آموزشی

افزایش سرعت اندروید: کنترل همه چیز را در اندروید بدست بگیرید!

امروز به شما چند راه سریع و ساده برای افزایش سرعت اندرویدتان و همچنین مدیریت مصرف باتری را آموزش خواهیم داد، طی این آموزش شاید برنامه‌های جدیدی را جایگزین برنامه‌های قدیمی کنیم، روند‌های کاری و عادات را تغییر دهیم و با ترفند هایی که ارائه می‌شود افزایش سرعت اندروید شما را تضمین خواهیم کرد. با نت نوشت در ادامه همراه باشید.

افزایش سرعت اندروید

حتما متوجه شده اید که بعد از نصب تعداد زیادی اپ بر روی گوشی‌های اندرویدی کمی کندی در انجام کارهای معمول و مصرف زیاد باتری عادی است. اساس کار بسیاری از برنامه‌ها به این صورت است که مدام در حال اجرا باشند تا اطلاعات را به صورت آنلاین دریافت کنند و یا بر حسب موقعیت مکانی و یا باقی سنسور‌ها اطلاعات مورد نظر رو به کاربر ارائه بدن و همین نکته باعث بالا رفتن حجم استفاده از پردازنده و در نهایت مصرف باتری بیشتر در اکثر موارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش اندروید: مهمترین ترفندها و نکاتی کاربردی اندروید که باید بدانید!

از Files Go برای تمیز کردن و ذخیره سازی خود استفاده کنید

از Files Go برای تمیز کردن و ذخیره سازی خود استفاده کنید
از Files Go برای تمیز کردن و ذخیره سازی خود استفاده کنید

برنامه مدیریت فایل گوگل عالی است. این برنامه نه تنها فایل‌ها و برنامه‌های گوشی شما تفکیک می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها را به راحتی انتقال دهید.

بیشتر بخوانید: developer options چیست؟ با منوی مخفی اندروید آشنا شوید!

برنامه دارای یک طرح ساده با دو فهرست Storage و Files است. از تب ذخیره سازی، شما یک نمای کلی از میزان حجم ذخیره سازی داده در تلفن خود دارید، و همچنین راهنمایی هایی در مورد چگونگی آزاد شدن فضا می‌توانید دریافت کنید. شما همچنین قادر خواهید بود به راحتی داده‌های ذخیره شده‌‌ی برنامه‌ها را از داخل فایل‌ها پاک کنید.

این گزینه بسیار خوبی است که در پیدا کردن فایل‌های غیر ضروری بر روی گوشی شما به شما کمک می‌کند. اگر شما از تلفن با ضرفیت ۱۶GB و یا ۸GB استفاده می‌کنید این برنامه برای شما بسیار مفید است. حتی مفید تر از Share It !

دانلود رایگان File Go از گوگل پلی

بیشتر بخوانید: اقدامات بعد از دزدیده شدن گوشی‌های هوشمند!

حذف کردن برنامه‌های مخرب

اکثر گوشی‌های اندرویدی به صورت ناخواسته برای کاربران انبوهی از اپ‌ها و نرم افزار‌های ناخواسته را در حال پیش فرض نصب شده دارند.

خوشبختانه، اگر نمی‌خواهید از آنها استفاده کنید، می‌توانید بسیاری از برنامه هایی که به طور پیش فرض روی گوشی شما نصب می‌شوند را غیر فعال کنید یا در مواردی حذف کنید. بدون شک این کار باعث افزایش سرعت اندروید شما خواهد شد.

برای مشاهده تمام برنامه‌های نصب شده روی گوشی خود، به تنظیمات> برنامه‌ها بروید و اگر که شما یک برنامه را پیدا می‌کنید که به تشخیص شما به درد نخور است آن را حذف یا غیر فعال کنید.

همچنین می‌توانید از Files Go برای شناسایی برنامه‌های استفاده نشده بر روی گوشی خود استفاده کنید و آنها را در صورت نیاز حذف کنید.

بیشتر بخوانید: کند شدن اندروید راه حل دارد! ۶ راه ساده برای رفع کندی گوشی‌های اندرویدی

از نسخه‌های سبک وزن برنامه‌ها استفاده کنید

از نسخه‌های سبک وزن برنامه‌ها استفاده کنید
از نسخه‌های سبک وزن برنامه‌ها استفاده کنید

برخی برنامه‌ها ب دو نسخه اصلی و لایت عرضه میشوند ، که بسیار در مدیریت حافظه دستگاه شما تاثیر می‌گذارد . نمونه بارز این گونه برنامه ها  Facebook Lite  است که با حجم بسیار پایین قابل استفاده است.Skype Lite و  mobile Twitter site و YouTube lightweight نمونه‌های دیگر از این سبک برنامه‌ها هستند. البته خوب میدانیم که متاسفانه در ایران هیچ کاربری امکان استفاده از این اپ‌ها را ندارد، امیدواریم در آینده‌ای نچندان دور این امکان برای کاربران ایرانی هم فعال باشد!

بیشتر بخوانید: افزایش سرعت اینترنت در اندروید

از آخرین نسخه اندروید استفاده کنید

برای افزایش سرعت اندروید از آخرین نسخه اندروید استفاده کنید
برای افزایش سرعت اندروید از آخرین نسخه اندروید استفاده کنید

از آخرین نسخه استفاده کنید زیرا تولید کنندگان تمایل دارند تا به روز رسانی‌های معمولی حاوی رفع اشکال و بهبود ثبات‌ها را ارائه دهند. طی چند سال گذشته گوگل هم به روز رسانی‌های امنیتی ماهانه را برای اندروید در دستور کار قرار داده که پیشنهاد و توصیه اکید می‌شود که هرگز این بروزرسانی‌ها را فراموش نکنید!

در حالی که ممکن است هنگام نصب یک پچ امنیتی اختلاف زیادی در تجربه کاربری مشاهده نکنید، اما آپدیت‌ها عمدتا سیستم عامل و نسخه‌های تعمیر و نگهداری، لیستی از اجزای پاک سازی و به طور قابل توجهی بهبود عملکرد گوشی را انجام میدهند به زبان ساده می‌توان گفت افزایش سرعت اندروید شما را تضمین خواهند کرد!

با این حال، شرکت‌های بسیار کمی بروز رسانی‌های ماهانه را به طور مداوم انجام می‌دهند، و اغلب از گوشی شما هر سه ماه یکبار یک پچ امنیتی دریافت می‌کنند.

برای بررسی بروز بودن دستگاه تان به تنظیمات بروید -> درباره تلفن -> به روز رسانی سیستم  را بررسی کنید. اگر یک انتظار به روز رسانی وجود دارد، آن را نصب کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش اندروید: مهمترین ترفندها و نکاتی کاربردی اندروید که باید بدانید!

صفحه اصلی خود را پاک کنید

صفحه اصلی خود را پاک کنید
صفحه اصلی خود را پاک کنید

از تصویر زمینه Live پیش فرض خود گوشی استفاده کنید. اگر در هنگام تعویض بین برنامه‌ها یا هنگام خروج از یک برنامه برای بازگشت به صفحه اصلی، کمی تاخیر را مشاهده کنید، سعی کنید از یک پس زمینه ثابت استفاده کنید. این تغییر کوچک نقش بسزایی در افزایش سرعت اندروید شما خواهد داشت.

اگر به دنبال تصاویر پس زمینه سبک وزن هستید که منابع زیادی را مصرف نمی‌کنند، می‌توانید برنامه‌های Google Wallpapers و Minima را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل حذف تاریخچه در مرورگر‌های کروم، فایرفاکس، Edge و … (دستی و اتوماتیک)

از لانچر‌های دیگر استفاده کنید

OnePlus و Motorola دارای یک رابط کاربر نزدیک به Android “اصلی” هستند، و در سال‌های اخیر HTC و سونی نیز در تنظیمات خود به صورت سفارشی موجود شده است. سامسونگ همچنین رابط کاربری تمیز و مدرن با آخرین نسخه سامسونگ خود را انتخاب کرده است، اما همتای کره‌ای خود، LG، راهی طولانی در این زمینه دارد. Huawei، Xiaomi، OPPO و Vivo،  پوسته سفارشی خود را دارند.

برنامه هایی مانند Nova Launcher و Action Launcher و حتی Evie به شما اجازه می‌دهند هر جنبه‌ای از رابط کاربر را سفارشی کنید و به شما امکان می‌دهد تا گوشی خود را شخصی سازی کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ جایگزین Google Play برای دانلود اپ‌های اندروید

ببینید چه چیزی در پس زمینه اجرا می‌شود

برای افزایش سرعت اندروید ببینید چه چیزی در پس زمینه اجرا می‌شود
برای افزایش سرعت اندروید ببینید چه چیزی در پس زمینه اجرا می‌شود

اگر متوجه شدید که باطری گوشی شما سریعتر از حد معمول خالی می‌شود، برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه تمایل زیادی به استفاده از باتری دارند، بنابراین خوب است که به طور منظم مصرف باتری گوشی خود را در تنظیمات نظارت کنید.

برای افزایش سرعت اندروید قبل از هر چیز روش چک کردن اینکه چه مقدار از پردازش را چه برنامه‌ای به خودش اختصاص می‌دهد و همچنین مصرف باتری گوشی را مرور می‌کنیم. برای ردیابی برنامه ناسازگار، به بخش تنظیمات> باتری ، بروید و دکمه Stop را فشار دهید تا از پس زمینه برداشته شود.

بیشتر بخوانید: پر شدن حافظه در گوشی اندرویدی را اینگونه رفع کنید!

وضعیت پردازش و مصرف باتری در گوشی‌های اندروید
وضعیت پردازش و مصرف باتری در گوشی‌های اندروید
  • Developer Options فعال کنید، برای این کار کافی است به Settings > About Device بروید و سپس روی Build number آنقدر تپ کنید که Developer Options در منوی Setting برای شما فعال و قابل دسترس شود.
  • به  Settings > Developer options > Process stats بروید، در این قسمت می‌بینید که چچه برنامه هایی چه مقدار از CPU گوشی شما استفاده کرده اند و برای مشاهده جزییات روی هر برنامه تپ کنید.
  • برای مشاهده مصرف باتری به Settings > Battery بروید، در این بخش می‌توانید از میزان مصرف باتری هر یک از اپ‌ها مطلع شوید.

کدام برنامه را میتوانم از لیست برنامه‌های اجرایی در background حذف کنم؟

بسیاری از بازی‌ها و نرم افزارهای صوتی و تصویری که روی گوشی نصب دارید و از آنها استفاده نمی‌کنید از پرمصرف‌های CPU و باتری هستند و باید آن‌ها را بست ! و توصیه اکید ما برای افزایش سرعت اندروید بستن برنامه هایی است که بدون اجرا پروسه‌ها و منابع را به خود مشغول می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ۱۱ ترفند مرورگر کروم که فقط حرفه‌ای‌ها میدانند!

کدام برنامه را میتوانم از لیست برنامه‌های اجرایی در background حذف کنم؟
کدام برنامه را میتوانم از لیست برنامه‌های اجرایی در background حذف کنم؟

حتما توجه داشته باشید که برنامه هایی که با نام Google در لیست برنامه‌ها هستند را به هیچ عنوان نبدید چرا که امکان آسیب دیدن به دستگاه و یا تلفن همراه شما وجود دارد.
حتما مراقب این برنامه‌ها باشید:

  • Google Search, Google Play services, Google Contacts Sync, Google Keyboard, Google Play Store

چگونه برنامه‌های اجرا شونده در Background را متوقف و یا کلا حذف کنیم ؟

در ادامه راهکاری‌های افزایش سرعت اندروید باید گفت اگر برنامه‌ای را یافتید که مصرف باتری شما را بالا می‌برد و مقدار زیادی از منابع پردازشگر را مصرف می‌کرد حتما بایستی آن را متوقف کنید. حتما توجه کنید که برنامه‌های لیست بالا مورد نظر شما نباشد. (در این صورت عواقب هرگونه ایراد به عهده نت نوشت نمی‌باشد ? )

بیشتر بخوانید: تفاوت تلویزیون ۴K با UHD در چیست؟ فناوری پردازش تصویر در تلویزیون‌های امروزی

چگونه برنامه‌های اجرا شونده در Background را متوقف و یا کلا حذف کنیم ؟
چگونه برنامه‌های اجرا شونده در Background را متوقف و یا کلا حذف کنیم ؟
  • به آدرس Settings > Applications > Application manager بروید و در لیست دنبال ان برنامه بگردید، اکنون به آسانی روی دکمه Disable تپ کنید! بله شما برنامه را کلا و تا اطلاع ثانوی متوقف کردید ! (این دستور العمل برای اپ هایی است که به صورت سیستمی بر روی گوشی شما از قبل نصب بوده اند)
  • برای حذف برنامه هایی که خودتان آن‌ها را نصب کرده اید به Settings > Applications > Application manager, بروید و سپس با تپ کردن روی هر یک از اپ‌ها می‌توانی آنها را به آسانی Uninstall کنید!
  • برای Force Stop کردن و حذف اجرای هر برنامه‌ای در لحظه باید به Settings > Applications > Application manager, بروید و با کشید صفحه به راست در تب Running  گزینه Force Stop را در هر برنامه‌ای که مدنظر دارید انتخاب کنید.

حتما حتما توجه داشته باشید که برنامه را که نمی‌شناسید را حذف و یا غیر فعال نکنید، چرا که اینکار حتی در مواردی باعث مصرف بالاتر باتری خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اتصال کامپیوتر به تلویزیون ۴k چگونه است؟

یک راه حل ساده تر برای افزایش سرعت اندروید : Greenify

اگر حوصله انجام کارهای بالا را ندارید گرینیفای یک راه حل شاید راحت برای گوشی‌های روت نشده و یک راه حل عالی برای گوشی‌های روت شده است! Greenify برنامه‌های اجرا شده در Background را در گوشی شما غیر فعال میکند و یا به عبارت دیگر به خواب زمستانی می‌برد و تا وقتی خودتان آنها را بیدار نکنید (اجرا نکنید) دستگاه شما از دست آنها آسوده خواهد ماند.

Greenify یک ابزار عالی برای افزایش سرعت اندروید
Greenify یک ابزار عالی برای افزایش سرعت اندروید

برای آسودگی و کار راحت با گرینیفای در گوشی‌ها روت نشده کافی است ویجت مربوط به hibernation را روی صفحه بیاورید و هرازگاهی روی آن تپ کنید تا برنامه‌های باز در پس زمینه به طور کامل بسته شوند. اما توصیه اکید من برای افراد علاقه مند روت کردن گوشی است که علی رغم بی خطر بودن بسیاری امکانات در اختیار شما قرار خواهد گرفت که یکی از آنها همین در اختیار قرار گرفتن مدیریت برنامه‌های زیر پوستی و کنترل آنها با ابزار هایی چون Greenify ! این اپ یکی از اپ‌های فوق العاده عالی برای افزایش سرعت اندروید به شمار می‌رود.

دانلود Greenify از Google Play.

بیشتر بخوانید: HDMI ARC چیست و چه کاربردی دارد؟

صفحه نمایش‌های Always On را غیرفعال کنید

صفحه نمایش‌های Always On را غیرفعال کنید
صفحه نمایش‌های Always On را غیرفعال کنید

با امکان Always On در گوشی‌های جدید همواره می‌توانید نگاهی سریع به اعلان‌های دریافتی بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی خود داشته باشید، درک اینکه این امکان باتری دستگاه شما را زودتر از حالت معمول خالی می‌کند چندان سخت نیست. اگر مصرف زیادی باتری را در دستگاه خود می‌بینید، خاموش کردن Always On یکی از راه‌های حل مسئله است.

بیشتر بخوانید: اقدامات بعد از دزدیده شدن گوشی‌های هوشمند!

بلوتوث را  هنگامی که لازم نیست خاموش کنید

بلوتوث را هنگامی که لازم نیست خاموش کنید - افزایش سرعت اندروید
بلوتوث را هنگامی که لازم نیست خاموش کنید – افزایش سرعت اندروید

غیرفعال کردن بلوتوث به شما امکان می‌دهد که عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید. پیشنهاد میکنیم GPS و تنظیمات مربوط به Location  را نیز خاموش نگاه دارید، زیرا اکثر برنامه هایی نیاز به اطلاعات مکان شما دارند تاثیر زیادی بر باتری می‌گذارد. علی رغم افزایش سرعت اندروید غیرفعال بودن بلوتوث و GPS باتری شما را هم کاراتر خواهد کرد!

بیشتر بخوانید: شارژ گوشی شب تا صبح خطری برای باتری شما ندارد!

برنامه‌های بهینه ساز باتری را نصب نکنید

ممکن است به نظر غیر قابل درک باشد، اما اکثر برنامه‌های “battery fixer” کاملا بی فایده هستند. به هیچ عنوان برای افزایش سرعت اندروید و یا بهبود مصرف باتری از این اپ‌ها استفاده نکنید، این «ابزارهای نرم افزاری» چیزی بیش از حذف برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه و پاک کردن حافظه گوشی را انجام نمی‌دهند، اما اغلب اوقات شما را با تبلیغات مزاحم و حتی نرم افزارهای مخرب آزار خواهند کرد!

بیشتر بخوانید: روش صحیح شارژ موبایل ، تاکنون گوشی هوشمند خود را اشتباه شارژ کرده‌اید!

محمدرضا صدرنژاد

دانشجو کارشناسی دانشکده فنی انقلاب اسلامی تهران در رشته ict و علاقه مند به تکنولوژی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا