دانستنی‌های سلامتی

هنگام افتادن ناخن شست پا چه کارهایی باید انجام شود؟

افتادن ناخن شست پا

در صورتی که افتادن ناخن، با خونریزی همراه باشد بهترین کار این است که محل را فشار دهید تا خونریزی و درد کاهش یابد. سعی نکنید ناخن را از جا درآورید چرا که این کار جز آن که وضعیت را بدتر می‌کند سودی در پی ندارد. در واقع با کندن یکباره‌ی ناخن خونریزی بند نمی‌آید، سهل است، احتمال ایجاد عفونت نیز افزایش می‌یابد.

۲۴+

علل مختلفی ممکن است موجب افتادن ناخن شست پا شود. این بیرون زدگی ناخن، که عموماً با خونریزی همراه است، اغلب ناشی از فشاری است که به پا وارد آمده. حال این فشار ممکن است به سبب پوشیدن کفش نامناسب باشد یا به سبب دویدن یا راه رفتن طولانی مدت. به هر علتی که این ماجرا اتفاق افتد بایستی بتوان با استفاده از اصول درست به آن واکنش نشان داد. در ادامه در نت‌نوشت به شما خواهیم گفت که در مواقع افتادن ناخن شست پا چه باید کرد؟

واکنش‌های درست به هنگام افتادن ناخن شست پا

۱- اگر به هنگام افتادن ناخن، خونریزی ایجاد شود:

در صورتی که افتادن ناخن، با خونریزی همراه باشد بهترین کار این است که محل را فشار دهید تا خونریزی و درد کاهش یابد. سعی نکنید ناخن را از جا درآورید چرا که این کار جز آن که وضعیت را بدتر می‌کند سودی در پی ندارد. در واقع با کندن یکباره‌ی ناخن خونریزی بند نمی‌آید، سهل است، احتمال ایجاد عفونت نیز افزایش می‌یابد.

به هر صورت، پس از آن که موضع را فشار دادید و به همین سبب درد و خونریزی کاهش یافت، سعی کنید مقداری پماد آنتی بیوتیک به موضع بمالید و پس از آن محل را با چسب زخم ببندید. این روش را می‌توانید هر روز پس از حمام تکرار کنید تا زمانی که درد و زخم پا بهبود می‌یابد. در صورتی که زخم ‌زیاد است می‌توانید چند بار در هفته پای خود را در ظرف پر از آب و نمک اپسوم قرار دهید تا زخم‌ها به مرور کاهش یابند.

۲- اگر تمام ناخن از جای درآمده ولی دردی احساس نمی‌شود:

گاه به سبب تکرار برخی آسیب‌ها به ناخن پا، ممکن است ناخن از جای درآید بدون آن که خونریزی و یا دردی وجود داشته باشد. در این گونه موارد بهترین کار این است که ناخن را از جای درآورید و در عوض به فکر تعویض کفش‌های خود باشید. اگر چند بار از یک پماد آنتی بیوتیک برای موضع استفاده کنید نیز بد نیست.

۳- اگر ناخن در جای خود نیست، اما کامل هم جدا نشده:

افتادن ناخن شست پا

ممکن است وسوسه کننده باشد اما در چنین وضعیتی ناخن خود را نکشید و سعی نکنید که آن را با دست یا هر وسیله‌ای دیگر از جای درآورید. این کار موجب درد و آسیب‌هایی دیگر می‌شود. به جای این کار با استفاده از یک ناخن‌گیر ناخنی که سست شده را کوتاه کنید. پس از این همواره مراقب باشید که به هنگام جوراب یا کفش پوشیدن، ناخن آسیب دیده به جوراب یا کفش گیر نکند. همچنین سعی کنید از چسب برای بستن محل استفاده نکنید. بهترین کار این است که صبر کنید تا ناخن رشد کند. همین!

چه زمان به پزشک مراجعه شود؟

در برخی شرایط خاص به هنگام افتادن ناخن به رسیدگی‌های پزشکی نیاز است. فی‌المثل هنگامی که درد غیر قابل تحمل است، هنگامی که انگشت ورم کرده یا هنگامی که خطر عفونت وجود دارد بهترین کار مراجعه به پزشک است. حتماً به عفونت دقت کنید چرا که اگر عفونت به استخوان برسد ممکن است شرایط بسیار بدتر از آن چیزی شود که در تصورتان است. بنابراین در شرایط خاص اوضاع را به حال خود وا نگذارید.

۲۰ دیدگاه

20 دیدگاه

 1. Avatar

  طناز

  ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ at ۷:۱۵

  سلام
  اگر ناخن پامون به طور کامل از پامون کنده شد ناخن بعدی که رشد میکنه از نظر ظاهر دقیقا مثل همون قبلی میشه یا نه؟ ایا ممکنه ظاهرش بهتر یا بدتر از قبلی شه؟

  ۴۲+
 2. Avatar

  محمد

  ۲ آبان ۱۳۹۸ at ۱۷:۴۰

  اگه یه نفر انگشت شما رو روزی یه بار لیس بزنه خوب میشه،امتحانش مجانیِ

  ۲۹+
  • Avatar

   گرگعلی

   ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۵:۰۶

   اولش فکر میکردم غیر علمیه ولی واقعا جواب گرفتم خیلی عالی بود فقط شک دارم اگه بیشتر از یک لیس بشه میتونه مفید باشه یا تاثیر منفی میزاره و جا های دیگه بدن اگه لیس بزنن ممکنه مشکلی پیش بیاد ؟

   ۹+
 3. Avatar

  shaghayegh

  ۷ اسفند ۱۳۹۸ at ۲۳:۵۶

  من انگشت پام ضربه خورد اما ی طرفش سیاه شد و از پوست جدا شد طی ی مدت زمانی حالا ناخون جدید داره رشد میکنه از زیر درمیاد خیلی خسته کنندس?

  ۷+
  • Avatar

   Ahmad ahmadi

   ۳۰ تیر ۱۳۹۹ at ۲۱:۵۰

   سلام من ناخن شست پام یک وزنه سنگین افتاد و کاملا کنده شده و تفریبا دو سه روز گذشته ولی هنوز خونریزی اون بند نیومده. اگر راه حلی دارید کمکم کنید.
   ممنون

   ۲۲+
 4. Avatar

  محمدرضا

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۶:۰۲

  سلام انگشت شصت دسته پسرم یک سال نیم هستش موند لای درب کنده شده چه باید بکنم

  ۱۴+
 5. Avatar

  کیانا

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۲۳:۲۷

  سلام انگشت شست پای خواهر بزرگم سیاه شده و خیلی درد داره انگار میخواد بیوفته لطفا راهنماییم کنید باید چیکار بکنه نیازی هست که بره دکتر؟ لطفا سریع یه راه حل بهم بدین باید بره سر کار

  ۱۳+
  • Avatar

   نیلوفر

   ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ at ۱۸:۱۹

   سلام در اثر چه چیزی سیاه شده؟

   ۹+
 6. Avatar

  میرزایی

  ۲ مهر ۱۳۹۹ at ۱۷:۰۶

  اگه ناخن پای بچه موقع زمین خوردن بیوفته و فقط یه طرفش باقی بمونه چیکار باید کرد؟

  ۱۵+
 7. Avatar

  نازی

  ۹ تیر ۱۴۰۰ at ۲:۱۶

  سلام من ناخون شصت پام روش پیک نیک افتاده و درد میکنه ۲ یا ۳ ساعتم گذشته ولی هنوز درد میکنه و کبود شده

  ۴+
  • Avatar

   سعیده

   ۱۳ تیر ۱۴۰۰ at ۱۷:۲۳

   ناخنت مرده دیگه همینطور میمونه تازیرش رشد کنه

   ۴+
  • Avatar

   reza

   ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ at ۲:۱۱

   ناخنت رو با سوزن ته گرد سوراخ کن تا خون ازش خارج بشه

   ۰
 8. Avatar

  ریحانه

  ۹ مرداد ۱۴۰۰ at ۱۷:۰۶

  سلام من ناخون شستم بلند بود کفش نامناسبی پوشیدم دیدم درد گرفته خوابیدم صب دیدم قشنگ شل شده ازش چرک میاد و خون آبه ناخنم کم کم گرفتم الان فقط یه تیکه کوچیک مونده ک دیگ قلبم درد گرف نمیتونم بکنم چیکار کنم؟؟؟پمادباکتروماد گرفتم اونو بزنم بعد گاز بزارم خوب میشه؟؟؟؟اون تیکه که در نیومده چ کنم خون ریزی ندارم فقط خون آبه میاد یکم

  ۱۶+
 9. Avatar

  احد

  ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ at ۱:۲۱

  سلام ناخن انگشت دستم دراثر ضربه شکسته سیاه شده و خونابه از زیر ناخنم میاد واحساس میکنم مرده اما بوی بدی ازش میاد نشانه چیه این بوی بد
  متشکرم

  ۰
  • Avatar

   فرشته فارغ

   ۱۷ دی ۱۴۰۰ at ۹:۰۰

   عفونت

   ۱+
  • Avatar

   مائده

   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ at ۲۳:۵۸

   سلام ناخن تون درست شد

   ۰
 10. Avatar

  فرشته فارغ

  ۱۷ دی ۱۴۰۰ at ۹:۰۵

  خمیرقندخیلی خوبه.با خمیرنان کمی قندآب شده مخلوط کرده و دور انگشت وناخن بذارین و باند وگاز تمیز ببند ید. درد آرام می شو وچند روز بعد ناخن می افتد

  ۰
 11. Avatar

  زینب

  ۲۰ دی ۱۴۰۰ at ۱:۴۰

  سلام من تو باشگاه دمبلو کوبیدم ب شست دستم کبود شدش حالا ناخن جدید در اومده ولی ناخن قبلیم فقط ی گوشه اش مونده ک از ناخن جدید جدا نشده الان یه هفتس چسب زدم ک ناخنم جایی کیر نکنه و کامل خودش بیوفته ولی هنوز نیوفتاده به نظرتون خودم ب زور بکنم اون یه تیکه رو؟

  ۰
 12. Avatar

  Hana

  ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ at ۰:۲۰

  چطور درمان کردید؟
  ناخونتون دوباره در اومد؟

  ۰
 13. Avatar

  زیبا نظری

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ at ۲۰:۵۹

  سلام من ناخون کوچیک دست چپم از یه طرفش تا نصفه بلند شکسته شده در اثر گیر کردن چیکار کنم نیاز دکتر برم چی بزارم روش بندم

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا