1397-11-26
دانستنی‌های سلامتی

۷ علت بیماری واریس که باید بدانید!

علت بیماری واریس

بیماری واریس چیست, علت بیماری واریس را می دانید؟ رگ های واریسی سیاه رگ های متورم شده هستند که اغلب در پاها و ران پا بروز می کند. در واقع قسمت پایین بدن یعنی پاها به دلیل فشاری که تحمل می کنند و جاذبه زمین بیشتر دچار این بیماری می شوند. برای بیشتر مردم، رگ های واریسی بیشتر جنبه زیبایی دارد. ولی در نوع پیشرفته اش علاوه بر متورم بودن رگ ها، درد و ناراحتی به دنبال دارد. امروز در نت نوشت  با ۷ علت بیماری واریس آشنا می شویم:

علت بیماری واریس

  • حاملگی

حاملگی یکی از مواردی است که بعنوان علت بیماری واریس شناخته می شود. در دوران حاملگی میزان خون بدن مادر افزایش پیدا می کند که بیشتر در پاها جمع می شود. همین مساله باعث گشاد شدن بیشتر رگ های پا می شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی واریس پا , ۸ روش ساده که احتمالا تا به حال نشنیده‌اید!

  • ضربدری نشستن

اگر شخص عادت داشته باشد موقع نشستن پاهایش را روی هم بیندازد یا به اصطلاح ضربدری بنشیند، گردش ضعیف خون در رگ های پا بعنوان علت بیماری واریس به حساب می آید!

  • نحوه نگهداری از پاها

نحوه نگهداری از پاها می تواند یکی از گزینه ها و علت بیماری واریس باشد. اگر در حین زدن موهای پا با تیغ پوست پا بریده شود جریان خون طبیعی دچار مشکل می شود که باعث فشار بیشتر به رگ های پا می شود. استفاده از مرطوب کننده و ماساژ دادن آن ها باعث گردش بهتر جریان خون در پاها شده مانع از واریس می شود.

بیشتر بخوانید: اسکلروتراپی چیست؟

  • نشستن طولانی مدت

نشستن طولانی مدت مانع از گردش جریان خون در رگ ها و ماهیچه های اطراف آن ها و در نتیجه بروز واریس  می شود.

  • عدم تحرک

عدم تحرک مناسب باعث می شود تا رگ های پا مثل حوضچه عمل کنند و خون در آن ها گردش نداشته باشد. در صورتی که با ورزش و تحرک، گردش جریان خون در رگ ها بهتر صورت می گیرد. در عین حال ورزش باعث قوی شدن بدن و ماهیچه های پا شده و از واریس جلوگیری می کند.

  • نمک

مصرف غذاهای پر نمک ارتباط مستقیم با بد شدن رگ های واریس دارد. رژیم غذایی پر نمک باعث نگهداری آب در بافت ها می شود که در نتیجه فشار بیشتری به گردش خون و رگ های خونی وارد می کند.

بیشتر بخوانید: حجامت چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

  • کفش پاشنه بلند

پیاده روی یکی از ورزش های خوب برای جلوگیری از واریس است. ولی کفش پاشنه بلند در طولانی مدت باعث از بین رفتن فرم طبیعی پا و مچ پا شده مانع از گردش مناسب خون در پاها می شود. بهتر است شخص طولانی مدت از کفش پاشنه بلند استفاده نکند و گاهی از کفش های ورزشی استفاده کند.

منابع:
Mayo Clinc
Medline Plus
Healthy Eating

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا