ادبیات جهان

رمان بازماندۀ روز اثر کازوئو ایشی گورو

ایشی گورو متولد ۱۹۵۴

“بازماندۀ روز” عنوان رمانی از “کازئو ایشی گورو” است. “ایشی گورو” برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ است.

داستان “بازماندۀ روز” سرگذشت پیش‎خدمت مردی به نام “اِستیونز” است. او نزدیک به چهل سال است که در یک خانۀ اشرافی مشغول به کار است. پیش از او پدرش نیز به شغل پیش‎خدمتی مشغول بوده است. “استیونز” در سفرش از “سالزبِری” به “ویموت” که شش روز طول می‎کشد کل زندگیش را مرور می‎کند. عشق نافرجام و حتی به زبان نیاوردۀ بین “استیونز” و سرخدمتکار “میس کلمنتس” بهانۀ این سفر می‎شود.

رمان بازماندۀ روز عنوان اثری از کازوئو ایشی گورو است. ایشی گورو برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ است. داستان رمان بازماندۀ روز سرگذشت پیشخدمت مردی به نام اِستیونز است. او نزدیک به چهل سال است که در یک خانۀ اشرافی مشغول به کار است. پیش از او پدرش نیز به شغل پیشخدمتی مشغول بوده است. استیونز در سفرش از سالزبِری به ویموت که شش روز طول می‎کشد کل زندگیش را مرور می‎کند. عشق نافرجام و حتی به زبان نیاوردۀ بین استیونز و سرخدمتکار میس کلمنتس بهانۀ این سفر می‎شود. در ادامه با معرفی رمان بازماندۀ روز با نت نوشت همراه باشید.

رمان بازماندۀ روز ؛ این قدر به پشت سرت نگاه نکن!

داستان رمان بازماندۀ روز به غیر از سرگذشت “استیونز”، داستان اشرافیت انگلیسی، محفل اشرافی، و امپراتوری بریتانیا ست. و نقش محفل اشرافی انگلیسی در سال های بعد از جنگ جهانی اول است. آن ها سعی دارند دولت انگلیس را با آلمانی‎ها و هیتلر آشتی دهند.

بیشتر بخوانید: مجموعه داستان کوتاه شبانه ها اثر کازوئو ایشی گورو

راوی رمان بازماندۀ روز “استیونزِ” پیشخدمت است. داستان شش فصل دارد. لحن داستان، لحن رسمی، خشک است. به این دلیل که راوی پیش‎خدمتی است که سالیان سال است که در محافل اشرافی حضور دارد. او یک پیشخدمت رده بالا به حساب می‎آید. در تمام محافل خصوصی و مخفیانه حضور دارد. و به همین دلیل سعی کرده تا رفتار و آداب اشرافی و از جمله صحبت کردن به شیوۀ اشراف را یاد گیرد و به نقل از خودش” تشخص” را بیاموزد.

انتخاب راویی چون “استیونز” برای رمان بازماندۀ روز انتخاب هوشمندانه‎ای به حساب ‎می‎آید. به دلیل اینکه مسائل سیاسی و مسائل روزِ مطرح شده در این رمان بدون هیچ قضاوت و اعمال نظر شخصی از سوی راوی به ما ارائه می‎شود. چون استیونز همانطور که بارها در محافلی که حضور دارد عنوان می‎کند حیطۀ کار او اظهار نظر و دخالت و قضاوت در مورد مسائل مختلف نیست و او تنها باید به ارباب خود خدمت کند و او را باور داشته باشد. پس او یک مشاهده‎گر صرف باقی می‎ماند و هر آنچه به ما انتقال می‎دهد تنها مشاهدات و شنیده‎های اوست. و اینگونه داستانی که در زیرلایۀ داستان یک پیشخدمت ماجراهای سیاسی و اجتماعی را دارد از گزند قضاوت و جانبداری احتمالی نویسنده و تحمیل آن به خواننده در امان می‎ماند.

رمان بازماندۀ روز زندگی اشرافی قرن بیستم انگلستان را به تصویر می‎کشد. اشرافیتی که اکنون از بین رفته است. همچنین روابط انسانی این رمان نیز قابل توجه است. عشق “استیونز” و “میس کلمنتس”، رابطۀ استیونز و پدرش با اینکه بخش کمی از رمان را به خود اختصاص داده‎اند اما به ما در شناخت شخصیت استیونز و سایر شخصیت‎ها یاری می‎رساند.

بیشتر بخوانید: رمان مرگ ایوان ایلیچ نوشته‌ی لِئو تولستوی

نام رمان بازماندۀ روز از قسمت انتهایی این رمان گرفته شده است. پاراگرافی که در انتهای رمان آمده است. و ماحصل سفر استیونز است و بخشی از درونمایه ی این رمان.

“برای عدۀ زیادی از مردم شب شیرین‎ترین قسمت روز است. پس شاید این که گفت تو نباید اینقدر به پشت سرت نگاه کنی، درست گفت. باید طرز نگاه مثبت‎تری اتخاذ کنم و سعی کنم بازماندۀ روز را دریابم. چه حاصلی دارد که مدام به پشت سرمان نگاه کنیم و خودمان را سرزنش کنیم که چرا زندگی‎مان آنطور که می‎خواسته‎ایم از آب درنیامده؟”

“کازوئو ایشی گورو” متولد ۱۹۵۴ در شهر “ناکازاکی” ژاپن است. ولی در سال ۱۹۶۰ در سن شش سالگی به همراه خانواده‎اش به انگلستان رفت. در آنجا با فرهنگ و تحصیلات انگلیسی بزرگ شد و آثارش را به زبان انگلیسی نوشته است. با اینکه همۀ آثار “ایشی گورو” همواره مورد توجه بوده و جوایزی را دریافت کرده است اما “ایشی گورو” با این اثر مشهور شد.

بیشتر بخوانید: رمان غول مدفون نوشته‌ی کازوئو ایشی گورو، در ستایش فراموشی

رمان بازماندۀ روز ایشی گورو متولد ۱۹۵۴

رمان بازماندۀ روز ایشی گورو متولد ۱۹۵۴

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا