دانستنی‌های سلامتی

میوه های مفید برای دیابت را بشناسید!

میوه در بیشتر رژیم‌های غذایی وجود دارد. میوه های مفید برای دیابت قند کمتری دارند و برای این بیماران و مبارزه و درمان دیابت مفید هستند. شاید شما چربی، گوشت قرمز یا برخی شیرینی‌جات را برای خود منع کنید ولی معمولا کمتر پیش می‌آید که مصرف میوه منع شود. از آنجایی که میوه‌ها دارای فیبر و ویتامین فراوانی هستند کمتر از سایر مواد غذایی مضر هستند ولی برخی از میوه‌ها از میزان قند بالایی برخوردارند که برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مضر است. میوه‌های مخصوص دیابتی‌ها نیز خاصیتی کاملا دارویی دارند، یعنی می‌توانند برای افراد مبتلا به دیابت بسیار سودمند باشند.

میوه های مفید برای دیابت

بیشتر میوه‌ها حاوی قند هستند، اما چندی از آن‌ها قند کمتری نسبت به بقیه دارند که مناسب افراد مبتلا به دیابت می‌باشند. با مصرف این میوه‌ها نه تنها می‌توانید سطح قند خون را مدیریت کنید بلکه به راحتی می‌توانید از شدت بروز علائم، پیشگیری و درمان دیابت امیدوار باشید.

زندگی با بیماری‌های سختی همچون دیابت بسیار مشکل است. هنگامی که فردی مبتلا به دیابت باشد ناچار به تغییر در شیوه زندگی است که بیشتر تغییرات ناخوشایندی است. کمتر غذا خوردن، کنترل قند مداوم، کنترل پیشرفت بیماری و . . . بسیار خسته کننده خواهد بود. اما همیشه راه حلی هست که شما بهتر زندگی کنید.

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه‌های تشخیص دیابت را بشناسیم

سیب یک منبع بسیار مهم و بزرگ فیبر است می‌تواند قند خون را جذب کند
سیب یک منبع بسیار مهم و بزرگ فیبر است می‌تواند قند خون را جذب کند

سیب

سیب از میوه های مفید برای دیابت است و با توجه به اینکه یک منبع بسیار مهم و بزرگ فیبر است می‌تواند قند خون را جذب کند. به این معنا که فیبر موجود در سیب از التهاب عوارض انسولین می‌کاهد. این موضوع کمک می‌کند که افراد مبتلا به دیابت از شر عفونت‌های حاصل از دیابت بسیار راحت در امان باشند. [su_label type=”success”]هر یک عدد سیب البته با پوست می‌تواند ۲۰٪ از میزان نیاز فیبر روزانه شما را تامین کند.[/su_label]

آلو سیاه از میوه های مفید برای دیابت

آلو سیاه نیزا از میوه‌های مخصوص دیابتی‌ها و دارای خواص ضد دیابتی است. آلو سیاه علاوه بر اینکه تکرر ادرار ایجاد می‌کند می‌تواند از تشنگی بکاهد. آلو سیاه و سفید هر دو می‌توانند نشاسته موجود در بدن را به انرژی تبدیل کنند که عامل تنظیم سطح قند خون باشد. اگر در روز ۲ عدد یا بیشتر آلو سیاه مصرف کنید تعادل مناسبی از اثرات قند در بدن شما ایجاد می‌شود.

زغال اخته

افراد مبتلا به قند خون بالا به دلیل اینکه حساسیت‌شان نسبت به انسولین روز به روز افزایش پیدا می‌کند در معرض خطر قرار می‌گیرند. مصرف زغال اخته تا حد زیادی از این حساسیت می‌کاهد. استفاده بیش از حد از کربوهیدراتها سبب تولید انسولین بالا می‌شود و می‌تواند منجر به مقاومت نسبت به انسولین و دیابت نوع ۲ شود. زغال اخته از میوه‌های مفید برای دیابت است که می‌تواند خطر افزایش قند خون را کم کند.

گریپ فروت از میوه های مفید برای دیابت

در یک مطالعه آب گریپ فروت سطح قند خون را به شدت می‌تواند کاهش دهد. این میوه یک داروی دیابت و از میوه‌های مخصوص دیابتی‌ها محسوب می‌شود. گریپ فروت از میوه‌های بسیار بسیار موثر در کاهش قند خون است.

علاوه بر کنترل دیابت مقادیر زیادی از قندی که سبب چاقی می‌شود را از خون حذف می‌کند که البته چاقی یک نگرانی در افراد مبتلا به دیابت است. توصیه می‌شود روزانه یک نصفه گریپ فروت یا بهتر از آن یک لیوان آب این میوه طبیعی را استفاده کنید.

گریپ فروت از مرکبات پرخاصیت است که قطعا به اندازه انگور شیرین نیست اما برای افرادی که به دنبال میوه‌های بدون قند هستند بسیار مفید است. نیمی از یک گریپ فروت بزرگ تنها ۹ گرم قند دارد. مصرف این میوه همراه با صبحانه بسیار توصیه شده است.

آووکادو از میوه های مفید برای دیابت

آووکادو حاوی مقادیر بسیاری فیبر است و از میوه‌های مخصوص دیابتی‌ها محسوب می‌شود. برای تنظیم سطح قند خون خود می‌توانید با پتاسیم موجود در این میوه این کار را انجام دهید. افراد دیابتی می‌توانند در هر وعده ۳۰ گرم از یک آووکادو رسیده مصرف کنند. این مقدار تنها شامل ۵۰ کالری، ۳ گرم کربوهیدرات و کمتر از ۱ گرم قند است. این میوه نیز دارای قند طبیعی و میزان بسیار کمی از آن است.

[su_label type=”success”]یک آووکادو کامل خام فقط یک گرم قند دارد[/su_label]. چربی‌های سالم در این میوه به وفور یافت می‌شود که این موضوع به شما کمک می‌کند تا دیرتر احساس گرسنگی داشته باشید.

توت فرنگی

از آنجایی که افراد دیابتی هوس و علاقه شدیدی به شیرینی جات دارند با توت فرنگی می‌توانند این هوس را برآورده کنند. چرا که توت فرنگی نه تنها ضرر ندارد بلکه توت‌های قرمز کوچک مقدار فراوانی کربوهیدرات دارند. این عامل کمک می‌کند سطح قند خون متعادل بماند.

اگر علاقمند به خوردن توت فرنگی شکلاتی هستید می‌توانید از شکلات‌های بدون قند هم مصرف کنید. یک فنجان توت فرنگی خام در حدود ۷ گرم قند دارد که این مسئله برای افراد دیابتی بسیار خوشحال کننده است. این میوه جهت تامین ویتامین C بدن نیز بسیار توصیه می‌شود.

لیمو ترش از میوه های مفید برای دیابت

ویتامین C موجود در لیمو از سایر میوه‌ها بیشتر است. کسانی که اضافه وزن دارند به کمک یک لیوان آب لیمو می‌توانند اشتهای خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

تمشک

هر فنجان تمشک که چیزی در حدود ۵ گرم می‌شوند فیبر بدن شما را تامین می‌کند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید از تمشک استفاده کنید تا بیشتر سیر بمانید. بیشتر توت‌ها از این خاصیت برخوردار هستند اما تمشک در بین توت‌ها فیبر بسیار بالایی دارد.

کیوی

این میوه نیز ویتامین C بالا و قند پایین دارد و از میوه‌های مخصوص دیابتی‌ها است. کیوی خواص بسیار خوبی برای دستگاه گوارش بخصوص معده نیز دارد. در هر یک کیلو کیوی فقط ۶ گرم قند یافت می‌شود.

یک پرتقال معمولا ۱۲ گرم قند و ۷۰ کالری دارد
یک پرتقال معمولا ۱۲ گرم قند و ۷۰ کالری دارد

پرتقال از میوه های مفید برای دیابت

پرتقال نیز یکی دیگر از میوه‌های میان وعده مناسب برای افراد مبتلا به دیابت است. این میان وعده کم کالری است که ویتامین C بدن شما را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. یک پرتقال معمولا ۱۲ گرم قند و ۷۰ کالری دارد.

هلو

هلو نسبت به دیگر میوه‌ها کمی بیشتر قند دارد ولی بازهم در رده میوه‌های کم شیرینی به شمار می‌رود. یک عدد هلو متوسط ۱۳ گرم شکر دارد که بسته به میزان پیشرفت دیابت می‌توانید از آن استفاده کنید.

همه میوه‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی و فیبر کافی در بر دارند، تنها برخی از آنها مقادیر کمتر یا بیشتری از این خواص را در خود گنجانده اند. با مصرف متعادل میوه‌ها به خصوص میوه‌های کم شیرینی می‌توان در عین حال که از میوه و سبزیجات مصرف می‌کنید بیماری خود را نیز تحت کنترل قرار دهید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] رژیم دیابت: با یک رژیم مناسب دیابت را به زانو در خواهید آورید

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا