شبکه‌های اجتماعی

ایده‌های محتوایی در هایلایت استوری اینستاگرام

۲+

گاهی پیدا کردن ایده، تنها پازل گمشده ما برای حرکت کردن به شمار می‌رود. این موضوع در هر زمینه‌ای حتی در یافتن ایده محتوایی در هایلایت استوری اینستاگرام هم جاری است. حرف‌هایی که در این گفتار  راجع به هایلایت استوری اینستاگرام می‌زنیم فقط شامل یک موضوع خاص مثلا پیج‌های فروشگاهی یا فقط بیزینس‌های «B2B» نمی‌شود.

من می‌خواهم در مورد پیج‌هایی که دیده‌ام و تجربه‌هایی که داشته‌ام برایتان بگویم. این دقیقا همان کاری است که در سایت «دیجیتالینگ» هم انجامش می‌دهیم؛ یعنی به اشتراک گذاری تجربه‌های واقعی و انتشار نتیجه تمام چیزهایی که دیده‌ایم، شنیده‌ایم و پیوسته می‌آموزیم. اگر شما هم به دنبال ایده‌های واقعی و کاربردی می‌گردید، تا پایان این ماجرا در کنارمان باشید.

هایلایت استوری اینستاگرام چیست؟

«هایلایت استوری» امکانی است که اینستاگرام در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم استوری‌های خود را ذخیره کرده و آنها را در معرض دید مخاطبانمان قرار دهیم. این امکان از این نظر اهمیت دارد که در حالت معمولی، استوری‌ها بعد از گذشت ۲۴ ساعت به طور خودکار پاک می‌شوند. اما با امکان هایلایت استوری می‌توانیم استوری‌هایی که برایمان مهم‌تر هستند را ذخیره کنیم. با این کار، وقتی وارد پروفایل می‌شویم هایلایت‌هایی که ذخیره کرده‌ایم قبل از پست‌ها به نمایش درمی‌آیند.

آیا باید همه استوری‌هایمان را هایلایت کنیم؟

خیر. همان‌طور که موقع هایلایت کردن یک متن، فقط بخش‌های مهم آن را با ماژیک هایلایت می‌کنیم، موقع هایلایت کردن استوری‌هایمان هم فقط به سراغ بخش‌هایی می‌رویم که واقعا برای ما و مخاطبانمان مهم هستند. شاید این استوری‌ها موضوعی باشند که باید در آینده نزدیک باز هم در موردشان حرف بزنیم یا ماجرای مهمی را در بربگیرد و کاربرانمان نتوانند آن را در زمان منتشر کردن استوری ببینند.

چند ایده ساده برای هایلایت استوری اینستاگرام

یکی از راه‌های ساده‌تر کردن انتخاب، کم کردن تعداد گزینه‌های انتخابی‌تان است. پیشنهادهای این بخش می‌توانند در گرفتن بهترین تصمیم کمک‌حالتان باشند:

 • مهم‌ترین هایلایت استوری: معرفی کسب و کارتان

وقتی کاربران وارد پیج شما می‌شوند باید بتوانند در کمترین زمان ممکن با کسب و کارتان و هدفی که دنبال می‌کنید آشنا شوند. بنابراین، اولین هایلایت استوریتان باید چیزی در این مایه‌ها باشد: «اینجا چه خبر است؟»، «ما که هستیم و چه می‌کنیم؟» و … . پیشنهاد می‌کنم که در این هایلایت استوری از خودتان، برندتان و کارهایی که برای مخاطبانتان انجام می‌دهید حرف بزنید.

 مهم‌ترین فایده انجام این کار، دادن یک دلیل روشن به کاربرانتان است تا شما را دنبال کرده و از خدماتتان استفاده کنند. گاهی پیش می‌آید که با خواندن بیوی آن پیج نمی‌توانیم متوجه شویم که دقیقا در آن پیج چه خبر است یا اینکه در مورد چه چیزی صحبت می‌کند. اما این هایلایت‌ها کار را بسیار آسان‌تر می‌کنند؛ هم برای شما و هم برای کاربرانتان. حتی اگر بلاگر هستید می‌توانید یک معرفی از خودتان داشته باشید. یادمان باشد که در بازاریابی اینستاگرام، تلاش ما بر رابطه‌سازی با مخاطب هدف است و تا مخاطب ما، اطلاعات درستی از کسب و کار ما نداشته باشد این رابطه‌سازی بی فایده خواهد بود.

تصویر زیر مربوط به هایلایت استوری «پت پُرس کیه؟» از پیج اینستاگرام پت پُرس است.

 • هایلایت سرنوشت‌ساز: راهنمای خرید برای مشتریان

موضوع هایلایت بعدی، چیزی است که سرنوشت کسب و کار شما را تعیین می‌کند. این هایلایت به کاربران و مشتریانتان نشان می‌دهد که چطور می‌توانند محصولاتتان را بخرند یا از خدماتتان استفاده کنند.

مثلا اینکه برای سفارش دادن باید از همین پیج اینستاگرام دست به کار شوند، در دایرکت پیام دهند، به سراغ اپلیکیشنتان بروند یا اصلا وارد سایتتان شوند و از آنجا اقدام کنند؟

پیشنهاد می‌کنم اگر کاربران را برای خرید به سایتتان حواله می‌کنید در یک هایلایت استوری جداگانه به صورت گام به گام تمام مراحل خرید را برای کاربرانتان توضیح داده و در قالب یک خرید تستی به تمام پرسش‌های کاربرانتان در حال و آینده پاسخ دهید.

این موضوع به شما کمک می‌کند تا کاربرانی که برای اولین بار قصد خرید اینترنتی به سرشان می‌زند را به مشتری خود تبدیل کنید. گذشته از این، دیگر لازم نیست که به تک‌تک کاربرانتان در مورد روش‌های خرید سفارش توضیح دهید. چون می‌توانید خیلی راحت آنها را به هایلایتی که آماده کردید هدایت کنید.

تصویر زیر نمونه‌ای از راهنمای ثبت سفارش در پیج خوگر است.

 • هایلایتی پر از پاسخ: پرسش‌های متداول

می‌توانید یک هایلایت هم برای پاسخ دادن به پرسش‌های پر تکرار آماده کنید. وقتی چند ماه یا حتی چند سال از فعالیتتان می‌گذرد، با تعدادی پرسش تکراری روبه‌رو می‌شوید. می‌توانید در یک استوری به تمام آنها پاسخ دهید. این هایلایت برای پیج‌های فروشگاهی بسیار کاربرد دارد. مثلا یکی از هایلایت استوری‌های دیجی کالا در مورد همین پرسش‌های متداول است. در طول این هایلایت، دیجی کالا به چند سوال مهم به طور کامل پاسخ داده و حتی شفاف سازی کرده است.

 • یک هایلایت هیجان‌انگیز: نتیجه مسابقه‌ها

برگزار کردن مسابقه در اینستاگرام، موضوع داغی است. معمولا وقتی نام «مسابقه» به گوشمان می‌خورد به صورت خودکار، ذهنمان به سمت جایزه، تغییر مسیر می‌دهد. در هر مسابقه، دو روی بُرد و باخت دیده می‌شود. بنابراین، همیشه افرادی هستند که باید به آنها جایزه بدهید. یکی از راه‌های عالی برای این کار، استفاده از هایلایت استوری است.

به این ترتیب که تمام ماجرای مسابقه و اسامی برندگان را در قالب یک استوری به مخاطبانتان توضیح دهید. این موضوع از چند جهت، کار مفیدی است. اول اینکه وقتی اسم برندگان را در استوری می‌گذارید و آن را هایلایت می‌کنید، بسیاری از شرکت‌کنندگان در مسابقه می‌توانند بدون دغدغه، نتیجه آن را پیگیری کنند.

دوم اینکه وقتی چنین هایلایتی در پیجتان باشد کاربران جدید به سمت آن جذب می‌شوند. مثلا برایشان جالب می‌شود که بدانند این پیج چگونه مسابقه برگزار می‌کند، به برندگانش چه جایزه‌ای می‌دهد و … .

حتی می‌توانید در انتهای آن هایلایت استوری اشاره کنید که هر چند وقت یک‌بار چنین مسابقه‌هایی دارید. معمولا بهترین جایزه‌ای که پیج‌ها به کاربرانشان می‌دهند آیفون است. اگر کاربرانتان ببینند که شما به برندگان دوره قبل، آیفون یا چیزی ارزشمند جایزه داده‌اید، موضوع برایشان جذاب‌تر می‌شود و احتمال اینکه در مسابقه بعدی شرکت کنند افزایش می‌یابد. این را هم در نظر داشته باشید که بسیاری از کاربران نسبت به این مسابقه‌ها حس خوبی ندارند و فکر می‌کنند که کَلَکی در کار است. باز هم این هایلایت استوری به شما کمک می‌کند تا ماجرا را برای کاربران شفاف‌سازی کنید.

تصویر زیر نمونه‌ای از هایلایت استوری پیج اینستاگرام اسنپ است.

 • هایلایتی از جنس دوستی: نظرات مشتریان

این هایلایت بسیار مهمی است که به تفکیک هر کسب و کار، شکل متفاوتی به خود می‌گیرد. چون موضوع و محتوای کسب و کارها یکی نیستند. بنابراین، نظری که مشتری در مورد محصولات یا خدمات آن بیزینس ارائه می‌دهد نیز ویژه همان زمینه است.

در این حالت، ما منتشر کننده محتواهای تولید شده توسط کاربرانمان هستیم. بنابراین، باید سعی کنیم که این محتوا را به شکلی خلاقانه ارائه دهیم و آن را برای همیشه در پیج خود نگه داریم.

حتی می‌توانیم در گذر زمان به تعداد این استوری‌ها اضافه کنیم. پیشنهاد من این است که در این هایلایت‌ از چند فرمت محتوایی بهره بگیرید. مثلا اگر مشتری برایتان صدا فرستاده است می‌توانید همان صدای ضبط شده را در هایلایتتان بیاورید و یک تصویر هم برایش انتخاب کنید یا اگر برایتان یک متن نوشته است می‌توانید از آن اسکرین شات بگیرید، به هایلایتتان ویدیوهای ارسال شده از سوی کاربران را اضافه کرده و حتی محتوای متنی و صوتی کاربرانتان را با هم ترکیب کنید. این کار باعث می‌شود که کاربرانتان به شما و کسب و کارتان بیشتر اعتماد کنند.

تصویر زیر نمونه‌ای از هایلایت استوری از پیج اینستاگرام پت پُرس(سرویس خدمات آنلاین حیوانات خانگی) است که صدای مشتری‌های خود را در بخش هایلایت استوری منتشر کرده است.

 • یک هایلایت شفاف: پشت صحنه کار شما

دیدن چیزهایی که در حالت عادی، شانسی برای دیدنشان پیدا نمی‌کنیم موضوعی همیشه جذاب است.

کاربرانتان دوست دارند که بدانند در پشت صحنه کسب و کار شما چه می‌گذرد؟ مثلا اگر بیزینس شما یک رستوران است، کاربران دوست دارند بدانند که در آشپزخانه چه اتفاق‌هایی می‌افتد؟ غذاها چگونه و به دست چه آدم‌هایی پخته می‌شوند؟ چه کسانی در تیم شما فعالیت می‌کنند و چه حسی از انجام این کار دارند؟

با توجه به آنکه بیشتر کاربران اینستاگرام به دنبال محتواهای جذاب و سرگرم کننده می‌گردند، راه‌اندازی این هایلایت می‌تواند میزان صمیمیت کاربران با شما را افزایش دهد.

اما مراقب باشید. نباید به هنگام گرفتن عکس، فیلم و حتی نوشتن متن، حالتی سرد و یخ‌زده را به خود بگیرید. در عوض باید تنور خلاقیت خود را شعله‌ور کرده و ماجرایی جالب را رقم بزنید. ناگفته نماند که به هنگام گرفتن فیلم یا عکس، حتما برای کاربرانتان مشخص کنید که در کدام بخش هستید و با چه فردی گفتگو می‌کنید. اگر این کار را برای پیج خود انجام دادید حتما روشی که برای جذاب‌تر کردن پشت‌ صحنه کارتان به کار گرفتید را در بخش کامنت‌ها بنویسید تا بقیه خواننده‌ها هم بتوانند از آن ایده بگیرند.

 • هایلایتی پر از ستاره: برترین‌ها

در هر پیجی برخی از محتواها حکم سوگولی را بازی می‌کنند. این پست‌ها محبوب‌تر از بقیه هستند و با خوش اقبالی توانسته‌اند نظر کاربران را به سمت خود جلب کنند. شما می‌توانید محفلی از این پست‌های عالی را در قالب یک هایلایت استوری، دور هم جمع کنید. این موضوع به کاربران جدیدتان کمک می‌کند تا بدون سرگردانی در میان انبوهی از پست‌ها به تماشای بهترین‌ها بنشینند. اینکه چه پست‌هایی باید برای این استوری انتخاب شوند بستگی مستقیمی به کسب و کار شما پیدا می‌کند؛ مثلا اگر پیج شما فروشگاهی است می‌توانید بهترین یا پرفروش‌ترین محصولتان را در این هایلایت بگذارید یا برترین سرویستان از نظر مشتریان را در این بخش بگنجانید.

 • هایلایتی پرملات و جذاب: چیزهای رایگان

گاهی شما محصول، محتوا، کتاب، ویدیو، وبینار یا چیزهایی از این دست دارید که آنها را به صورت رایگان در اختیار مخاطبانتان قرار داده‌اید. این چیزها ارزشی واقعی دارند و مخاطبانتان حاضر هستند که برای داشتن آنها زحمت ثبت‌نام در سایت را به جان بخرند. شما می‌توانید در این هایلایت استوری کاربرانتان را از وجود چنین چیزهای رایگانی با خبر کنید.

 • یک هایلایت پر دغدغه: گزارش‌ها

شاید این موضوع بیشتر برای کسب و کارهای «B2B» معنا داشته باشد؛ ولی من کسب و کارهای «B2C» را می‌شناسم که گزارش‌های خوبی را از کسب و کارشان منتشر می‌کنند. اگر این کار را به صورت جذاب انجام دهید، کاربران هم می‌توانند از آن لذت ببرند. حتی می‌توانید با آماده شدن گزارش‌های جدید، گزارش‌های قبلی را پاک کرده و هایلایت‌ جدیدی را اضافه کنید.

 

 • هایلایت تیمی: همه افراد شما

با وجود آنکه این هایلایت شباهت‌های زیادی با هایلایت «پشت صحنه» دارد اما در بخشی جداگانه به آن می‌پردازیم. چون در این هایلایت به طور ویژه در مورد افراد تیمتان صحبت می‌کنید، از ویژگی‌های اخلاقی‌شان، توانایی‌هایشان و حتی چیزهای مورد علاقه‌شان فیلم و عکس تهیه می‌کنید. این هایلایت هم برای کاربران بسیار جذاب است. این ماجرا به کاربرانتان کمک می‌کند تا درک بهتری از اعضای تیمتان به دست بیاورند و به شما نزدیک‌تر شوند.

تصویر زیر مربوط به هایلایت استوری‌های تیم کافه بازار است.

 • آخرین و پر سر و صداترین هایلایت: تخفیف‌ها، کمپین‌ها و جشنواره‌ها

یکی دیگر از ایده‌های محتوایی برای هایلایت استوری اینستاگرام، کمپین‌ها و تخفیف‌هایی است که برگزار می‌کنید. این ماجرا به رشد فالوورهایتان و افزایش نرخ مشارکت پیجتان کمک می‌کند. با وجود اینکه چنین ماجراهایی در یک بازه زمانی محدود اجرا می‌شوند، اما باز هم خوب است که آنها را هایلایت کرده و اجازه دهید تا یک مدت محدودی همچنان در دسترس کاربرانتان باقی بمانند. می‌توانید در این هایلایت، تمام توضیح‌های لازم برای کمپین‌ها، تخفیف‌ها یا جشنواره‌ها را به کاربرانتان بدهید.

فوت کوزه‌گری در هایلایت استوری اینستاگرام

 1. برای هایلایت‌های خود یک کاور مشخص، هماهنگ و یکپارچه تعریف کنید.
 2. پیجتان را پر از هایلایت نکنید. شما باید استوری‌هایی را هایلایت کنید که از نظر کاربرانتان هم مفید و جذاب هستند. پیدا کردن ایده مناسب برای انتخاب و ساخت هایلایت استوری مهم‌ترین بخش از موفقیت‌تان را در این زمینه تشکیل می‌دهد. اگر کُمیت ایده‌هایتان لَنگ می‌زند می‌توانید نگاهی به مقاله «ایده‌های محتوایی در اینستاگرام» بیندازید.
 3. هایلایت‌ها را بر اساس هدفی مشخص و به ترتیب در پیجتان بگذارید؛ مثلا راهنمای خرید محصولات یا استفاده از خدماتتان باید جزو هایلایت‌های اول باشند.
 4. به آپدیت نگه داشتن هایلایت‌هایتان توجه کنید. گاهی وقت‌ها هایلایتی که قبلا گذاشته‌اید دیگر چندان جذابیتی ندارد. می‌توانید آن را حذف کرده و هایلایتی جدید را جایگزینش کنید.

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در ایده‌های محتوایی در هایلایت استوری اینستاگرام گفتیم:

 • با استفاده از امکان هایلایت استوری اینستاگرام می‌توانید استوری‌های ارزشمند خود را در پروفایلتان ذخیره کنید تا کاربران دیگر هم بتوانند از آنها استفاده کنند.
 • انتخاب ایده برای هایلایت استوری به طور مستقیم به کسب و کار شما بستگی دارد.
 • مواردی مانند: «معرفی کسب و کارتان»، «راهنمای خرید»، «پرسش‌های متداول»، «نتیجه مسابقه‌ها»، «نظرات مشتریان»، «پشت صحنه کارتان»، «برترین پست‌ها»، «خبر چیزهای رایگان»، «گزارش‌ها»، «معرفی افراد تیمتان» و «کمپین‌ها و جشنواره‌ها» در شمار ایده‌های جالب برای هایلایت استوری اینستاگرام قرار می‌گیرند.

 

چه ایده‌ای در ذهن شما می‌گذرد؟

شما از چه ایده خلاقانه‌ای برای هایلایت استوری اینستاگرام استفاده می‌کنید؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا