علمی

پنجره های بیضی شکل هواپیما شاهکار مهندسی برای حفظ جان شما!!

پنحره های بیضی هواپیما

آیا فکر میکنید پنجره های بیضی هواپیما طراحی زشتی دارند؟ اگر این گونه فکر میکنید باید بگوییم که به هیچ وجه چنین نیست. بلکه این پنجره ها یک نوآوری مهندسی برای حفظ جان و امنیت شماست.

۱+

آیا فکر میکنید پنجره های بیضی هواپیما طراحی زشتی دارند؟ اگر این گونه فکر میکنید باید بگوییم که به هیچ وجه چنین نیست. بلکه این پنجره ها یک نوآوری مهندسی برای حفظ جان و امنیت شماست. اگر پنجره های هواپیما همچون پنجره های خانه شما به شکل مربع بودند، تمام هواپیماها در مسیر پرواز از هم میپاشید.

پنجره های مربعی؟ هرگز! دلیل استفاده از پنجره های بیضی در هواپیما

در اواسط قرن بیستم، خطوط هواپیمایی تجاری شروع به پرواز درآوردن هواپیماهای خود در ارتفاعات بالاتر کردند. این اقدام جهت صرفه جویی در هزینه بود. پرواز در ارتفاعات بالاتر برابر بود با چگالی کمتر هوا. چگالی کمتر هوا نیز به معنای وارد شدن فشاری کمتر به هواپیما بود. قرار دادن این موارد در کنار یکدیگر، نتیجتاً سبب میشد که سوخت کمتری مصرف گردد. علاوه بر این موارد، پرواز در لایه های بالاتر اتمسفر، به معنای سواری نرمتر و راحت تر نیز میباشد.

برای ساخت هواپیماهایی که بتوانند در ارتفاعات بالاتر پرواز کنند، لازم بود که خطوط هوایی تغییراتی را در طراحی هواپیما ایجاد کنند. اول اینکه فشار داخل کابین باید به گونه ای تنظیم میشد که مسافران بتوانند به خوبی نفس بکشند. تغییر دوم این بود که هواپیماها باید استوانه ای شکل ساخته میشدند تا بتوانند در برابر فشار داخلیِ جدیدِ افزایش یافته مقاومت کنند.

در دهه ۱۹۵۰ وقتی اولین هواپیماهای جدید ساخته شدند، سه تا از آنها به دلیل از هم پاشیدن بدنه سقوط کردند. چرا که مهندسان یک نقض مهم طراحی را نادیده گرفته بودند، آن هم استفاده از پنجره هایی مربعی شکل بود!

از آنجا که اختلاف ناچیزی بین فشار اتمسفر و کابین وجود دارد، پنجره های مربعی برای هواپیماهایی که در ارتفاعات بالا پرواز میکنند، مشکل ساز هستند. این فشار سبب میشود کابین کمی منبسط شود و سبب ایجاد فشار بر روی ماده (که اینجا پنجره است) گردد. اگر پنجره ها مربعی شکل بودند، این فشار به میزانی بیشتر بر روی آنها اعمال و در نتیجه سبب شکسته شدن آنها میشد. استفاده از پنجره های بیضی شکل سبب میگردد فشار در اطراف همه چیز به صورت مساوی تری جریان یابد و در نتیجه از شکستگی آنها در اثر فشار جلوگیری شود.

موضوعی دیگر

از آنجا که موضوع مورد بحث ما پنجره هواپیماست، ممکن است یکی دیگر از خصوصیات آن ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد. آن هم اینکه اغلب اوقات، این پنجره ها با صندلی ها در یک ردیف قرار نمیگیرند. در این مورد نباید از تولیدکنندگان هواپیما شکایت کنیم، چراکه آنها طبق سفارش خطوط هواپیمایی، محصول مدنظر آنها را تولید میکنند.

تولیدکنندگان توصیه های خود در رابطه با موقعیت ردیف صندلی، مقدار فضای کافی جهت دراز کردن پا و جایگاه پنجره هواپیما را آن گونه که در ذهن دارند به خطوط هوایی ارائه میدهند. این توصیه ها به ندرت توسط خطوط هواپیمایی در نظر گرفته میشوند. بسته به نوع شرکت هواپیمایی چینش درون هواپیما تغییر کرده و در نتیجه با افزایش ردیف صندلی ها تراز آنها با پنجره به هم میخورد.

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا