خودرو

خودروهای برقی چقدر زمان برای شارژ نیاز دارند؟

مسیر پیشرفت در صنعت خودرو در شرایط کنونی تا حدودی قابل پیش بینی شده، بسیاری از شرکت های خودرو سازی یا قدم در تولید خودرو های کم مصرف هیبریدی گذاشته اند یا برنامه های مفصلی برای تولید خودرو های تمام برقی دارند.

از جمله مهمترین خودرو هایی که بسیاری از کشور ها در سدد برقی کردن انها و کاهش دادن آلایندگی محیط زیستی آن ها برآمده اند خودرو های عمومی نظیر اتوبوس ها و یا ناوگان حمل و نقل و ترانزیت بار هستند، پیش از این برایتان گفتیم که کشور سوئد در اقدامی پیشرو اولین اتوبان الکتریکی را برای کامیون ها برقی اش افتتاح کرده، هرچند که طول این اتوبان زیاد نیست اما می تواند مسیر و آینده این تکنولوژی را تا حدود بسیار زیادی روشن کند.

زمان شارژ خودرو های برقی

از روش های قدیمی مرسوم برای استفاده از وسایل برقی عمومی، که ما آن ها را با نام اتوبوس برقی می شناسیم، استفاده از اتوبوس هایی بود که به خودی خود امکان حرکت نداشتند، نداشتن باتری داخلی و نیاز به اتصال به برق به صورت دائمی از مهمترین ایرادات انها بود، به همین علت هم برای تنها در مسیر های مشخص و تعیین شده قابلیت رفت و آمد را داشتند.

یکی از مهمترین چالش های پیش رو برای صنعت تولید اتومبیل های برقی عمومی طراحی باتری قوی است بتواند به سرعت شارژ شده و حداقل زمان را برای شارژ شدن احتیاج داشته باشد. بنا به گزارش Ars Technica شرکت Proterra به تازگی باتری اختصاصی خودش را همراه با سیستم شارژ سریع معرفی کرده که تنها ۱۰ دقیقه زمان برای شارژ شدن و به حرکت درآوردن یک اتوبوس عمومی احتیاج دارد.

Proterra شرکتی پیش رو و خوش فکر در زمینه خودرو های برقی عمومی

ایستگاه های شارژ طراحی شده توسط Proterra دارای یک اهرم مکانیکی هستند که به آسانی عملیات شارژ را انجام خواهند داد. به گفته مدیرعامل Proterra باتری های نسل جدید طوری طراحی شده اند که زمانی برابر با پر شدن مخزن خودرو های عمومی دیزلی را برای شارژ شدن احتیاج داشته باشند. باتری های جدید تنها در ۱۰ دقیقه ۱۰۰kWh شارژ می شوند و توانایی پیمایش مسیری ۳۰ مایلی را با این میزان توان خواهند داشت. این نوع باتری ها برای اتوبوس های شهری که برای مسیر های چرخشی طراحی شده اند بسیار کارامد خواهد بود و در به صفر رساندن میزان آلایندگی محیط توسط وسایل نقلیه بهترین نقش را ایفا خواهند کرد.

از نکات جالب راجع به شرکت Proterra این که هدف این شرکت گسترش و توسعه سیستم های شارژ رسانی به دستگاه ها و خودرو های عمومی است و به همین خاطر منبع اختراع ثبت شده خودش در زمینه باتری های با شارژ سریع را برای دیگر شرکت های تولید کننده خودرو باز گذاشته است که این ایده نه تنها در توسعه این تکنولوژی موثر خواهد بود بلکه توسعه اقتصادی چشم گیری را برای آینده این کمپانی رقم خواهد زد.

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا