مد و فشن

کفش کلاگ Clogs: کفش‌های پینوکیوی یا پاپوش‌های سنتی چوبی سراسر دنیا!

آیا تا به حال کفش‌های چوبی را از نزدیک دیده اید. همه‌ی ما صدای پاهای پینوکیو را در کارتون‌های بچگی‌مان به یاد می‌آوریم. پینوکیو که عروسکی چوبی بود، کفش‌هایی چوبی نیز در پاهایش داشت. اما شاید برایتان جالب باشد که کفش‌های چوبی پیشینه‌ای بسیار قدیمی در انواع سرزمین‌های مختلف اروپایی و آسیایی دارند. اصطلاحا این قسم از پاپوش را Clogs یا کفش کلاگ می‌نامند، در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

کفش کلاگ Clogs

کفش‌هایی که تماما چوبی هستند و کفش‌ها و صندل‌هایی که تنها زیره‌ی چوبی دارند. امروزه در ساخت انواع کفش‌ها از مواد منعطف استفاده می‌شود و به همین دلیل ممکن است تعجب کنید که چگونه می‌توان با کفش‌های چوبی راه رفت. برای دانستن اطلاعات جالب در مورد کفش کلاگ Clogs پیشنهاد می‌کنم در ادامه با من همراه باشید.

کلاگ Clog اصطلاحی است که برای یک نوع کفش چوبی که به سبک کفش‌های میول است مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلاگ در اصل به صندلی گفته می‌شود که بسیار سنگین است و زیره‌ای ضخیم و کلفت از جنس چوب دارد. کفش کلاگ به سبکی از انواع کفش گفته می‌شود که بخشی از آنها یا تمام آنها از چوب ساخته شده است.
مدل‌های متنوع کفش کلاگ در اکثر فرهنگ‌ها دیده می‌شود و گاها به سال‌های دور بر میگردد. و ممکن است برای مردم یک سرزمین بدون تغییر از گذشته باقی مانده باشد.

کلاگهای سنتی کفش‌هایی بودند که در موقع کشاورزی، کار در کارخانه‌ها و معادن به عنوان کفش‌هایی برای محافظت از پا پوشیده می‌شدند. با اینکه کلاگ‌ها کفش‌های طبقه‌ی پایین و کارگر جامعه بودند، امروزه به عنوان یکی از آیتم‌های مد پوشیده می‌شوند مانند پایپوش‌های تراسکر سوئدی Swedish träskor و گتاهای ژاپنی.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] میول: مروری بر انواع Mule، کفش‌های پشت باز یا دمپایی‌های جلو بسته!

Swedish träskor کلاگ‌های سنتی سوئدی با نام تراسکر که به عنوان آیتم مد امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Swedish träskor کلاگ‌های سنتی سوئدی با نام تراسکر که به عنوان آیتم مد امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Japanese geta گتاهای ژاپنی صندل‌های انگشتی یا Fllip flop هستندکه به دلیل استفاده از چوب در پاشنه‌ی آن در دسته بندی صندل‌های کلاگ‌ها نیز قرار می‌گیرند.
Japanese geta گتاهای ژاپنی صندل‌های انگشتی یا Fllip flop هستندکه به دلیل استفاده از چوب در پاشنه‌ی آن در دسته بندی کلی تر صندل‌های کلاگ قرار می‌گیرند.

انواع مختلف کفش کلاگ Clogs در سبک‌های مختلف رقص مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که کلاگ‌ها به این منظور پوشیده می‌شوند، مهم ترین چیز صدای برخورد آنها با زمین است. کفش کلاگ یکی از اصول اساسی رقص‌های تپ tap هستند. در این رقص‌ها با استفاده از برخورد پاشنه و انگشتان پا با زمین صداهای متنوعی تولید می‌شود. نوع صداهای تولیدی کاملا آزادانه و خلاقانه است. رقص‌های تپ برای ایجاد صدای زیباتر و بلندتر معمولا به صورت گروهی انجام می‌شود.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] اسلیپر: مروری بر انواع Slippers، دمپایی روفرشی مخصوص خانه

کفش‌های کلاگ که مخصوص رقص پوشیده می‌شوند و با استفاده از صدای برخورد پاشنه‌ی چوبی با زمین ریتم‌های زیبایی تولید می‌شوند.
کفش‌های کلاگ که مخصوص رقص پوشیده می‌شوند و با استفاده از صدای برخورد پاشنه‌ی چوبی با زمین ریتم‌های زیبایی تولید می‌شوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

در دیکشنری انگلیسی آکسفورد کلمه‌ی کلاگ به معنی “قطعه چوب ضخیم” آمده است، و در معنی‌های بعدی به معنی”گالش با زیره‌ی چوبی” و “کفش با یک زیره‌ی چوبی ضخیم” آمده است.انواع کفش کلاگ Clogs

ترفور آون Trefor Owen، سازنده سنتی کلاگ اهل ایالت ولز انگلستان، کلاگ‌ها را در سه نوع مختلف دسته بندی می‌کند:

  1. کلاگ‌ها با رویه‌ی چوبی
  2. کلاگ‌ها با زیره‌ی چوبی
  3. کلاگ‌های روکش کفش

کفش کلاگ با رویه‌ی چوبی

کلاگ‌ها با رویه‌ی چوبی؛ با ایجاد یک سوراخ درون یک برش از چوب یک دست ساخته می‌شود تا هر دو قسمت رویه و زیره به همدیگر متصل باشند. دو مدل مختلف از این نوع کفش کلاگ وجود دارد:

کلاگ‌هایی که کل پا را می‌پوشانند

این کفش کلاگ کل پا را تا قسمت مچ پا می‌پوشانند مانند کفش‌های کلمپن Klompen هلندی. این نوع کلاگ‌ها به خوبی از پاها محافظت می‌کنند. بدون اینکه بخواهند با پوشش دیگری تقویت شوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] جوراب: همه چیز راجع به این پوشیدنی ساده!

 

Klopm هلندی، کفش‌های سنتی و تمام چوبی
Klompen هلندی، کفش‌های سنتی و تمام چوبی

کلاگ‌های نیمه باز

این نوع از کفش کلاگ رویه‌ای دارند که کمی بیشتر از انگشتان پا را پوشش می‌دهند. مانند zoccoloهای ایتالیایی یا sabots‌های بلژیکی. رویه‌های کلاگ‌های نیمه بازها پشتی کوتاهی دارند که آنها را شبیه میول‌ها می‌کند.

این کفش کلاگ هم چنین بسیار شبیه Court shoe کفش‌های کورت، یا دادگاهی (در گذشته پوشیدن این نوع کفش‌ها در محیط‌های رسمی مانند دادگاه بسیار متداول بوده است.) هستند. کلاگ‌های نیمه باز ممکن است پوشش‌های اضافی و پابند‌های محافظتی با جنس پارچه یا چرم داشته باشند. تا کلاگ‌ها موقع حرکت به دلیل عدم انعطاف از پا در نیایند.

zoccolo  های ایتالیایی پشتی آنها کوتاه تر از حد معمول کفش هاست.
zoccolo  های ایتالیایی که پشتی آنها کوتاه تر از حد معمول کفش هاست.
sabots‌های بلژیکی کلاگ‌هایی با رویه‌ی بلند و پشتی کوتاه هستند.
sabots‌های بلژیکی کلاگ‌هایی با رویه‌ی بلند و پشتی کوتاه هستند.
sabots‌های بلژیکی بند دار
sabots‌های بلژیکی در نوع بند دار نیز موجودند.
Court shoe مردانه که طراحی آن بسیار شبیه کفش‌های کلاگ است.
Court shoe مردانه که طراحی آن بسیار شبیه کفش‌های کلاگ است.

کلاگ‌ها با زیره‌ی چوبی

در این نوع کفش کلاگ چوب فقط برای قسمت زیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع کلاگ‌های با زیره‌ی چوبی به همراه رویه‌های مختلف به کار می‌روند. این نوع کلاگ‌ها در سه نوع مختلف طبقه بندی می‌شوند:

کلاگ‌های با رویه‌ی کامل

که از چرم و مواد مشابه آن ساخته شده است مانند کلاگ‌های انگلیسی. برای حفاظت بیشتر آنها ممکن است دارای رویه‌های فولادی برای قسمت‌های جلو انگشتان پا باشند و یا دارای یک تقویت کننده فولادی اضافی در زیر زیره‌ی کفش باشند.

بیشتر بخوانید: جوراب زنانه / جوراب مردانه / جوراب بچه / جوراب ورزشی

کلاگ‌های انگلیسی که دارای زیره‌ی چوبی، رویه‌ی چرم و بعضا قسمت فولادی در جلوی انگشتان پا و بخشی از زیره بودند.
کلاگ‌های انگلیسی که دارای زیره‌ی چوبی، رویه‌ی چرم و بعضا قسمت فولادی در جلوی انگشتان پا و بخشی از زیره بودند.

صندل‌های باز و فیت پا مانند گتای ژاپنی Geta

که دارای زیره‌های چوبی هستند و رویه‌ی آنها نیز می‌تواند در دسته بندی صندل‌های انگشتی فلیپ فلاپ Flip flop قرار بگیرد.

گتاهای ژاپنی Geta می‌توانند در دسته بندی کفش‌های با زیره‌ی چوبی قرار بگیرند.
گتاهای ژاپنی Geta می‌توانند در دسته بندی کفش‌های با زیره‌ی چوبی قرار بگیرند.

انگشتی‌های میخی مانند پادوکای هندی paduka

که دارای یک میخ بین انگشت شصت پا و انگشت کناری آن است. دارای کنده کاری‌ها و نقوش  هندی در قسمت زیره است. این نوع صندل یا کفش کلاگ دارای انگشتی‌های میخی هستند, مانند صندل‌های انگشتی یا flip-flops پوشیده می‌شوند.

پادوکای هندی paduka، کفش‌های انگشتی با زیره‌ی چوبی
پادوکای هندی paduka، کفش‌های انگشتی با زیره‌ی چوبی

روکش‌های کفش

پاشنه‌های چوبی که با بند‌ها و یا رویه‌ی چرمی ساخته شده و برای محافظت از کفش بر روی آن پوشیده می‌شد. این روکش‌ها با عنوان Pattens شناخته می‌شوند. کلاگهای سبک پتن Patten امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

Pattens پتن‌ها بر روی کفش‌ها پوشیده می‌شدند و به دلیل استقامت بالا از کفش‌ها محافظت می‌کردند.
Pattens پتن‌ها بر روی کفش‌ها پوشیده می‌شدند و به دلیل استقامت بالا از کفش‌ها محافظت می‌کردند.پتن‌ها لایه‌ای محافظ برای کفش‌ها ایجاد می‌کنند.
پتن‌ها لایه‌ای محافظ برای کفش‌ها ایجاد می‌کردند.

تقسیم بندی انواع کفش‌هایی که به نوعی چوب در آنها به کار رفته بود را در بالا خواندید. این تقسیم بندی‌ها راجع به کفش کلاگ ثابت نیستند، به عنوان مثال گاهی اوقات روکش‌های کفش بیشتر شبیه کلاگ‌هایی هستند که کل پا را می‌پوشانند.

مانند Spanish albarca آلبارکای اسپانیایی. هم چنین برخی کلاگ‌های با زیره‌ی چوبی مانند روکش‌های کفش به عنوان جزئی از پوشش خاص برای لباس‌های مخصوص به کار می‌روند. مانند Japanese geta گتاهای ژاپنی که با جوراب‌های مخصوص Tabi تابی (که این جوراب‌ها چندلایه هستند و حالت نوعی پاپوش را دارند، پوشیده می‌شوند. (رجوع به جوراب ها)

آلبارکا albarca نوعی پتن (پوشش کفش) است که کل پا را می‌پوشاند.
آلبارکا albarca نوعی پتن (پوشش کفش) است که کل پا را می‌پوشاند.

نوع رویه‌ها چگونگی پوشیده شدن کفش‌ها را تعیین می‌کند. کلاهک‌های کامل نیاز به فیت بودن دقیق با پا را دارند. بهترین حالت آنها به صورتی است که پا در آنها مانند منحنی قرار بگیرد.

کلاگ‌های با زیره‌ی چوبی با بند و سکگ و قلاب به کمر پا وصل می‌شوند و انگشتان پا در آنها بسیار آرام و راحت قرار می‌گیرند. کلاگ‌های با پشت باز مانند کلاگ‌های کامل از قسمت روی پاها محافظت می‌کنند و هم چنین دارای بندهای محافظ اضافی بر روی پا هستند.

به دلیل چوبی بودن انواع کفش کلاگ نمی‌توانند مانند یک کفش نرم هنگام راه رفتن در زیر پا منعطف باشند. برای حرکت دورانی پا در هنگام راه رفتن اغلب کلاگ‌ها را به گونه‌ای می‌سازند که در آنها انگشتان پا به سمت بالا انحراف دارد. این کلاگ‌ها حالت قالبی دارند.

بعضی از مدل‌های کلاگ‌ها در جلوی پا دارای پایه هستند مانند آلبارکا albarca اسپانیایی. کلاگ‌ها موقع حرکت در اطراف پایه‌های جلوی پا می‌چرخند.

انواع کفش کلاگ Clog ژاپنی و هندی دارای میخ‌هایی هستند که به زیره‌ی کفش متصل است و گاها یک سره از جنس چوب است. کلاگ‌ها در موقع حرکت دور محور میخ‌ها حرکت می‌کنند.

بعضی کلاگ‌های قرون وسطایی دارای زیره‌ی دو قسمتی بودند. قسمت پشت پا تا لولای جلوی پا و لولای پا تا قسمت انگشتان پا. این دو قسمت توسط یک تکه چرم به همدیگر متصل می‌شدند و مانند لولا عمل می‌کردند. این زیره‌ها به کفش حالت انعطاف می‌دادند.تاریخچه‌ی کفش کلاگ Clog

منشا کفش‌های چوبی کلاگ در اروپا دقیقا مشخص نیست. De Boer-Olij  اشاره به چکمه‌های بلند و ضخیم از بازیگران نمایش‌های یونان در دوران باستان دارد و به کفش‌های پوشیده شده توسط سربازان رومی یا همان (کالیگا) اشاره دارد. با این وجود، احتمال وجود دارد که مردم سلتیک و ژرمنی از جنوب و شمال اروپا با نوعی از پا پوش‌های چوبی آشنا بودند.

یافته‌های باستان شناسی در مورد کلاگ‌ها بسیار ناشناخته است زیرا کفش‌های چوبی بعد از خراب شدن و پوشیدن اغلب هیزم آتش می‌شدند و به دلیل جنس و طبیعی بودن آن چوب در دراز مدت دچار فرسودگی می‌شدند. به همین دلیل قدیمی ترین کفش چوبی باقی مانده در اروپا در آمستردام و روتردام هلند یافت شده و مربوط به سال‌های ۱۲۳۰ و ۱۲۸۰ است. این مدل کفش‌های یافت شده بسیار شبیه کفش‌هایی چوبی است که هنوز در هلند پوشیده می‌شوند.

از آنجایی که کفش چوبی یک محصول دست ساز بود، شکل کفش و همچنین فرایند تولید آن به شدت تنوع زیستی محلی و منطقه‌ای را نشان می‌داد. در ابتدای قرن بیستم کفش‌های چوبی توسط دستگاهها ساخته می‌شدند. بعد از جنگ جهانی دوم، کفش‌های چوبی ناپدید شدند و با کفشهای مدرن و چرم مصنوعی جایگزین شدند.

در حال حاضر، تنها انواع کفش کلاگ به اصطلاح سوئدی (پایین چوبی و بالای چرم) هنوز به عنوان مد روز اغلب به عنوان چکمه‌های پاشنه بلند زنانه دیده می‌شود. با وجود تحولات عظیم در تولیدات کفش، هنوز کفش‌های چوبی سنتی در بسیاری از مناطق اروپا و در بعضی از مشاغل به دلیل عملکرد آن بسیار محبوب است.

در زیر انواع مدل‌های کفش کلاگ در کشور‌های مختلف را می‌بینید که بسیاری از آنها به دلیل مرز‌های نزذیک کشور‌ها بسیار شبیه هم دیگرند. ممکن است به دلیل تفاوت‌های منطقه‌ای در کشور‌ها چند مدل مختص یک کشور وجود داشته باشند. به عنوان مثال، دانمارکی، آلمانی، هلندی، بلژیکی و کلاگ‌های شمال غرب فرانسه کاملا شبیه به یکدیگر هستند.

انواع کفش کلاگ سنتی اروپایی

کلپمن‌های هلندی klompen
کلپمن‌های هلندی klompen

کلپمن‌های هلندی klompen

سابوت‌های بلژیکی Belgian sabot

سابوت‌های بلژیکی Belgian sabot
سابوت‌های بلژیکی Belgian sabot

تراسکو‌های دانمارکی Træsko

تراسکو‌های دانمارکی Træsko
تراسکو‌های دانمارکی Træsko

سابوت‌های فرانسوی Sabot

سابوت‌های فرانسوی Sabot
سابوت‌های فرانسوی Sabot

 

Holzschuh آلمانی

Holzschuh آلمانی
Holzschuh آلمانی

زوکواوهای ایتالیایی Zoccolo

زوکواوهای ایتالیایی Zoccolo
زوکواوهای ایتالیایی Zoccolo

کلومپس‌های لیتوانی Klumpės

 

کلومپس‌های لیتوانی Klumpės
کلومپس‌های لیتوانی Klumpės

تامانکو‌های پرتغالی Tamanco

تامانکو‌های پرتغالی Tamanco
تامانکو‌های پرتغالی Tamanco

آلبارکاهای اسپانیایی Cantabrian albarcas

آلبارکاهای اسپانیایی Cantabrian albarcas
آلبارکاهای اسپانیایی Cantabrian albarcas

تراسکرهای سوئدی Träskor

تراسکرهای سوئدی Träskor
تراسکرهای سوئدی Träskor

زوگلی‌های سوئیسی Zoggeli

زوگلی‌های سوئیسی Zoggeli
زوگلی‌های سوئیسی Zoggeli

کلاگ‌های انگلیسی بریتانیا English clog

کلاگ‌های انگلیسی بریتانیا English clog
کلاگ‌های انگلیسی بریتانیا English clog

تاکونیا‌های ترکیه‌ای Takunya

تاکونیا‌های ترکیه‌ای Takunya
تاکونیا‌های ترکیه‌ای Takunya

انواع کفش کلاگ سنتی آسیایی

گتاهای ژاپنی Geta

گتاهای ژاپنی Geta
گتاهای ژاپنی Geta

اوکوبو‌های ژاپنی Okobo

اوکوبو‌های ژاپنی Okobo
اوکوبو‌های ژاپنی Okobo

چکمه‌های تای پینگ چینی Tai-Ping boots

چکمه‌های تای پینگ چینی Tai-Ping boots
چکمه‌های تای پینگ چینی Tai-Ping boots

پادوکای هندی Paduka

پادوکای هندی Paduka
پادوکای هندی Paduka

باکیاک اندونزی Bakiak

باکیاک اندونزی Bakiak
باکیاک اندونزی Bakiak

نمکسین کره‌ای Namaksin

نمکسین کره‌ای Namaksin
نمکسین کره‌ای Namaksin

ترومپا مالزیایی Terompah

ترومپا مالزیایی Terompah
ترومپا مالزیایی Terompah

باکیای فیلیپینی Bakya

باکیای فیلیپینی Bakya
باکیای فیلیپینی Bakya

کلاگ Clogها در دنیای مد

دردهه‌ی ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، کلاگ‌های clogs سوئدی برای خانم‌ها و آقایان بسیار مد و محبوب شدند. آنها معمولا بدون جوراب پوشیده می‌شدند و برای مردان مقدم در مد لباس بسیار مناسبی به شمار می‌رفتند. در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، کلاگ‌هایی که در سبک انواع کفش کلاگ سوئدی طراحی شده بودند به دنیای مد خانم‌ها برگشت.

کلاگ‌های با پاشنه‌های پلت فرم و صندل شکل که دارای صفحات۶ تا ۸ اینچی بین زیره و رویه‌ی کفش بودند در بسیاری از کشورهای غربی مد شده بودند. این لایه میانی بزرگ اغلب از جنس چوب پنبه تهیه می‌شدند، و در بعضی از آنها با پلاستیک با روکش چوب پنبه‌ای ساخته می‌شدند.

و تنها در بعضی موارد خاص این زیره‌ها از یک پلاستیک شنی رنگ تهیه می‌شدند. در سال ۲۰۰۷، طراحان هلندی ویکتور و رولف Viktor & Rolf با استفاده از مجموعه زمستانی خود، با استفاده از کلاگ‌های پاشنه بلند هلندی در فشن شو ظاهر شدند. هم چنین در سال ۲۰۱۰، کلاگ‌های سوئدی برای زنان دوباره در مجموعه بهار / تابستان ۲۰۱۰ Chanel و Louis Vuitton برند‌های چنل و لوئیس ویتون به دنیای مد باز گشتند.

استفاده از کلاگ‌های تمام چوب در کالکشن 2007 برند Viktor & Rolf که با الهام از Klopm هلندی طراحی شده بودند.
استفاده از کلاگ‌های تمام چوب در کالکشن ۲۰۰۷ برند Viktor & Rolf که با الهام از Klopm هلندی طراحی شده بودند.
استفاده از کلاگ‌های به سبک سوئدی در فشن شوی برند Chanel و Louis Vuitton در سال 2010
استفاده از کلاگ‌های به سبک سوئدی در فشن شوی برند Chanel و Louis Vuitton در سال ۲۰۱۰

تنوع طراحی‌ها در کفش‌های چوبی، کفش‌هایی که به طور کامل قابل بازگشت به طبیعت هستند، برای طراحی پایدار sustainable design و دوست داران طبیعت یک المان بسیار مهم محسوب می‌شود. تاریخچه و انواع کفش‌های چوبی گستردگی استفاده از این نوع کفش‌ها را در طول تاریخ به وضوح نشان می‌دهد.ربابه پوربافرانی

ربابه پوربافرانی هستم. علاقه مند به کتاب، فناوری، خلاقیت، هنر، ورزش و هرآنچه که دنیا را جای بهتری برای زندگی می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا