1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

۱۰ مورد از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت که همه باید از آنها آگاه باشند!

عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت

بیماران دیابتی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قلبی، مشکلات چشمی مانند آب مروارید یا گلوکوما هستند، دیابت، همچنین با آسیب عصبی و عفونت های پوستی نیز ارتباط دارد. بعضی از افراد حتی ممکن است مشکلات جنسی را نیز تجربه کنند، همچنین مشکلات بالقوه کشنده مانند نارسایی کلیه و HHNS نیز مربوط به دیابت کنترل نشده است.

یکی از بیماری های ناشی از دیابت و عوارض دیابت بیماری های قلبی، مشکلات چشمی مانند آب مروارید یا گلوکوما است. دیابت، همچنین با آسیب عصبی و عفونت های پوستی نیز ارتباط دارد. بعضی از افراد حتی ممکن است مشکلات جنسی را نیز تجربه کنند، همچنین مشکلات بالقوه کشنده مانند نارسایی کلیه و HHNS نیز مربوط به دیابت کنترل نشده است. به طور ویژه مادران باردار باید مراقب باشند که کودک در معرض آن قرار نگیرد. در ادامه همراه با نت نوشت باشید تا عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت را با هم مرور کنیم.

بیشتر بخوانید: هنر در پزشکی هم جادو می کند! پیشگیری از دیابت با شعر

بیشتر بخوانید: هویج برای دیابتی ها خوب است ؟ دیابتی ها می توانند هویج بخورند ؟

عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت

عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت

برای عدم ابتلا به دیابت همین امروز مصرف قند و شکر را کم کنید

 • بیماری قلبی
 • مشکلات چشمی
 • جوش ها و عفونت های پوستی
 • بیماری کلیوی
 • مشکلات جنسی
 • مشکل در سلامت نوزادان

اگرچه خود دیابت شایع و قابل درک است، اما اگر کنترل نشود و اجازه دهید که سطح قند خون شما دائماً نوسان کند در این صورت شما دچار مشکل خواهید شد. در حقیقت دیابت، شما را به مشکلات خاصی که سلامت شما را تهدید می کند، حساس تر خواهد کرد اما شما با توجه به شرایط خودتان و از طریق رژیم غذایی و ورزش می توانید از بزرگتر شدن این مشکل جلوگیری کنید یا حتی می توانید عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت را به طور کامل از بین ببرید:

 • بیماری قلبی، فسار خون بالا، سکته
 • آسیب عصبی یا نوروپاتی
 • کتواسیدوز دیابتی
 • سندرم Hyperosmolar hyperglycemic nonketotic
 • بیماری کلیوی
 • ضعف عضلانی معده
 • مشکلات جنسی
 • مشکلات چشمی مانند گلوکوما یا آب مروارید
 • مشکلات پوستی

بیایید به هر کدام از این ها با جزئیات بیشتری نگاه کنیم تا بفهمیم که چرا مدیریت کردن دیابت بسیار مهم است، به یاد داشته باشید هر دو گروه از افراد مبتلا به دیابت نوع اول و دوم می توانند به این مشکلات دچار شوند.

بیشتر بخوانید:بهترین زمان خوردن برنج و نان برای عدم افزایش وزن و کنترل دیابت چه موقعی است؟

 1. مشکلات قلبی

هنگامی که دیابت دارید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته ۵ برابر بیشتر می شود، در دیابت کنترل نشده به دلیل افزایش سطح گلوکز خون امکان آسیب به دیواره ی شریان ها وجود دارد، که به عنوان پیش برنده ی مشکل قلبی باعث تجمع چربی در دیواره ی عروق می شود همچنین می تواند خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش دهد. دیابت داشتن با فشار خون بالا و همچنین سطح کلسترول بالا ارتباط دارد که هردو جزو عوامل خطر برای مشکلات قلبی و قلبی-عروقی هستند.

 1. مشکلات چشمی

مشکلات چشمی از قند خون کنترل نشده ناشی می شود چون تغییرات سطح قند خون روی عدسی چشم اثر می گذارد، برخی از عوارض چشمی که ناشی از قند کنترل نشده است عبارتند از:

 • تاری دید: میزان دید شما ممکن است بسیار وابسته به سطح قند خون باشد
 • آب مروارید: به دلیل سطح بالای قند خون در مایع اطراف عدسی چشم، عدسی، مدر و ملتهب می شود
 • گلوکوما: عصب بینایی شما ممکن است به دلیل افزایش فشار چشم آسیب ببیند
 • رتینوپاتی دیابتی: انسداد، نشت یا صدمه به عروق خونی شبکیه ممکن است باعث از دست دادن بینایی شود اگر کنترل نشود.

بیشتر بخوانید: نشانه های اولیه دیابت را بشناسید: درمان دیابت با تشخیص سریع امکانپذیر است

 1. مشکلات پوستی

مشکلات پوستی می تواند نشانه ی هشدار دهنده ی دیابت باشد، وقتی که شما به دیابت مبتلا هستید نسبت به عفونت های باکتریایی و قارچی بیشتر مستعد هستید. برخی از مشکلات پوستی ناشی از دیابت به شرح زیر است:

 • عفونت های پوستی مانند جوش، گل مژه (عفونت غدد روی پلک)، فولیکولیت (التهاب فولیکول های موی شما)، عفونت های ناخن و عفونت های عمیق در پوست و بافت های زیرین آن
 • عفونت های قارچی مانند پای ورزشکاران، کچلی، عفونت های خارشی واژن، و خارش ژاک (خارش سوارکاران در ناحیه کشاله ی ران)
 • خارش در پاها به خاطر خون رسانی ضعیف

جدای از این شرایط شما ممکن است مشکلاتی را تجربه کنید که عموماً بین افراد غیر دیابتی رایج نیست که این مشکلات در هر دو گروه از افراد مبتلا به دیابت نوع اول و دوم اتفاق می افتد و الگوی واضحی که نشان دهد کدام یک از این گروه ها حساس تر هستند وجود ندارد.

 • درماتوپاتی دیابتی: بیشتر در افراد دیابتی که اضافه وزن دارند اتفاق می افتد، از مشخصات این مشکل تکه های فلسی مایل به قهوه ای در جلوی پا است
 • نکروز شدن پوست (Necrobiosis lipoidica diabeticorum): اغلب در میان زنان بالغ دیابتی شایع است که در این حالت تکه های قرمز رنگی در پوست ایجاد می شود که در نهایت به صورت اسکارهای براق با لبه بنفش مشخص می شوند.
 • تاول دیابتی: این وضعیت با حضور نشانه هایی که شبیه زخم های سوختگی است، مشخص می شود که معمولاً روی دست، پا، پشت انگشتان دست و پا و بازو قابل مشاهده هستند.
 • Eruptive xanthomatosis: اغلب در میان افراد جوان مبتلا به دیابت نوع ۱ اتفاق می افتد که در این حالت زخم های نخود مانند با لمس سفت و با هاله ی قرمز بر روی پاها و بازوها و پشت دست و باسن دیده می شود.
 • Acanthosis nigricans: این حالت سبب ایجاد تکه های ضخیم قهوه ای یا برنزه در زیربغل،کشاله ران، و قسمت گردن، آرنج، دست و زانو می شود.
 • Digital sclerosis: در یک سوم از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ بروز می کند، که این حالت باعث مومی و سفت و سخت شدن پشت دست ها می شود.
 • Disseminated granuloma annulare: این وضعیت تکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز را بر روی پوست ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: احتمال ابتلا به دیابت در افراد شب کار و شب بیدار بیشتر است!

 1. آسیب عصبی یا نوروپاتی:

عروق خونی کوچک در اعصاب شما می تواند در سطح بالای گلوکز خون آسیب ببیند، شما ممکن است احساس بی حسی، زخم روی پا و حس خارش و درد سوزش داشته باشید. همچنین دیابت کنترل نشده ممکن است شکل شدیدتری از آسیب عصبی را ایجاد کند که تحت عنوان نوروپاتی محیطی نام گذاری می کنند. در این شرایط اعصاب آسیب دیده اندام های انتهایی بدن مانند دست ها و پاها ممکن است هماهنگی خود را از دست بدهند در مناطق آسیب دیده درد سوزنی و ضعف عضلانی مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی (اختلالات عصبی ناشی از دیابت)

 1. کتواسیدوز دیابتی

وقتی در بدن به مقدار کافی هورمون انسولین موجود نباشد نتیجه ی آن این است که بدن قادر به استفاده از گلوکز به عنوان منبع انرژی نیست، در عوض از چربی برای تولید انرژی استفاده می کند، در نتیجه باعث ایجاد مواد شیمیایی خاصی به نام کتون ها در ادرار و خون می شود که عموماً در افراد با دیابت نوع ۱ دیده می شود و به مقدار کمتر در افراد با دیابت نوع ۲ مشاهده می شود. که این حالت به طور عمده نتیجه ی دیابت کنترل نشده و عدم تجویز دارو است. کتواسیدوز دیابتی بالقوه کشنده است و نیاز فوری به مداخله پزشکی دارد.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی قند خون پایین با ۱۰ ماده غذایی فوق العاده مفید

 1. بیماری کلیوی

بیماری های کلیوی از رایج ترین عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت است. ترکیبی از آسیب عصبی و عروق خونی کوچک می تواند روی عملکرد کلیه تاثیر بگذارد، نارسایی کلیه ۱۰ تا ۴۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و حدود ۳۰ درصد از افراد دارای دیابت نوع ۲ را  تحت تاثیر قرار میدهد، نشانه های اولیه این مشکل، افزایش وزن، تکرر ادرار در شب، فشار خون بالا و تورم مچ پا است بعدها ممکن است علائمی مانند بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، خستگی و کوفتگی، گرفتگی و درد عضلانی و خارش نیز دیده شود.

بیشتر بخوانید: اثر قند خون بالا بر حافظه : قند خون بالا روی حافظه هم اثر می‌گذارد؟

 1. فلج عضلات معده (Gastroparesis):

فلج عضلات معده از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت است که به حرکت آهسته غذا از معده به روده ی کوچک gastroparesis گفته می شود و دیابت عامل اصلی این مشکل است، همچنین ممکن است حرکت غذا کاملاً متوقف شود، که به دلیل آسیب های مربوط به دیابت به عصب واگ اتفاق می افتد، این عصب مسئول تحریک انقباض عضلانی است که باعث حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود. که در این حالت می تواند باعث بی اشتهایی، احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا و تهوع و برگشت اسید معده و باد کردن و درد معده شود.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای دیابت : با زردچوبه دیابت را کنترل و درمان کنید

 1. مشکلات جنسی:

هنگامی اعصاب و عروق خونی کوچک شما به واسطه ی دیابت آسیب می بیند، ممکن است از پاسخ شما نسبت به تحریکات جنسی مانع شود. همچنین ممکن است به جریان خون اندام های تناسلی نیز اثر بگذارد.

در مردان مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ باعث مشکلات زیر می شود:

 • اختلال نعوظ: شانس ابتلای مردان دیابتی ۲ تا ۳ برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است.
 • انزال برگشتی: در این شرایط منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی به سمت مثانه مرد می رود، که این حالت ناشی از آسیب عصبی به دلیل کنترل ضعیف دیابت است.

یکی از بیماری های ناشی از دیابت این است که مشکلات جنسی همچنین زنان دیابتی را نیز تحت تاثیر قرار می دهند، در یک مطالعه در حالی که ۴۲ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اشاره کردند برخی از مشکلات جنسی را تجربه کردند فقط ۱۲ درصد ار افراد دارای دیابت نوع ۱ به این مشکل دچار بودند، این مشکلات شامل:

 • درد یا ناراحتی هنگام مقاربت
 • از دست دادن یا کاهش میل جنسی
 • از دست دادن یا کاهش پاسخ جنسی
 • کاهش روان بودن واژن به دلیل خشکی

بیشتر بخوانید: رژیم دیابتی ها برای مبارزه با دیابت : با این رژیم دیابت را به زانو درآورید

 1. سندرم Hyperosmolar hyperglycemic nonketotic:

سندرم HHN باعث ادرار مکرر، تشنگی بیش از حد، از آن جایی که بدن شما تلاش می کند تا قند اضافی را در ادرار دفع کند ادرار شما تیره رنگ خواهد بود. کم آبی شدید ناشی از این سندرم باعث تشنج و اغماء می شود که در صورت عدم رسیدگی به موقع حتی می تواند کشنده باشد.

این سندرم یکی از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت است که عموماً در بین افراد با دیابت نوع ۲ کنترل نشده رایج است اما هر یک از افراد دیابتی نوع ۱ را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد و همچنین سالمندان بیشتر مستعد هستند.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی دیابت با مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی

 1. بارداری دشوار

اگر شما باردار هستید و دیابت در شما تشخیص داده شده است، پزشک شما در طول دوران بارداری بر وضعیت شما نظارت خواهد کرد، شما احتیاج به معالجه برای نشانه های عدم تعادل (بالا یا بسیار پایین) در سطح قند خون خود دارید.

 • هیپوگلیسمی: اگر شما غذا نخورید با به مقدار خیلی کم بخورید ویا فشار بیش از حد فیزیکی به خود وارد کنید شما ممکن است دچار هیپوگلیسمی ( سطح پایین و غیر عادی قند خون) شوید، دید تار، تغییرات خلق و خو و خستگی ناخواسته از نشانه های آن است.
 • هایپرگلیسمی: اگر شما غذای نامتعادل بخورید یا انسولین درست نداشته باشید یا از نظر فیزیکی غیر فعال و یا ناخوش و استرسی باشید ممکن است دچار هایپرگلیسمی (سطح غیرطبیعی بالای قند خون) شوید.

یکی از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت این است که دیابت کنترل نشده در دوران بارداری می تواند شما را دچار preeclampsia (فشار خون بالا و دفع پروتئین از طریق ادرار)، سقط جنین، زایمان زودرس یا مشکل در هنگام زایمان بکند. همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت های مثانه و واژن را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: با مصرف میوه های مخصوص دیابتی ها ، دیابت را شکست دهید!

 1. اختلال در سلامتی نوزاد

یکی از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت این است که عدم توجه به قند خون در دوران بارداری نه تنها بر شما تاثیر می گذارد بلکه بر نوزاد شما نیز تاثیر می گذارد و باعث حساسیت او به:

 • ماکروزومی یا وزن یا اندازه زیاد از حد، ناشی انسولین اضافی که به کودک می رسد
 • زردی
 • هیپوگلیسمی یا قند خون پایین بلافاصله پس از تولد

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

بیشتر بخوانید: راه های کنترل دیابت : با این روش های ساده دیابت را در مشتتان بگیرید!

نویسنده: عبدالرئوف صابری

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا