مد و فشن

صندل گلادیاتور: همه چیز راجع به وحشی ترین نوع صندل!

صندل گلادیاتور هیچ ارتباطی با گلادیاتورهای روم باستان ندارند. اما نوعی از صندل به شمار می‌آید که در صنعت مد و پوشاک از جایگاه خاص و ویژه‌ای برخوردار است. این صندل‌ها بسیار خاص و تک هستند و می‌توان گفت که از یک صندل نظامی با تاریخچه‌‌ی رومی به وجود آمده اند. این مقاله نت نوشت شما را با این صندل‌های عجیب و جالب بیشتر آشنا می‌کند.

صندل گلادیاتور

صندل  گلادیاتوری از کجا آمده است؟

اگر بخواهیم از تاریخچه صندل گلادیاتور بگوییم باید از Caligae یا Roman sandal نام کفش‌های به خصوصی که در زمان روم باستان توسط پیاده نظام‌ها از رده‌های بالا تا پایین پوشیده می‌شد نام ببریم. زیره‌‌ی این چکمه‌ها چرم‌های خام و کلفت بودند که به آنها میخ‌های فلزی آهنی و برای فرماندهان برنزی وصل می‌شدند و سپس محل تماس کفش با پا دوباره توسط چرم پوشیده می‌شد تا پا آسیبی نبیند.

پیاده نظامها با این کفش‌ها هنگام حرکت صدای مهیبی ایجاد می‌کردند که برای دشمن بسیار ترسناک بود. صندل‌های کالیگ هم چنین رویه‌‌ی شبکه‌ای و بند بند داشتند که بسیار مناسب برای آب و هوای سواحل مدیترانه بودند. بعد از مدتی به دلیل ساخت خوب و استقبال صندل‌های کالیگ برای شهروندان زن و مرد و حتی بچه‌ها نیز دوخته شدند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] صندل: همه آنچه باید راجع به انواع و اقسام صندل‌ها بدانید!

صندل کالیگ Caligae باقی مانده از زمان روم باستان
صندل کالیگ Caligae باقی مانده از زمان روم باستان

هم چنین صندلی با نام یونانی، صندل مربوط به یونان و سالنتو Salento ایتالیا صندل هایی بودند که زیره‌‌ی آن معمولا پاشنه‌‌ی کوتاه داشتند و یا صاف و مسطح بودند. این صندلها با بندهایی متقاطع در پا قرار گرفته و بندهای آن انگشتان پا را به مچ پا متصل می‌کنند. گاهی اوقات این سبک نیز مشابه صندل‌های گلادیاتور می‌شود.

این صندل‌ها را معمولا مردان قدرتمند به پا می‌کردند. در واقع صندل گلادیاتور یک نسخه از صندل‌های نظامی است که ریشه باستانی دارد
صندل گلادیاتور را معمولا مردان قدرتمند به پا می‌کردند. در واقع صندل گلادیاتور یک نسخه از صندل‌های نظامی است که ریشه باستانی دارد.

در واقع صندل گلادیاتور یک نسخه از صندل‌های نظامی است که ریشه باستانی دارد. امروزه صندل‌های گلادیاتور کاربرد چندانی ندارند ولی به عنوان یک پوشش قدیمی به کار گرفته می‌شوند و یک مدل خاص در مد و فش محسوب می‌شوند. در روم باستان این صندل‌ها را تنها در پای پادشاهان و ملکه‌ها می‌توانستید ببینید. ملکه کلئوپاترا معمولا صندل گلادیاتور به پا می‌کرده است.

تعریف صندل گلادیاتور

صندل‌های گلادیاتور یک مدل صندل تسمه‌ای یا بندی هستند که در قسمت جلوی پا با بند‌های متعدد بسته شده است. این صندل‌ها هم مورد استفاده خانم‌ها و هم مورد استفاده آقایان است. در فصل هایی مانند تابستان کاربرد بیشتری دارند ولی در حال حاضر بخشی از مد و فشن شده اند.

بندهای این صندل از نوک پا تا اطراف مچ می‌چرخد و در برخی مدل‌ها تا بالای زانو پیش می‌رود. صندل از یک کفه تشکیل شده و تعداد زیادی تسمه یا بند که طبق مدل صندل بلند و یا کوتاه هستند. این صندل‌ها در رده صندل‌های داخل آپارتمانی بودند ولی پس از مدتی به دلیل طراحی راحت و مقاومی که داشتند به صندل‌های پیاده روی تبدیل شدند.

در بسیاری از طراحی‌های انجام شده برای صندل گلادیاتور پاشنه‌های کوتاه و بلند دیده می‌شود که در رنگ‌های متنوع، زیبایی خاصی دارند. متریال مورد استفاده در صندل گلادیاتور از چرم و یا پلاستیک است. گاهی از یراق آلات فلزی و حتی گلدوزی و مهره‌های فانتزی نیز در آن استفاده می‌شود.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] روش پوشیدن صندل گلادیاتور: وحشی و جذاب باشید!

خانم‌ها تمایل چندانی ندارند که آقایان صندل گلادیاتور بپوشند
خانم‌ها تمایل چندانی ندارند که آقایان صندل گلادیاتور بپوشند

صندل گلادیاتور برای چه کسانی مناسب تر است؟

از نظر خانم‌ها این صندل بیشتر یک مدل زنانه است و کاربرد آن برای آقایان بسیار کم و محدود می‌باشد. در واقع خانم‌ها تمایل چندانی ندارند که آقایان صندل گلادیاتور بپوشند. زنانی که اضافه وزن دارند و یا قد کوتاه دارند بهتر است از صندل گلادیاتور استفاده نکنند. این مدل صندل برای خانم هایی که پاهای بلند و لاغر دارند بسیار مناسب تر و زیبا تر خواهد بود.

اگر بخواهیم تاریخچه این صندل را بررسی کنیم می‌بایست بدانیم که با این که در پای فرعونیان مصر دیده شده است ولی این مدل صندل در حقیقت مصری نیست. صندل گلادیاتور از مقدونیه و یونان آمده است.

طبق برخی از تحقیقات می‌توان گفت که بیشتر افرادی که صندل گلادیاتور را استفاده می‌کردند افرادی با خصوصیت کاریزماتیک، جذاب و البته دوست داشتنی بوده اند. این خصوصیات را در کلئوپاترا نیز می‌توان پیدا کرد. مردان قوی و قدرتمند هم از صندل گلادیاتور استفاده می‌کرده اند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

مدل این صندل جذابیت و کاریزمای ویژه‌ای دارد که یک سری افراد خاص از آن استفاده می‌کرده اند.
صندل گلادیاتور جذابیت و کاریزمای ویژه‌ای دارد که یک سری افراد خاص از آن استفاده می‌کرده اند.

پیشینه شخصیت‌های تاثیر گذار در صندل گلادیاتور

کلئوپاترا یک شخص زیبا و جذاب بوده است که در دوران طاغوت اسکندر زندگی می‌کرده است. او از نوادگان پادشاه بطلمیوس بوده است که بطلمیوس نیز ادعای شکست دادن ابر قهرمان تاریخی یا همان هرکول را داشته است.

بطلمیوس مرد افسانه‌ای است که در افسانه‌های یونان باستان نقش بزرگی را ایفا کرده است. هرکول یک جفت از صندل گلادیاتور به پا می‌کرده است. شاید به همین دلیل است که کلئوپاترا نیز از او الهام گرفته و این صندل جذاب را استفاده می‌کرده است. مدل این صندل جذابیت و کاریزمای ویژه‌ای دارد که یک سری افراد خاص از آن استفاده می‌کرده اند.

صندل گلادیاتور از گذشته تاکنون

در اواسط دهه ۵۰  استاوروس ملیسینوس نخستین مدل صندل یونان باستان یا همان صندل گلادیاتوری را طراحی کرد. نام این صندل را ” اسپارتان” گذاشتند. این صندل برای یک زن رقصنده انگلیسی طراحی شده بود. از آن به بعد تولید این صندل متوقف نشد.

جهت الهام گیری از این طراحی خاص و منحصر به فرد اسپارتان به موزه باستان شناسی آتن و موزه قدیمی آکروپولیس اهدا شد و این گونه طراحی‌های جدید از این صندل یونانی تا کنون ادامه پیدا کرد. استاوروس ملیسینوس طراحی این صندل را از نقاشی‌های موجود که از دوره روم باستان باقی مانده الهام گرفت همچنین تندیس‌های یونان باستان در ایده طراحی این مدل صندل تاثیر به جا گذاشت.

استاوروس ملیسینوس متوجه پتانسیل و خاص بودن این صندل باستانی شده بود. چندین جفت از این صندل تولید کرد و بسیاری از زنان جوان امریکایی مدل‌های تولید شده را خریداری کردند. علاوه بر زنان جوان بسیاری از افراد مشهور و تعدادی از قایقرانان و تجار صندل گلادیاتور را خریداری کردند. به این صورت بود که طراح و سازنده صندل گلادیاتور با فروش اشعار و صندل گلادیاتورش به شهرت بالایی دست پیدا کرد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] میول: مروری بر انواع Mule، کفش‌های پشت باز یا دمپایی‌های جلو بسته!

قیمت این صندل بسیار بالا بود. در این مدل تسمه‌های به کار گرفته شده در آن با جواهر آلات تزئین شده بودند و بسیار زیبا بود
در گذشته قیمت صندل گلادیاتور بسیار بالا بود. و اغلب با جواهرات و سنگ‌های قیمتی تزئین می‌شد.

مدل‌های مختلف صندل گلادیاتور

یکی از مدل‌های اولیه صندل گلادیاتوری مدل مویی بود. این مدل که با نام “کلئوپاترا” نیز معروف بود بسیار مورد استقبال دوستداران قرار گرفت. قیمت این صندل بسیار بالا بود. در این مدل تسمه‌های به کار گرفته شده در آن با جواهر آلات تزئین شده بودند و بسیار زیبا بود.

در اوایل دهه ۶۰ صندل کلئوپاترا در بین مردان نیز به محبوبیت دست یافت و این گونه بود که استاوروس ملیسینوس ناچار شد که صندل کلئو پاترا را به صندل گلادیاتور تغییر نام دهد. دلیلش هم این بود که این نام برای استفاده مردان بهتر بود و این که سربازان رومی باستان و گلادیاتور‌ها از این مدل صندل استفاده می‌کردند که  این نام تاریخچه و ابهت خاصی به این مدل می‌داد.

کیت ماس در استایل کژوآل خود از صندل گلادیاتوری استفاده کرد و باعث شد صندل‌های گلادیاتور محبوبیت دوباره بیابند.

صندل گلادیاتوری در مد و فش امروزی

در سالهای اخیر صندل گلادیاتوری خواهان بسیاری پیدا کرده است. به خصوص این که یک مرتبه کیت ماس از این مدل استفاده کرد و طرفدارانش را به سمت این مدل سوق داد. این صندل‌ها که استحکام بالایی دارند به عنوان یک صندل راحت و بسیار مقاوم و شیک برای پیاده روی‌های طولانی نیز مناسبند. ممکن است پوشدن آن به نظر سخت بیاید اما به دلیل بندهایی که دارد به خوبی بر پا چفت می‌شود و به راحتی از پا در نمی‌آیند.

صندل‌های گلادیاتور را میتوانید به همراه تیپ ساحلی تان بپوشید. با دامن‌ها گلگلی و نخی
صندل‌های گلادیاتور را میتوانید به همراه تیپ ساحلی تان بپوشید. با دامن‌ها گلگلی و نخی

برای تیپ‌های تابستانه و ساحلی تان می‌توانید از صندل‌های گلادیاتوری استفاده کنید. این صندل‌ها با دامن کوتاه و پیراهن‌های تا زیر زانو یک تیپ کژوآل و خاص را برایتان می‌سازد. هم چنین می‌توانید صندل‌های بندی ساده و مچی تان را با بندهای چرمی و یا تزئینی به راحتی به صندل‌های گلادیاتوری تبدیل کنید.

ربابه پوربافرانی

ربابه پوربافرانی هستم. علاقه مند به کتاب، فناوری، خلاقیت، هنر، ورزش و هرآنچه که دنیا را جای بهتری برای زندگی می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا