دانستنی‌های سلامتی

عروسک درمانی برای مبتلایان به آلزایمر و زوال عقل!

عروسک درمانی برای مبتلایان به آلزایمر

عروسک های کودکانه می توانند باعث شادی و نشاط کودکان شوند و احتمالاً عروسک درمانی مزیتی مشابه را در افرادی که دارای عارضه زوال عقل هستند، فراهم می کند.

۱+

عروسک های کودکانه می توانند باعث شادی و نشاط کودکان شوند و احتمالاً عروسک درمانی مزیتی مشابه را در افرادی که دارای عارضه زوال عقل هستند، فراهم می کند.برای بررسی بیشتر تاثیر عروسک درمانی بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

تحقیقات درباره عروسک درمانی

دو خانم با دادن عروسک به مردمی که در خانه سالمندان واقع در ایالت کنتاکی ایالات متحده زندگی می کردند و از رده های گوناگون فراموشی رنج می بردند و بررسی اثرات آن بر روی این اشخاص، گزارشی تهیه کردند. این افراد با بغل کردن عروسک های خود، شاد و خوشنود به نظر می رسیدند. پژوهشگران این فرایند را عروسک درمانی می خوانند.

محققان می گویند که عروسک درمانی مزایا و معایبی نیز دارد. در باورهای عامیانه چنین است که بازی با عروسک ها، سبب بهبود حوصله و شرایط روحی-روانی، آرام کردن افراد زمانی که تنش دارند و حتی عرضه کردن احساس همدلی و همراهی به آن ها خواهد شد. این گفته روث درو، سرپرست خدمات و اطلاعات جامعه آلزایمری ها می باشد. او می افزاید: “اما برخی افراد ممکن است آنقدر وابسته عروسک شان شوند که اگر به عنوان مثال در جای همیشگی نباشد، تنش و اضطراب آن ها را فرا می گیرد یا آنقدر درگیر مراقبت از آن ها می شوند که همراهی کردن عروسکشان تبدیل به یک فعالیت ملال آور بشود. برخی از پرستاران نظرات متغیر و گوناگونی نسبت به این شیوه دارند؛ به گونه ای که بعضی آن را کمک کننده و برخی دیگر آن را شیوه ای حقیر و بی ارزش می دانند.”

وی همچنین تاکید کرد: “اگر از عروسک درمانی استقبال می کنند، به امتحانش می ارزد. ما مددکاران را تشویق به فعالیت هایی می کنیم که به بهترین نحو فردی را که از وی مراقبت می شود، درگیر کار کنند. افرادی که از آلزایمر رنج می برند، علی الخصوص آن هایی که در مراحل انتهایی این عارضه هستند، می توانند به طیف گسترده ای از واکنش ها و محرک ها، پاسخ دهند.”

دکتر نها پاثک، ویراستار پزشکی، می گوید: “اگرچه ممکن است هیچ آزمون قدرتمندی نیز نتواند فواید عروسک درمانی را اثبات کند، اما برای افرادی که از این طریق موجبات آسایش آن ها فراهم می شود، راهی مطمئن جهت بهبود زندگی مردمی است که با آلزایمر دست و پنجه نرم می کنند.” دکتر پاثک خاطر نشان کرد: “اگر عروسک بازی راه حل مناسبی برای تمدد اعصاب عزیز دلتان نبود، می توانید راه های دیگری مثل موسیقی، هنر یا حیوانات خانگی را نیز امتحان کنید. مهم آن است فعالیت هایی را بیابید که برای افراد دارای بیماری، قابل استفاده و سودمند باشند و از آن طریق بتوانند با وقار و متانت به زندگی ادامه دهند.”

بیشتر بخوانید: تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر با نوشیدنی های طبیعی

نویسنده: علیرضا وفادار

منبع: www.webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا