1398-03-04
دانستنی‌های سلامتی

خواص سیب زمینی پخته : سیب زمینی پخته بخوریم یا نه؟

خواص سیب زمینی پخته

سیب زمینی چون بیشتر به صورت سرخ کرده مصرف می‌شود به یک غذای چاق کننده مشهور هست که هضم آن برای معده بسیار سنگین است. در صورتی که یک سیب زمینی ۱۰۰ گرمی کمتر از یک گرم چربی دارد.
این ماده پرخاصیت را چه گونه مصرف کنیم تا از خواص زیاد آن به بهترین شکل بهره بگیریم تا هم چاق نشویم، کلسترول و تری گلیسیرید خون پایین بیاید، سلامت قلب را تضمین و فشار خون را کنترل کنیم.

از میان انواع طبخ سیب زمینی، خواص سیب زمینی پخته بسیار زیاد است که به دلیل کالری بسیار کمی که دارد یک سبزی خوب در رژیم های غذایی کاهش وزن محسوب می‌شود. سیب زمینی سبزی پر از کربوهیدرات ولی بدون چربی به عنوان یک میان وعده یا در کنار غذاهای اصلی یکی از بهترین مواد غذایی است که باعث احساس سیری می‌شود.  سیب زمینی پخته خواص دیگری مثل کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون، سلامت روده بزرگ، هضم آسان، منبع ویتامین B6 و میزان خوبی پتاسیم و منیزیم دارد که آن را به یک سوپر سبزی تبدیل کرده است. گرم آن را همه دوست دارند. بعضی‌ها با آن موافق اند و بعضی بیزار. ولی مطلب امروز نت‌نوشت را درباره خواص سیب زمینی پخته بخوانید تا ببینید آیا سیب زمینی پخته غذای مناسبی برای شما محسوب می‌شود یا نه؟

بیشتر بخوانید: خواص آب سیب زمینی در درمان بیماری ها شگفت زده تان می کند!

خواص سیب زمینی پخته

منبع فوری انرژی، ویتامین، مواد معدنی و فیبر

سیب زمینی پخته چه به صورت تنوری چه به صورت پخته با آب، منبع تغذیه خوب و خوشمزه ای برای انرژی و تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی و فیبر مورد نیاز بدن است. یک سیب زمینی متوسط در صورتی که بدون نمک خورده شود فقط ۱۶۱ کالری دارد. ویتامین C، ویتامین A، ویتامین K، ویتامین B9 و سایر ویتامین های گروه B به اضافه کلسیم و پتاسیم به محض کندن پوست سیب زمینی پخته و میل کردن آن وارد بدن‌تان می‌شود و از خواص سیب زمینی پخته است.

میان وعده رژیم‌های کاهش وزن

اگر چاق هستید و در حال حاضر برای کاهش وزن یک رژیم غذایی خاص را دنبال می‌کنید نیازی به حذف سیب زمینی پخته از برنامه غذایی تان نیست. حتی می‌توانید آن را با پوست میل کنید. به شرطی که از سس، کره یا پنیرهای چرب به همراه آن استفاده نکنید. در واقع سیب زمینی پخته ساده یک منبع غذایی عالی در رژیم های کاهش وزن محسوب می‌شود.

پوست سیب زمینی باعث کاهش شاخص های گلیسمیک خود سیب زمینی می‌شود. به همین دلیل اگر قبل از پختن آن را بخوبی بشویید و از سیب زمینی با پوست نازک استفاده کنید یک منبع خوب فیبر هم دارید که دو برابر نسبت به سیب زمینی بدون پوست بیشتر است. در صورتی که حساب کالری های غذای‌تان را دارید یادتان باشد یک سیب زمینی متوسط ۲ گرم شکر و حدود ۳۷ گرم کربوهیدرات دارد.

بیشتر بخوانید: فواید سیب زمینی خام بسیار زیاد است ، سیب زمینی خام بخورید

سلامت قلب و کنترل فشار خون

از خواص سیب زمینی پخته این است که سیب زمینی به دلیل داشتن منیزیم و پتاسیم باعث سلامت قلب و کاهنده فشار خون است. افرادی که به فشارخون مبتلا هستند در صورتی که یک سیب زمینی متوسط پخته کم نمک مصرف کنند نزدیک به ۱۰۰۰ میلی‌گرم پتاسیم به بدن شان رسیده است.  با کاهش فشار خون، سلامت قلب هم تضمین می‌شود. چون یکی از مشکلات بیماران مبتلا به فشارخون، فشار به قلب و بزرگ شدن آن و خطر بروز سکته های قلبی و مغزی است.

یک سیب زمینی متوسط پخته نزدیک به ۵۰ میلی‌گرم منیزیم دارد. هر فرد سالم بالغ به روزانه بین ۴۰۰ تا ۴۲۰ میلی‌گرم منیزیم نیاز دارد. منیزیم یکی از مواد معدنی از بین برنده خطر بروز سکته های قلبی و مغزی است. افرادی که به اندازه کافی و حتی کمی بیش از نیاز روزانه منیزیم مصرف می‌کنند قلب سالم تری دارند.

منبع تامین نیمی از نیاز روزانه به ویتامین B6

هر شخص بالغ به طور متوسط روزانه به ۱/۳ میلی گرم ویتامین B6 نیاز دارد. یک سیب زمینی متوسط تقریبا نصف این مقدار را برای بدن تامین می‌کند. این ویتامین عملکرد حدود ۱۰۰ آنزیم بدن را تنظیم می‌کند که از جمله می‌توان به سوخت و ساز پروتئین اشاره کرد. عملکردهای شناختی مغز، سیستم ایمنی بدن و هموگلوبین سازی در نتیجه وجود ویتامین B6 در بدن انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: خواص سیب زمینی باورنکردنی است ، سیب زمینی بی‌خاصیت نیست! 

سیب زمینی پخته سرد مصرف کنید

اگر سیب زمینی پخته سرد و سپس میل شود، نشاسته آن به میزان زیادی پایین آمده است. برای این کار بعد از پختن سیب زمینی ها اجازه بدهید سرد شوند بعد پوست آن ها را جدا کنید. سیب زمینی پخته شده سرد را می‌توانید در انواع سالاد به راحتی مصرف کنید بدون آن که نگران چاقی و هضم سنگین آن باشید. در واقع با سرد شدن سیب زمینی در پوست خود تغییراتی در میزان رطوبت آن به وجود می‌آید که این ویژگی را به سیب زمینی می‌دهد. احتمالا خود شما هم متوجه تفاوت بین پوست گرفتن سیب زمینی تازه پخته شده داغ  و سرد شده شده‌اید. سیب زمینی داغ نشاسته بیشتری دارد و موقع پوست گرفتن به دست می‌چسبد. با خوردن سیب زمینی سرد شده به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون هم کمک می‌کنید.

فرق سیب زمینی پخته با آب پز و سرخ شده

با این روش تفاوت بین آن ها را کاملا متوجه می‌شوید.

یک سیب زمینی متوسط ۱۰۰ گرمی آب پز شده بدون پوست تقریبا ۳۷۰ میلی‌گرم پتاسیم، ۲۲ میلی‌گرم منیزیم، ۱/۸ گرم فیبر و ۰٫۲۹۹ میلی‌گرم ویتامین B6 دارد.

همین سیب زمینی را اگر سرخ کنید ۴۰۰ میلی‌گرم پتاسیم، ۲۱ میلی‌گرم منیزیم، ۱/۹ گرم فیبر و ۰٫۱۶۸ میلی‌گرم ویتامین B6 دارد.

سیب زمینی پخته شده در فر ۵۳۵ میلی‌گرم پتاسیم، ۲۸ میلی‌گرم منیزیم، ۲/۲ گرم فیبر و ۰٫۳۱۱ میلی‌گرم ویتامین B6 دارد.

در رابطه با میزان کالری بخصوص در رژیم های کاهش وزن باید بدانید  هر ۱۰۰ گرم سیب زمینی آب پز شده ۸۷ کالری، سیب زمینی سرخ شده ۱۳۳ کالری و سیب زمینی پخته در فر حدود ۹۳ کالری انرژی دارد. فقط با سرخ کردن سیب زمینی چربی بیشتری دریافت می‌کنید و غذای سنگین تری می‌خورید که برای معده چندان خوب نیست.

بیشتر بخوانید: مضرات سیب زمینی سرخ کرده : سمی کشنده که با لذت آن را می خوریم!

سیب زمینی پخته شده در فر بدون چربی است

سیب زمینی به دلیل آن که معمولا به صورت سرخ شده مصرف می‌شود، به عنوان یک ماده چاق کننده بدنام شده است. در صورتی که یک سیب زمینی متوسط ۱۰۰ گرمی کمتر از یک گرم چربی دارد. پس در صورتی که رژیم دارید یا نمی‌خواهید چاق شوید با خیال راحت سیب زمینی پخته شده در آب یا فر را به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید.

اگر مشکل کلیه دارید خیلی سیب زمینی نخورید

افرادی که نارسانی کلیه یا هر نوع بیماری کلیوی دارند به طور کلی نباید پتاسیم زیاد مصرف کنند. به همین دلیل بهتر است در مصرف سیب زمینی طبق نظر پزشک یا متخصص تغذیه با احتیاط و حساب شده عمل کنند.

حتما از امروز سیب زمینی کبابی یا پخته را به خاطر این همه خواص سیب زمینی پخته در برنامه غذایی تان بگنجانید. با کمی روغن زیتون، آب لیموترش تازه، فلفل سیاه و سبزی های معطر یک سالاد یا میان وعده عالی برای خودتان تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: تشخیص سیب زمینی سالم : چگونه سیب زمینی را سالم تر بخوریم؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا