1398-04-27
دانستنی‌های سلامتی

سرمای هوا می‌تواند تأثیرات عجیبی در سلامت ما داشته باشد!

سرمای هوا می تواند تأثیرات عجیبی در سلامت ما داشته باشد!

در زمستان آنچه بیش از همه خوشایند است، استراحت داخل خانه همراه نوشیدن یک ماگ چای داغ و دیدن یک فیلم مهیج است. اما آیا سرمای هوا مزیتی برای سلامت ما دارد؟ اگر اینگونه است این مزایا چه هستند؟ در ادامه با مزایای جالب سرمای هوا با نت نوشت همراه باشید.

در زمستان آنچه بیش از همه خوشایند است، استراحت داخل خانه همراه نوشیدن یک ماگ چای داغ و دیدن یک فیلم مهیج است. اما آیا سرمای هوا مزیتی برای سلامت ما دارد؟ اگر اینگونه است این مزایا چه هستند؟ در ادامه با مزایای جالب سرمای هوا با نت نوشت همراه باشید.
در مورد شما نمی دانم، اما من شخصی هستم که در آب و هوای گرم فعال می شوم، عاشق پوشیدن لباس های نازک هستم و روزهای طولانی و آفتابی را دوست دارم. اما در زمستان، من همیشه در مورد سرما گله می کنم، پنج لایه لباس می پوشم و به سختی منتظر می مانم تا بار دیگر دمای هوا افزایش یابد. اما آیا من در بی ارزش دانستن این فصل و سرمایی که با خود به همراه می آورد اشتباه می کنم؟
تحقیقات نشان داده است که هوای سرد می تواند طیف وسیعی از منافع در جهت سلامتی را به ارمغان بیاورد. در این مقاله، ما یک بررسی اجمالی بر تعدادی از این مزایای سردی هوا را شما ارائه می دهیم.

سرمای هوا می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.

بدن ما یک ریتم شبانه روزی را دنبال می کند که خود، خوردن، خوابیدن و الگو های فعالیت را با توجه به چرخه های شبانه روزی تنظیم می کند و به موجب آن به ما اجازه می دهد که به طور طبیعی عمل کنیم. محققان دریافته اند که اختلال در تنظیم ریتم های شبانه روزی می تواند منجر به اختلال در خواب شود که که به نوبه خود می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود.
مطالعاتی که اخیرا توسط خبر های روز پزشکی منتشر شده اند، نشان می دهند که بی خوابی و سایر اختلالات خواب می توانند ادراک ما و عملکرد شناختی ما را از بین ببرند و خطر ابتلا به بیماری کلیوی و دیابت را افزایش دهند.
تحقیقات همچنین نشان داده است زمانی که به خواب می رویم، درجه حرارت بدن ما شروع به کاهش یافتن می کند. در نتیجه اشخاص بی خواب، به شکلی مناسب قادر به تنظیم حرارت بدن نمی باشند که این امر منجر به مشکل در به خواب رفتن می شود.
اینجا جاییست که حرارت خارجی وارد عمل می شود. یک مطالعه با استفاده از «کلاه های خنک کننده» انجام شد. این کلاه سرپوشی است که سر افرادی که خوابیده اند را در معرض هوای خنک تر قرار می دهد. نتیجه این مطالعه این بود که افراد بی خواب از این روش سود بردند و به آن ها اجازه داد که از یک خواب شانه، بهتر لذت ببرند.
دستورالعمل های مربوط خواب که توسط تحقیقات موجود پشتیبانی می شود، درحال حاضر مطرح می کند که دمای ایده آل در اتاق خواب ما هنگامی که برای خواب آماده می شویم و به آنجا می رویم، بهتر است بین ۶۰ تا ۶۷ درجه فارنهایت (حدود ۱۵٫۵ تا ۱۹ درجه سانتیگراد) باشد.
حد پایین این دما این است که شما نباید در حد یخ زدن سردتان شود که این موضوع قطعا به خواب شما کمک نخواهد کرد. اما محیط های سرد ملایم می توانند مناسب این امر باشند.

سرمای هوا اشتهای شما را افزایش می دهد.

به نظر می رسد مطالعه ای که در مجله اروپایی تغذیه بالینی منتشر شده است از ادعایی قدیمی مبنی برافزایش اشتهای ما در زمستان، هنگامی که دما به سرعت کاهش می یابد، حمایت می کند. نویسندگان این مقاله مطرح کردند: «این تحقیق فعلی نشان داد که تغییرات فصلی منجر به تغییرات جزئی در مصرف کالری روزانه، ترکیب رژیم غذایی، فعالیت بدنی و وزن بدن در افراد معمولی در ایالات متحده می شود.»
آزمایش دیگری که بر روی خوک ها که یک شباهت ساختاری فیزیولوژیک به انسان ها دارند، صورت گرفت، نشان داد که حیوانات نیز در دمای محیطی بالاتر میل به غذای کمتری دارند، اما در محیط های خنک تر اشتهایشان افزایش می یابد.
مطالعه دیگری که این بار در مورد تأثیر تمرینات هوازی شدید و دمای محیط بر مصرف کالری انجام شد، نشان داد که فعالیت در یک محیط سرد حس گرسنگی ما را تحریک می کند.
بنابراین اگر شما به خوردن غذاهای سالم مصر هستید، پس یک پیاده روی تند و یا دویدن در هوای سرد زمستانی درست پیش از غذا می تواند به افزایش اشتها کمک کند.

سرمای هوا باعث چربی سوزی می شود.

اگر از سوی دیگر، شما نگران این هستید که تمایلتان برای بیشتر خوردن در این فصل به افزایش وزن ناخواسته منجر می شود، نگران نباشید. زیرا سرما می تواند موجب کاهش وزن نیز بشود. دماهای پایین، چربی قهوه ای را که سوخت تولید کننده گرمای بدن است، فعال می کند.
بدن ما چربی را به دو شکل ذخیره می کند: سفید و قهوه ای. چربی سفید اغلب به عنوان «چربی بد» نامیده می شود، به این علت که به سادگی انباشته می شود. و اگر بیش از حد باشد، می تواند منجر به اضافه وزن یا چاقی شود. در مقابل، چربی قهوه ای «چربی خوب» است، زیرا این سوختی است که بدن ما برای تولید انرژی مصرف می کند.
تعجب آور نیست که دانشمندان همیشه به دنبال راهی برای تحریک بدن برای تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای هستند. روش اصلی «قهوه ای کردن» چربی سفید که تحقیقات آن را نشان داده است، قرار گرفتن در معرض دمای سردتر است.
در فصل سرد، بدن ما به دنبال راه هایی برای گرم ماندن است که نیاز به دست بردن در ذخایر چربی برای مصرف سوخت دارد. یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات بالینی نشان داد که قرار گرفتن در معرض دماهای سرد می تواند سوخت و ساز چربی قهوه ای را در افراد بالغ فعال کند. این حالت به سردی متوسطی اشاره می کند که با لرزیدن همراه نیست.
نویسندگان سرمقاله ای که در کنار این مطالعه منتشر شد، بیان کردند که فعالیت چربی قهوه ای از سوی مغز تنظیم می شود و بر اساس نیاز به گرما برای کنترل دمای بدن اقدام می کند. آن ها ادامه می دهند: «گرما در ابتدا نتیجه حاصل از سوختن چربی های ذخیره شده در بافت چربی قهوه ای است، اما در طول مدت مدید تولید حرارت، اجزای چربی غذای خورده شده به عنوان ذخیره مستمر در زیرلایه پوست به داخل بافت چربی هدایت می شود.
نسبت به ذخیره، چربی بیشتر به طور مداوم در جهت تولید حرارت می سوزد. محققین می گویند: «بافت چربی قهوه ای در افراد بالغ هنگامی که از نظر فیزیولوژیک تحریک می شود، عملاً از لحاظ متابولیکی بسیار فعال می شود و در آن زمان چربی قهوه ای می سوزد.»

سرمای هوا باعث چربی سوزی می شود.

سرمای هوا باعث چربی سوزی می شود.

وزن اضافی با لرزیدن در هوای سرد از بین می رود.

بعلاوه، محققان نشان داده اند که لرزاندن خود نیز موجب تحریک سوختن چربی می شود. مطالعه ای که در مجله متابولیسم سلولی منتشر شد، نشان داد که لرزاندن بدن، ترشح آیریزین را که یک هورمون محرک سوزاندن چربی است، تحریک می کند.
ظاهرا، تنها ۱۵ دقیقه لرزیدن در یک محیط سرد تأثیری مشابه یک ساعت فعالیت را دارا است.
افراد با شهامت تر راهی را برای افزایش اثر این ادعا ارائه کرده اند: پوشیدن یک جلیقه مملو از بسته های یخ. احتمال می رود که پوشیدن این جلیقه به مدت یک ساعت، مصرف انرژی فرد را تا ۲۵۰ کالری افزایش می دهد. با این وجود، مخترع جلیقه بر این واقعیت تأکید می کند که این جلیقه معجزه نمی کند و شما به شکلی جادویی بدون مصرف غذای مناسب به تناسب اندام دست نخواهید یافت.

التهاب و درد را کاهش می دهد.

یکی دیگر از مزایای شناخته شده قرار گرفتن در معرض سرمای هوا، کاهش التهاب موضعی است. بسیاری از ما احتمالا یه یاد خواهیم آورد که وقتی کوچک بودیم، به ما گفته می شد که یعد از یک حادثه در زمین بازی، کیسه یخی برروی محل ضربه قرار دهیم.
به طور سنتی، یخ یا یک کیسه مملو از آب سرد برای درمان یک ناحیه ضرب دیده و یا کبود شده استفاده می شده است، اگر چه ما باید مراقب باشیم که چه مقدار سرما در پاسخ به هر نوع التهاب و هر فرد مورد استفاده قرار می گیرد.
آسیب شناس کریستوفر وسی، نویسنده راهکارهای طبیعی برای درمان التهاب، می نویسد: «مقدار سرمای اعمال شده به بدن نباید بیش از توانایی بدن برای خنثی کردن آن باشد.»
اما برخی معتقدند که حضور در در آب سرد برای درمان التهاب به طور قابل توجهی موثرتر از سایر گزینه های بهبود نیست. با این حال، استفاده از تکه های یخ برای آرامش گلو درد ادامه دارد، به این صورت که پایانه های عصبی در گلو را بی حس می کنند و احساس درد را کاهش می دهند.
محققانی از دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، توصیه می کنند که سرمادرمانی -که درمان مبتنی بر قرار گرفتن در معرض سرما است- می تواند در کاهش درد موضعی موثر باشد، اما آن ها همچنین یادآور می شوند که اگر که ما همراه با دارو و سایر درمان ها -چنانچه مناسب باشد- از کیسه یخ هم استفاده کنیم. این عمل کاهش درد و التهاب می تواند بهتر صورت گیرد.

اثرات روانی دارد.

متاسفانه، برای بسیاری از مردم، فصل سرد با خلق و خوی نه چندان خوب و احساس خستگی همراه است، همانگونه که آنها دچار اختلال مؤثر فصلی می شوند، یک نوع افسردگی نیز که معمولا در زمستان ظاهر می شود، ممکن است به سراغ فرد بیاید. با این حال، نتیجه تماما افسردگی و حال بد نیست. تحقیقات نشان داده است که آب و هوای سرد یا غیرمعمول نیز برخی شگفتی های جالب دارد.

 

هوای سرد می تواند به ما کمک کند تا وسیع فکر کنیم.

یک مقاله از دانشگاه نیوکاسل در بریتانیا نشان داد که در آب و هوای بد، از جمله روزهای سرد، ما تمایل به برقراری تماس های تلفنی طولانی تر اما با افراد کمتری داریم. این به این معنی است که وقتی آب و هوا ما را از فعالیتهای دیگر باز می دارد، ما تمایل داریم که در خانه یا نزدیک خانه باشیم و می خواهیم بار دیگر با افرادی که بیشتر برای ما اهمیت دارند در ارتباط باشیم.
مطالعه دیگری نشان می دهد که محیط های سرد ممکن است نوعی خلاقیت را ایجاد کنند که محققان به عنوان «خلاقیت مرجع» برای آن بر اساس نشانه های سرما اشاره می کنند. آن ها می گویند: هوای خنک می تواند بهتر به ما  در شناخت استعاره ها، اختراع نام های جدید ماکارونی و «انتزاعی بودن در استفاده از استعدادها» کمک کند.
این نمونه ها ممکن است تلاش هایی واقعاً بی فایده به نظر برسند. چه کسی مایل است که با اسم های جدید برای ماکارونی پیشرفت کند؟ اما با توجه به  گفته نویسندگان این مطالعه، آن ها اظهار می کنند که درجه حرارت پایین به ما کمک می کند تا بر عادت های روانی غلبه کنیم و وسیع تر فکر کنیم.
دانشمندان نتیجه می گیرند که سبک پردازش ارجاعی که در زمینه های سرمای فیزیکی واقع شده، به طور عمده نوعی خلاقیت را فراهم می کند که انعطاف پذیری بیشتری برای تغییر چارچوب های ذهنی و شکستن مجموعه ای از سیستم های علمی از پیش موجود دارد.

پس، بعد از سپری کردن مدتی در هوای سرد، چرا بار دیگر سراغ این مقاله نیاییم تا بدانیم که: سرمای هوا می تواند تأثیرات عجیبی در سلامت ما داشته باشد!

 

 

نویسنده: آرین میرزایی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا