علمی

دریاچه بایکال، زیبایی بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان در زمستان ها باورکردنی نیست!

یخ زدن دریاچه بایکال در زمستان

دریاچه بایکال، زیبایی بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان در زمستان ها باورکردنی نیست! سطح یخ زده ایی به اندازه ایالت مریلند را تصور کنید. وقتی زمستان به نیمکره شمالی می آید، دریاچه بایکال دقیقا همان سطح می شود.

۰

سطح یخ زده ایی به اندازه ایالت مریلند را تصور کنید. وقتی زمستان به نیمکره شمالی می آید، دریاچه بایکال در زمستان ها به این اندازه وسعت دارد. این دریاچه عظیم آب شیرین به اندازه کافی در تابستان زمانی که هوا گرم است زیباست، با ما باشید تا بگوییم چرا زیبایی واقعی آن در زمستان پدیدار می شود.

دریاچه منحصر به فرد بایکال

دریاچه بایکال در شرق سیبری واقع شده و چندین رکورد به نام آن ثبت شده؛ با قدمت ۲۰ تا ۲۵ میلیون سال، قدیمی ترین دریاچه آب شیرین موجود بر روی کره زمین است. این دریاچه همچنین عمیق ترین پهنه آبی می باشد که در عمیق ترین نقطه، عمق آن به ۵۳۱۵ فوت (۱۶۲۰ متر) می رسد. و این را هم فراموش نکنیم که دریاچه بایکال بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان است که دارای ۵۵۰۰ مایل مکعب (۲۳۰۰۰ کیلومتر مکعب) آب شیرین می باشد. که این یک پنجم از آب شیرین موجود در سطح زمین را تشکیل می دهد. در یک کلام به شما می گویم: دریاچه بایکال واقعا بزرگ است.

دریاچه یخ زده بایکال در فصل زمستان

دریاچه یخ زده بایکال در فصل زمستان

مطمئنا، به دلیل اینکه این دریاچه در سیبری واقع شده، در شرایط آب و هوایی بسیار سردی قرار می گیرد. به طور متوسط در زمستان دمای هوا در این مکان به حدود ۲۱ درجه زیر صفر می رسد که در مقایسه با مناطق اطراف دمای متعدلی به حساب می آید. در نتیجه تمام سطح دریاچه ( تمام ۱۲۲۰۰ مایل مربع یا ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع ) در ماه ژانویه منجمد می شود و تا ژوئن به این حالت باقی می ماند.

گاهی اوقات، این امر منجر به پدیده های طبیعی عجیب و غریب می شود، مانند این امواج یخ زده که با صدای شبیه به شکستن شیشه در ساحل به طرز شگفت انگیزی به گوش می رسند!

لایه ضخیمی از یخ مناظر خارق العاده ای را در بایکال خلق می کند!

یکی دیگر از خصوصیات بارز این دریاچه در زمستان، شفافیت منحصر به فرد آن، زمانی که یخ می زند است. به گفته یک عکاس روسی به نام Kristina Makeeva با وجود اینکه ضخامت یخ در نقاطی به ۵ فوت (۱٫۵ متر) می رسد، شما می توانید به صورت مستقیم  ماهی ها، گیاهان و سنگ ها را در زیر سطح آن تا عمق ۱۳۰ فوتی (۴۰ متری) ببینید.

دریاچه یخ زده بایکال در فصل زمستان

دریاچه یخ زده بایکال در فصل زمستان

یخ ضخیم که می گوییم به معنی یخی محکم است که می توان روی آن ایستاد، راه رفت و یا حتی رانندگی کرد. ضخیم ترین نقطه آن، تحمل یک وسیله نقلیه ۳۰۰۰۰ پوندی (۱۳۶۰۰ کیلوگرمی) را دارد – اما این عکاس (Makeeva) چند ماشین را در اینجا دیده که خیلی خوش شانس نبوده اند. در سال ۲۰۱۵ تیمی از ماجراجویان در این دریاچه دچار سانحه می شوند. با وجود اینکه آب و هوا گرم بوده و بسیاری از سطح یخ ذوب شده بوده، آنها زنده ماندند تا داستان خود را بگویند.

“مت پریور خلبان سابق نیروی هوایی سلطنتی بریتنانیا در مصاحبه ایی با وب گاه خبری مشیبل (Mashable) اسکاتلند می گوید:” حرکت یخ به خودی خود یک چالش بود، زیرا مانند صفحات تکتونیکی دائما در حال حرکت و تغییر بود. مثل اینکه در سطح یک سیاره دیگر باشی.”

دریاچه یخ زده بایکال در فصل زمستان

دریاچه یخ زده بایکال در فصل زمستان

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا