تلویزیون و شبکه خانگی

نقد سریال هیولا ساخته‌ی مهران مدیری؛ یک هیولا در راه است!

دوشنبه‌های هر هفته سریال هیولا به کارگردانی مهران مدیری با محتوای انتقادی، اختلاف طبقاتی، فساد مالی جاری در جامعه‌ی کنونی، وضعیت مافیای کنکور و مسئله‌ی صندوق‌ها و مؤسسات مالی از جمله اختلاس در صندوق فرهنگیان با نام کنایی صندوق خاک پای فرهنگیان تا هفته‌ی گذشته وارد بازار می‌شد. مسائلی که با مطرح شدن‌اش در این سریال داغ دل خیلی‌ها تازه می‌شود و نمک بر زخم آن‌ها است. در ادامه ی این متن با نقد سریال هیولا همراه نت نوشت باشید.

نقد سریال هیولا

یک هیولا در راه است!

پیش از آغاز نقد سریال هیولا به معرفی عوامل این اثر می پردازیم؛ تهیه کنندگی این سریال بر عهده‌ی سید مصطفی احمدی (تهیه کننده‌ی مجموعه‌ی دورهمی) و مهران مدیری بوده است. سریالی ۱۹ قسمتی با نویسندگی امیر برادران و با بازی بازیگرانی چون فرهاد اصلانی، مهران مدیری، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، محمد بحرانی، سیما تیرانداز، شیلا خداداد، میرطاهر مظلومی، نیما شعبان نژاد، عزت الله مهرآوران، فرزین محدث، افشین زی‌نوری، محسن قاضی مرادی و … که در شبکه‌ی تلویزیون خانگی توزیع می‌شد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سریال هیولا: قلعه حیوانات به سبک مهران مدیری

در نقد سریال هیولا باید گفت که در این اثر در هر قسمت سکانس‌هایی وجود دارد که ربطی به بدنه‌ی اصلی آن قسمت ندارند و تکرار مکررات هستند. به شکلی که مخاطب اگر چندین قسمت را هم از دست دهد همچنان با دیدن قسمت جدید در سیر داستان قرار می‌گیرد.
در نقد سریال هیولا باید گفت که در این اثر در هر قسمت سکانس‌هایی وجود دارد که ربطی به بدنه‌ی اصلی آن قسمت ندارند و تکرار مکررات هستند. به شکلی که مخاطب اگر چندین قسمت را هم از دست دهد همچنان با دیدن قسمت جدید در سیر داستان قرار می‌گیرد.

گفتنی است پیمان قاسم خانی به عنوان طراح و سرپرست نویسندگان در سریال هیولا با مدیری همکاری کرده، همکاری که پس از سال‌ها دوباره محقق شده است. تا اینجای سریال ماحصل این همکاری سرشار از نبوغی که انتظارش را حدود ۱۰ سال داشتیم، نیست. این در حالی است که مهم ترین و پر بیننده ترین آثار کمدی تاریخ تلویزیون ایران مثل سریال‌های پاورچین، شب‌های برره و مرد هزار چهره و … را این دو در کنار یکدیگر خلق کرده‌اند.

هر کدام از این آثار در زمان خود جزو آثار محبوب و پر مخاطب رسانه‌ی ملّی تلویزیون به حساب می‌آمدند. پیش از این مهراب قاسمخانی به همکاری دوباره‌ی خودش با مدیری در سریال هیولا این چنین واکنش نشان داد:

«ترکیب پیمان و مهران نیاز به آرزوی موفقیت نداره!»

در نقد سریال هیولا باید بگوییم که در قسمت اول این سریال، اجداد هوشنگ شرافت شخصیت اصلی داستان با بازی فرهاد اصلانی معرفی می‌شوند. جد بزرگ او، مهدی قلی‌خان که یک نظامی است، رشوه‌ی هنگفتی را قبول نمی‌کند و به‌ همین خاطر احمدشاه لقب شرافت را به او اعطا می‌کند.

بعد از آن خلاصه‌ای درباره‌ی پدر هوشنگ گفته می‌شود و بعد به خود هوشنگ و خانواده‌اش در زمان حال می‌رسیم. او که دبیر شیمی است و وضع مالی متوسط رو به پایینی دارد با سیلی صورت خود و خانواده‌اش را سرخ می‌کند. به مرور آشنایی هوشنگ شرافت با پدر شگاردش پسری به نام هوشمند با بازی مهران مدیری زمینه‌ی اتفاقات جالبی را فراهم می‌کند و … .

داستان در چند دوره‌ی زمانی از دوره‌ی قاجار تا به امروز روایت می‌شود. به مرور هوشنگ شرافت (با بازی فرهاد اصلانی) به شخصیتی هیولا گونه بدل می‌شود، کسی که روی همه‌ی چیز کلاهی از جنس شرافت می‌گذارد و بدین شکل خود را قانع می‌کند. او نمی‌تواند رنگ غالب جامعه را تغییر دهد و لاجرم همرنگ جماعت می‌شود، به کلاهبرداری و اختلاس روی می‌آورد.

نقد سریال خانگی هیولا را این چنین ادامه می‌دهم که در این سریال در هر قسمت سکانس‌هایی وجود دارد که ربطی به بدنه‌ی اصلی آن قسمت ندارند و تکرار مکررات هستند. به شکلی که مخاطب اگر چندین قسمت را هم از دست دهد همچنان با دیدن قسمت جدید در سیر داستان قرار می‌گیرد.

شبنم مقدمی با حضور شگفت انگیزش ثابت کرده که در تمام ژانرها بازیگری تواناست. همچنین شیمی بازی او، اصلانی و خیراندیش به خوبی در آمده است به شکلی که سکانس این دو بامزه ترین قسمت‌های سریال است.
شبنم مقدمی با حضور شگفت انگیزش ثابت کرده که در تمام ژانرها بازیگری تواناست. همچنین شیمی بازی او، اصلانی و خیراندیش به خوبی در آمده است به شکلی که سکانس این دو بامزه ترین قسمت‌های سریال است.

بسیاری از شوخی‌های هیولا زننده و خالی از ادب هستند. می‌توان گفت اگر قرار بود این سریال در رسانه‌ی ملّی پخش شود به هیچ عنوان مجوز پخش نمی‌گرفت. گفتنی است که تاکنون رقم مشخصی از میزان هزینه‌های تولید این سریال اعلام نشده است. سرمایه‌گذار هیولا اول‌ مارکت است که اسپانسر برنامه‌ی دورهمی هم بوده است.

در عملکرد بازیگران این سریال باید اذعان کرد که فرهاد اصلانی، مهران مدیری، شبنم مقدمی و گوهر خیراندیش و حتی سیما تیرانداز به خوبی از عهده‌ی نقششان بر آمده اند اما در نقطه‌ی مقابل انتخاب شیلا خداداد انتخاب مناسبی نبوده، او نتوانسته موفق ظاهر شود و حق مطلب همسر کامران کامروا را ادا کند.

شبنم مقدمی با حضور شگفت انگیزش ثابت کرده که در تمام ژانرها بازیگری تواناست. همچنین شیمی بازی او، اصلانی و خیراندیش به خوبی در آمده است به شکلی که سکانس این دو بامزه ترین قسمت‌های سریال است. مدیری در این سریال بازیگران اصلی‌اش را تغییر داده و دیگر به سراغ بابک انصاری پای ثابت کارهایش نرفته است.

در نقد سریال خانگی هیولا به کارگردانی مهران مدیری باید بگوییم که در روزگاری که زبان سرخ سر سبز را می‌دهد به باد، چطور مهران مدیری توانسته واقعیت تلخ این روزهای جامعه را این چنین رک و پوست کنده به طرف صورت مخاطب‌اش نشانه بگیرد. آن هم موقعی که به دلایل کنایه‌های سیاسی که او در برنامه‌ی دورهمی به مسئولان نظام داشته، پخش جدید مجموعه‌ی تلویزیونی دورهمی فعلاَ منتفی شده و شبکه‌ی نسیم فقط به خلاصه‌ای از قسمت‌های گذشته بسنده کرده است؟

نباید در نقد سریال هیولا این نکته را از قلم انداخت که چطور مهران مدیری توانسته واقعیت تلخ این روزهای جامعه را این چنین رک و پوست کنده به طرف صورت مخاطب‌اش نشانه بگیرد.
نباید در نقد سریال هیولا این نکته را از قلم انداخت که چطور مهران مدیری توانسته واقعیت تلخ این روزهای جامعه را این چنین رک و پوست کنده به طرف صورت مخاطب‌اش نشانه بگیرد.

مهران مدیری نشان داد که می‌تواند مجری خوبی نیز باشد و با ساخت این برنامه‌ی تلویزیونی توانست یکی از پر مخاطب‌های صدا و سیما باشد آن هم در شرایطی که برنامه‌های صدا و سیما چندان با اقبال عمومی مواجه نیست.

بد نیست به حاشیه‌ی اخیر این برنامه اشاره‌ی کوتاهی داشته باشیم: ظاهراَ در روزهای گذشته یکی از قسمت‌های برنامه‌ی دورهمی یعنی گفت‌وگوی مهران مدیری با بهروز افخمی که در زمان خودش پخش نشده بود در پخش تکرارهای این مجموعه روی آنتن رفته و سر صداهایی به راه انداخته است.

مهران مدیری که سابقه‌ی ساخت فیلم سینمایی ساعت پنج عصر و سریال‌های ویلای من، قهوه تلخ، نقطه‌چین، عطسه، شوخی کردم و … را دارد، قرار است به زودی برنامه‌ای گفتگو محور را روانه‌ی شبکه‌ی خانگی بکند. اخیرا نیز تصاویری از ضبط این برنامه منتشر شده‌ که خبر از حضور پیمان قاسمخانی و سامان احتشامی به‌ عنوان اولین مهمان‌ها دارند.

این تیزر بخش‌هایی از دکور برنامه‌ی شب نشینی را به نمایش می‌گذارد؛ بخش‌هایی که در آن تصاویری از افرادی مانند بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، احمد شاملو، نیما یوشیج، محمدرضا شجریان و محمود دولت آبادی به چشم می‌خورد.

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا