دانستنی‌های سلامتی

درمان شپش: همه راه‌های موثر و مفید برای از بین بردن شپش

بیماری شپش سر در هر خانواده‌ای ممکن است رخ دهد و با مبتلا شدن یکی از اعضا، دیگر افراد نیز به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا خواهند شد. درمان شپش علاوه بر این که می‌بایست بر روی فرد مبتلا انجام شود، سایر اعضای خانواده و افراد نزدیکی که شواهد آلودگی را دارند نیز می‌بایست مورد درمان قرار گیرند.

بسیاری از کارشناسان در این زمینه معتقد هستند که درمان‌های پیشگیرانه جهت افرادی که مبتلا به شپش هستند می‌بایست به طور مداوم صورت گیرد. در این متن، نت نوشت راهکارهایی برای درمان شپش ارائه می‌دهد که می‌توانید در کنار تجویز پزشک آن‌ها را به کار گیرید.

تشخیص شپش

همان طور که گفته شد هنگام بروز بیماری شپش در یکی از افراد خانواده می‌بایست تمامی وابستگان، نزدیکان و اعضای خانواده مورد بررسی پزشک قرار گیرند تا شاید به این بیماری مبتلا شده باشند. علاوه بر افراد در صورتی که یک حیوان خانگی نیز دارید حتما آن را هم مورد بررسی قرار دهید.

گاهی اوقات شپش از طریق حیوانات خانگی مورد انتقال به دیگران به خصوص انسان قرار می‌گیرد. پزشکان برای یافتن این حشره در داخل سر و لا به لای موهای انسان از یک نور مخصوص استفاده می‌کنند که نور این وسیله در بین موهای گربه‌ها و حیوانات خانگی به رنگ آبی دیده خواهد شد.

البته شناسایی تخم‌ها و حتی خود شپش [su_label type=”success”]تنها به کمک یک پزشک حاذق امکان پذیر است[/su_label] که البته مشاهده آن‌ها لزوما آلودگی و بیماری شخص و یا حیوان خانگی را تایید نمی‌کند.

شپش برای زنده ماندن نیاز دارد که در نزدیکی پوست سر زندگی کند. تخم‌ها و بچه‌هایی که از آن متولد می‌شوند نیز در حدود ۶ میلی‌متری پوست سر قابل مشاهده هستند.

گاهی تخم‌ها مرده هستند و گاهی هم می‌شود که کاملا خالی و پوچ باشند. در صورتی که پزشک به تخم‌ها مشکوک باشد نمونه‌ای از آن‌ها را مورد آزمایشات خود قرار می‌دهد.

درمان شپش

هر ساله بین ۶ الی ۱۲ میلیون کودک در مدارس به شپش مبتلا می‌شوند
هر ساله بین ۶ الی ۱۲ میلیون کودک در مدارس به شپش مبتلا می‌شوند

هر ساله بین ۶ الی ۱۲ میلیون کودک در مدارس به شپش مبتلا می‌شوند. در صورتی که فرزند شما نیز به این بیماری مبتلا می‌باشد هر چه سریع تر از طریق روش‌های درمانی او را درمان کرده و این مشکل را برطرف کنید.

در صورتی که شپش را بر روی سر فرزند خود مشاهده کردید لازم است که تمامی افراد نزدیک به فرزندتان از جمله تمامی اعضای خانواده برای کنترل وجود شپش [su_label type=”success”]به پزشک مراجعه کنند[/su_label]. در صورتی که فرزندتان شپش دارد این موضوع را با اطرافیان و همکلاسی‌های او در میان بگذارید و از آن هرگز خجالت نکشید. این موضوع یک بیماری و یا نشانه کثیفی شما و یا فرزندتان نیست.

داروهای بسیاری از جمله pediculicide برای درمان این بیماری پیشنهاد می‌شود. البته این دارو معمولا برای کسانی که مبتلا به شپش بیش از حد قوی هستند تجویز خواهد شد. بعد از نابودی شپش می‌بایست مجدد شخص بیمار مورد بررسی پزشک متخصص قرار گیرد تا در صورتی که تخم‌های آن باقی مانده اند مجدد از داروهای موثر برای از بین بردن آن استفاده شود.

در طول دوره درمان شپش سر اقدامات تکمیل کننده می‌توانند به کمک بسیاری از داروهای تکمیلی صورت گیرد که موثر نیز باشند و از آن جایی که درمان دارویی به تنهایی کفایت نخواهد کرد یکسری اقدامات نیز می‌بایست به کمک داروها به طور همزمان با مصرف دارو صورت گیرد.

به دلیل این که شپش می‌تواند در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی از یک فرد به فرد دیگری منتقل شود می‌بایست یک سری وسایل که ناقل این بیماری می‌باشند را به دقت نظافت کرد که عامل انتقال شپش نشوند.

به عنوان مثال کلاه، روسری، بالش، ملحفه، لباس و حوله‌هایی که فرد آلوده استفاده می‌کند را به دقت با آب گرم و بخار می‌بایست نظافت شوند. چرا که تخم‌های شپش زمانی که ۵ دقیقه در دمای بیش از ۵۳ درجه سانتی گراد قرار گیرند کشته می‌شوند.

طبق دستورالعمل سازمان FDA تمامی کودکان می‌بایست در مورد ابتلا به شپش مورد بررسی قرار گیرند و در صورتی که به این مشکل مبتلا شده باشند می‌بایست تحت درمان شپش قرار گیرند. در این دستورالعمل توصیه شده است که کودک را با موهای مرطوب که در استحمام با نرم کننده نیز شسته شده اند نزد پزشک ببرید تا او را معاینه کند.

درمان‌های غیر دارویی

قبل از این که روند درمان بیماری شپش را شروع کنید بد نیست که برخی لباس‌های مورد مصرف شخص مبتلا را بجوشانید کنید. جوشیدن لباس‌ها داخل آب جوش در کشتن شپش‌ها می‌تواند موثر باشد.

در صورتی که فرد آلوده به شپش موهای بلندی داشته باشد (پایین تر از سرشانه) می‌بایست در نحوه درمان شپش بیشتر دقت کنید و تمامی دستورالعمل‌ها را به دقت انجام دهید.

در صورتی که از شامپوهای شیمیایی مخصوص درمان شپش استفاده می‌کنید موها را در یک استحمام، دو مرتبه شستشو ندهید. اجازه دهید ۱ الی ۲ روز بین شستشوی موها با مواد درمانی وقفه ایجاد شود.

در صورتی که تمایل به استفاده از روش‌های درمانی شیمیایی ندارید حتما برای شروع درمان سنتی [su_label type=”success”]با پزشک خود مشورت داشته باشید[/su_label] چرا که برخی موارد روش درمانی سنتی جوابگو نخواهند بود.

بسیاری از افراد معتقد هستند که مواد چرب مانند پنیر، سس مایونز یا روغن زیتون و حتی خمیر دندان در درمان شپش تاثیر می‌گذارند و می‌توانند آن را نابود کنند. برای استفاده از این موارد حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

درمان شپش از طریق نظافت وسایل

شپش‌هایی که در سر و در لا به لای تارهای مو رشد می‌کنند و این بیماری را تشکیل می‌دهند قادر به تغذیه نیستند و از زمانی که فرد درمان را شروع می‌کند، به سرعت از بین می‌روند ولی شپش‌هایی که در وسایل همراه فرد ناقل مهمان می‌شوند طول درمان پیچیده تر و طولانی‌تری دارند.

این مراحل درمانی شامل جلوگیری از آلوده شدن مجدد تمامی وسایل می‌باشد. چرا که بعد از درمان شپش از موهای فرد آلوده، ممکن است این بیماری از موی سر به روی لباس، مبلمان یا وسایل شخصی منتقل شده باشد که نیاز به از بین بردن دارند.

نیاز است که لباس‌ها و تمامی وسایل شخصی مانند حوله، روبالشتی و . . . فرد آلوده را ۲ روز قبل از شروع درمان با آب فوق‌العاده گرم (۱۳۰ درجه فارنهایت) به دقت شستشو دهید و سپس در دمای بالا خشک کنید.

مرحله خشک کردن نیز بهتر است به صورت بخار انجام شود و سپس تمامی وسایل مهر و موم شده و در یک کیسه در بسته برای ۲ هفته نگهداری شوند. وسایل دیگر مانند شانه و برس را نیز در آب گرم ۱۳۰ درجه فارنهایت مدت زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه خیس کنید و سپس اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند.

درمان شپش با داروهای بدون نسخه

بسیاری از داروهای شیمیایی وجود دارند که بدون نسخه پزشک در بیشتر داروخانه‌ها و همچنین فروشگاه‌های محلی برای درمان شپش عرضه می‌شوند. این دسته از داروها مورد تائید FDA می‌باشند و می‌توانند در نابودی این حشره تاثیر گذار باشند.

بیشتر این داروها که ریشه گیاهی دارند قادرند شپش را از بین ببرند ولی در صورتی که آن‌ها نیز نتوانستند در درمان شپش موثر باشند می‌بایست راه‌های درمانی دیگر را [su_label type=”success”]طبق تجویز پزشک انتخاب کرد[/su_label].

 

قبل از استفاده از این شانه‌ها می‌بایست موی سر را به خوبی شست و شانه را همانند یک شانه معمولی از سمت بالا به سمت پایین کشید.
قبل از استفاده از این شانه‌ها می‌بایست موی سر را به خوبی شست و شانه را همانند یک شانه معمولی از سمت بالا به سمت پایین کشید.

استفاده از شانه‌های الکتریکی برای درمان شپش

یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان شپش و رهایی یافتن از تخم‌های شپش استفاده از شانه‌های الکتریکی می‌باشد. این شانه‌ها از دندانه‌های فلزی بسیار ریزی ساخته شده اند که به لا به لای تارهای مو نفوذ پیدا کرده و سبب جدا شدن نیت‌ها از ساقه مو می‌شود.

به صورت کلی چندین مدل از این شانه‌های الکتریکی در بازار وجود دارد که برخی از مدل‌ها دارای نور هستند و پیدا کردن نیت‌ها را آسان تر می‌کنند. برخی دیگر ساده و برخی از مدل‌ها الکتریکی هستند.

قبل از استفاده از این شانه‌ها می‌بایست موی سر را به خوبی شست و شانه را همانند یک شانه معمولی از سمت بالا به سمت پایین کشید. البته این شانه‌ها تنها در مواقعی که شپش در موی سر وجود دارند کاربرد دارند و در مواقعی که شپش در بین لباس‌ها و بدن ظاهر می‌شود راه‌های درمانی دیگر را می‌بایست به کار گرفت.

داروی Pyrethrins برای درمان شپش همراه با piperonyl butoxide

محصولاتی که در بازار با نام تجاری Pronto و A-200 و R & C و همچنین Rid و Triple X شناخته می‌شوند همگی در درمان شپش موثر می‌باشند.

Pyrethrin قادر است زمان شروع حمله شپش یا درست زمانی که تخم‌ها کاشته می‌شوند آن‌ها را از بین ببرد
Pyrethrin قادر است زمان شروع حمله شپش یا درست زمانی که تخم‌ها کاشته می‌شوند آن‌ها را از بین ببرد

درمان شپش با Pyrethrins

به طول کلی Pyrethrins یک عصاره طبیعی از گل‌های داوودی می‌باشد. Pyrethrin قادر است زمان شروع حمله شپش یا درست زمانی که تخم‌ها کاشته می‌شوند آن‌ها را از بین ببرد.

در حالت بعدی به این صورت است که بین ۹ تا ۱۰ روز پس از نخستین درمان برای از بین بردن تخم‌های جدید به کار گرفته شوند. استفاده از داروی Pyrethrin بیشتر جهت افراد سالمند و کودکان می‌باشد که می‌تواند تا مدت زمان ۲ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و در افزودن آن احتیاط کنید
این دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و در افزودن آن احتیاط کنید

Dimethicone

این ماده بر پایه سیلیکون‌ها ساخته می‌شود که یک راهکار مناسب برای درمان شپش می‌باشد. قادر است با شستشوی موی سر، قدرت شپش‌ها را به طرز عجیبی کاهش دهد و آن‌ها را از بین ببرد.

این دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و در افزودن آن احتیاط کنید و برای کم و زیاد کردن Dimethicone با پزشک خود مشورت داشته باشید.

لوسیون پرومتئورین ۱% یک داروی بسیار عالی
لوسیون پرومتئورین ۱% یک داروی بسیار عالی

لوسیون پرومتئورین ۱% (نام تجاری محصول Nix)

پرومتئورین یک پریتروئید مصنوعی می‌باشد که از دسته پریتین‌های طبیعی می‌باشد. لوسیون پرومتئورین ۱ % یک داروی بسیار عالی برای درمان شپش می‌باشد.

این دارو معمولا چند روز پس از نخستین علائم اولیه بروز شپش به کار گرفته می‌شود. در دوره دوم نیز معمولا ۹ روز نیاز است که علائم نخست را از بین ببرد. یعنی درست زمانی که هنوز تخم‌های جدید بالغ نشده اند پرومتئورین به کار گرفته می‌شود. دوره درمان با پرومتئورین معمولا در کودکان ۲ ماه توصیه می‌شود.

لوسیون بنزیل الکل ۵ % نیز از جمله داروهای درمان شپش سر می‌باشد که مورد تایید سازمان FDA نیز می‌باشد
لوسیون بنزیل الکل ۵ % نیز از جمله داروهای درمان شپش سر می‌باشد که مورد تایید سازمان FDA نیز می‌باشد

لوسیون بنزیل الکل ۵% (با نام تجاری لوسیون Ulesfia)

الکل بنزیلیک الکل کاملا معطر می‌باشد. لوسیون بنزیل الکل ۵ % نیز از جمله داروهای درمان شپش سر می‌باشد که مورد تایید سازمان FDA نیز می‌باشد. این دارو زمانی تجویز و استفاده می‌شود که هنوز تخم‌های جدید تولید نشده باشند.

درمان دوره دوم آن نیز ۷ روز پس از اولین دوره درمانی استفاده می‌گردد. این لوسیون را به سر بزنید و در حدود ۱۰ دقیقه اجازه دهید که بر روی سر بماند سپس سر را به خوبی شستشو دهید.

این روش درمانی را برای یک هفته تکرار کنید و ادامه دهید. لوسیون بنزیل الکل معمولا در تمامی افراد برای مدت بالای ۶ ماه توصیه و تجویز می‌گردد و ممکن است کمی سبب التهابات پوستی شود.

این لوسیون کمک می‌کند که شپش‌ها از بین بروند و شپش‌های جدید نیز قادر به تولید تخم‌های جدید نباشند
این لوسیون کمک می‌کند که شپش‌ها از بین بروند و شپش‌های جدید نیز قادر به تولید تخم‌های جدید نباشند

لوسیون Ivermectin 0.5% (با نام تجاری Sklice)

لوسیون Ivermectin توسط FDA در سال ۲۰۱۲ برای درمان شپش سر در تمامی افراد مورد تائید قرار گرفت. این لوسیون کمک می‌کند که شپش‌ها از بین بروند و شپش‌های جدید نیز قادر به تولید تخم‌های جدید نباشند.

به بیشتر بیماران مبتلا به شپش که از خشکی مو نیز رنج می‌برند این لوسیون تجویز می‌شود. ivermectin به صورت خوراکی از دسته داروهای مخدر می‌باشد که بیش از دو دهه است که در بسیاری از کشورها جهت درمان عفونت‌های کرم فیشر به طور کاملا گسترده استفاده می‌شود.

این دارو نزد FDA به عنوان درمان کننده شپش مورد تأیید قرار نگرفته است. قرص‌های ivermectin در دوزهای خوراکی ۲۰۰ میکروگرمی یا ۴۰۰ میکرو گرمی تجویز و تکرار می‌شوند.

این دارو برای کودکانی که وزنی کمتر از ۱۵ کیلوگرم دارند و همچنین زنان باردار قابل مصرف نمی‌باشد. بهتر است این دسته از افراد از نوع دیگر دارو برای درمان شپش استفاده کنند.

فرمول ملاتون در کشور ایالت متحده آمریکا جهت درمان شپش ثبت و مورد تایید قرار گرفت
فرمول ملاتون در کشور ایالت متحده آمریکا جهت درمان شپش ثبت و مورد تایید قرار گرفت

لوسیون ملاتون ۰٫۵% (با نام تجاری Ovide)

ملاتون یک ارگانوفسفره می‌باشد. فرمول ملاتون در کشور ایالت متحده آمریکا جهت درمان شپش ثبت و مورد تایید قرار گرفت. ملاتون به صورت یک لوسیون کاملا ایمن و موثر برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ملاتون از پیدایش و رشد تخم‌های شپش جلوگیری می‌کند و بسیاری از تخم‌های آن را نابود خواهد کرد. درمان با کمک لوسیون ملاتون به دو دوره تقسیم می‌شود. در صورتی که پس از دوره نخست همچنان اثرات تخم‌ها باقی مانده باشد پس از ۷ الی ۹ روز درمان به کمک ملاتون را می‌بایست ادامه داد.

ملاتون جهت افراد بالای ۶ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوسیون ممکن است کمی سبب تحریک و خارش پوست سر شود و این که قابل اشتعال می‌باشد پس حتما از هر گونه مواد و وسایل اشتعال زا مانند کبریت و فندک و هر گونه آتش زنه دور نگه دارید.

ملاتون را می‌بایست زمانی که موی سر خیس و مرطوب است استفاده کرد. از سشوار و هر گونه گرمایش الکتریکی در حین دوره درمان نباید استفاده کرد.

این دارو ویروس‌های زنده و تخم‌های شپش که ناسالم هستند را نابود می‌کند و در دوره پس از درمان و نقاهت بسیار مفید می‌باشد
این دارو ویروس‌های زنده و تخم‌های شپش که ناسالم هستند را نابود می‌کند و در دوره پس از درمان و نقاهت بسیار مفید می‌باشد

مکمل موضعی اسپینوزاد ۰٫۹% (با نام تجاری Natroba)

اسپینوزاد جهت درمان شپش حاصل از باکتری‌های خاکی مناسب است. این مکمل موضعی در سال ۲۰۱۱ توسط FDA مورد تایید قرار گرفت. از آن جایی که ویروس‌های زنده و تخم‌های شپش که ناسالم هستند را نابود می‌کند در دوره پس از درمان و نقاهت بسیار مفید می‌باشد.

در صورتی که شپش همچنان پس از طول دوره درمان زنده باشد باز هم می‌بایست درمان را ادامه داد اما معمولا استفاده از Natroba در یک دوره درمانی نتیجه بخش خواهد بود. این دارو معمولا در افراد بالای ۴ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گرچه این شامپو به عنوان یک درمان کننده در FDA توصیه شده است اما به عنوان درمان اصلی توصیه نمی‌گردد
گرچه این شامپو به عنوان یک درمان کننده در FDA توصیه شده است اما به عنوان درمان اصلی توصیه نمی‌گردد

شامپو لیندن ۱%

لیندن کلرید آلی یکی از بهترین راه‌های درمان شپش می‌باشد. آکادمی اطفال آمریکا AAP این شامپو را به عنوان یک pediculocide توصیه نمی‌کند.

گرچه این شامپو به عنوان یک درمان کننده در FDA توصیه شده است اما به عنوان درمان اصلی توصیه نمی‌گردد چرا که بلعیدن این شامپو می‌تواند برای مغز و سایر قسمت‌های سیستم عصبی انسان سمی و بسیار خطر آفرین باشد و همچنین استفاده آن برای بیماران قلبی بسیار خطرناک است.

شامپو لیندن ۱% برای افراد مبتلا به اچ آی وی و اختلالات تشنجی و همچنین زنان باردار و شیرده اصلا مناسب نمی‌باشد. این شامپو سبب تحریک بیش از حد زخم‌ها می‌شود.

روغن‌های گیاهی برای درمان شپش سر

مطالعات بسیاری در درمان شپش نشان می‌دهد که برخی از روغن‌های گیاهی طبیعی ممکن است در روند درمان این بیماری موثر واقع شوند. از جمله روغن‌هایی که می‌تواند این خاصیت را القا کند روغن درخت چای، روغن انیس، روغن یلانگ یلانگ می‌باشد.

به طور کلی تمامی روغن‌هایی که از ترکیب نرلییدول طبیعت می‌کنند خاصیت درمانی برای این بیماری خواهند داشت. در صورتی که پزشک شما در کنار داروهای شیمیایی استفاده از این روغن‌ها را نیز پیشنهاد داد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا نتیجه درمان را سریع تر به دست آورید.

برای درمان شپش علاوه بر داروهای بدون نسخه و داروهایی که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود راهکارهای دیگری مانند درمان‌های خانگی نیز پیشنهاد می‌شود که معمولا موثر هستند و با گذراندن طول دوره درمان می‌توان به نتایج خوبی دست یافت.

در ادامه استفاده از یک سری مواد طبیعی که معمولا در هر خانه‌ای یافت می‌شود را آورده ایم که به کمک آن‌ها بتوانیم به درمان قطعی شپش برسیم.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] شپش بدن: همه چیز درباره علائم، راه‌های انتقال این حشره و درمان آن

روغن درخت چای در واقع روغنی است که از برگ درخت چای تهیه می‌شود و که افراد بومی استرالیا سالیان درازی از آن استفاده می‌کرده اند
روغن درخت چای در واقع روغنی است که از برگ درخت چای تهیه می‌شود و که افراد بومی استرالیا سالیان درازی از آن استفاده می‌کرده اند

روغن درخت چای

یکی از موثرترین روش‌های درمان شپش که تا به امروز شناخته شده است درمان به کمک شستشو می‌باشد. این کار را می‌توان به کمک بسیاری از روغن‌ها و یا گیاهان طبیعی انجام داد تا اثر آن بیشتر و بهتر باشد.

برای این کار می‌توانید روغن درخت چای را انتخاب کنید. روغن درخت چای در واقع روغنی است که از برگ درخت چای تهیه می‌شود و که افراد بومی استرالیا سالیان درازی از آن استفاده می‌کرده اند. در ابتدا موهای خود را مرطوب کنید یا این که پس از استحمام از این روغن استفاده کنید. روغن درخت چای را بر روی تمامی سر پخش کنید بعد به کمک یک شانه دندانه بلند تمام موها را شانه بزنید.

می توانید کمی با انگشتان دست پوست سر خود را ماساژ دهید تا روغن درخت چای به تمامی سطح پوست سر و ریشه مو برسد. این شستشو را به مدت دو هفته ادامه دهید. حتی می‌توانید از شامپو‌ها و یا نرم کننده‌های مو که حاوی روغن درخت چای هستند نیز استفاده کنید.

این روغن در هنگام بلع سمی است و می‌تواند منجر به خواب آلودگی و گیجی و مشکلات بثورات و از دست دادن کنترل عضلات در بازوها و پاها شود. برای درمان شپش می‌بایست روغن درخت چای را تنها به صورت موضعی استفاده کرد.

پیاز، ضد عفونی کننده بسیار قوی

پیاز را همه به عنوان یک ضد عفونی کننده بسیار قوی می‌شناسند. از آن جایی که پیاز بوی تندی دارد که حاوی میزانی گوگرد می‌باشد همین عامل سبب می‌شود که موها از شر شپش‌ها خلاص شوند.

برای درمان شپش به کمک این ضد عفونی کننده قوی می‌بایست پیاز را رنده کنید و داخل یک پارچه با الیاف تقریبا ریز بریزید و به خوبی آن را فشرده کنید تا آب پیاز کاملا گرفته شود. سپس پیاز آب گرفته را به تمامی پوست سر بمالید و برای مدتی ریشه موها را ماساژ دهید.

اجازه دهید پیاز‌ها برای مدت ۴ ساعت در همین حالت باقی بمانند. می‌توانید در این چهار ساعت یک کلاه پلاستیکی سر کنید. پس از این مدت سر را با آب گرم به خوبی بشویید. این کار را دو مرتبه در هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

آب لیمو بهتر از خود لیمو برای درمان شپش

لیمو یا آب لیمو نیز یک راه کار مناسب برای از بین بردن شپش است. لیمو‌های بزرگ و آبدار را برای این کار استفاده کنید چرا که بیشتر از خود میوه لیمو به آب آن احتیاج دارید.

یک یا دو عدد لیمو درشت را انتخاب کرده و آب آن‌ها را بگیرید با کمک یک پد یا پنبه آب لیمو را به ریشه موها و پوست سر بمالید. آب لیمو می‌بایست در حدود دو ساعت روی پوست سر و موها باقی بماند و پس از آن با آب ولرم شسته شود.

مخلوط نمک و سرکه

نمک و سرکه یک روش عالی خانگی برای درمان شپش به شمار می‌رود. نمک یک داروی ضد عفونی کننده برای شپش است به خصوص این دارو در کودکان تاثیر زیاد دارد. از آن جایی که سیستم ایمنی بدن کودکان بسیار قوی است و نسبت به داروهای درمانی شپش به سختی پاسخ می‌دهد، نمک درمان بسیار خوبی برای این رده سنی می‌باشد.

برای استفاده از این درمان می‌بایست یک فنجان نمک و سرکه را با هم مخلوط کرد و داخل یک بطری اسپری ریخت. محلول به دست آمده را به کمک اسپری به تمام نقاط سر اسپری کرده و سر را به خوبی ماساژ دهید. پس از یک ساعت سر را با آب گرم و شامپو بشویید.

آیا سس مایونز برای درمان شپش مناسب است؟

بسیاری از کارشناسان استفاده از سس مایونز را یک راه کار نادرست برای درمان شپش می‌دانند. سس مایونز مضرات و مزایای زیادی در درمان شپش دارد. سس مایونز ترکیبی از زرده تخم مرغ، سرکه و روغن‌های گیاهی مانند زیتون است.

این ترکیب‌ها فرمول دقیقی برای یک داروی خانگی درمان شپش به شمار نمی‌روند اما بارها این سس در این مسیر نتایج خوبی را رقم زده است. یکی از مشکلاتی که مصرف سس مایونز در راه این درمان دارد این است که سس مایونز هیچ تاثیر به سزایی بر روی تخم‌های شپش ندارد و این که سس مایونز کمی چرب است و تنها ریشه موها چرب می‌شود و شستن را دشوار می‌کند.

نکته دیگر این که درمان شپش به کمک سس مایونز جهت افرادی که نسبت به تخم مرغ حساسیت دارند هرگز مناسب نخواهد بود چرا که سبب بروز یک واکنش آلرژیک در بدن می‌شود.

برای استفاده از این سس می‌بایست موها را پس از استحمام به سس مایونز به خوبی آغشته کرده و ماساژ دهید و سعی کنید که پس از مدتی که سس بر روی سر ماند آن را به خوبی بشویید.

برای استفاده از روغن زیتون ابتدا موها را کاملا مرطوب کنید سپس روغن زیتون و یا حتی روغن بادام را به تمام سر و ریشه‌های مو بمالید.
برای استفاده از روغن زیتون ابتدا موها را کاملا مرطوب کنید سپس روغن زیتون و یا حتی روغن بادام را به تمام سر و ریشه‌های مو بمالید.

روغن زیتون برای درمان شپش

استفاده از روغن‌های گیاهی و طبیعی مانند روغن زیتون یکی از موثرترین روش‌های درمان شپش می‌باشند. برای استفاده از روغن زیتون ابتدا موها را کاملا مرطوب کنید سپس روغن زیتون و یا حتی روغن بادام را به تمام سر و ریشه‌های مو بمالید. این کار را چند مرتبه انجام دهید تا به خوبی پوست سر به روغن زیتون آغشته شود.

برای این که تمام پوست سر به روغن آغشته شود می‌توانید به کمک یک کلیپس موها را قسمت به قسمت بالا نگه دارید و زیر آن‌ها را به خوبی روغن بمالید. در نهایت تمام موها را شانه زده و برای ۳۰ دقیقه موها را به همین حالت نگه داشته و در نهایت سر را بشویید. این روش را هر روز برای مدت یک هفته دنبال کرده تا نتایج آن را ببینید.

برای درمان شپش موها را رنگ کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند درمان موثری برای از بین بردن شپش باشد این است که موها را رنگ کنید. انواع خاصی از رنگ مو وجود دارد که برای این مصرف در بازار ارائه می‌شود. این رنگ مو‌ها شامل مقداری پراکسید هیدروژن و آمونیاک هستند.

تنها مشکلی که این روش درمانی دارد این است که احتمال از بین رفتن تخم شپش بسیار کم است و این که شپش‌های کودکان را به کمک این روش نمی‌توان درمان کرد.

درمان با کمک سرکه

از قوی ترین موادی که در درمان شپش سر بسیار موثر است سرکه می‌باشد. یکی از اشتباهات رایجی که در مورد مصرف سرکه در این مسیر است این است که افراد گمان می‌کنند سرکه از هر نوعی که باشد می‌تواند به طور کامل تمامی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها را از بین ببرد ولی در واقع سرکه سیب یا سرکه سفید یا هر نوع دیگر سرکه تنها در از بین بردن بخشی از شپش‌ها موثر می‌باشند و می‌بایست در کنار داروهای شیمیایی استفاده شود و به طور کامل درمان قطعی شمرده نمی‌شود.

سرکه شپش‌های بالغ را از بین نمی‌برد ولی اسید موجود در آن می‌توان تا حدی شپش‌های جوان تر را نابود کند. تخم‌های شپش بسیار قوی و قدرتمند هستند و نیاز به درمان قوی تری از سرکه خواهند داشت.

سرکه هایی که غلظت ۵ درصد دارند هیچ تاثیری در از بین بردن آن‌ها ندارند ولی بیشتر از این میزان می‌تواند بسیاری از شپش‌ها را نابود کند
سرکه‌هایی که غلظت ۵ درصد دارند هیچ تاثیری در از بین بردن آن‌ها ندارند ولی بیشتر از این میزان می‌تواند بسیاری از شپش‌ها را نابود کند

سرکه با شپش‌های سر چه می‌کند؟

سرکه نتیجه یک فرآیند بیوشیمیایی است و تخمیر الکلی به شمار می‌رود یعنی یک فرآیند که قند‌های طبیعی را به الکل تبدیل می‌سازد. این تخمیر که در آن میکرو ارگانیسم‌های موجود در هوا به الکل و اسید استیک تبدیل می‌شوند و خاصیت ضد عفونی کنندگی و میکروب زدایی دارند که بر روی شپش‌ها تاثیر می‌گذارند.

غلظت سرکه معمولا بر روی این روش درمان تاثیر می‌گذارد. سرکه‌هایی که غلظت ۵ درصد دارند برای شپش‌های سر بی ضرر هستند و هیچ تاثیری در از بین بردن آن‌ها ندارند ولی بیشتر از این میزان می‌تواند بسیاری از شپش‌ها را نابود کند.

اسید استیک موجود در سرکه سبب حل شدن و در واقع از بین رفتن اسکلت ظاهری شپش‌ها و به طور کلی آن‌ها را نابود نخواهد کرد.

سرکه سفید

سرکه سفید یک مقطر است. اسید استیک ساده در آب می‌باشد که به عنوان یک ترکیب شیمیایی ساده از آن یاد می‌شود. سرکه سفید از طریق تخمیر الکل به یک مقطر تبدیل می‌شود. میزان اسیدیته سرکه سفید معمولا ۵ درصد است. این سرکه طعم و بوی تند و تیزی دارد.

سرکه قرمز

سرکه قرمز که نوعی دیگر از سرکه می‌باشد طعم سبک تر و ملایم تری دارد و معمولا جهت پخت و پز استفاده می‌شود. میزان اسیدیته آن بین ۵ تا ۷ درصد می‌باشد. سرکه قرمز قرن‌هاست که جهت اهداف پزشکی درمانی در کنار آشپزی استفاده می‌شود.

درمان شپش با سرکه سیب

در مورد خواص سرکه سیب بسیار خوانده اید. این سرکه یکی از مفید ترین سرکه‌ها می‌باشد که برای درمان شپش نیز به کار برده می‌شود. میزان اسیدیته آن معمولا ۵ درصد است. پس از استحمام و شستن موها به کمک شامپو می‌توانید سرکه سیب را به روی موها ریخته و با یک شانه به آرامی شانه بزنید تا سرکه به پوست سر برسد.

موها را داخل یک کلاه پلاستیکی جمع کنید و اجازه دهید ۶ تا ۸ ساعت به همین حالت باقی بماند. بهترین زمان برای انجام این کار هنگام خواب است. صبح روز بعد موها را شامپو کرده و به خوبی بشویید. این روش درمانی نیاز به یک هفته زمان دارد.

نکاتی در مورد مصرف سرکه برای درمان شپش

هنگام استفاده از انواع سرکه برای درمان شپش در نظر داشته باشید که هر سرکه‌ای که استفاده می‌کنید می‌بایست به میزان نصف به نصف با آب مخلوط کنید.

در ابتدا سرکه را کمی روی سر بریزید اگر پوست قرمز و ملتهب نشد می‌توانید روند درمان را ادامه دهید در غیر این صورت احتمال این که نسبت به سرکه واکنش آلرژیک داشته باشید زیاد است و نباید از آن استفاده کنید. دقت داشته باشید که سرکه را روی صورت و چشمان نریزید.

تنها مشکلی که این روش درمانی دارد این است که پس از مصرف وازلین بر روی پوست سر بسیار به سختی از موها پاک می‌شود
تنها مشکلی که این روش درمانی دارد این است که پس از مصرف وازلین بر روی پوست سر بسیار به سختی از موها پاک می‌شود

وازلین برای درمان شپش

شاید به نظر نیاید ولی وازلین هم یکی از مواد بسیار موثر در درمان شپش می‌باشد. معمولا در هر خانه‌ای یک قوطی وازلین یافت می‌شود. تنها مشکلی که این روش درمانی دارد این است که پس از مصرف وازلین بر روی پوست سر بسیار به سختی از موها پاک می‌شود و نیاز است که از شوینده‌هایی بسیار قوی برای از بین بردن چربی وازلین استفاده شود.

به طور کلی درمان شپش به کمک وازلین برای افرادی که موهای کوتاه دارند بسیار بهتر است.

سشوار بکشید

اگر به دنبال یک روش درمانی بسیار موثر و راحت می‌گردید می‌توانید سشوار کشیدن را امتحان کنید. شپش‌ها به کمک حرارت و باد سشوار از بین نمی‌روند ولی این کار به از بین رفتن تخم‌های شپش کمک می‌کند.

سعی کنید پس از استحمام یا حتی زمانی که موهایتان خشک هستند هم سشوار را با دمای بالا به موهایتان بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از باد گرم سشوار می‌تواند تا ۹۸ درصد تخم شپش‌ها را نابود کند.

ترکیبی از چند روغن را به صورت یک شامپو آماده کرده و به کمک آن سرتان را ماساژ دهید
ترکیبی از چند روغن را به صورت یک شامپو آماده کرده و به کمک آن سرتان را ماساژ دهید

شامپوی درمانی درست کنید

یکی از روش‌های دیگر که می‌تواند در درمان شپش به شما کمک کند این است که ترکیبی از چند روغن را به صورت یک شامپو آماده کرده و به کمک آن سرتان را ماساژ دهید. می‌توانید یک قاشق چای‌خوری روغن درخت چای و یک قاشق چای‌خوری روغن اکالیپتوس را با دو قاشق غذا خوری شامپو روزانه‌تان مخلوط کرده و به پوست سر بمالید و به خوبی سر و ریشه موها را ماساژ دهید.

بهتر است که شب این کار را انجام داده و یک کلاه پلاستیکی سر کنید و بخوابید. صبح روز بعد با شستشوی کامل سر را از این مواد تمیز کنید.

نکاتی در مورد درمان خانگی شپش

برای این که شپش سر را در خانه با مواد خانگی و طبیعی درمان کنید می‌بایست به این نکات حتما دقت کنید :

  • هنگام استفاده از داروهای طبیعی و ماساژ سر حتما دستکش استفاده کنید.
  • هنگام استفاده داروهای سر حتما با دستمالی تمیز جلوی چشمان را بگیرید تا شپش به مژه و ابروها منتقل نشود.
  • محیطی که درمان را در آن جا انجام می‌دهید مانند حمام به خوبی بشویید و از شوینده‌های بسیار قوی استفاده کنید.
  • طول مدت درمان را بسته به موادی استفاده می‌کنید حتما در نظر داشته باشید و طبق نظر خود آن را کم و یا زیاد نکنید
  • شانه‌ای که به کمک آن موهای فرد بیمار را شانه می‌زنید هر بار پس از استفاده در آب بجوشانید.

تخم‌های شپش را چگونه نابود کنیم؟

با روش‌های شستشو با مواد شیمیایی و یا شامپوهای مخصوص درمان شپش تنها می‌توانید این حشره خطرناک را نابود کنید و برای از بین بردن تخم‌های آن نیاز به روش‌های دقیق تری دارید.

تخم شپش معمولا بین ۸ الی ۱۲ ساعت پس از درمان مجدد پیدا می‌شوند. طول دوره درمان تخم‌های شپش بسیار سخت تر می‌باشد. چرا که تخم‌ها به راحتی از بین نمی‌روند و عقب نشینی ندارند. می‌توانید مواد شوینده را به روی موها بریزید و به کمک یک شانه بسیار نازک مو‌ها را شانه کرده و در تمام سطح سر پخش کنید تا به خوبی در لابه لای تار‌های مو قرار گیرند.

در صورتی که بعد از انجام این کار باز هم شپش‌ها را در لابه لای موها پیدا کردید و هیچ گونه لاشه‌ای از آن‌ها یافت نشد، می‌بایست روش درمان شپش را به طریق دیگری ادامه دهید.

شاید نیاز به سازوکاری متفاوت داشته باشید. در صورتی که از داروهای قوی تری استفاده کردید حتما موها را زمانی که آغشته به مواد شوینده است شانه کنید. ممکن است طول درمان شپش ۲ الی ۳ هفته طول بکشد.

بسته به نوع دارویی که مصرف می‌کنید طول دوره درمان متفاوت خواهد بود. برخی از داروها بین ۷ الی ۹ روز زمان نیاز دارند و برخی دیگر یک هفته کافی است. بسیاری از داروها نیز طی یک هفته شپش مادر را نابود می‌کنند ولی تخم‌ها را از بین نخواهند برد و برای درمان آن‌ها زمان و درمان جدیدی نیاز می‌باشد.

نحوه انتقال شپش

از آن جایی که شپش‌ها فقط می‌توانند از طریق خزیدن زنده بمانند و در صورتی که از سر یک فرد به شخص دیگری راه پیدا کنند می‌توانند در آن قسمت نیز زنده مانده و به فعالیت‌های زیستی خود ادامه دهند.

در صورتی که شخصی به این بیماری مبتلا باشد می‌بایست به سرعت تحت درمان شپش قرار گیرد چرا که ممکن است بسیار راحت شما را نیز بیمار کند. این انتقال از راه‌های بسیاری ممکن است. از طریق وسایل شخصی مانند لباس‌ها، کلاه یا روسری و حتی روبالشتی و حوله و گیره‌های سر ممکن است شپش منتقل شود.

مکان‌ها و موقعیت‌هایی که می‌تواند در انتقال این بیماری موثر باشند به این ترتیب می‌باشند :

  • مدارس و مهد کودک‌ها و حتی مکان‌هایی که کودکان در آن به صورت دسته جمعی هستند
  • روابط نزدیک با شخص مبتلا مانند در آغوش کشیدن و یا در کنارش نشستن
  • خوابیدن در رختخواب شخص ناقل و استفاده از رختخواب او
  • استفاده از وسایل شخصی مانند شانه، حوله، دستمال سر، کلاه و . . .

در یک نظر سنجی کلی که از مادران انجام شد مشخص شد که بیشتر مادران اطلاعات دقیقی از شپش‌ها و بیماری که در این مورد ممکن است فرزندشان را تهدید کند، ندارند. نیمی از مادران بر این باورند که تخم‌های شپش را باید از بین ببرند و نیمی دیگر بر این باورند که می‌بایست چندین روش درمانی و دارویی را برای درمان شپش به کار گیرند.

در صورتی که حذف کامل تخم‌های شپش ضروری نیست و با از بین بردن شپش اصلی می‌توان این بیماری را درمان کرد. در طول دوره درمان تنها می‌بایست از یک نوع دارو در زمان مشخصی استفاده کرد.

استفاده از چند مدل شامپو و لوسیون و دارو می‌تواند درمان را به طور کلی بی اثر کند. مدت زمان دارو نیز بسته به تعداد شپش‌ها و میزان مقاومت آن‌ها نزد پزشک معالج تعیین و مشخص می‌شود و می‌بایست با دقت انجام شود.

در وهله نخست درمان شپش نیاز به تغییر شیوه زندگی دارد. در صورتی که قصد دارید یک شیوه درمان خانگی را پیش بگیرید می‌بایست تغییراتی اساسی در روند زندگی ایجاد کنید. به طور کلی ۹۱ % از افراد درمان‌های تجویزی زیر نظر متخصص را انتخاب می‌کنند.

نیازی نیست آفت خاصی را برای از بین بردن شپش به کار گیرید. اگر حیوان خانگی دارید در اولین فرصت حیوان خود را حتما به یک دامپزشک نشان دهید تا او را نیز درمان کند.

چرا که به احتمال بسیار قوی حیوان خانگی می‌تواند ناقل شپش باشد و یا این که بیماری به آن حیوان هم منتقل شده باشد. استفاده از داروهای خانگی مانند شامپوهای دست ساز از یونجه و . . . را اصلا به کار نگیرید این روش‌ها اگر مدت زمان کوتاهی هم جواب دهند به زودی اثر خود را از دست داده و منجر به بازگشت شپش می‌شوند.

نکاتی که می‌بایست هنگام درمان شپش در نظر داشته باشید

توجه داشته باشید هنگام مصرف هرگونه دارو برای درمان شپش مقادیر را افزایش ندهید این کار منجر به طول دور درمان کوتاه تر و یا قوی تر نخواهد شد این کار را تنها داروساز و پزشک می‌تواند تشخیص دهد و انجام خودسرانه آن می‌تواند خطرناک باشد.

تمامی داروهایی که برای درمان شپش به کار گرفته می‌شوند نباید داخل چشم شوند. یک فرد مبتلا به شپش را نباید بیش از ۲ الی ۳ مرتبه از یک روش درمان کرد. در صورتی که دارو بر روی فرد تاثیری نداشت بهتر است [su_label type=”success”]طبق تجویز پزشک[/su_label] آن را تغییر داده و داروی دیگری را جایگزین کرد.

به طور هم زمان از داروهای مختلف برای درمان استفاده نکنید مگر این که پزشک داروساز به شما این کار را توصیه کند. سعی کنید هنگام استفاده از هر گونه شامپو و یا لوسیون از شانه‌های دندان ریز استفاده کنید تا تمامی مواد درمانی به لابه لای گره‌های مو نفوذ پیدا کند.

از شایع ترین عوارض جانبی درمان شپش، سوزش و التهابات پوستی است که ممکن است باعث سوزش شدید پوست سر و یا این که پیدایش برخی از زخم‌های کوچک شود که این موارد موقتی بوده و پس از اتمام طول دوره درمان حتما از بین خواهند رفت.

نابودی شپش موجود در مبلمان

همان طور که می‌دانید وسایلی که شخص ناقل شپش از آن‌ها استفاده کرده است نیز می‌بایست در طول دوره درمان شپش قرار گیرند تا به خوبی از این بیماری پاک شوند.

مبلمان نیز از جمله وسایلی است که ممکن است فرد ناقل آن را آلوده کرده باشد. با کف مبلمان را بشویید به ویژه قسمتی که فرد ناقل بیشتر استفاده می‌کرده است. بین ۱ الی ۲ روز طول می‌کشد تا یک شپش از موی سر یک شخص سقوط کرده و جدا شود.

در این وضعیت شپش نیاز به تغذیه کردن دارد به همین دلیل اگر نتواند در عرض یک هفته تغذیه‌ای داشته باشد، از بین می‌رود ولی در صورتی که در دمایی نزدیک به دمای پوست بدن انسان قرار گیرند می‌تواند زنده بماند. حتی ممکن است با جدا شدن یکی از تخم‌های شپش نیز این انتقال صورت گیرد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] شپش سر: همه چیز درباره علائم و راه‌های مبارزه با شپش سر

منبع + + + + + + + + + + + +

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا