دانستنی‌های سلامتی

فواید اهدای خون برای بدن چیست؟

حتما بارها مسیر شما از مراکز اهدای خون گذشته است و فواید اهدای خون را می دانید و کسانی را که به این مراکز مراجعه می کنند و برای اهدای خونشان زمان می گذارند را دیده اید. ولی شاید شما از سوزن این کار خوشتان نمی آید و یا از تماشای کیسه های خون که از بدن شما خارج می شود متنفر هستید. در ادامه با فواید اهدای خون همراه نت نوشت باشید. اهدای خون یکی از کارهای معنوی زیبا است که علاوه انرژی روحی مزایای بسیاری برای فیزیک بدن نیز در بر دارد. هر چند که بعد از این کار حالت هایی همچون سرگیجه یا حالت تهوع به سراغ فرد می آید. اما فواید اهدای خون می تواند بدن شما را به سمت سلامتی سوق دهد. در اهدای خون مقداری از خون که از دست رفته است بسیار جزئی خواهد بود ولی بدن به طور طبیعی این میزان را جبران می کند.

بیشتر بخوانید: روش های خانگی برای بند آوردن خونریزی زخم

فواید اهدای خون

تعادل سطح آهن در خون

طبق تحقیقات پزشکان از مهمترین فواید اهدای خون متعادل سازی آهن خون است. شما در ازای هر گرم اهدای خون یک چهارم آهن خون را از دست می دهید. هر چند که در برخی از افراد این میزان به مقدار بیش از حد طبیعی موجود است اما در واقع با از دست دادن این میزان سطح آهن در خون شما به تعادل میرسد. سطح آهن خون ارتباط مستقیم با حملات قلبی دارد. به این معنی که اگر غلظت آهن بیشتر باشد احتمال سکته های قلبی بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: گروه خونی O و خطر مرگ ناشی از خونریزی

بهبود جریان خون

فواید اهدای خون
فواید اهدای خون

مصرف بسیاری از مواد غذایی به مرور زمان غلظت خون را بیشتر می کند. سنگین شدن خون در جریان روان آن اختلال ایجاد می کند. برای مثال خوردن شکر یکی از آن ماده های غذایی است یا فرکانس های رادیویی و یا استرس،  غلظت خون را افزایش می دهند. با اهدای خون از این غلظت کاسته می شود و جریان خون بسیار سبکتر و راحتتر انجام می شود. این سبب می شود که درصد حمله قلبی در فرد اهدا کننده خون بسیار پایین آید.

بیشتر بخوانید: علائم لخته شدن خون در بدن که بیشتر مردم خطرات جدی آن را نادیده می گیرند

زندگی بخشیدن به انسان دیگر

افراد داوطلب اهدای خون معمولا افراد سالمتری خواهند بود. چرا که این افراد امید به زندگی را به شخص دیگری اهدا می کنند و از امید بیشتری برخوردار هستند. اهدا کنندگان کمتر به حملات قلبی و سکته و سرطان مبتلا می شوند.

علاوه بر اینها افرادی که برای اهدا خون مراجعه می کنند با یک هزینه بسیار اندک خون خود را کنترل می کنند. این افراد باید کاملا سالم باشند، مبنی بر اینکه  بیماری هایی همچون فشار خون، بیماریهای عفونی مثل HIV یا هپاتیت ویا سیفلیس در این افراد به حد صفر باشد. با اهدای خون علاوه بریک کار با حس مثبت، از صحت وسلامت خون و سیستم بدن خود آگاه می شوید.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا