تلفن همراه

اسکن هوشمند؛ گام بعدی سامسونگ در نبرد حسگر های بیومتریک !!

فناوری تشخیص چهره یکی از ویژگی های برجسته گوشی های هوشمند عرضه شده در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. برای شرکت سامسونگ، که نسخه اولیه این فن آوری بیومتریک را به بازار معرفی کرده است، دشوار است که ببیند اپل با FaceID خود کانون توجهات باشد. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این شرکت کره ای در حال کار بر روی فناوری هست که بتواند به کمک آن بازار را بازپس گیرد. با نت نوشت همراه باشید تا به آنچه این شرکت قصد دارد انجام دهد بیشتر آشنا شویم.

خواه به فناوری بیومتریک علاقه داشته باشید یا خواه از آن بیزار باشید، به زودی همه اسمارت فون ها به فناوری شناسایی و تأیید هویت کاربر به ویژگیهای بیولوژیکی نظیر اسکن چهره، عنبیه یا اثر انگشتان وابسته خواهند بود. اپل قصد دارد با اتکا به فناوری FaceID اختصاصی خود که عملکردی موفق داشته، سنسور اسکن اثر انگشت را از گوشی هایش حذف کند.

اسکن هوشمند؛ گام بعدی سامسونگ در نبرد حسگر های بیومتری!!
FaceID اپل

از سوی دیگر، سامسونگ نتوانسته در این زمینه به خوبی رقیب امریکایی خود توفیقی کسب کند، اگرچه پیش از اپل استفاده از این فناوری را آغاز کرده است (لازم به ذکر است که گوگل در ابتدا در سال ۲۰۱۱ با معرفی ناقص فناوری تشخیص چهره در Nexus 5، درواقع آغازگر این رقابت بوده است).

اما سامسونگ با استفاده از طرح های جدید خود، سعی در پیشی گرفتن در این نبرد بیومتریک دارد. این دستاورد جدید ترکیبی از فن آوری های موجود روی گوشی های کنونی Galaxy S9 می باشد. همچنین سامسونگ یک پتنت منحصر به فرد ثبت کرده است که در صورت موفقیت آن، آینده فناوری تشخیص چهره تغییر خواهد کرد.

اسکن هوشمند؛ ترکیبی از فناوری های موجود برای تشخیص چهره موثرتر

برای اولین بار، سامسونگ با ترکیب فناوری تشخیص چهره و اسکن عنبیه، روش «اسکن هوشمند» را ارائه کرده است. این ویژگی جذاب توسط توسعه دهندگان XDA هنگام بررسی Settings app از آخرین به روز رسانی منتشر نشده Android Oreo نسخه بتا، متعلق به Galaxy Note 8 کشف شده است.

اسکن هوشمند؛ گام بعدی سامسونگ در نبرد حسگر های بیومتری!!
نحوه تشخیص هویت با اسکن عنبیه

کدهای یافته شده در این فایل به روش «اسکن هوشمند» اشاره می کنند که ترکیبی از ویژگی اسکن چهره و اسکن عنبیه به طور همزمان می باشد که موجب بهبود دقت و امنیت این روش حتی در نور کم و یا نور بسیار زیاد می شود. اگرچه گوشی های نسل هشتمی Galaxy دارای اسکنر عنبیه هستند، اما ویژگی اسکن هوشمند در نرم افزار های آن یافت نمی شود. بنابراین، حضور آن در نسخه Oreo بتا، نشان دهنده احتمال وجود این ویژگی جدید در گلکسی S9 می باشد که قرار است در کنگره جهانی موبایل (۲۰۱۸ MWC) در پایان ماه فوریه عرضه شود.

یکی از اعضای ارشد XDA، برای آشنایی بیشتر با این تکنولوژی جدید بیومتریک، ویدئوی زیر را آپلود کرده است.

اسکن هوشمند؛ گام بعدی سامسونگ در نبرد حسگر های بیومتری!!

همانطور که در ویدئو مشاهده می کنید، اسکن چهره و اسکن عنبیه به صورت همزمان انجام می شوند تا گوشی سریع تر و دقیق تر هویت فرد را تشخیص دهد. نکته دیگر امکان تشخیص هویت فرد در شرایط نور کم می باشد که در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی فناوری تشخیص چهره است. پروسه دو لایه هچنین دقت و اعتماد به فناوری تشخیص چهره را افزایش دهد و احتمال احراز هویت با استفاده از ماسک ها، مدل ها یا تصویر چهره کاربر را از بین می برد.

sanguine security؛ گام بزرگ بعدی سامسونگ

در حال حاضر، بهبود فناوری تشخیص چهره سامسونگ، حرکتی آشکار برای بازپس گیری بازار فروش از رقبا است، اما این شرکت در فناوری تشخیص چهره متوقف نشده و ثبت اختراع جدیدی در WIPO (سازمان مالکیت معنوی جهانی) انجام داده که نشان دهنده رویکرد نوآورانه آن در فناوری های بیومتریک می باشد.

این اختراع جدید که تحت عنوان “تایید هویت کاربر بر اساس پارامترهای جریان خون” ثبت شده است، به کارگیری سنسوری برای اندازه گیری جریان خون کاربر را پیشنهاد می دهد. هویت کاربر زمانی تأیید می شود که “حداقل دستکم” یک ویژگی مورفولوژیکی (نظیر اسکن چهره) و یک ویژگی فیزیولوژیکی (مشخصه های جریان خون) توسط برنامه شناسایی شود.

اسکن هوشمند؛ گام بعدی سامسونگ در نبرد حسگر های بیومتری!!
قاب iphone 5

البته این تنها یک پتنت است و پتنت ها اغلب تنها ادعای ایده ای را ارائه می دهند که نمی توان از طریق تحقیق و توسعه به آن دست یافت. بنابراین خیلی زود است تا بخواهیم شاهد Bloodphone های سامسونگ باشیم و یا حتی متوجه شویم که این تکنولوژی واقعا عملکرد مناسبی دارد یا نه. اما بیان کلمه ” حداقل دستکم ” نشان می دهد که این ویژگی مانند سایر متد های بیومتریک در کنار هم عمل می کنند، مانند حالت اسکن هوشمند که قبلا ذکر شده است.

اگر چه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما این طرح در صورت عملی شدن مزیت های فوق العاده ای دارد. تا زمانی که خون در رگ های شما جریان داشته باشد، این روش می تواند بدون نیاز به شرایطی خاص نظیر روشنایی کافی، فاکتور مفیدی برای تشخیص هویت شما باشد. دیگر لازم نیست نگران رشد ریش هایتان یا ایجاد زخمی در صورت تان باشید. همچنین این روش جذاب در صورت عملکرد مناسب می تواند جایگزین دیگر روش های تشخیص هویت شود شود. در آن صورت دیگر نگرانی درباره سرقت یا سو استفاده از اطلاعات بیومتری نظیر تصویر یا اثر انگشت تان بی مورد است.

سنسور اثر انگشت در صفحه نمایش

با توجه به گام های آتی سامسونگ در سنسورهای بیومتریک، در نظر گرفتن اسکنر اثر انگشت درون صفحه نمایش پیشرفتی جزئی به نظر می رسد. اما چیزی که مشخص است عدم وجود سنسور اثر انگشت درون نمایشگر گوشی Galaxy S9 است، اما شاید این ویژگی جدید در Note 9 وجود داشته باشد.

اسکن هوشمند؛ گام بعدی سامسونگ در نبرد حسگر های بیومتری!!
سنسور اثر انگشت در صفحه نمایش

هنوز برخی افراد به فناوری تشخیص چهره مشکوک هستند و طرفدار روش قدیمی رمز عبور می باشند که کنترل بیشتری روی آن دارند. اما تشخیص چهره در حال حاضر یک ویژگی دوست داشتنی است که چندان امن هم نمی باشد و توسط روش های مختلف نظیر مدل های چهره، ماسک ها و تصاویر کاربران فریب می خورند. حتی FaceID را نیز می توان فریب داد.

اما داده های موجود در کدهای نرم افزاری سامسونگ و مستندات پتنت جدید قدم بعدی این مسیر را نشان می دهد که می تواند مطمئن تر از روش های سابق باشد. درواقع برای اینکه روش بیومتریک واقعا ایمن باشد، سنسورهای چندگانه باید همگام با هم عمل کنند تا داده های مختلف به درستی جمع آوری و تجزیه تحلیل شوند. این امر منجر به سطح دقتی می شود که امکان فریب خوردن برنامه را غیر ممکن می کند و موجب افزایش اعتماد کاربر می شود.

منبع: androidpit

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا