1398-05-29
روانشناسی و موفقیت

افکار منفی: افکار منفی و بیهوده و ذهن پریشان را با این تکنیک‌ها رها کنید

افکار منفی

ذهن پر از آشوب و افکار منفی است. بازار مکاره. هر چه تلاش می‌کنید ذهن تان از جایی به جای دیگر کشیده می‌شود و متمرکز نمی‌شود. از مسائل خانوادگی و گفته این و آن تا کارهایی که باید انجام دهید همه و همه ذهن تان را درگیر می‌کند.

کارهایی که کرده اید و به نظرتان بی حاصل بوده، امیدهایی که داشته اید و عملی نشده است، و هزاران مورد دیگر. گاهی دیگر ذهن تان اصلا متمرکز نمی‌شود. انگار بازار مسگری است که از هر طرف صدایی چکش وار در می‌آید و تمرکزتان را به هم می‌ریزد.

مغز که ۲۴ ساعته از همه توانایی آن استفاده می‌شود از افکار منفی خسته می‌شود و دیگر به اصطلاح قفل می‌کنید.

آن قدر به حرف و گفته یا رفتاری فکر می‌کنیم که مثل خوره به جانمان می‌افتد. لحظه‌ای از آن غافل نمی‌شویم و ذهن مان را با افکار منفی و بیهوده پر می‌کنیم. ولی انباری ذهن را هر از گاهی باید تمیز و مرتب کرد تا خسته و کلافه نشویم.

می‌دانستید با یادگرفتن تکنیک بی ذهنی یا فکر کردن به هیچ حتی برای یک تا پنج دقیقه در روز می‌توانید یک استراحت لذت بخش به وجودتان بدهید و دوباره قدرتمندانه و با نشاط به زندگی ادامه بدهید؟

این روش و تکنیک های دیگر رها کردن ذهن از افکار منفی را در نت نوشت امروز یاد بگیرید.

بی ذهنی چیست؟

تمام مشکلات از این جا شروع می‌شود که نمی‌توانید حتی برای چند لحظه‌ای ذهن تان را از افکار منفی خالی کنید

تمام مشکلات از این جا شروع می‌شود که نمی‌توانید حتی برای چند لحظه‌ ذهن تان را از افکار منفی خالی کنید

انباری خانه تان را تصور کنید که هر چیز به درد نخور یا وسایلی را که به طور فصلی استفاده می‌کنید، در آن گذاشته اید.

هر از گاهی هم می‌روید تا وسیله دیگری به آن اضافه کنید و بارها به خودتان می‌گویید چه قدر درهم ریخته است.

حالا یک روز همت می‌کنید تمام وسایل را بیرون می‌آورید، انباری را حسابی تر و تمیز و گردگیری می‌کنید، حتی ممکن است قفسه بندی‌اش کنید، بعضی از وسایل را که سالهاست استفاده نکرده اید دور می‌اندازید یا به کسی می‌دهید که می‌تواند از آن‌ها استفاده کند و بقیه را هم مرتب می‌چینید.

این دقیقا اتفاقی است که در ذهن می‌افتد. یعنی شما ذهن تان را از همه افکار منفی خالی می‌کنید. درست مثل یک اتاق خالی برای تمیز کردن و پاک کردن غبارها و گرد و خاک.

تمام مشکلات از این جا شروع می‌شود که نمی‌توانید حتی برای چند لحظه‌ای ذهن تان را خالی کنید.

بیشتر ما تجربیات مشابهی داشته ایم

از اعضای خانواده که ناچاریم با آن‌ها ارتباط داشته باشیم، کسی آزامان می‌دهد حالا یا با گفته‌اش یا با حرکتش. شما با شخصی دوست بوده اید و انتظاراتی از او دارید که گاهی نمی‌تواند برآورده کند.

طبیعی است. قرار نیست همه به میل شما رفتار کنند. آزردگی و رنجش خاطر هم به همین دلیل است.

این فرد طبق میل و خواسته شما رفتار نمی‌کند. چون شما طرز تفکر دیگری دارید. دو راه بیشتر ندارید، یا او را به همین شکل که هست بپذیرید و بدون آن که رفتار یا گفته هایش را مدام در ذهن تان مرور کنید به راحتی از آن بگذرید. یا با او قطع رابطه کنید.

در این صورت به هیچ وجه نباید به گذشته و ارتباطی که با او داشته اید فکر کنید.

در ترافیک گیر افتاده اید یا هر جای دیگری که برای کار مراجعه کرده اید، یک صف طولانی. دلتان می‌خواهد وقتتان را هدر ندهید. ولی ترافیک است دیگر. فقط باید صبر کنید. حرص خوردن جز آن که بیمارتان کند فایده‌ای ندارد.

کسی ناراحتتان کرده است. حالت دفاعی می‌گیرید یا عصبانی می‌شوید و هر چه از دهن تان در می‌آید به او می‌گویید یا حتی درگیری فیزیکی به وجود می‌آید.

شما مدام به این فکر می‌کنید که چرا این طور شد؟ چرا این را گفتم؟ چرا این را نگفتم؟ یعنی می‌چسبید به حادثه و مدام آن را در ذهنتان مرور می‌کنید.

در واقع تمام مشکلات از همین جا شروع می‌شود که واقعه ناخوشایندی برای تان اتفاق افتاده و شما به جای آن که ذهنتان را از آن خالی کنید مدام به آن می‌چسبید، در ذهنتان مرور می‌کنید و چه بسا حتی داستان را بزرگتر و دراماتیک تر هم می‌کنید.

نتیجه این روش برخورد، استرس، خستگی مفرط، کم آوردن، انزوا، تحریک پذیری و حتی صدمات روحی و مالی می‌شود.

چگونه اتفاقات و افکار منفی را از ذهنمان دور کنیم؟

مغز مرکز افکار انسان است. پیچیدگی مغز بیشتر از آن است که بتوانید به آن فکر کنید. مغز انسان از مجموعه‌ای از نورون‌ها تشکیل شده که وظیفه حفظ و نگهداری آموخته‌ها و تجربیات را بر عهده دارد.

هنگامی که شما به مسئله‌ای می‌اندیشید، حس‌های فیزیکی که از هزاران نورون تشکیل شده از سلول‌های عصبی به مغز شما ارسال می‌شوند. حال ممکن است این حس‌ها قبلا طی تجربیاتی در مغز شما وجود داشته باشند.

مغز با سیگنالهای ابتدایی متوجه وجود این حس‌ها در خود می‌شود. بر اساس این قانون اگر شما به طور مداوم به موضوعات منفی فکر کنید و یا بر روی استرس تمرکز کنید با افکار یکسان موقعیت‌های مشابه برای شما ایجاد می‌شود.

شما موقعیت مغز خود را تنظیم می‌کنید. طبق افکار شما موقعیت مثبت یا منفی در مغز ساخته می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت اگر شما مدام از مسئله‌ای شاکی باشید یا مدام در گذشته سیر کنید یا به موضوعات منفی فکر کنید موقعیت مغزی شما به همان شکل در می‌آید و با بیشتر سیگنالهای ارسالی برخوردهای شاکی یا حسرت گذشته و یا منفی بافی خواهند داشت.

صرف نظر از آنچه که اتفاق می‌افتد وضعیت جدید نیز در قالب همان موقعیت شکل می‌گیرد و شما همانگونه باور می‌کنید. عواقبی که استرس و نگرانی بر روی شما می‌گذارد را بشناسید و از بروز آن پیشگیری کنید.

فرض کنید یکی از عزیزان تان به اعتیاد دچار شده است. شما می‌خواهد به او کمک کنید. ولی استرس و افکار منفی تمام وجودتان را می‌گیرد. چون مدام در این فکر هستید چگونه به او کمک کنید. حتی ممکن است فکر کنید اصلا شما می‌توانید این کار را انجام دهید یا نه.

فکر کردن مداوم به کمک کردن و روش‌های مختلف کمک کردن باعث ایجاد استرس در شما می‌شود، می‌خواهید شخص دقیقا طبق روش و درخواست شما رفتار کند. شما با علاقمندی و عشق تلاش می‌کنید او را از ورطه اعتیاد بیرون بیاورید. ولی خودتان دچار رنج می‌شوید.

حتی شخصی که دچار اعتیاد می‌شود در نتیجه مشکلات ذهنی و چسبیدن به افکار منفی و بیهوده است. به سراغ موادمخدر می‌رود تا بتواند ذهنش را خالی کند. بار اول احساس خوبی را تجربه می‌کند و چند ساعتی از دست هجوم افکار منفی و بیهوده رها می‌شود.

درست مثل وقتی که شما یک انباری نامرتب دارید ولی دیگر به آن فکر نمی‌کنید. بعد از مدتی شخص نیازمند است مواد بیشتری مصرف کند در حالی که دیگر تجربه بار اول استفاده از مواد مخدر را ندارد. در نتیجه مکررا سراغ مواد مخدر می‌رود.

بیشتر اتفاقات زندگی همین طور است. پس کافی است شما فقط با بیان اظهار عشق و علاقه تان به او و این که دل تان می‌خواهد به او کمک کنید، به شخص این اطمینان را بدهید که می‌تواند روی کمک شما حساب کند.

در صورتی که فرد با گشاده رویی شما برای کمک واکنش مثبت نشان داد آن وقت ایده‌ها را با او درمیان بگذارید:

 • مراجعه به مشاور
 • مراجعه به مراکز پزشکی حرفه‌ای مثل روانکاوی، روان شناسی
 • برای فرد معتاد احتمالا بستری کردن او در یک آسایشگاه ترک اعتیاد

شما کار خود را انجام داده اید. گاهی هم به درد دل هایش گوش می‌کنید. دیگر نیازی نیست مدام به او و مشکلاتش فکر کنید. چون شما تلاش خود را کرده اید.

ولی هر کسی باید ابتدا خودش بخواهد به خودش کمک کند و بعد از کمک دیگران هم استفاده کند.

نهادینه کردن زدودن افکار منفی در خودمان

هیچ کس و هیچ چیز سیاه و سفید نیست

هیچ کس و هیچ چیز سیاه و سفید نیست

به هر حال همه ما آن انباری را در ذهن مان داریم. چه بسا حتی افکار منفی و گفته‌های چندین ساله پیش را دوباره در ذهن مان زنده می‌کنیم.

چند قطره اشک هم می‌ریزیم. ولی باید یاد بگیریم چه گونه انباری ذهن مان را هر چند وقت یک بار خانه تکانی کنیم. روش‌های زیر برای نهادینه کردن این روش به شما کمک می‌کند:

در اولین قدم ببینید نسبت به چه چیزی حساس هستید و مدام در باره آن فکر می‌کنید. می‌تواند مزه غذای تان باشد، یا رفتار همسرتان و خانوداه اش، می‌تواند رفتار یک همکار یا گفته‌های یکی از نزدیک ترین اعضا خانواده باشد.

در قدم دوم ببینید وقتی این رفتارها را می‌بینید یا این گفته‌ها را می‌شنوید چه تغییری در فکر و رفتارتان بوجود می‌آید. کنجکاو می‌شوید تا بیشتر سر از موضوع در بیاورید، تحریک می‌شوید تا پاسخ جانانه‌ای به طرف بدهید، خودخوری می‌کنید و مدام موضوع را در ذهن تان بررسی می‌کنید.

در قدم سوم ببینید چه چیزی به شما آرامش می‌دهد. مثلا خواندن یک کتاب، نگاه کردن یک برنامه تلویزیونی، ورزش، پیاده روی. شما باید یاد بگیرید وقتی به چیزی حساسیت دارید به شکلی و از طریق درست ذهن تان را از آن مشغله فکری مزاحم دور کنید.

اگر در محیطی هستید که اتفاق ناخوشایندی افتاده و بارها است که این اتفاق می‌افتد پس شما امکان تغییر آن را ندارید بهتر است با بهانه‌ای محیط را ترک کنید و مثلا پیاده روی بروید تا هوای آزاد تنفس کنید.

در مرحله چهارم از مدیتیشن صبحگاهی استفاده کنید. بعد از مدتی به راحتی یاد می‌گیرید بدون نشان دادن واکنش به گفتار یا رفتارهایی که آزارتان می‌دهد بگذارید حوادث مثل یک فیلم از جلوی چشم شما رد شود بدون آن که ذهنتان به آن بچسبد و مدام در مورد آن فکر و خودخوری کنید. این روش را در انتهای مقاله آموزش می‌دهیم.

یاد بگیرید گاهی فقط نظاره گر باشید. درست مانند خداوند که خیلی وقت‌ها کارهایی می‌کنیم که مسلما او دوست ندارد. ولی در آن لحظه هم چیزی نمی‌گوید. به هر حال هر کسی نتیجه رفتارها و گفتارهایش را روزی تجربه خواهد کرد.

وقتی ذهن تان مدام روی نکته‌های بیهوده و افکار منفی می‌رود یاد بگیرید دستور توقف به آن بدهید. به خودتان بگویید من سعی خودم را کردم، از خودم راضی ام، دیگر هر چه خدا بخواهد.

افکار و دیدگاه خود را گسترش دهید. یاد بگیرید از همه جنبه‌ها حتی از دیدگاه فردی که نظر و رفتارش مخالف ایده‌های شما است به زندگی نگاه کنید.

چه بسا اگر شما هم در موقعیت او بودید همین کار را می‌کردید. وقتی شما مدام روی یک موضوع آزار دهنده متمرکز می‌شوید و مداوم به آن فکر می‌کنید نشان می‌دهد متاسفانه دنیای کوچکی دارید و خودتان را مرکز عالم می‌دانید.

در صورتی که هر کدام از ما ذره‌ای کوچک از جهان بیکران هستی هستیم. تصور کنید شما روی نقطه‌ای از کره زمین ایستاده اید، حالا با یک سفینه فضایی از نقطه‌ای که ایستاده اید دور می‌شوید.

کم کم به نقطه‌ای کوچک تبدیل می‌شوید، کشورتان هم کوچک تر می‌شود و فقط شکل اصلی آن را می‌بینید، باز هم سفینه دورتر می‌رود دیگر خودتان را که هیچ حتی کشورتان را نمی‌بینید، فقط کره زمین را می‌بینید.

حالا هر چه دورتر بروید در عالم بیکران هستی شما حتی یک نقطه کوچک هم نیستید. پس از تمرکز روی خودتان و این که همیشه شما درست می‌گویید دست بردارید و وسعت فکر و دید پیدا کنید.

هیچ کس و هیچ چیز سیاه و سفید نیست. همه موجودات هستی طیفی از خاکستری هستند.

کم رنگ یا پررنگ. خوب است که علاوه بر زشتی ها، زیبایی‌ها را هم ببینیم. خیلی خوب است که برای خودتان ارزش‌های اخلاقی و رفتاری خلق کنید تا بیشتر به سفیدی و زیبایی‌ها نزدیک تر شوید.

در هر اتفاقی حتی ناخوشایند سعی کنید جنبه‌های مثبت را هم ببینید.

راه‌های خلاص شدن از افکار منفی

افکار منفی را با مدیتیشن از بین ببرید

هر روز صبح به مدت یک ماه بین ۵ تا ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید. می‌توانید از ۵ دقیقه شروع کنید و به تدریج آن را به ۱۵ دقیقه برسانید.

همه ابزارهای الکترونیکی را خاموش کنید. اگر تنها زندگی نمی‌کنید به آن‌ها بگویید در این زمان مزاحم شما نشوند. در این مدت سعی کنید به چیزی فکر نکنید. هر فکری که به سراغ تان می‌آید به آن دستور توقف بدهید.

به خودتان بگویید بعد از تمام شدن مدیتیشن دیگر به این موضوع فکر نمی‌کنم و مساله کاملا حل شده است.

ولی نکته کلیدی این است که همیشه در مواجهه با اتفاقات و حوادث ناگوار و افرادی که شما را می‌رنجانند بگویید رها می‌کنم. و این هم می‌گذرد.

بیشتر بخوانید: مدیتیشن چیست و برای سلامت روان چگونه باید انجام شود؟

بررسی اندیشه ها

زمانی که یک موج منفی ذهن شما را درگیر می‌کند، برای خلاص شدن از افکار منفی به خودتان اجازه دهید تا در مورد آن فکر کنید. منبع اندیشه را مشخص کنید. منابع افکار منفی معمولا ترس، خشم، استرس و از این قبیل هستند.

شما می‌توانید در مورد آن فکر منفی کمی صحبت کنید تا با بررسی کامل متوجه شوید که این فکر کاملا منفی است و در برای رفع آن اقدام کنید.

درباره افکار منفی تان بنویسید

هنگامی که متوجه شدید که یک فکر منفی ذهن شما را در گیر کرده است برای خلاص شدن از افکار منفی در موردش بنویسید و راه حل‌های مناسب آن را در کنارش یادداشت کنید.

اگر در طی این مسیر به سوالی برخوردید حتما آن را یادداشت کنید تا زمانی که جواب سوال خود را پیدا می‌کنید، مطمئن شوید که تمامی راه‌های برطرف کردنش را کنترل کرده اید.

ارزیابی شواهد

از خودتان سوال کنید که افکار منفی من واقعا معتبر هستند یا خیر؟

از خودتان سوال کنید که افکار منفی من واقعا معتبر هستند یا خیر؟

از خودتان سوال کنید که افکار منفی من واقعا معتبر هستند یا خیر؟ آیا شما در مورد آنچه که واقعیت دارد نگران شده اید یا خیر؟ نگرانی ‌های شما معتبر هستند یا خیر؟ تمامی این سوالات شما را وادار می‌کند تا یک راه حل مناسب برای از بین بردن فکر منفی پیدا کنید. گاهی اوقات برای خلاص شدن از افکار منفی نوشتن افکار بر روی کاغذ کمک بزرگی به شما می‌کند.

تمرین ذهن

برای خلاص شدن از افکار منفی شما باید مدام تمرین کنید تا ذهن تان را از موقعیت افسردگی رها سازید. متوقف شدن بیش از حد در یک وضعیت منفی برای ذهن بسیار خطرناک است. ذهن خود را از این وضعیت بیرون کشیده و فرصت پیدا کردن یک راه حل مناسب را برای خود پیدا کنید.

قدرتمند باشید

زمانی که با افکار منفی مواجه شدید ضعیف عمل نکنید، کاملا قدرتمندانه از نفوذ آن به دیگر افکار جلوگیری کنید.یک نفس عمیق کشیده و به مسائل مثبت زندگی تان بیندیشید.

استرس را درمان کنید

افکار منفی معمولا ناشی از استرس است. اگر استرس دارید به طور مداوم در حال گسترش افکار منفی هستید. استرس شما به فکر منفی قدرت می‌دهد.

برای خلاص شدن از افکار منفی به خودتان استراحت دهید، دستگاه همراهتان را خاموش کنید و کارهای دیگر را کنار بگذارید، در محیطی آرام راه بروید و قدم بزنید یا اینکه موزیک مورد علاقه تان را گوش دهید حتی می‌توانید کتاب بخوانید یا هر کاری که استرس را از شما دور می‌کند انجام دهید.

مسائل را بیش از حد شخصی نکنید

در اصطلاح عامیانه می‌گوییم ((همه چیز را به خودش می‌گیرد.))

این یکی از عادت‌های مخرب است. به خودتان یادآوری کنید رفتار‌ها و گفتارهای دیگران تنها بازتاب فکری و احساسی خودشان است نه برای رساندن منظور خاصی به شما.بسیاری از حرف‌ها که از آنها با عنوان زخم زبان یاد می‌کنید و احساساتتان را جریحه دار می‌کنند چه بسا از این عادت مخرب شما سرچشمه می‌گیرند.

البته اگر کسی در زندگی تان وجود دارد که دائما با زبان و رفتارش به شما آسیب میزند شاید وقت آن رسیده که در روابط تان تجدید نظر کنید.

دیگران را قضاوت نکنید

قضاوت کردن بر اساس ظاهر، جنسیت، موقعیت اجتماعی یا هر چیز دیگری اغلب اوقات نشانه یک مشکل درون خود ماست و از عادت‌های مخرب است.

تفکرهای غالبی که در مورد انسان‌های دیگر دارید معمولا نا کارآمد هستند. قضاوت درباره دیگران باعث فکر و رفتار منفی در ما می‌شود.

خودتان را در ناراحتی نگه ندارید

در زندگی همه کمابیش درد، شکست،فقدان و دیگر ناکامی‌ها وجود دارد. این انتخاب شخصی خود شماست که در رنج بمانید یا حرکت کنید.

مسلما رها کردن درد و رنج آسان نیست اما به یاد داشته باشید هرچه زمان طولانی تری برای ناراحتی هایتان سوگواری کنید جدا شدن از آنها برایتان سخت تر می‌شود.

افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و با اراده‌ای پولادین نا کامی‌های گذشته را کنار بگذارید و به راه ادامه دهید و عادت‌های مخرب را کنار بگذارید.

حسودی ممنوع

حسادت از بدترین عادت‌های مخرب روح و روان و فکر شماست

حسادت از بدترین عادت‌های مخرب روح و روان و فکر شماست

حسادت دزدی است که توانایی قدردانی از موهبت هایتان را از شما می‌رباید. به جای حسادت ،دیگران را به خاطر موفقیت هایشان تحسین کنید.این کار در واقع نیروی محرکه‌ای برای خود شماست تا در جهت آرزوهایتان سخت تر تلاش کنید.

به یاد داشته باشید داشته‌های دیگران سد رسیدن شما به آرزوها و هدف هایتان نیستند پس برای موفقیت‌های دیگران صادقانه شادی کنید. حسادت از بدترین عادت‌های مخرب روح و روان و فکر شماست.

برای رهایی از افکار منفی نقش قربانی را بازی نکنید

غر زدن و قربانی بودن اثر مخربی رو همه‌‌ی جنبه‌های زندگی تان دارد و از عادت‌های مخرب است. قربانی بودن سبب می‌شود که شما در روابط عاطفی،کار و حتی احساسات شخصیتان به خودتان فردی کینه جو شوید.

اتفاقات ناخوشایند به صورت غیر منتظرانه‌ای رخ می‌دهند اما این شما هستید که با مدیریت رفتارتان شرایط را متفاوت می‌کنید.قربانی بودن را پایان دهید و به جای آن به خودتان بقبولانید قدرت فائق آمدن بر شرایط را دارید.

ظالم نباشید

شاید پذیرفتن این ویژگی در خودتان سخت باشد اما ظالم بودن گاهی با یک عدم همدلی ساده،بی احترامی کوچک یا نداشتن حس دلسوزی تحقق می‌یابد.

بی رحمی نشانگر عقده حقارت یا مشکلات شخصیتی دیگر می‌تواند باشد که متاسفانه امروزه بسیار زیاد شده است.

برای رهایی از افکار منفی خودتان را در هر شرایطی کنترل کنید

هنگامی که عصبانی می‌شوید در واقع به دیگران اجازه می‌دهید که بر فکر، رفتار، شادی، گفتار و…شما مسلط شوند. همچنین خود را در معرض تصمیم گیری‌های اشتباه قرار می‌دهید.

اگر زود از کوره در می‌روید یا تحت شرایط احساسی دیگر تصمیم می‌گیرید،خود کنترلی را بیاموزید.

تلاش نکنید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید

شما می‌توانید زندگی مثبت و مفیدی بدون تایید دیگران داشته باشید. ارزش‌ها و هدف‌های اصیل خودتان را پیدا کنید.

چه اهمیتی دارد دیگران شما را تحسین کنند یا خیر؟ خداوند را در زندگی تان کشف کنید و خواسته‌ها و هدف هایتان را تنها با خداوند هماهنگ کنید. یک رابطه رمانتیک با خداوند زندگی تان را دگرگون می‌کند.

کارهای خلاف اخلاق نکنید

دروغ، غیبت، تهمت، دزدی، تقلب و هر رفتار خلاف اخلاق دیگری یک عادت مخرب است. با انتخاب این رفتارها در واقع فرد دیگری را در معرض آسیب قرار می‌دهیم.

همه ما وسوسه می‌شویم اما با گرفتن تصمیم درست و درستکاری به شفافی و زلالی ذهن و روح خودمان کمک می‌کنیم.

تکنیک آرام سازی ذهن به نام اقیانوس گرم راهی است تا احساس آرامشی زیبا را همیشه و همه جا با خود داشته باشیم و افکار منفی را دور بریزیم.

بیشتر بخوانید: انرژی مثبت بفرستید؛ قدرت جملات مثبت اینگونه زندگی‌تان را زیر و رو می‌کنند

تکنیک آرام سازی ذهن به نام اقیانوس گرم برای رهایی از افکار منفی

تکنیک آرام سازی ذهن را برای رهایی از افکار منفی اجرا کنید

تکنیک آرام سازی ذهن را برای رهایی از افکار منفی اجرا کنید

خستگی، ذهن مشوش، دلتنگی، نگرانی، ترس، استرس، اضطراب و … همه و همه ذهن ما را فرسوده می‌کند و تمرکز را از ما می‌گیرد. حتما شما هم این لحظات را تجربه کرده اید:

 • مدام ذهن تان از کاری که دارید انجام می‌دهید منحرف می‌شود و تمرکز ندارید.
 • خسته، نگران، مضطرب هستید و زود عصبانی می‌شوید.
 •  همیشه استرس دارید، گاهی خودتان متوجه نمی‌شوید تا این که سروکله یک بیماری پیدا شود.
 • آن قدر ذهن تان درگیر است که نمی‌توانید با محیط پیرامونتان ارتباط برقرار کنید.
 • همه چیز را به سرعت فراموش می‌کنید. حتی عینک، تلفن همراه و دسته کلیدتان را که همیشه از آن‌ها استفاده می‌کنید.
 • همه روز را مشغول کاری بوده اید ولی احساس می‌کنید هیچ کاری نکرده اید، احساس پوچی و روزمرگی رهایتان نمی‌کند و خسته و بی رمق و مضطرب می‌شوید. نگران و ناراحت احساس می‌کنید در تمام روز انگار نه انگار که درک و حسی از زندگی داشته اید.

اتفاق خوبی است اگر بتوانیم تعطیلاتی را که به کنار دریا رفته ایم همیشه با خود همراه کنیم.

تمرین ذهن اقیانوس گرم

برای انجام این تکنیک آرام سازی ذهن چشمانتان را ببندید و احساس کنید که در آب گرم دریا شناور هستید. دریا عمیق نیست، درختان با بادی ملایم برگ هایشان تکان می‌خورد. خورشید می‌درخشد و پرنده‌ها آواز می‌خوانند. چیزی نیست که بترسید.

دمای هوا و دمای آب درست همانی است که همیشه دلتان می‌خواهید. به درجه حرارت همان آبی که با آن حمام می‌گیرید. شما و آب از یکدیگر جدا نیستید. شما و آب یکی شده اید. گرمای خورشید را کاملا احساس می‌کنید. صدای نسیم و پرندگان را می‌شنوید. بوی طبیعت و آب را احساس می‌کنید.

حالا به جز آب به ماسه ها، به صخره‌ها هم فکر کنید. به آسمانی که بالای سر شما است. شما، آب، طبیعت پیرامون تان و آسمان یکی شده اید. در آن‌ها حل شده اید و آن‌ها در شما.
شما جای تان امن است. شما در خانه هستید.

درست مثل زمان قبل از تولدتان در رحم مادر. آن جا غوطه ور در آب، آرامش و تاریکی بدون هیچ نگرانی. موجودی کوچک در رحم و در پناه مادر.

این جا در ذهن اقیانوس گرم نیز شما جای امنی هستید. فقط بزرگ شده اید و در مکان دیگری هستید.

تمرین ذهن اقیانوس گرم

فقط کافی است چشم دلتان را باز کنید تا در مکانی که هستید احساس آرامش کنید، تمرکز داشته باشید و از لحظه به لحظه زندگی تان لذت ببرید و با حس هدفمندی همیشه آرام و پر آرامش باشید.

برای انجام تکنیک آرام سازی ذهن به این شکل عمل کنید:

 • آرام به مدت یک دقیقه یک جا بنشینید. چشم هایتان را ببندید. اجازه بدهید بدنتان محیط اطرافتان را کاملا حس کند. به حس هایی که دارید توجه کنید. قرار است تمام توجه تان به خودتان و محیط اطرافتان باشد. درست در همین لحظه.
 • حالا با کمک حواس ۵ گانه به محیط اطرافتان نگاه کنید، گوش کنید چه صداهایی را می‌شنوید، بوی چه چیزی را متوجه می‌شوید، روی فرش یا مبلی که نشسته اید حسش کنید. حتی طعم دهان تان را سعی کنید بفهمید.
 • چشم هایتان را باز کنید و با دقت به همه چیز نگاه کنید.
 • اجازه بدهید در همین لحظه با تمام وجودتان از لحظه کنونی آگاه باشید.
 • حس‌های شما باید با محیط اطرافتان یکی شود. فکر کنید شما و محیط اطرافتان یک سرزمین یکپارچه است و نباید چند پاره شود.
 • در این حالت آگاهانه بمانید. سپاسگزار چیزی باشید که هم اکنون هستید. پر از قدردانی و انرژی در همین لحظه کنونی.
 • این تمرین را هر کجا و هر زمان می‌توانید انجام دهید. محدودیتی برای خودتان ایجاد نکنید. فقط دیگر نیازی نیست چشم هایتان را ببندید.

در دنیای واقعی چه کنیم؟

ذهنی که سرشار از آرامش و قدردانی برای خودتان ایجاد کرده اید، باید به دنیای واقعی برگردد. امور کاری، کارهای خانه، رسیدگی به خانواده، و همه کارهایی که همه هر روز باید انجام دهیم.

ولی بعد از تمرین ذهن اقیانوس گرم باید یاد بگیرید هر کاری را که انجام می‌دهید دقیقا روی آن متمرکز شوید و ذهن تان این ور و آن ور نرود.

یعنی همان حسی را که در تمرین ذهن اقیانوس گرم داشتید برای هر کاری که دارید انجام می‌دهید اجرا کنید.

فرض کنید می‌خواهیم ظرف‌ها را بشوییم. به این ترتیب عمل می‌کنیم.

 • با آگاهی می‌دانم می‌خواهم ظرف بشویم.
 • به ظرف‌ها با دقت نگاه کنید. وقتی آن‌ها را برمی دارید کاملا حسشان کنید. صدای برخورد آن‌ها را به یکدیگر وقتی آنها را جابجا می‌کنید یا روی هم می‌گذارید بشنوید. طعم غذایی را که در آن‌ها میل کرده اید، حس کنید. بویی را که ظرف‌ها می‌دهند حس کنید.
 • به خودتان بگویید من اکنون یک هدف دارم و آن این است که ظرف‌ها را بشویم و در تمام مدت شست و شو تمرکزم روی ظرف شستن است.
 • شکرگزار باشید که امروز غذایی داشته اید، سیر شده اید و با حس برکت ظرف‌ها را بشویید.
 • به محض آن که ذهن تان خواست به سمت دیگری برود دوباره به یاد هدف تان: ظرف شستن در این لحظه برگردید.

از امروز به بعد هر روز مراقبه ذهن اقیانوس گرم را برای آرامش ذهنی و رهایی از افکار منفی انجام دهید و همان تکنیک را برای انجام کارهای روزمره اجرا کنید. زمانی که می‌خواهید صبحانه میل کنید، چای درست کنید، سفره را بچینید، به سرکار بروید، خانه را تمیز کنید، می‌خواهید بخوابید و هر فعالیت دیگری.

با این تکنیک آرام سازی ذهن متوجه خواهید شد از لحظه به لحظه زندگی تان لذت می‌برید. با آرامش و هدفمند و با حس این که در آغوش آبی اقیانوس گرم در پناه امن خداوند هستید.

بیشتر بخوانید: زندگی خوب: راه‌ها و سبک زندگی شاد که حتما باید امتحان کنید!

منبع + +

۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. Avatar

  ناصر

  12 آذر 1397 at 12:09

  1+

  بسیار عالی و مفیید

 2. Avatar

  پریا

  12 مرداد 1398 at 0:43

  1+

  باید وقتی افکار منفی میاد سراغمون خودمونو سرگرم کنیم ولی موقع خواب واقعا نمیشه از ذهن ببره ادم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا