1398-03-28
ادبیات ایران

رمان هرس اثر نسیم مرعشی

رمان هرس دومین اثر نسیم مرعشی

رمان هرس که به تازگی منتشر شده است، اثر نسیم مرعشی، نویسنده کتاب “پاییز فصل آخر سال است”، است. با توجه به استقبال خوبی که از رمان اول نسیم مرعشی شده بود بسیاری کنجکاو هستند تا این کتاب را بخوانند. هرس در واقع روایت یک نسل از رازهایشان است. شاید “پاییز فصل آخر سال است” بیشتر روایت گونه‌ای از معلق بودن و بلاتکلیفی نسلی است که متولد دهه‌‌ی شصت بوده اند.

بیشتر بخوانید: پاییز فصل آخر سال است اثر نسیم مرعشی

رمان هرس اثر نسیم مرعشی

رمان هرس کاملا متفاوت از پاییز فصل آخر سال است می‌باشد, اما عنصر تاریخ و دوره‌‌ی متشنج دهه‌‌ی شصت ایران در هر دو کتاب دیده می‌شود. در رمان نخست مرعشی به تاثیرات بحران‌های آن دوره در دوره‌های بعد اشاره می‌شود و ما تنها جوانانی را می‌بینیم که متولد آن دهه هستند و بچگی هایشان در آن دوره گذشته، اما این تاثیرات عمیق همواره در زندگیشان بوده و هست.

اما در رمان هرس مخاطب با روایتی از عمق جنگ ایران و عراق مواجه می‌شود. داستان رمان هرس به این صورت آغاز می‌شود که داستان مردی که سال‌ها بعدِ پایانِ جنگ پیِ همسرِ گمشده‌اش می‌گردد و او را در مکانی عجیب پیدا می‌کند. زنی که در گذشته‌‌اش پیِ آن بوده تا پسر بزاید و برای این کار دست به رفتاری عجیب می‌زند که شاید نفرینِ او می‌شود.

رمان هرس کاملا متفاوت از پاییز فصل آخر سال است می‌باشد, اما عنصر تاریخ و دوره‌‌ی متشنج دهه‌‌ی شصت ایران در هر دو کتاب دیده می‌شود.

رمان هرس کاملا متفاوت از پاییز فصل آخر سال است می‌باشد, اما عنصر تاریخ و دوره‌‌ی متشنج دهه‌‌ی شصت ایران در هر دو کتاب دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: رمان خانه ادریسی‌ها اثر غزاله علیزاده

داستان رمان هرس گرچه برآمده از عمق دل جنگ است اما نمی‌توان آن را کتابی جنگی به حساب آورد زیرا به جز چند صفحه از کتاب، مخاطب به طور مستقیم در فضای جنگی قرار نمی‌گیرد. رمان هرس به لحاظ تاریخی در دوره‌‌ی بعد از جنگ جریان دارد. زمانی که جنگ پایان یافته و حالا خانواده‌های جنگ زده با مصائب زیادی روبرو شده اند.

شهر‌های آن‌ها آسیب‌های جدی دیده است، خانه هایشان را از دست داده و دیگر هیچ کدام به لحاظ روحی و روانی آن آدم‌های قبل از جنگ نیستند. مشکلات آنها گویی تازه شروع شده است و آن‌ها در شرایط عجیبی گیر افتاده بوده اند.

شاید نکته‌ای که در رمان هرس قابل تامل و توجه است این باشد که نویسنده دوران بعد از جنگ و تاثیرات برآمده از دل آن را که بحرانی بزرگ بوده است، به مقیاسی کوچک و در دل یک خانواده تبدیل کرده است که همین اتفاق، رمان را از ورطه‌‌ی شعار زدگی و کلی گویی بیرون نگه می‌دارد.

نسیم مرعشی متولد سال ۱۳۶۲ در تهران، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مکانیک، نویسنده، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار است. وی با کتاب پاییز فصل آخر سال است در سال ۱۳۹۳ برنده جایزه ادبی جلال آل‌احمد شد.

نسیم مرعشی متولد سال ۱۳۶۲ در تهران، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مکانیک، نویسنده، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار است. وی با کتاب پاییز فصل آخر سال است در سال ۱۳۹۳ برنده جایزه ادبی جلال آل‌احمد شد.

بیشتر بخوانید: رمان همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نوشته‌‌ی رضا قاسمی

در رمان هرس به نظر می‌رسد که نویسنده از شیوه روایت غیر کلاسیک استفاده کرده است. به عبارتی مخاطب رمان هرس از یک اتفاق با خبر است و ورق به ورق جلو می‌رود تا چگونگی رخ دادن آن را کشف کند. مخاطب می‌داند که شخصیت قصه مرتکب کاری شده است اما دلیل اینکه چرا این کار را کرده است نمی‌داند و برای دانستن باید ادامه دهد.

اطلاعات در رمان دوم نسیم مرعشی بسیار ذره ذره به خواننده داده می‌شود و این احتمالا به کنجکاو شدن هر چه بیشتر مخاطب می‌انجامد. در رمان هرس مرعش شخصیت‌ها با امید و آرزوهای از دست رفته، سازندگی هایی که نابود شدند و آرمان هایی که زیر سوال رفته اند مواجه هستند.

به نظر می‌رسد که نویسنده در این کتاب سعی داشته است که آسیب‌های جنگ را نه فقط به صورت آسیب جسمی و مادی و تاثیرات روانی آنها بر آدم‌ها بلکه به صورت لطمه هایی بدون درد جسمی و اما عمیق به تصویر بکشد.

بیشتر بخوانید: رمان سمفونی مردگان اثر عباس معروفی

اگر این کتاب در نظر مخاطبان خود نیز چنین باشد احتمالا نسیم مرعشی در شخصیت پردازی و نگاه روانکاوانه به آن‌ها موفق بوده است. آدم‌های رمان “هرس” مدام ناگریز هستند تا در گذشته‌‌ی خود رجعتی کنند و این گذشته است که همواره حال و آینده‌‌ی آن‌ها را می‌سازد. رمان هرس در هجده فصل به نگارش در آمده است و توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است.

۵ دیدگاه

5 دیدگاه

 1. Avatar

  hellish

  21 آبان 1396 at 13:36

  0

  سلام (درود و سلام بر تو)

  در نخستین ساعت شب،
  این چراغ رفته را خاموش تر کن……

 2. Avatar

  سپیده

  18 خرداد 1398 at 23:10

  0

  در کل سبک این نویسنده رو نمیپسندم با اینکه خیلیا علاقه مندن

 3. Avatar

  tara mir

  18 خرداد 1398 at 23:13

  0

  خیلی دوس دارم بخونمش ولی شهر ما کتابای جدید و خیلی دیر میارن 🙁

 4. Avatar

  حسینی

  18 خرداد 1398 at 23:16

  0

  پاییز فصل آخر سال است که عالی بود
  ببینیم ایندفعه چه شاهکاری کرده

 5. Avatar

  یه رمان فوق العاده

  21 خرداد 1398 at 13:56

  0

  این رمانو من چند ماه پیش خوندم ، کلا این نویسنده قلمش خیلی خوبه ، رمان خونای حرفه ای حتما خوششون میاد ، تو تهران یه فروشگاه هست اگه کسی خواست ادرسشو بدم برید تهیه کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا