اخبار تکنولوژی

ورشکسته‌های پس از iPhone؛ این ۵ صنعت بیشترین تغییر را پس از آیفون داشته اند!

آیفون

آیفون به عنوان یک ابزار قدرتمند توانسته شیوه های کار، یادگیری، ارتباط و بازی را به کلی دگرگون کند. به عقیده ما طی این ۱۰ سال این ۵ صنعت به طور کامل توسط آیفون و ایده های اپل دچار دگرگونه شده اند:

۰

درست در ۲۹ ژوئن ۲۰۰۷ بود که اولین نسخه از آیفون روانه بازار شد. آن روز ها در گفتار ها و مجلات کلماتی به گوش می رسید که خبر از یک انقلاب از سوی اپل داشت.

“اپل تنها یک تلفن همراه تولید نکرده است، این یک پلتفرم جدید است شامل نرم افزار، سخت افزار و خدمات مختلف که در طول زمان به بزرگترین محصول اپل تبدیل خواهد شد.”

جمله بالا نقل قولی است مربوط به ده سال پیش از Tim Bajarin نویسنده PCMag که امروز که در آستانه ۱۰ سالگی این محصول قابل توجه در بازار تکنولوژی هستیم همچنان می توان بر آن صحه گذاشت.

این نویسنده از اولین تجربه برخوردش با آیفون اینگونه می نویسد: من شانس این رو داشتم که یک روز قبل از رونمایی اولین آیفون این گوشی رو در MacWorld ملاقات کنم. آن روز یکی از مدیران اجرایی اپل به نام Phil Schiller پیش من آمد و آیفون را روی میز من گذاشت! و بلافاصله از من پرسید که “چی می بینی؟”

به او گفتم یک قطعه شیشه می بینیم که دورش را فلز گرفته است! شیلر هم پاسخ داد که “اپل هم همین را می خواهد!” حدود ۱۰ سال از آن رویداد می گذرد و همچنان اپل درخشان است و به عنوان یک اولین همیشه پیشرو بوده و توانسته با ایده ها و طراح هایش در تعاملات انسانی بیشترین تاثیر را داشته باشد.

آیفون به عنوان یک ابزار قدرتمند توانسته شیوه های کار، یادگیری، ارتباط و بازی را به کلی دگرگون کند. به عقیده ما طی این ۱۰ سال این ۵ صنعت به طور کامل توسط آیفون و ایده های اپل دچار دگرگونه شده اند:

بازار کامپیوتر

طبق آمار قبل از ورود آیفون آمار فروش بازار کامپیوتر تا ۴۰۰ میلیون دستگاه در سال هم می رسید. کامپیوتر به عنوان یک ابزار مهم شناخته می شد و تنها راه اتصال مردم به اینترنت بود. اما اکنون نیازی به استفاده ار کامپیوتر برای چک کردن ایمیل، برقراری ارتباط، تماشای فیلم و … نیست. اپل به آسانی یک کامپیوتر را به جیب شما آورده است. جالب است بدانید اکنون در سال تنها ۲۷۵-۲۹۰ میلیون دستگاه کامپیوتر به فروش می رسد و کمپانی های Lenovo, HP, Dell, Acer, و Apple در این زمینه فعال هستند.

مخابرات و تلکام

پیش از آیفون اپراتور های AT&T, Verizon از بزرگترین و قدرتمند ترین سرویس دهندگان ارتباط مخابراتی در سرتاسر دنیا به حساب می آمدند. سیستم های مبتنی بر VoIP از سال ۲۰۰۰ شکل گرفتند اما برای همه گیر شدن نیاز به یک جهش داشتند. اکنون که در سال ۲۰۱۷ هستیم به خوبی می دانیم که تنها با اتصال به یک Wi-Fi می توانیم با کیفیتی چند برابر مکالمه های صوتی و مخابراتی قدیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم! البته به لطف ایده پردازی های آیفون و رقبایش!

سینما و تلویزیون

دیدن شو های تلویزیونی و فیلم های سینمایی یکی از سرگرمی های انسان امروزی است. اما آیفون سیر و سلوک این سرگرمی را به کلی تغییر داد! آن روز ها همگی برای دیدن فیلم های روز در صف های سینما می ایستادند، اما اکنون به آسانی در تلفن همراه بلیط رزرو می کنند و حتی در تلفن همراه به صورت استریم فیلم های روز را می بینند! همین تغییر سلیقه ها کیفیت و اشتیاق شرکت های تولید کننده محتوا را تغییر داده و اکنون این بازار عظیم و پر پول همچنان می تازد اما به روشی که اپل و آیفون در آن پیش قدم هستند!

بازی

تا قبل از سال ۲۰۰۷ دنیای بازی سبک خودش را داشت، بازی های جدید یا برای کنسول ها ارائه می شدند یا قابل اجرا بر روی کامپیوتر ها بودند. آیفون زمینه ساز بازی های انقلابی و ارزشمندی به نام Angry Birds و Candy Crush شد که هم گرافیک بهتری داشتند و هم مخاطب بیشتری! کار حتی به جایی رسید که Super Mario هم به آیفون آمد! این روز ها دنیای بازی هم مخاطب بیشتری دارد و هم درآمد بهتری را برای دست اندرکارانش به همراه دارد!

سلامتی

تاثیر آیفون و تلفن های هوشمند پس از آن در سلامتی انسان ها غیر قابل انکار است. این روز ها تلفن های همراه با بررسی المان های مختلف و اطلاعات بیولوژیکی افراد سلامتی را به معنی و مفهوم دیگری برای انسان ها در هم آمیخته اند. این مسیر ادامه دارد و بدون شک کم کم مراجعه به پزشک را برای درمان از خاطر خواهید برد و تنها به آیفون تان مراجعه می کنید!

Apple Computer به Apple, Inc

بدون شک بیشترین تاثیر آیفون را می توان در تغییرات خود کمپانی اپل مشاهده کرد. کمپانی اپل کامپیوتر (Apple Computer)، نامش را به شرکت اپل(Apple, Inc) تغییر داد. اپل همچنان کامپیوتر تولید می کند، خیلی خیلی بیشتر از قبل!

جالب است بدانید که بیش از ۶۰ درصد درآمد اپل اکنون از آیفون است.

آیفون در صنایع مختلف دیگری هم تاثیرات غیر قابل انکاری داشته، مثلا در صنعت دوربین های دیجیتال در سال ۲۰۰۷ مبلغ ۶٫۵ میلیارد دلار گردش مالی تنها به ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است. صنعت MP3 player از ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ تنها به ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است. سیستم های ناوبری همراه ۱۰ سال پیش ۲ میلیارد دلار درآمد داشت که اکنون تنها به ۶۰۰ میلیون دلار درآمد رسیده اند. صنعت دوربین های فیلم برداری هم از ۲ میلیارد دلار درامد در سال ۲۰۰۷ اکنون تنها به ۸۰ میلیون دلار درآمد بسنده می کند!

همه چیز از جمله میزان تاثیر این تلفن همراه جذاب در بازار و صنعت واضح است! احتمالا بزودی شاهد اتفاقات جالب توجهی در زمینه واقعیت مجازی از سوی اپل و آیفون هایش خواهیم بود!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا