1398-03-02
روانشناسی و موفقیت

راه های تحکیم رابطه زناشویی : انجام این کارها در تحکیم پایه‌ های ازدواج و رابطه‌تان مفید است!

راه های تحکیم رابطه زناشویی

تحقیقات نشان از آن دارند که چگونگی تفکر شما در باب همسرتان، تأثیر بسیاری بر چگونگی احساس‌تان نسبت به او دارد. در واقع، اگر تفکری منفی نسبت به او داشته باشید، تمامی چیزهای مربوط به او را منفی می‌بینید. لذا اگر خواهان آن اید که پی و بنیان ازدواج‌تان قوی گردد و احتمال طلاق و جدایی‌تان ضعیف، همسرتان را نه با نگرشی منفی، بلکه با نگرشی مثبت بنگرید و بهترین‌هایش را در پیش چشم خود داشته باشید.

مکانیسم های نگهداری از یک رابطه و راه های تحکیم رابطه زناشویی به خصوص روابط موفق و عاشقانه بسیار دشوار و پیچیده است. همان طور که پیدا کردن همسر دلخواه و شریک زندگی مناسب امری پیچیده به شمار می رود، نگه داشتن روابط نیز دشوار است. هیچ قانونی وجود ندارد که به شما اطمینان دهد با پیدا کردن شریک زندگی، روابط خوبی بین شما باشد. چرا که داشتن و به خصوص نگه داشتن یک رابطه سالم بسیار دشوار تر از نگه داشتن شریک زندگی است. نگهداری از  رابطه به ویژه یک رابطه عاشقانه و راه های تحکیم رابطه زناشویی ، خود یک مهارت به حساب می آید که شما می بایست قبل از آن که با شریک زندگی تان به مشکل برخورد کنید آن را بیاموزید و به کار گیرید. ۷ عادت و عمل وجود دارند که با به کارگیری آن‌ها می‌توان پی و بنیان ازدواج و در کل هر رابطه را قوی‌تر کرد. امروزه بسیاری از روان‌شناسان، از هولی پارکر (Holly Parker) گرفته تا لیزا توماس (Lisa Thomas)، با بسیاری از این روش‌ها موافق هستند. این ۷ عادت و راه های تحکیم رابطه زناشویی را از همین امروز به کار گیرید تا پایه‌های ازدواج و یا رابطه‌تان قوی گردد و احتمال طلاق و جدایی ضعیف.

بیشتر بخوانید: نشانه های زندگی ناموفق ، اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک را بشناسید

راه های تحکیم رابطه زناشویی

بهترین‌های همسرتان را ببینید:

تحقیقات نشان از آن دارند که چگونگی تفکر شما در باب همسرتان، تأثیر بسیاری بر چگونگی احساس‌تان نسبت به او دارد. در واقع، اگر تفکری منفی نسبت به او داشته باشید، تمامی چیزهای مربوط به او را منفی می‌بینید. لذا اگر خواهان آن اید که پی و بنیان ازدواج‌تان قوی گردد و احتمال طلاق و جدایی‌تان ضعیف، همسرتان را نه با نگرشی منفی، بلکه با نگرشی مثبت بنگرید و بهترین‌هایش را در پیش چشم خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: علل ناپایداری ازدواج و زندگی مشترک چیست؟ 

اولویت را به همسرتان بدهید:

روانشناسی امروز بر این نکته تأکید دارد که به هیچ عنوان نمی‌بایست روابط شما با خانواده‌ پدری یا مادری‌تان بر روابط‌تان با همسر و یا فرزندان‌تان مرجح باشد. در واقع، اولویت اصلی با همسر و فرزندان‌تان است.

با یکدیگر خوش باشید:

این ۷ عادت و راه های تحکیم رابطه زناشویی را از همین امروز به کار گیرید تا پایه‌های ازدواج و یا رابطه‌تان قوی گردد و احتمال طلاق و جدایی ضعیف.

یک مطالعه نشان از آن دارد که زوج‌هایی که با یکدیگر تفریح می‌کنند و اصطلاحاً خوش می‌گذرانند، بهتر و طولانی‌تر در کنار یکدیگر باقی می‌مانند. لذا سعی کنید بیشتر با یکدیگر خوش بگذرانید. این خوش گذرانی و لذت بردن از لحظات را از هر طریقی که خود می‌دانید فراهم آورید.

بیشتر بخوانید: حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید و راهکارهایی برای بحث‌های زن و شوهری

از یکدیگر تعریف کنید:

هنگامی که همسرتان کار خوبی انجام می‌دهد، حتماً از او تشکر کنید. زمانی که زیبا شده است حتماً از او تعریف کنید. روانشناسی امروز تأکید بسیاری بر تعریف کردن از همسر دارد. در واقع تعریف مثبت از همسر و خصوصاً قدردانی و سپاسگزاری از او تأثیر بسیاری بر افزایش رضایت از ازدواج و در کل هر نوع رابطه دارد و از راه های تحکیم رابطه زناشویی است.

بیشتر بخوانید: راز روابط بی سرانجام و کوتاه مدت امروزی چیست؟ چگونه دچار رابطه های سمی نشویم؟

رابطه‌ی خوبی با خود داشته باشید:

عزت نفس و اعتماد به نفس شما در ازدواج و رابطه‌تان بسیار تأثیرگذار است و یکی از راه های تحکیم رابطه زناشویی است. زمانی که شما با خودتان رابطه‌ی خوبی نداشته باشید، مطمئن باشید که در ازدواج نیز رابطه‌ی خوبی با شریک‌تان نخواهید داشت. افزون بر این، می‌بایست به خودتان برسید، چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ باطنی. این امر نیز یکی از عوامل مهم در حفظ ازدواج است.

بیشتر بخوانید: ۶ علامت که می گویند شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز به سر می‌برید!

نگهداری از رابطه دشوار تر از خود رابطه

دکتر برین یکی از روان شناسان برجسته  می گوید : ” ما می دانیم که بیشتر روابط به خصوص روابط عاشقانه کلیدی هستند. افراد زیادی تمام وقت خود را صرف این نوع روابط می کنند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بررسی کنیم که در این رابطه ها چه اتفاقاتی رخ می دهد که برخی از افراد روابط عاشقانه شان ادامه پیدا می کند.”

نخستین مسئله مهم که مورد بررسی قرار گرفت از بین بردن تهدیدات در  رابطه بود.

به طور کلی دو رفتار کاربردی برای حفظ یک رابطه سالم و شاد وجود دارد : رفتار نخست این است که تهدیدات کاهش پیدا کند و رفتار دوم این است که روابط بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: پایداری عشق بعد از ازدواج با یک راه حل ساده

تهدیدات در روابط

تهدیدات در هر رابطه ای می تواند به صورت های مختلفی انجام شود. همه ما می دانیم که زوج ها در طول زمان دچار تغییرات نه چندان مثبتی می شوند و ممکن است تقلب هایی کنند. مثلا اینکه ممکن است شرایط جدیدی در زندگی پیش آید که یکی از زوجین دستخوش تغییراتی در رفتار شود و این تغییرات منجر به تحولاتی نه چندان خوب در روابطشان گردد. در این حالت یکی از زوجین برای بهبود وضعیت پیش آمده ناچار به افزایش ارتباط با همسرش می گردد و تلاش های بسیاری برای برگرداندن اوضاع به قبل می کند.

طبق نظر روان شناسان انسان ها به روابطی تن می دهند که بتوانند به آن انرژی اضافه کنند نه اینکه تلاش کنند تهدیدات موجود در رابطه را رفع کنند.

اما با همه این ها برخی از زوج ها تمایل دارند تهدیداتی که رابطه شان را به خطر انداخته را از بین ببرند و برخی دیگر تمایل بیشتری به حفظ رابطه دارند و عده ای هم هر دو مورد را انجام می دهند. این مسئله بستگی به دو طرف قضیه دارد.  ولی معمولا حفظ و نگهداری از یک رابطه بسیار بهتر از رفع  تهدیدات و خطراتی است که رابطه را مخدوش کرده است.

بیشتر بخوانید: تفاوت عشق و هوس چیست؟ آیا واقعا عاشق شده اید یا فقط یک هوس زودگذر است؟

به مسائل خوب ایمان داشته باشید

محققان همچنین خاطر نشان کردند که هر دو تکنیک کاهش تهدیدات و بهبود روابط  به دو دسته تقسیم می شوند.

نخست این که ذهنیت شریک زندگی را به سمت بهبودی تقویت کنید و دوم این که برای بهبود روابط هر دو نفر همکاری داشته باشید.

راه های بسیاری برای حفظ رابطه وجود دارد که می توانیم آن ها را به کار گیریم.  ولی گاهی اوقات هم نیاز است خودمان را متقاعد کنیم که ” این رابطه خوب است ” و با این اعتقاد پیش برویم.

طبق گفته دکتر برین اوگلسکی  ایجاد یک تصویر ذهنی مثبت از شریک زندگی ، می تواند یک روش کاهش تهدیدات و خطراتی باشد که رابطه را در برگرفته است. یکی از تکنیک های کاربردی این است شریک زندگی را در موقعیت ایده آل ذهنی خود قرار دهیم و از برداشت های منفی که درون ذهن خودمان داریم دوری کنیم.

بیشتر بخوانید: فواید تشکر از همسر : چرا قدردانی و تشکر به جا زندگی مشترک را مستحکم تر می کند؟

از ذهنیت خود شروع کنیم

هر آنچه که در ذهن خود می پرورانید می تواند حکم یک نیروی تقویت کننده داشته  باشد. مسائلی مانند توهمات مثبت، ایده هایی که به آنها اعتقاد داریم،  و از این قبیل می تواند روابط ما را بهتر از آن چه که هست، تغییر دهد و در جهت تقویت رابطه گام بردارد. یکی از راه های تحکیم رابطه زناشویی و استراتژی هایی که بر روی استحکام روابط ما تاثیر گذار است ، سپاسگزار بودن و سخاوتمند بودن است. با کار کردن بر روی این خصلت های شخصی تا حد زیادی می توان وضعیت بهتری برای رابطه ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید: تست میزان علاقه همسر و ویژگی های زوج های خوشبخت: آیا الویت همسرتان هستید؟

مدیریت گفتگو

همانطور که میدانید بسیاری از ارتباطات بستگی به گفتگوهای دو نفره دارد. حل و فصل اختلافات و از بین بردن بحث های مجادله آمیز نیاز به یک گفتگوی سالم و کامل و دو طرفه دارد. زمانی که خطر یا تهدیدی یک رابطه را تحت الشعاع قرار می دهد از دو مسیر می توانیم به حفظ آن کمک کنیم : می توانیم شریک زندگی خود را متهم کنیم یا اینکه آن را از طرق مختلف ببخشیم.

روابط موفق و خوب نیازمند صرف زمان و لذت بردن از کارهایی است که با یکدیگر انجام می دهیم. مدیریت رابطه را می توان هر دو طرف یا اینکه یکی از زوجین به عهده بگیرد. ولی قاعدتا روابطی که به کمک زوجین هدایت و نگهداری میشوند نتایج بسیار بهتری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: آیا زوج‌هایی که در تظاهر به عشق می‌کنند بیشتر عاشق یکدیگرند؟

بیشتر بخوانید: ازدواج کردن یا ازدواج نکردن ، کدامیک؟

بیشتر بخوانید: ازدواج اینترنتی از طریق سایت های همسریابی ، درست یا غلط ؟

بیشتر بخوانید: علت چاق شدن بعد از ازدواج چیست؟ چرا بعد از ازدواج چاق میشویم ؟

بیشتر بخوانید: رضایت از ازدواج و زندگی مشترک کیفیت خواب و سلامتی را بالا می برد

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا