دانستنی‌های سلامتی

شستن سیب با آب برای رفع آلودگی کافی نیست!

شستن سیب زیر شیر آب می تواند خاک را از بین ببرد. با این ­حال، تحقیقات جدید نشان می ­دهد که اضافه کردن جوش شیرین به آب بهترین راه برای از بین بردن باقی­مانده­ آفت کش ها است. محققان دانشگاه ماساچوست سه روش مختلف برای شستن سیب­ را مقایسه کرده ­اند. این روش ها شامل شستن یا آب شیر، یا آب شیر به اضافه­ جوش شیرین و یا یک سفید کننده­ تجاری که اغلب در تولیدات استفاده می ­شود. محققان اضافه کردن جوش شیرین به آب را برای شستن سیب و دیگر محصولات پیشنهاد کرده ­اند. در این­جا به بیان برخی نکات دیگر از متخصصان برای تمیز کردن میوه­ ها و سبزیجات می پردازیم. با نت نوشت همراه باشید.

«لیلی هه» یکی از نویسندگان، محقق و استادیار گروه علوم غذایی در دانشگاه ماساچوست اعلام کرد: آب شیر باقی مانده ­آفت کش­ ها را از بین می برد اما با اضافه کردن مقداری جوش شیرین، این خاصیت قوی تر می­ شود.

آفت­ کش­ها می ­توانند با جلوگیری از آسیب ها، باکتری ­ها و آلودگی قالب ­ها به افزایش بازده محصول کمک کنند. اما نگرانی ­هایی در مورد اثرات بالقوه آفت­ کش­ ها بر روی سلامت انسان­ هایی که این محصولات را منصرف می کنند، مطرح شده است. از مطالعات قبلی در یافته شد که آفت ­کش ­ها می توانند به بافت های گیاهان نفوذ کرده و شستن آن را دشوار کنند.

دانشمندان جوش شیرین یک درصد و آب را موثرترین راه برای کاهش آلودگی با آفت ­کش ها می دانند.

چگونه این مطالعه انجام شد؟

در این مطالعه، لیلی هه و همکارانش به دنبال بهترین روش برای حذف آفت­ کش ­ها بودند. آن­ها دو سم رایج را به سیب ­های ارگانیک اضافه کردند. سپس سیب­ ها را هم­زمان با استفاده از هر روش، به مدت ۲ دقیقه شستند. جوش شیرین موفق­ ترین راه حل برای کاهش ضایعات آفت­ کش­ ها بود.
در راه حل افزودن جوش شیرین، حدود ۱۲ تا ۱۵ ذقیقه طول می­ کشد تا ۸۰ درصد از یک نوع آفت­ کش و ۹۶ درصد از انواع دیگر آن از ­بین برود. طرح اطلاعات آفت­ کش­ های وزارت کشاورزی ایالات متحده، اطلاعات مربوط به آفت ­کش ­ها در مورد مواد غذایی را جمع­ آوری می ­کند.
آخرین اطلاعات موجود از گزارش سالانه ۲۰۱۵ نشان می­ دهد با استفاده از این روش، ضایعات آفت ­کش ­ها بر روی غذا تقریبا همیشه در سطح پایین ­تری از حد تحمل تعیین شده توسط آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) باقی مانده است.

 

آفت ­کش­ ها و تولیدات

دکتر «لوری رایت»، استاد­یار بهداشت عمومی دانشگاه فلوریدای جنوبی می­ گوید: مصرف کنندگان نباید نگران آفت ­کش­ ها در تولید محصولات خود باشند. آفت­ کش­ های موجود در میوه ­ها و سبزیجات به دلیل کم بودن میزانشان، به هیچ وجه برای سلامتی خطرناک نیستند.
رایت گفت: آفت ­کش ­ها محصولات کشاورزی را از آفات مخرب حفظ می ­کنند و باعث می ­شوند گیاهان بیشتری زنده مانده و محصولات برداشت شده بیشتری داشته باشند. برداشت بیشتر به این معنی است که دسترسی بیشتری به میوه ­ها و سبزیجات داشته باشیم و قیمت ها پایین ­تر باشند. جوانب مثبت این امر به دلیل خطرات بهداشتی حداقلی مرتبط با استفاده از آفت ­کش­ ها و نظارت دقیق بر آن، بیشتر است.
او اضافه کرد: بزرگترین خطر برای مصرف­ کنندگان میوه و سبزیجات نشسته، آفت ­کش ­ها نیست؛ بلکه بیماری­ های ناشی از مواد غذایی است. رایت گفت: مصرف­ کنندگان باید میوه ­ها و سبزیجات خود را با محلول سرکه جهت کاهش باکتری ­هایی مانند E.coli و جلوگیری از بیماری­ های مرتبط، بشویند.

 

نگرانی ­های دیگر

«کریستین کریک پاتریک»، مدیر بهداشت کلینیک «کلیو­لند» می ­گوید: برخی از بیماران او هنوز در مورد خطرات آفت کش ها نگران هستند.
او همچنین گفت: بسیاری از بیمارانم می ­پرسند که بهترین راه برای از بین بردن آفت ­کش­ ها چیست. اغلب آن­ ها اسپری ­های گران ­قیمتی را خریداری می­ کنند که لزوما همیشه مؤثر واقع نمی ­شود. این روش طبق مطالعات او، هم موثر و هم مقرون به صرفه به نظر می­ رسد.
کریک پاتریک به بیماران خود توصیه می­ کند که لیست­ های تهیه شده توسط ارگان های محیط زیستی که میوه­ ها و سبزیجات را بر اساس دارا بودن آفت ­کش­ ها طبقه ­بندی کرده اند، دنبال ­کنند.
در فهرست Dirty Dozen سال ۲۰۱۷، توت فرنگی، اسفناج، نکتار، سیب وه لو از موارد بالای لیست بودند.
ذرت شیرین، آووکادو، آناناس، کلم و پیاز، ۵ مورد از لیست ۱۵تایی مواد پاک و سالم بودند. به این معنی که این ها دارای حداقل مقدار آفت ­کش­ هستند. همان­طور که برای شستن بعضی میوه ­ها وسبزیجات نیاز به توجه بیشتری وجود دارد، رایت توصیه می ­کند که هنگام شستن محصولاتی با پوست ضخیم، از برس مخصوص شستشو استفاده کنند و برگ ­های بیرونی سبزیجات با برگ سبز مانند کاهو و کلم را قبل از شستشو، دور بیاندازند.
او همچنین به مصرف کنندگان توصیه می کند که نباید بلافاصله پس از آوردن محصولات به خانه، اقدام به شستن آن­ ها کنند. بهترین زمان برای شستن محصول، دقیقا قبل از خوردن یا پختن آن است، نه زمانی که آن را از فروشگاه به خانه آورده ­اید. شما باید از نگهداری محصول پس از شستن پرهیز کنید. زیرا با این محیط مرطوب و مناسب را برای رشد میکروب ­ها ایجاد می ­کنید. او می ­گوید رها کردن محصولات به صورت خیس و مرطوب در یخچال، می ­تواند فساد محصول را سرعت ببخشد.
مهم­ تر از همه، رایت می ­گوید: مصرف کنندگان باید بدانند که آفت ­کش­ ها خطر کمی برای سلامت انسان دارند و آن­ ها نباید مردم را از خوردن میوه­ ها و سبزیجات منصرف کنند.

میوه­ ها و سبزیجات برای سلامتی بسیار مهم هستند و از بسیاری از بیماری­ ها مانند چاقی و سرطان جلوگیری می­ کنند. رایو می ­گوید: سطح استفاده از آفت کش­ ها، برای بررسی ایمنی آن ها، کاملا تحت نظارت هستند. بنابراین از مصرف میوه ­ها و سبزیجات لذت ببرید.

 

نویسنده: الناز خلیل زاده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا