده گل خواهیم گفت.

خواص یا گرده گل :

۱- موجب کاهش التهاب می شود.

تحقیقات نشان می ­دهد که گرده گل یا گرده زنبور عسل به علت خواص ضد التهابی قوی آن به عنوان یک درمان طبیعی برای آلرژی استفاده می ­شود. از دیگر خواص گرده گل این است که حالت ­های مختلف التهاب از جمله حالت حاد یا مزمن آن را نیز در بر می­ گیرد.

۲- به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می­ کند.

در سال ۲۰۰۵، محققان دریافتند که گرده گل Bee pollen قادر به محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو است، چون در آن آنتی ­اکسیدان­ وجود دارد.

بیشتر بخوانید: خواص عسل چیست؟ این معجزه طبیعت و خواص آن را بیشتر بشناسید

خواص گرده گل یا گرده زنبور عسل
خواص گرده گل

۳- محافظت از کبد از خواص گرده گل

مطالعه ای در سال ۲۰۰۳ درباره خواص گرده گل نشان داد که دانه گرده زنبور عسل، کبد را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می­ کند. هم­چنین توانایی التیام دادن آسیب کبدی ناشی از سموم را، به منظور پیشگیری از بیماری کبدی نیز دارد. همچنین مطالعه ­ای در سال ۲۰۱۰ خواص قابل توجه ضدالتهابی دانه گرده زنبور عسل را، در موش­ هایی که دچار نکروز کبد به علت مصرف استامینوفن شده بودند نیز نشان داد.

۴- قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می­ دهد.

از دیگر خواص گرده گل یا دانه گرده زنبور عسل، توانایی بهبود سیستم ایمنی بدن است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس حساسیت بیشتری نسبت به دانه گرده زنبور عسل دارد، در حالی که قارچ کاندیدا گلابراتا مقاوم ­ترین است.

۵- به عنوان مکمل غذایی عمل می­ کند.

با توجه به مطالعات حیوانی انجام شده درباره خواص گرده گل ، ارزش غذایی بالای گرده زنبور عسل به مبارزه با کمبود مواد مغذی و کاهش وزن بدن نیز می­ تواند کمک کند.

۶- باعث کاهش علائم یائسگی می شود.

مطالعات نشان داده­ اند که از دیگر خواص گرده گل توانایی کاهش علائم یائسگی است. فلاونوئید­های موجود در هر دانه گرده می تواند به تنظیم میزان هورمون برای کاهش علائم یائسگی و حتی جلوگیری از سرطان پستان کمک کند.

۷- به کاهش استرس کمک می­ کند.

گرده گل یا گرده زنبور عسل با تقویت سیستم عصبی و روانی، به عنوان یک کاهش دهنده طبیعی استرس برای بدن به حساب می آید.

۸- به روند بهبود کمک می کند.

می­ تواند به عنوان یک درمان خانگی برای سوختگی­ ها، برش ­ها و خراش ­ها استفاده شود. از دیگر خواص گرده گل خواص ضد التهابی قوی آن است که برای کاهش درد مفید هستند. دانه گرده زنبور عسل به علت فعالیت ضد میکروبی قوی،از عفونت نیز جلوگیری می­ کند.

بیشتر بخوانید: خواص موم عسل از درمان سرماخوردگی تا سرطان!

نویسنده: مهسا دهنوی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا